Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

Obchody jubileuszu sześćdziesięciolecia szkoły
Konkurs gastronomiczny "GARNEK ZUPY" - maj 2008
Międzyszkolny konkurs wiedzy o życiu i działalności Hipolita Cegielskiego - luty 2008
Dzień patrona - listopad 2007
Konkurs na logo z okazjo 60-lecia Zespołu Szkół Zawodowych - listopad 2007

Obchody jubileuszu sześćdziesięciolecia szkoły

Mija właśnie 60 lat od momentu, gdy w ławach naszej szkoły zasiedli pierwsi uczniowie.
Dzięki pracy dwóch pokoleń ludzi oddanych idei kształcenia zawodowego i wychowania młodzieży na naszym terenie szkoła, funkcjonująca początkowo w prowizorycznych warunkach, korzystająca z udostępnianych kątem pomieszczeń (w latach czterdziestych i pięćdziesiątych), a potem mieszcząca się w rozsypujących się i niedogrzanych sławetnych barakach przy ulicy Lipowej, a następnie w zabytkowej kamienicy przy kolegiacie (od lat sześćdziesiątych do początku dziewięćdziesiątych), rozrosła się w kompleks pięknych budynków z halą sportową i pływalnią, z nowocześnie wyposażonymi pracowniami. Przetrwała zwycięsko rozmaite reformy i pomysły władz oraz polityczne zawirowania.

Od wielu lat kształci i przygotowuje do wejścia w dorosłe życie – zawodowe, intelektualne i obywatelskie – przeważającą część młodzieży naszego powiatu.

Nikt zorientowany w historii naszej szkoły nie poczyta nam tego za przesadę lub próbę przypodchlebienia się, jeśli powiemy, że Zespół Szkół Zawodowych imienia Hipolita Cegielskiego swój obecny kształt i prestiż zawdzięcza niespożytej energii i talentom organizacyjnym obecnego jej dyrektora, Pan Mirosława Ardelli.

Obchody sześćdziesięciolecia istnienia szkoły miały charakter bardzo rozbudowany. Przygotowania trwały przez cały rok szkolny, w tym czasie odbywały się rozmaite imprezy towarzyszące i realizowano związane z jubileuszem projekty: wystawy, programy artystyczne, konkursy, wydano w formie książkowej ilustrowana historię szkoły, przygotowano pamiątkową płytę DVD prezentującą fotografie, filmy i teksty prezentujące informacje o historii i współczesności szkoły oraz sfilmowane wywiady z absolwentami szkoły z różnych okresów jej istnienia.

Główne uroczystości odbyły się 13 czerwca 2008 roku. Dzień ten rozpoczął się mszą świętą w intencji szkoły, w której uczestniczyła młodzież, pracownicy naszej szkoły oraz zaproszeni goście. Potem odbył się uroczysty przemarsz ulicami miasta, zakończony na dziedzińcu szkoły, gdzie przeprowadzono akademię połączoną z ceremonią przekazania szkole nowego sztandaru i wbijania gwoĄdzi w jego drzewce przez fundatorów sztandaru. Na czele Komitetu Absolwenckiego, który ufundował sztandar, stanął Burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski.

Przemawiali przedstawiciele władz miasta i powiatu, wręczono nagrody, medale, Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego pan Marian Król przekazał na ręce Dyrektora Szkoły Statuetkę Hipolita oraz dyplom za „60 lat nauczania zawodowego pod patronatem Hipolita Cegielskiego”. Młodzież zaprezentowała okolicznościowe widowisko artystyczne.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do świetlicy, gdzie nastąpiło wręczenie przez Dyrektora Szkoły pamiątkowych statuetek osobom zasłużonym dla naszej szkoły. Refleksyjne przemówienia wygłosili pan Dyrektor Mirosław Ardelli, byli profesorowie szkoły i Prezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego pani Bożenna Urbańska.

Uroczystość zaszczycili swą obecnością znakomici goście, m. in. prawnuczka Hipolita Cegielskiego pani Zofia Cegielska-Doerffer, Starosta Powiatu Średzkiego Piotr Piekarski, Burmistrz Środy Wlkp. Wojciech Ziętkowski, panie Maria Jedlińska-Pyssa i Ewelina Majchrzak reprezentujące władze oświatowe, a nadto przedstawiciele duchowieństwa, przyjaciele naszej szkoły, jej dobrodzieje, jej byli profesorowie, absolwenci, przedstawiciele współpracujących ze szkołą przedsiębiorstw i instytucji.

Po południu pod nazwą „Spotkania pokoleń” odbył się na strzelnicy średzkiego LOK-u piknik z udziałem obecnych i dawniejszych pracowników szkoły, absolwentów i wielu innych zaproszonych gości.

A. Bartosiewicz

Zobacz przebieg uroczystości na zdjęciach

Konkurs gastronomiczny "GARNEK ZUPY"

W ZSZ w Środzie Wlkp. po raz drugi odbył się ogólnoszkolny konkurs gastronomiczny, którego organizatorkami były nauczycielki zespołu przedmiotowego przedmiotów spożywczych E.Bodylska, M.Kawicka i M.Mikołajczak.
Z okazji jubileuszu 60-lecia szkoły została zmieniona forma konkursu, a jej pomysłodawczynią była Hanna Sęk. Przedmiotem konkursu był przepis na "Garnek Zupy". Zupa miała mieć charakter regionalny, czyli opierać się na produktach charakterystycznych dla regionu wielkopolskiego. Elementem konkursu była również nazwa zupy, która miała nawiązywać do jubileuszu naszej szkoły. Do konkursu przystąpiło w sumie 40 uczestników. Byli to głównie uczniowie Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych, Technikum Hotelarskiego, Technikum Budowlanego, Technikum Informatyczne, Kucharze małej gastronomii oraz nauczyciele.

W pierwszym etapie jury zweryfikowało przepisy pod względem przyjętych założeń.
Do II etapy trafiło pięć najciekawszych przepisów. Piątka uczestników finału Ź Dagmara Pawlak, Anna Martyniak, Hubert WoĄniak, Andrzej Szymczak oraz ks. Łukasz Tadeusz, który uczy w "Hipolicie" gotowało swoje zupy 29 kwietnia w szkolnej pracowni gastronomicznej. PóĄniej każdy musiał swój produkt zarekomendować jury, oczywiście odpowiedzieć na ewentualne pytania, a póĄniej już tylko czekać na ocenę.

W jury zasiedli: Hanna Sęk zastępca dyrektora ZSZ w Środzie Wlkp. - przewodnicząca jury, Monika Kawicka nauczycielka w "Hipolicie", Grzegorz Budasz znany średzki restaurator i absolwent szkoły oraz Zbigniew Król redaktor naczelny „Gazety Średzkiej”.
Jury miało okazję spróbować każdej zupy. I praktycznie nad każdą się zachwycało.

Najwyżej jury oceniło zupę przygotowaną przez Annę Maryniak, uczennicę I klasy Technikum Hotelarskiego ZSZ. Zaproponowała ona „Kartoflankę na 60-lecie, krem ziemniaczany z dodatkiem warzyw i grzybów.
Zupa była wyśmienita i na pewno będzie się sprzedawała bardzo dobrze mówił podczas ogłaszania wyników konkursu Grzegorz Budasz.
Nagrodą dla zwyciężczyni jest publikacja przepisu w wydaniu „Gazety Średzkiej” z dnia 08.05.2008 r., jak również fakt, że zupa znajdzie w menu restauracji Państwa Budaszów „Wiedeńskiej” i „Turystycznej”.

G. Budasz chwalił wszystkich pięciu kucharzy, gdyż każdy z nich włożył w przygotowanie zupy nie tylko wiele pracy, ale także popisał się pomysłowością. A przy tym uczestnicy konkursu nie korzystali z gotowych komponentów, które coraz bardziej dominują w polskiej kuchni.

Kartoflanka na 60 lat
Autorka: Anna Maryniak
Składniki: 9 ziemniaków, duża cebula, 3 marchewki, 20 g suszonych grzybów, 6 szklanek rosołu, 3/4 szklanki śmietany kwaśnej lub słodkiej w zależności od upodobań, 3 łyżki oliwy, 5 ziaren czarnego pieprzu, liść laurowy, sól, 20 dag gotowanej szynki w plastrach.
Przygotowanie: Rozdrobione ziemniaki, cebulę i marchewki podsmażamy na rozgrzanej oliwie, często mieszając. Gdy cebula się zeszkli, a warzywa lekko zarumienią, zalewamy je rosołem, dodajemy grzybki, przyprawy i gotujemy, aż ziemniaki będą; miękkie (ok. 10 min.). Zupę miksujemy, doprawiamy do smaku, łączymy ze spienioną śmietaną, rozlewamy na talerze i posypujemy posiekaną szynką oraz zieleniną. Bardzo smaczna jest z dodatkiem młodych podsmażanych ziemniaków.

Na zdjęciach uczestnicy konkursu.


Międzyszkolny konkurs wiedzy o życiu i działalności Hipolita Cegielskiego

Dnia 13 lutego 2008 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Środzie Wlkp. odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy o życiu i działalności Hipolita Cegielskiego. W rywalizacji wzięło udział  dziesięć trzyosobowych zespołów reprezentujących szkoły noszące imię naszego Patrona. Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym uczestnicy rozwiązywali test złożony z 30 pytań, a następnie przystąpili do części ustnej , w której zespoły odpowiadały na trzy wylosowane pytania; po czym nastąpiła część ostatnia w trakcie, której zespoły w formie rozbudowanej wypowiedzi prezentowały jedną z dziedzin działalności Hipolita Cegielskiego.

Zwycięzcami okazali się uczniowie Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego (Gimnazjum nr 2) w RogoĄnie. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzemesznie, natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale Zespołowi Szkół Komunikacji w Poznaniu. Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrą znajomością życia i działalności Hipolita Cegielskiego. Wraz z zespołami biorącymi udział w konkursie, do naszej szkoły przybyli również ich opiekunowie, którzy przy tej okazji wymienili się doświadczeniami dotyczącymi propagowania wiedzy o Patronie w szkole oraz środowisku lokalnym. Honorowymi gośćmi spotkania byli przedstawiciele Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego na czele z jego Prezydentem Marianem Królem.

DZIEŃ PATRONA

30 listopada jest w naszej szkole dniem patrona.
W związku z tym został ogłoszony konkurs klasowy na najładniejszy strój klasowy.Uczniowie uczcili ten dzień i przyszli do szkoły w stroju galowym.
Najbardziej uroczyście wyglądały następujące klasy:

I miejsce - 2EAII miejsce 2HEIII miejsce 1EAWyróżnienia:

1A2A

Konkurs na logo z okazjo 60-lecia Zespołu Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wlkp.

W związku z obchodzoną rocznicą 60-lecia szkoły został ogłoszony konkurs na logo.
Zobacz szczegóły i prace konkursowe uczniów.
Na podstawie wyróżnionych prac utworzono logo z okazji 60-lecia szkoły.

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster