Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
 Konkursy
 Akcje szkolne
 Wycieczki
 Uroczystości
 Profilaktyka zdrowotna
 Zawody sportowe
 Tydzień Kultury
 SAF
 Drużyna Odysei Umysłu
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

DZIEŃ SPORTU W „HIPOLICIE”
DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW - maj 2010
WIOSENNA ZBIÓRKA MAKULATURY - kwiecień 2010
WIOSENNA ZIELEŃ - kwiecień 2010
HIPOLIT SADZIŁ LAS - kwiecień 2010
Dzień Przedsiębiorczości - szansą na lepsze przygotowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wejścia na rynek pracy - marzec 2010
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - luty 2010
WALENTYNKOWE SŁODKOŚCI - luty 2010
ZAJĘCIA PRAKTYCZNE ZE STRAŻĄ POŻARNĄ - grudzień 2009
ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - listopad 2009
ZBIÓRKA MAKULATURY - październik 2009
ZBIÓRKA ZUŻYTYCH BATERII

DZIEŃ SPORTU W „HIPOLICIE”

2 czerwca 2010 r. uczniowie ZSZ uczestniczyli w Dniu Sportu szkolnego. Zgodnie z założeniami organizatorów – nauczycieli wychowania fizycznego wszyscy dobrze się bawili. Uczestnicy rywalizując w zaproponowanych konkurencjach indywidualnych i zespołowych stosowali zasadę fair play, rozwijali swoje sportowe zainteresowania propagując jednocześnie zdrowy styl życia. Impreza przebiegała pod hasłem „Sport zamiast papierosa”.
Dzień Sportu rozpoczął się apelem na boisku szkolnym, na którym pokrótce przypomniano program zawodów. Rywalizacja sportowa rozpoczęła się od biegów sztafetowych i wyścigów z kozłowaniem piłki. W dalszej części uczniowie startowali w zaplanowanych harmonogramem konkurencjach:
- piłka nożna – konkurs celności, żonglerka
- piłka koszykowa – konkurs rzutów do kosza
- piłka siatkowa – odbicia łączone górne i dolne
- tenis stołowy – gra deblowa
- przeskoki przez skakankę
- konkurencje strong man – „pompki”, „brzuszki”, „siad krzesełkowy”, wyciskanie gryfem, przysiady z obciążeniem.

W wyniku rywalizacji w klasyfikacji ogólnej I miejsce zajęła klasa II EA. Klasa w nagrodę otrzymała puchar oraz możliwość wyjścia z wychowawcą na lody. Na koniec wszyscy uczestnicy zawodów posilili się drożdżówkami i z dobrymi humorami udali się do domów.

Zabawa była przednia! Sami zresztą popatrzcie na zdjęcia.

Wyniki współzawodnictwa klasowego:

1. 2 EA 116 pkt
2. 1 LOP 85 pkt
3. 1 F 75 pkt
4. 2 BS 71 pkt
5. 3 D 59 pkt
6. 2 THG 58 pkt
7. 2 F 51 pkt
8. 3 TI 49 pkt
9. 2 THL 42 pkt
10. 2 TIB 40 pkt
10. 1 TI 40 pkt
12. 1 H 37 pkt
13. 3 TB 36 pkt
14. 1 EA 35 pkt
15. 1 TB 32 pkt
16. 1 THG 25 pkt
16. 2 A 25 pkt
18. 3 TM 20 pkt
19. 1 THL 14 pkt
19. 1 G 14 pkt
21. 2 I 10 pkt
22. 1 B 9 pkt
22. 1 D 9 pkt
23. 1 E 2 pkt
24. 2 H 0 pkt
24. 2 D 0 pkt

/E. Szarzyńska/

DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW

Już po raz czwarty w naszej szkole przy współpracy z Fundacją ARKA odbył się Dzień Dobrych Uczynków.
Dnia 19 maja 2010r. podjęto kilka społecznych, bezinteresownych działań, które miały na celu sprawić, by świat stał się lepszy.
Były to następujące inicjatywy:
• Zakup karmy dla psów i przekazanie na schronisko dla zwierząt (zbieranie pieniędzy na karmę odbyło się w dniach 17-19 maja 2010r.)
• Rozdawanie przez młodzież mieszkańcom Środy Wlkp. symbolicznych karteczek z miłymi wierszykami, życzeniami oraz sentencjami
• Posadzenie przez młodzież naszej szkoły drzewek dobrych uczynków wzdłuż parkingu, by świat stał się piękniejszy
• Młodzież naszej szkoły spotkała się z p. Piotrem Filipiakiem, który opowiedział o działalności średzkiego wolontariatu oraz w ciekawy sposób omówił, jak można zostać wolontariuszem
• Uczennice klasy I THL wraz z wychowawczynią M. Mikołajczak postanowiły aktywnie uczestniczyć w szkolnym przedsięwzięciu poprzez następujące gesty i działania:
1. Powiedzieć swoim bliskim, że są dla nich ważni.
2. Rozdać po 10 uśmiechów: w domu, w szkole, na ulicy.
3. Powiedzieć dzień dobry wszystkim napotkanym pracownikom szkoły.
4. Posegregować w domu śmieci.
5. Zrobić coś dobrego dla członków swojej rodziny.
Za zasługi dnia dobrych uczynków każda uczennica otrzymała certyfikat dnia dobrych uczynków Zespołu Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego w Środzie Wlkp.
• Uczennice klasy 2f, które uczą się w zawodzie fryzjera udały się do Domu Pogodnej Jesieni, by bezinteresownie świadczyć usługi fryzjerskie starszym paniom. Wszyscy byli niezmiernie zadowoleni.

/B. Kuropka, J. Tomczyk - Wojciechowska/

WIOSENNA ZBIÓRKA MAKULATURY

Pamiętamy, że 1 tona makulatury ratuje przed ścięciem 17 dorosłych drzew.

Ranking klas:
I miejsce – klasa 3THL – 166 kg
II miejsce – klasa 1LOP – 94 kg
III miejsce – klasa 1G – 9 kg


Pozostałe klasy, które wzięły udział w akcji: 2THG, 2THL, 1THG.
Gratulujemy!

/J. Tomczyk - Wojciechowska/

WIOSENNA ZIELEŃ

W piątek 15 kwietnia 2010, korzystając ze sprzyjającej pogody, uczniowie klasy 1E pod kierunkiem p. Orłowskiej posadzili rośliny ozdobne na szkolnym podwórzu. Celem akcji było zagospodarowanie fragmentów boiska, na których do tej pory rosła tylko trawa. Zasadzono świerk serbski, jodłę kaukaską, magnolię oraz krzewy migdałka i forsycji.
Fundusze na zakup roślin zorganizowała wraz z p. Kawicką klasa III TG wypiekając i sprzedając ciasteczka walentynkowe. Posadzone rośliny będą (mamy nadzieję) cieszyć oczy i ozdabiać naszą szkołę.

/A. Orłowska/

HIPOLIT SADZIŁ LAS

15 kwietnia w związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi klasa 3 Technikum Budowlanego pojechała do Murzynówka sadzić las. Przed przystąpieniem do pracy uczniowie zostali zapoznani z techniką sadzenia. W ciągu kilku godzin posadzili 4 tysiące drzewek. Po zakończeniu pracy wszyscy odpoczywali przy ognisku.

/J. Tomczyk - Wojciechowska/

Dzień Przedsiębiorczości” - szansą na lepsze przygotowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wejścia na rynek pracy

10 marca 2010r. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wlkp. uczestniczyli w przeprowadzonym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości po raz szósty w Polsce „Dniu Przedsiębiorczości”. Koordynatorem programu w szkole jest Karolina Torzyńska.
Założeniem „Dnia Przedsiębiorczości” jest włączenie środowiska przedsiębiorców w edukację młodych ludzi, pogłębianie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży oraz przygotowanie ich do funkcjonowania na rynku pracy. Jest to tożsame z celami, jakie realizuje szkoła w ramach Certyfikatu Jakości Szkoła Przedsiębiorczości, który Zespół Szkół Zawodowych zdobył w roku szkolnym 2007/2008.
W „Dniu Przedsiębiorczości” uczniowie zgłaszali się do wybranych firm, gdzie w ciągu 3-5 godzin przedstawiciel firmy (konsultant - opiekun ucznia) zapoznawał ich z działalnością firmy oraz zakresem obowiązków na danym stanowisku pracy.

Ogółem do programu zgłosiło się 14 uczniów oraz 10 firm, które przyjęły uczniów na jednodniowe praktyki.

 • Kwiaciarnia „FIK” Joanna Pucek – Środa Wlkp.
 • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wlkp. – Środa Wlkp.
 • FOTO STUDIO „Chrabąszcz” – Środa Wlkp.
 • Amigo Foto Centrum – Środa Wlkp.
 • Sklep „Niunia” - Śnieciska
 • Kwiaciarnia „Marta” - Kórnik
 • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego – Środa Wlkp.
 • Zakład Usług Ogrodniczych i Leśnych Mirosława Jackowska – Jeziory Małe
 • Salon Kosmetyczny „BEAUTY” – Środa Wlkp.
 • Andersia Tower Hotel Managment sp.z o.o. - Poznań

Uczniowie samodzielnie dokonali wyboru firm, chcąc poznać specyfikę wybranego przez siebie zawodu i zweryfikować własne wyobrażenie o wymarzonym miejscu pracy w przyszłości.

Uczniowie biorący udział w programie:

 • Martyna Karulak
 • Ilona Wiśniewska
 • Piotr Jankowiak
 • Monika Walkowiak
 • Katarzyna Doga
 • Patrycja Kozak
 • Monika Chęciek
 • Marzena Mieloch
 • Radosław Marciniak
 • Hubert Woźniak
 • Marta Przybylska
 • Marta Nowak
 • Anna Baumgart
 • Joanna Knapik

Na zakończenie praktyk przedstawiciele firm otrzymali podziękowania za pomoc w zorganizowaniu „Dnia Przedsiębiorczości oraz za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem zawodowym z naszymi uczniami.

/K. Torzyńska/

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - 9 lutego 2010

W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Już w styczniu został ogłoszony konkurs na plakat promujący ten dzień. Więcej na temat konkursu tutaj.
9 lutego br. korzystając ze szkolnego radiowęzła mieliśmy okazję wysłuchać wiadomości przybliżające nam ideę tego dnia. Dowiedzieliśmy się, że tego dnia rusza także kampania medialna poświęcona problematyce ochrony prywatności w Internecie, w Polsce realizowana pod hasłem „Pomyśl zanim wyślesz”. W dalszej części audycji gościła pani Teresa Kajl-Jankowska z biblioteki szkolnej, która wyjaśniła uczniom w jaki sposób dba się o bezpieczny dostęp do Internetu w bibliotece szkolnej oraz jaka jest możliwość korzystania z komunikatorów i stron internetowych w naszej szkole. Na zakończenie prowadzące przypomniały zasady bezpieczeństwa w Internecie.
16 lutego gościliśmy w naszej szkole aspiranta sztabowego pana Zbigniewa Klepackiego z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. W dwóch spotkaniach uczestniczyły wszystkie klasy technikum informatycznego oraz klasa policyjna liceum ogólnokształcącego. Tematyka spotkania to oczywiście bezpieczeństwo w Internecie. Uczniowie poznali podstawowe pojęcia i przepisy dotyczące wykroczeń czy przestępstw komputerowych. Zostali zapoznani z rodzajami przestępstw komputerowych. Dowiedzieli się także jakie działania są nielegalne oraz jak się „zachowywać” by nie dać się oszukać np. na aukcji internetowej.

/A. Karbowiak, K. Gabryelewicz, R. Mikołajczak/

WALENTYNKOWE SŁODKOŚCI

Tuż przed "Świętem Zakochanych", w piątek 12 lutego uczniowie klasy 3TG pod opieką pani Moniki Kawickiej upiekli walentynkowe ciasteczka - słodkie lukrowane serduszka. Produkty do wypieków dostarczyli uczniowie klas I E, II THG i III THL. W dużą przerwę chłopcy z III TG sprzedawali smakołyki za symboliczną złotówkę, chętnych było wielu, także wśród nauczycieli. Opiekunami akcji były p. Kawicka i p. Orłowska. Dochód uzyskany ze sprzedaży serduszek przeznaczony zostanie na zakup roślin, które ozdobią otoczenie szkoły.

/A. Orłowska, M. Kawicka/

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE ZE STRAŻĄ POŻARNĄ

W dniach 9 i 10 grudnia 2009 r., uczniowie klasy trzeciej technikum hotelarskiego odbywali nietypowe zajęcia praktyczne. Pod kierunkiem st. kpt. Radosława Pietrzyńskiego i mł. kpt. Piotra Musielaka oraz nauczycielek M. Kawickiej i K. Torzyńskiej zgłębiali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa przeciw pożarowego i ewakuacji obiektów zbiorowych ze szczególnym uwzględnieniem obiektów hotelowych.
W pierwszym dniu zajęcia miały charakter teoretyczny, na których uczniowie poznali podstawowe pojęcia z zakresu ppoż. ewakuacji obiektów noclegowych. Zapoznali się z podstawowym sprzętem gaśniczym, z drogami ewakuacyjnymi w pracowni hotelarskiej i szkole, z oznakowaniem, z instrukcjami, z postępowaniem na wypadek pożarów oraz wymaganiami, jakie muszą spełniać obiekty hotelarskie na przykładzie pracowni hotelarskiej.
Następnego dnia wiedza teoretyczne została sprawdzona w praktyce ....

Na zakończenia odbył się test prawdy każdy z uczniów musiał rozwiązać test sprawdzający wiadomości z ochrony przeciwpożarowej. Oczywiście wszyscy uczniowie otrzymali wynik pozytywny.

Dziękujemy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wlkp. za pomoc w zorganizowaniu zajęć.

/M. Kawicka/

ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

W dniach 16 – 22 listopada 2009 roku, po raz drugi w Polsce, zorganizowany został przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 56 krajach. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana.

Założeniem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest pogłębianie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży, przygotowanie ich do funkcjonowania na rynku pracy. Jest to tożsame z celami, jakie realizuje szkoła w ramach Certyfikatu Jakości Szkoła Przedsiębiorczości, który Zespół Szkół zdobył w roku szkolnym 2007/2008.

W ramach ŚTP Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości realizowała projekt "Otwarta firma”, który jest wspaniałą okazją dla firm do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła otrzymała zaś możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy.

W ramach działań związanych z realizacją projektu w Zespole Szkół Zawodowych odbyło się wiele spotkań i inicjatyw promujących przedsiębiorcze postawy wśród młodzieży.

W dniu 17.11 2009 dzięki uprzejmości p. p. Januszkiewiczów, uczniowie klasy IE uczący się w zawodach piekarz i cukiernik mieli możliwość obejrzenia cyklu produkcyjnego „od ziarna do mąki”. Uczestnicy wycieczki, zorganizowanej w ramach ŚTP, mieli możliwość uzupełnienia wiedzy teoretycznej, zdobywanej w szkole. Opiekunkami grupy były M. Mikołajczak i A. Orłowska. Pierwszym etapem była obserwacja pobierania próby i ważenia ziarna, przywiezionego przez rolnika. Następnie uczniowie obejrzeli w jaki sposób, dzięki nowoczesnym urządzeniom laboratoryjnym, badana jest jakość dostarczanego zboża. PóĄniej młodzież miała możliwość zobaczenia całego procesu produkcji mąki: od oczyszczania ziarna, poprzez jego mielenie, aż po pakowanie i załadunek.

Na koniec zwiedzający uzyskali informacje na temat strategii funkcjonowania firmy na rynku, narzędzi marketingowych, stosowanych form sprzedaży i dystrybucji. Zwiedzający mieli okazję się przekonać, że firma „Młyn”, kładzie szczególny nacisk na jakość swoich produktów, budowanie i podtrzymywanie zaufania klientów, a także zadowolenie swoich pracowników. Grupa młodzieży spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem właścicieli i pracowników, którzy w ciekawy sposób opowiadali o swojej pracy.

Natomiast 20.11.2009 roku odbyło się spotkanie młodzieży klasy 1b, uczącej się w zawodzie sprzedawcy z panią Anną Ambroży – Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów. Spotkanie odbyło się w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości z inicjatywy nauczycielki przedmiotu zawodowego Małgorzaty Mikołajczak. Pani Ambroży przekazała młodzieży między innymi wiedzę dotyczącą procesu reklamacji, ogólnego bezpieczeństwa produktów. Omówiła aspekty zakupu towarów przez Internet. Przybliżyła pracę rzecznika konsumentów i organizacji broniących praw konsumenta, w tym także Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a młodzież otrzymała kilka profesjonalnych ulotek tematycznych i odpowiedzi na zadane pytania.

Ponadto wśród działań przeprowadzonych w ramach ŚTP odbyły się zajęcia z profilaktyki HIV i AIDS, profilaktyki grypy AH1N1 oraz zagrożeń związanych z paleniem papierosów. Przeprowadzone zostały również konkursy chemiczny oraz z wos-u.

/M. Mikołajczak, A. Orłowska, K. Torzyńska/

Zbiórka makulatury - październik 2009

W dniach 27 i 28 października odbyła się w naszej szkole jesienna zbiórka makulatury. Udało nam się zgromadzić 1045 kilogramów tego cennego surowca wtórnego.

Ranking klas:

KLASA KILOGRAMY
III TG 320
I LOP 220
III EA 75
III TI 57
I H 55
IV HE 52
I THL 44
I A 39
I G 27
II TIA 19
II THG 14
I TI 9
II A 5

Zwycięzcy indywidualni:

 1. Artur Bartyzel - klasa IIITG - 145 kg
 2. Monika Sikora - klasa IIIEA - 75 kg
 3. Lidia Kołata - klasa IIITI - 57 kg

Dyżur pełniła klasa IIITG:
Marta Przybylska
Michał Goździak
Hubert Woźniak

Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w akcji.

Pamiętajmy, że jedna tona zebranej makulatury ratuje 17 drzew.

/J. Tomczyk - Wojciechowska/

ZBIÓRKA ZUŻYTYCH BATERII

Zaczęliśmy kolejny rok zbiórki zużytych baterii w naszej szkole. Tradycyjnie zachęcamy wszystkie klasy do wzięcia udziału w konkursie. Klasa, która zgromadzi największą ilość baterii, w czerwcu 2010 roku otrzyma nagrodę.

GRATULUJEMY OBECNEJ KLASIE IIE ZWYCIĘSTWA W POPRZEDNIM ROKU SZKOLNYM

Przypominamy, że zużyte baterie można przynosić p. J. Tomczyk-Wojciechowskiej i p. D. Jungowi.

/J. Tomczyk - Wojciechowska/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster