Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
 Konkursy
 Akcje szkolne
 Wycieczki
 Uroczystości
 Profilaktyka zdrowotna
 Zawody sportowe
 Tydzień Kultury
 SAF
 Drużyna Odysei Umysłu
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

SPOTKANIE Z MARIĄ BIELAWSKĄ i MAŁGORZATĄ IGNASIAK
Spotkanie z Marią Deręgowską z okazji 1 grudnia Światowego Dnia Walki z AIDS
Spotkania ze Zbigniewem Pajzderskim - Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Środzie Wlkp.
Profilaktyka HIV/AIDS
10-LECIE ŚREDZKICH AMAZONEK

SPOTKANIE Z MARIĄ BIELAWSKĄ i MAŁGORZATĄ IGNASIAK

Dnia 2 grudnia 2009 roku w Zespole Szkół Zawodowych Środzie Wielkopolskiej młodzież klasy 1thg – grupy technikum hotelarskiego i technikum organizacji usług gastronomicznych spotkała się z paniami: Marią Bielawską - kierownik i Małgorzatą Ignasiak – młodszym asystentem Sekcji Higieny Żywności Żywienia i Przedmiotów Użytku z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Środzie Wlkp.

Tematyka spotkania związana była z dobrą praktyką higieniczną - GHP oraz systemem HACCP. Panie przedstawiły w formie wykładu i prezentacji zagadnienia dotyczące GHP – działań, które muszą być podjęte i warunków, które muszą być spełnione i kontrolowane na wszystkich etapach produkcji lub obrotu, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności. Przedstawiono, system HACCP w teorii oraz w praktycznych aspektach jego wdrażania. Zostały omówione podstawowe założenia i zasady systemu, etapy wdrażania systemu w przedsiębiorstwach, zagrożenia zdrowotne żywności.

Młodzież dowiedziała się w jaki sposób szukać informacji dotyczących w/w tematów oraz dokumentów: ustaw i uchwał - dotyczących obrotu żywnością, bezpieczeństwa żywności i żywienia, higieny środków spożywczych.

/K. Hoffmann-Kulawik, M. Mikołajczak/

Spotkanie z Marią Deręgowską z okazji 1 grudnia Światowego Dnia Walki z AIDS

W dniu 1 grudnia 2009 roku, który każdego roku obchodzony jest jako Światowy Dzień Walki z AIDS w ramach realizowanego od lat w szkole programu profilaktycznego dotyczącego zapobieganiu HIV/AIDS obyło się spotkanie uczniów klasy 4EA z Maria Deręgowską zastępcą Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Środzie Wlkp. Spotkanie dotyczyło profilaktyki HIV i AIDS na terenie Polski. Uczniowie zostali zapoznani z danymi statystycznymi dotyczącymi zachorowalności w skali Polski i świata, najnowszymi możliwościami leczenia w przypadku zakażenia. Zostali poinformowani o tym gdzie istnieje możliwość wykonania badań stwierdzających zakażenie, jak należy zachowywać się w przypadku codziennych kontaktów z osobami zakażonymi.

W czasie spotkania omówiono również problem niebezpieczeństwa zakażenia się i zachorowania na grypę A/H1N1.Przypomniano o bezpiecznych zachowaniach , wpływie właściwego odżywiania na walkę organizmu z chorobom, możliwościach badań wykrywających zakażenie(właśnie od dzisiaj badania tę będą wykonywane w Poznaniu, a nie jak dotychczas w Łodzi).

/K. Hoffmann-Kulawik/

Spotkania ze Zbigniewem Pajzderskim - Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Środzie Wlkp.

W dniu 23 listopada 2009 roku odbyły się spotkania uczniów klas: 1TI, 3THL, 2 TIB, 1LOP z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Środzie Wlkp. lekarzem medycyny, pediatrą i pulmonologiem Z. Pajzderskim. Spotkania odbyły się w związku z profilaktyką antynikotynową – przypadającym 16 listopada Dniem Rzucania Palenia oraz 22 listopada Dniem walki z paleniem tytoniu. Celem spotkań było zwrócenie uwagi młodzieży na skutki zdrowotne nałogu i związane z nimi niebezpieczeństwa, aspekty rodzinne nałogu, a także finansowe oraz ,,zyski” i straty państwa związane z produkcją i sprzedażą papierosów.
W czasie spotkań zwrócono również uwagę na profilaktykę i zapobieganie zakażeniu grypą A/H1N1 oraz promowano bezpieczne zachowania, przypomniano o roli prawidłowego odżywiania, ubioru dostosowanego do pory roku oraz wypoczynku, jako podstawowych elementów profilaktyki zdrowotnej.
Spotkanie zostało zorganizowane przez K. Hoffmann-Kulawik.

/K. Hoffmann-Kulawik/

Profilaktyka HIV/AIDS

Dzień 1 grudnia obchodzony jest na całym jako Światowy Dzień Walki z AIDS. Tegoroczny obchodzony jest pod hasłem: ,,Powszechny dostęp i prawa człowieka”. Po raz pierwszy dzień 1 grudnia obchodzony był w 1988 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi ludzi całego świata na ten poważny problem współczesności oraz solidaryzowanie się z ludĄmi dotkniętymi chorobą i niesienie im pomocy.

W naszej szkole pamiętamy o tym poważnym problemie i dlatego każdego roku prowadzona jest działalność profilaktyczna informująca uczniów jak ustrzec się przed zakażeniem wirusem HIV oraz jak postępować w przypadku niesienia pomocy osobom chorym i zakażonym.

Wśród podejmowanych przez nas działań są także spotkania profilaktyczne prowadzone są przez Młodzieżowych Liderów Zdrowia HIV, AIDS - uczennice, które ukończyły szkolenie organizowane przez Sanepid Środa Wlkp.: Katrinę Kamińską i Paulinę Manicką - uczennice klasy 3THL.

Podsumowaniem profilaktyki będzie zorganizowany 1 grudnia Szkolny Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS oraz spotkanie z Marią Deręgowską zastępcą Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Środzie Wlkp.

/K. Hoffmann-Kulawik/

10-LECIE ŚREDZKICH AMAZONEK

W dniu 19 września 2009 roku o godzinie 10.00 uroczystą Mszą Św. W Kościele NJS w Środzie Wlkp rozpoczęły się obchody jubileuszu 10-lecia średzkich Amazonek.

Po Mszy Św zgromadzeni uczestnicy udali się na Stary Rynek, następnie ,,Marszem życia” ulicami Środy do Domu Kultury. Pamiętając o roli profilaktyki w zapobieganiu chorobom nowotworowym braliśmy udział w ,,Marszu życia”. Uczennice klasy 2THG: Weronika Poch, Agnieszka Muszyńska, Monika Rogozińska, Natalia Walenciak, Milena Stachowiak rozdawały przechodnią ulotki dotyczące samobadania piersi, uczennica klasy 2BES Anastazja Stawicka rozdawała różowe wstążeczki symbolizujące zapobieganie nowotworom piersi. Uczestnicy przemarszu otrzymali symboliczne różowe baloniki.

/K. Hoffmann-Kulawik/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster