Archiwum
Projekty
 Projekt "Mój region ..."
 Śladami Powstania Wielkopolskiego
 Szkoła Kluczowych Kompetencji
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

„MÓJ REGION – ZDROWY STYL ŻYCIA I CIEKAWA PRACA”


Rok szkolny 2007/2008

Gwiazdkowy Turniej Tańca - grudzień 2007
Młodzież Hipolita na VII Ogólnopolskim Pokazie Stołów Wigilijnych Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii - grudzień 2007
Co młodzież o przygotowaniu świąt wiedzieć może? - grudzień 2007
Co właściwie robi "SANEPID"? - listopad 2007
Młodzież HIPOLITA na Targach GASTRO-INVEST-HOTEL oraz TOUR SALON - październik 2007
Rajd pieszy Giecz - Środa Wlkp. - wrzesień 2007

Gwiazdkowy Turniej Tańca

Jednym z modułów programu „Mój Region – zdrowy styl życia i ciekawa praca” jest „Taniec aktywną formą wypoczynku”. Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem prowadzone były warsztaty taneczne, w których uczestniczyły dziewczęta z klas drugich i trzecich liceum, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Zgodnie z założonymi celami uczennice miały możliwość poznania podstawowych zasad ruchu i techniki tańca, zapoznania się z różnymi nowoczesnymi formami muzyczno – ruchowymi oraz kształtowania aktywności ruchowej poprzez rozwijanie własnej inwencji twórczej. Uwieńczeniem warsztatów tanecznych prowadzonych w ramach realizowanego projektu było zorganizowanie Gwiazdkowego Turnieju Tańca, który odbył się 11 grudnia 2007 r. w sali sportowej ZSZ. Uczestnicy turnieju mieli okazję sprawdzenia w jakim stopniu opanowali i przyswoili sobie kroki oraz umiejętności taneczne. Dziewczęta prezentowały układy choreograficzne z pomponami, step – aerobik, tańce nowoczesne. Na zakończenie turnieju wszystkim uczestnikom wręczone zostały dyplomy, medale, a zwycięzcom Gwiazdkowego Turnieju Tańca puchary.

Ewa SzarzyńskaMłodzież Hipolita na VII Ogólnopolskim Pokazie Stołów Wigilijnych Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii

W ramach programu „Mój region – zdrowy styl życia i ciekawa praca” młodzież ZSZ w sobotę 8 grudnia była na wycieczce w Poznaniu w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii na „VII Ogólnopolskim Pokazie Stołów Wigilijnych” oraz w restauracji Mc Donald’s. Głównym organizatorem wycieczki była M. Mikołajczak, która z M. Kawicką i L. Banaszkiewicz przygotowała tematycznie młodzież z klas: 1thl, 1 tg, 3 hg i 4 tg . W WSHiG zaopiekował się grupą pan Grzegorz Konieczny, który zapoznał nas ze strukturą, funkcjonowaniem szkoły oraz możliwościami, jakie uzyskują studenci i absolwenci. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć sale wykładowe, ćwiczeniowe, pokaz konkursowych dekoracji regionalnych stołów wigilijnych oraz pokaz przygotowania profesjonalnego makijażu bissnesowego. Dużą atrakcją była możliwość przyjrzeniu się z bliska sali VIPowskiej „Wersal”, gdzie młodzież mogła osobiście zająć miejsca zwykle przeznaczone dla najważniejszych gości. Rangę sali „Wersal” podnoszą meble – antyki z epoki Ludwika XVI, na tle których prezentowano wykwintną zastawę stołową i świąteczną dekorację stołu.
W drugiej części wycieczki w restauracji McDonald’s oprowadzająca uczniów pani menager przybliżyła funkcjonowanie zakładu i przedstawiła możliwości i warunki zatrudnienia młodych ludzi.

Małgorzata MikołajczakCo młodzież o przygotowaniu świąt wiedzieć może?

W ramach modułu II: Profilaktyka zdrowego żywienia i Odżywiania się z uwzględnieniem tradycji kuchni regionalnych i narodowych w programie: „Mój region – zdrowy styl życia i ciekawa praca” młodzież Hipolita uczestniczyła w zajęciach praktycznych w pracowni gastronomicznej, gdzie z prowadzącą zajęcia M. Mikołajczak przygotowywali potrawy wigilijne, nie tylko naszego regionu.
Na trzech zajęciach przygotowywano między innymi: sałatkę śledziowa, pangę w cieście, pangę zapiekaną w sosie śmietanowym, rybę po grecku, sałatkę z kapusty pekińskiej (zgodnie z przepisem kuchni indyjskiej), zapiekane pieczarki czosnkowe. Oczywiście ostatnie punkty tej części zajęć poświęcone były deserom. Młodzież przygotowała sałatkę owocową, owoce z galaretką oraz tradycyjny kompot wigilijny.
Doskonalenie umiejętności kulinarnych i obsługi konsumenta jeszcze się nie zakończyło. Następne zajęcia będą poświęcone przygotowaniu propozycji dekoracji stołu świątecznego, a 8 grudnia tego roku udamy się na wycieczkę do Poznania do Wyższej szkoły Hotelarstwa i Gastronomii, gdzie obejrzymy „OGÓLNOPOLSKI POKAZ REGIONALNYCH STOŁÓW WIGILIJNYCH GWIAZDKA 2007”

Małgorzata Mikołajczak

Co właściwie robi „SANEPID”?

Co właściwie robi „SANEPID”? pod takim hasłem odbyły się zajęcia z „Profilaktyki zdrowego żywienia”  w ramach realizowanego od września w Zespole Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego w Środzie Wlkp. programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży pod hasłem „MÓJ REGION – ZDROWY STYL ŻYCIA I CIEKAWA PRACA”. Odpowiedzi na to pytanie udzielał Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Wielkopolskiej lek. med. Zbigniewem Pajzderski Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.
„Sanepid” kojarzy nam się zwykle z kontrolami sklepów, rzadziej z nadzorem epidemiologicznym i innymi bliżej nieokreślonymi czynnościami. Jeżeli jednak przyjrzymy się dokładniej zobaczymy, że spektrum działania „Sanepidu” jest znacznie szersze - wkracza właściwie w każdą dziedzinę życia człowieka we współczesnej Polsce.
Uczniowie poznali głównie działania „Sanepidu” z zakresu ochrony zdrowia mieszkańców powiatu dotyczące zapobiegawczego nadzoru sanitarnego nad obiektami użyteczności publicznej oraz w formie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia prowadzonych m. in. w szkołach i placówkach służby zdrowia. Mogli również dowiedzieć się w jaki sposób Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna powiązana jest z branżą turystyczną, gastronomiczną i hotelarską.
Za przyjęcie nas w siedzibie Stacji i za ciekawy wykład Dyrektorowi Z. Pajzderskiemu dziękują uczniowie 1 THL z opiekunem M. Kawicką.

Młodzież HIPOLITA na Targach GASTRO-INVEST-HOTEL oraz TOUR SALON

Dnia 26 października 2007 roku młodzież Zespołu Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego zwiedziła wystawy Targów GASTRO-INVEST-HOTEL oraz TOUR SALON. Opiekunami grup były: M. Mikołajczak, A. Orłowska oraz M. Kawicka, K. Torzyńska i A. Jaśkowiak.
Część młodzieży uczestniczyła w wycieczce w ramach programu: „Mój region – zdrowy styl życia i ciekawa praca”. Zwiedzający mieli możliwość obejrzenia najnowszych trendów wyposażenia hoteli; zaczynając od oświetlenia i mebli poprzez tekstylia, wyposażenie łazienek, sejfy, oraz gabinety SPA.
Jednak istotnym elementem były nowości wyposażenia zakładów gastronomicznych, zarówno wyposażenie kuchni w urządzenia i meble, jak i systemy komputerowe, odzież roboczą oraz zastawy stołowe potrzebne do obsługi konsumenta. Akcentem bardzo widowiskowym i dydaktycznym były pokazy barmańskie Free Style i Festiwal Kuchni Regionalnych (Tawerna Grecka, Karczma Trzy Regiony, Karczma Pomorska).
Ponadto młodzież i opiekunowie mogli obejrzeć pokazy sprzętu nurkowego na basenie oraz praktycznie sprawdzić część tego sprzętu i na własnej osobie poczuć na czym polega turystyka uzdrowiskowa dzięki krótkim zabiegom oferowanym zwiedzającym targi.

M. MikołajczakRajd pieszy Giecz - Środa Wlkp. - wrzesień 2007

Od września w Zespole Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego Środzie Wlkp. realizowany jest program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży pod hasłem „MÓJ REGION – ZDROWY STYL ŻYCIA I CIEKAWA PRACA”. Jednym z modułów programu są warsztaty turystyczno-krajoznawcze „Znam swój region”. W zajęciach biorą udział uczniowie „Hipolita”, ale mile widziani są wszyscy inni zainteresowani regionem, turystyką i krajoznawstwem. Uczestnicy warsztatów poznali już podstawy uprawiania turystyki kwalifikowanej, odbyli spotkanie z panią Lidią Pazołą- członkiem Zarządu Oddziału PTTK w Środzie oraz uczcili Światowy Dzień Turystyki rajdem pieszym.
Rajd zorganizowano 26 września 2007 roku na trasie Giecz - Dominowo - Mączniki - Środa. Rozpoczął się zwiedzaniem romańskiego kościółka św. Mikołaja, następnie drewnianego kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela. Na wzgórzu obok ciekawym obiektem była dzwonnica, a szczególnie jeden z dzwonów ozdobiony wszystkimi literami alfabetu. Wszyscy oczywiście musieli dotknąć serca dzwonu, aby spełnić swoje marzenie. O gieckim muzeum, prowadzonych pracach archeologicznych i wydobytych eksponatach opowiedziała pani Elżbieta Indycka.
Na trasie rajdu dopisywała zarówno wspaniała pogoda, jak i humory. 16 kilometrów okazało się miłym spacerem, zakończonym nad średzkim jeziorem. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w zajęciach, spotkaniach i wycieczkach.

Teresa Kajl-Jankowska

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster