Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
 Konkursy
 Akcje szkolne
 Wycieczki
 Uroczystości
 Profilaktyka zdrowotna
 Zawody sportowe
 Tydzień Kultury
 SAF
 Drużyna Odysei Umysłu
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

Drużyna "Odysei Umysłu"


Odyseja Umysłu - III miejsce drużyny z Hipolita

26 i 27 marca w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku rozegrano ogólnopolski finał Odysei Umysłu. Drużyna z ZSZ im. H. Cegielskiego w Środzie zdobyła III miejsce, konkurując z najlepszymi drużynami w kraju, działającymi przeważnie przy renomowanych liceach z wielkich miast. Przypominamy, że zadanie polegało na skonstruowaniu kolumnady z drewna balsa, która udĽwignęłaby jak największy ciężar, a testowanie konstrukcji miało być wplecione w specjalnie przygotowane przedstawienie. Oprócz tego należało rozwiązać tzw. zadanie spontaniczne.

W zasięgu ręki było nawet zwycięstwo i wyjazd na światowy finał do USA. Na przeszkodzie stanął pech. Wielokrotnie przedtem wypróbowywany sprzęt nawalił właśnie na scenie: zawiesił się laptop, na którym zgrane były wszystkie efekty dĽwiękowe do widowiska. Przyssawki urządzenia, które miało ustawiać kolumny na testerze, nie zadziałały jak trzeba – nawalił wbudowany w urządzenie odkurzacz. Drużyna zmuszona była improwizować, ale to zaburzyło strukturę przedstawienia. W występ wkradła się nerwowość, w rezultacie ciężar położono na testerze zbyt gwałtownie, co uszkodziło jedną z kolumn… Za to SPONTAN poszedł znakomicie.

Pierwsze miejsce przypadło drużynie z II LO w Gdańsku, drugie III LO z Opola, któremu średniacy ulegli niewielką liczbą punktów.

Drużyna jest zadowolona. Konstrukcja była pomyślana genialnie, przedstawienie bardzo oryginalne. Odyseusze zwiedzali Gdańsk i Sopot, byli na dyskotece w hali Stoczni Gdańskiej, przeżyli różne przygody, a przede wszystkim zawarli dziesiątki nowych znajomości i przyjaĽni. Są dobrej myśli przed przyszłorocznym konkursem.
A oto członkowie drużyny:
Agata Szymańska z klasy IV technikum informatycznego
Karolina Waliszka z klasy II technikum ekonomicznego
Natalia Ratajczak z klasy I technikum informatycznego
Marcin Szczepański z klasy III technikum budowlanego
Damian Wyrębski z klasy II technikum elektrycznego
Rafał Gonerko z klasy I technikum informatycznego
Trener: Andrzej Bartosiewicz

/A. Bartosiewicz/

Konkurs w naszej szkole

18 marca 2010 roku zorganizowaliśmy w szkole KONKURS MYŚLENIA SPONTANICZNEGO. Chcieliśmy pokazać przykład tego, czym się zajmujemy. Na załączonych zdjęciach widać, jak bardzo uczestnicy konkursu się angażowali i jak dobrze się bawili. Wybraliśmy problem komunikacyjny. Drużyny musiały w krótkim czasie stworzyć kod sygnalizacyjny i przekazać za jego pomocą zadaną informację. Było to zarazem dowcipne, bo jako sygnalizatorów można było użyć tylko czterech przedmiotów: linijki, balonika, flamastra i nożyczek. Konkurs miał niezwykłe powodzenie: wystartowało XX drużyn, a w sumie XX dziewczyn i chłopaków. Okazało się, że niektóre drużyny miały tak świetne pomysły, że sami byśmy na nie nie wpadli…

Zachęcamy Was do przystąpienia do Odysei Umysłu w przyszłym roku szkolnym.

/A. Bartosiewicz/

Zwycięstwo w Poznaniu

Na rozegranych 13 marca eliminacjach regionalnych w Poznaniu, które zgromadziły ok.1500 uczestników z ćwierci kraju, wystąpiliśmy najpierw w tzw. problemie spontanicznym (zaskakujące, nieokreślone wcześniej co do rodzaju zadanie, do wykonania na czas). Drużyna uzyskała niemal maksymalną liczbę punktów. Potem przyszła kolej na problem długoterminowy – połączenie zadania konstrukcyjno-technicznego z artystycznym. Sędziowie byli pod wrażeniem widowiska artystycznego, jakie stworzyliśmy według własnych pomysłów pod kierownictwem Agaty Szymańskiej, reprezentującego styl „w oparach absurdu”, ale wytwarzającego zadziwiający mistyczny klimat.
Misterna konstrukcja wykonana z cieniutkich patyczków z drewna balsy, o wysokości 20 cm, a ważąca mniej niż 18 gramów, udĽwignęła ciężar 83 kg, co przyniosło drużynie pierwsze miejsce w tej kategorii. Pracujemy nad jej wzmocnieniem.

/A. Bartosiewicz/

Co to jest Odyseja Umysłu?

Samą ideę Odysei Umysłu wymyślono w Stanach Zjednoczonych w latach 50. Jest to nowoczesny program edukacyjny, w ramach którego dzieci i młodzież pracują samodzielnie, w oparciu o własne pomysły i umiejętności – bez pomocy z zewnątrz. Zadania, choć obwarowane rygorystycznymi warunkami, są tak pomyślane, by wyzwalać w ludziach zdolności twórcze. Autorzy programu zakładają, iż każdy człowiek takowe posiada. Odyseja Umysłu jest zarazem światowym konkursem młodzieżowym twórczego rozwiązywania zadań z finałem rozgrywanym co roku w maju w USA.

Co robimy?

Nasza drużyna przez kilka miesięcy przygotowywała się do występu w eliminacjach. Ćwiczymy ruchliwość myśli, umiejętność szybkiego zorganizowania się, współpracy, odporność na stres. Ważna jest też przyjaĄń i poczucie wolności. Trener jest organizatorem i dostarcza zadania. Wszystkie problemy musimy rozwiązywać sami i sami podejmujemy wszystkie decyzje. Świetnie się bawimy.

Bywają zadania konstrukcyjne, kiedy trzeba coś szybko zbudować. Są zadania słowne – na dowcip, inwencję poetycką; są też aktorskie, plastyczne, techniczne, komunikacyjne i inne. Są to tak zwane SPONTANY. Ale pracujemy też nad problemem długoterminowym. W naszym przypadku to konstrukcja z drewna balsa i przedstawienie.

/A. Bartosiewicz/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster