Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
 Wydarzenia
 Wycieczki
 Profilaktyka zdrowotna
 SAF
 Pola Nadziei
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 Zostań dawcą szpiku
 Zawody sportowe
 Tydzień Kultury
 Liga halowa
 Wolontariat
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

Lekcje o Europie - czerwiec 2013
Światowy Dzień języka rosyjskiego - czerwiec 2013
Targi Edukacyjne - kwiecień 2013
Spotkanie w Zespole Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wlkp.
Po męsku o dojrzewaniu - marzec 2013
8 Marca 2013 - HipoMasters dla Kobiet
I NAGRODA ZA 1236 KG MAKULATURY - luty 2013
Dzień Bezpiecznego Internetu - spotkanie z policjantką - luty 2013
HipoMasters na opłatkowym spotkaniu rzemieślników - styczeń 2013
ZBIÓRKA MAKULATURY W HIPOLICIE - listopad 2012
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - październik 2012
DZIEŃ CHLEBA - październik 2012


Lekcje o Europie

14 czerwca Pani Natalia Krzyżan, pracownik Punktu Informacyjnego Europe Direct Poznań przy Wielkopolskiej Izbie Rzemie¶lniczej w Poznaniu przeprowadziła w naszej szkole lekcje europejskie. Uczestniczyły w nich trzy klasy.
Tematyka zajęć dotyczyła:

  1. Wycieczek po Europie – poznajemy kraje członkowskie i ich kulturę.
  2. Wolontariatu - co każdy wiedzieć powinien?
  3. Wpływu każdego z nas na zmianę klimatu.

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

Światowy Dzień Języka Rosyjskiego

Szósty czerwca został uchwalony przez ONZ Światowym Dniem Języka Rosyjskiego. W tym roku obchodziliśmy ten dzień także w naszej szkole. Z zaproszenia skorzystali i do „Hipolita” przybyli uczniowie gimnazjum im. mjr Henryka Sucharskiego w Gieczu wraz z nauczycielem j. rosyjskiego Aleksandrą Haase. Młodzież miała okazję sprawdzić się w konkursie języka rosyjskiego oraz plastycznym na najładniejszą matrioszkę. Wspólnymi siłami układano puzzle przedstawiające Plac Czerwony, sobór Wasyla Błogosławionego i Kreml. Uczniowie klas żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunem – Emilią Bodylską przygotowali dla uczestników jabłka w cieście drożdżowym. Wszyscy mieli okazję posłuchać muzyki rosyjskiej, a zwłaszcza utworów grupy Maxim „Znajesz li ty” oraz Natalii Podolskiej „ Wriemieni niet” w wykonaniu uczennic – Katarzyny Barszcz i Beaty Strumińskiej. Uzupełnieniem całości była prezentacja przedstawiająca najbardziej znane rosyjskie miasta – Moskwę i Sankt-Petersburg, a także imprezy, wycieczki i konkursy związane z nauką j. rosyjskiego w Zespole Szkół Zawodowych.
Laureatami konkursów zostali:
W konkursie języka rosyjskiego:
I miejsce – Marzena Mikołajczak – kl. III THG
II miejsce – Natalia Zielińska – kl I LOP / Marcin Pawlęga – kl. II TG
III Miejsce – Zuzanna Wawrzyniak – gimnazjum w Gieczu
wyróżnienie – Marta Matela - gimnazjum w Gieczu
W konkursie plastycznym:
I miejsce – Oliwia Wujek – gimnazjum w Gieczu
II miejsce – Maria Winiarska – gimnazjum w Gieczu
III miejsce – Nikola Kopeć – gimnazjum w Gieczu
Celem imprezy była wspólna zabawa i integracja środowiska uczniowskiego oraz popularyzacja kultury, kuchni, muzyki i języka rosyjskiego.

/K. Napierała/

Targi Edukacyjne

Zespół Szkół Zawodowych kolejny raz uczestniczył w Targach Edukacyjnych, które odbyły się 12 kwietnia 2013 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Środzie Wlkp. W tym roku w hali średzkiego LO wystawiały się szkoły ponadgimnazjalne, wyższe i pierwszy raz gimnazja. Przedstawiliśmy swoją ofertę gimnazjalistom. Wszystkich zainteresowanych nauką w naszej szkole zapraszamy na Otwarty Dzień Gier 20 kwietnia od godziny 9.00 – 13.00.

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

Spotkanie w Zespole Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wlkp.

W dniu 20 kwietnia br w Zespole Szkół Zawodowych w Środzie Wlkp., z inicjatywy Dyrektora Szkoły Pana Marka Kostki i Starszego Cechu Pana Tadeusza Pateckiego, odbyło się spotkanie rzemieślników - mistrzów szkolących, oraz Starosty Powiatu Średzkiego Pana Tomasza Pawlickiego, Dyrektorów i Kierownika praktyk szkoły zawodowej.

więcej>>

Po męsku o dojrzewaniu

Firma Procter&Gamble przygotowała pierwszą edycję programu pro-zdrowotnego dla chłopców w wieku 15 – 16 lat. Pan Marcin Helak przedstawiciel firmy przeprowadził 22 marca 2013 roku zajęcia dla uczniów klas pierwszych. Spotkanie to miało na celu:

  • Przyswojenie informacji o właściwej terminologii o zmianach fizycznych i psychicznych zachodzących w okresie dojrzewania,
  • Wyrobienie właściwych nawyków higieny osobistej, głównie nawyku właściwego golenia,
  • Zrozumienie związku aktywności fizycznej ze zdrowiem.
Każdy z uczestników spotkania otrzymał zestaw kosmetyków z zestawem edukacyjnym.

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

8 Marca 2013 - HipoMasters dla Kobiet

8 marca to doskonały moment, by przypomnieć sobie o doniosłej roli kobiet w każdej czasoprzestrzeni. Zespół teatralny z Hipolita , w sposób zabawny, ukazał ewolucję płci pięknej poczynając od biblijnej Ewy, poprzez „żonę modną”, Zosię z Dziadów Mickiewicza po współczesny jej ideał. Uczniowie z 2 TG udowodnili, że pięknie być kobietą.

/B. Gierczyńska/

I NAGRODA ZA 1236 KG MAKULATURY

W Zespole Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wlkp. odbyła się szkolna zbiórka makulatury. Wygrała klasa II liceum policyjnego, a nagrodą był kurs baristyczno - barmański. Oto jak opisała wrażenia młodzieży po odebraniu nagrody jedna z uczennic klasy policyjnej – Paula KuĄniarek:
Jak co roku, w naszej szkole została organizowana zbiórka makulatury. Nasza klasa- tzn. klasa II LOP postanowiła wygrać tę zbiórkę ze względu na rywalizację w szkolnej Hipolidze oraz ciekawą nagrodę: kurs baristyczno- barmański. I udało się - wygraliśmy.
Długo czekaliśmy na "odbiór" swojej nagrody, ale w końcu się udało.
Dnia 25.02.2013r. bieżącego roku, jak co poniedziałek zebraliśmy się w sali 206, by zacząć naszą godzinę wychowawczą. Jednak p. Beata Kuropka - wychowawczyni naszej klasy kazała nam zostawić plecaki z książkami i udać się na szkolną świetlicę, gdzie jak się chwilę póĄniej okazało, czekały na nas dwie sympatyczne panie, które nasza klasa kojarzyła niestety tylko ze szkolnych korytarzy: pani Małgorzata Mikołajczak oraz pani Karolina Torzyńska. Panie podzieliły nas na dwie grupy dziesięcioosobowe.
Moja grupa miała udać się do pracowni hotelarskiej razem z panią Małgorzatą Mikołajczak, która wręczyła nam karton pełen soków oraz syropów. Okazało się, że w pracowni jest "bar", za którym uczniowie technikum hotelarskiego odbywają przedmioty zawodowe.
Na sam początek Pani pokazywała nam szkło barmańskie, którym mieliśmy się w ciągu pierwszej godziny posługiwać. Zobaczyliśmy shakery, potocznie zwane kieliszkami, zachęcająco wyglądające "koktajlówki" oraz normalnie wyglądające, znane nam na co dzień szklanki o różnej pojemności. Naszym pierwszym zadaniem miało być zrobienie nazwanej przez Panią "warstwówki". Nalewaliśmy do kieliszków syropy, które odmierzaliśmy miarkami wyglądającymi prawie jak kieliszki. Na dno wlewaliśmy czerwony syrop, następnie na to, za pomocą łyżki barmańskiej spiralnej wlewaliśmy powoli niebieski syrop, który jak się okazało wcale się nie mieszał z czerwonym, tylko pozostawał na nim i właśnie wtedy dowiedzieliśmy się, dlaczego ma to taką nazwę. Stosując się do rady pani Mikołajczak dolewaliśmy do tego troszkę soku pomarańczowego, aby nie było to aż tak słodkie. Następnie nasza "kierowniczka" ubiła kremówkę, którą kończyliśmy nasz mały, ale apetycznie wyglądający eksperyment. Następnym zadaniem było zrobienie koktajlu, którego niestety składu nie pamiętam, ale wiem, że był przepyszny. Pamiętam, że uczyliśmy się podczas robienia koktajlu korzystania z shakera, co wcale nie jest takie łatwe, następnie przelewaliśmy to do szklanek tzw. koktajlówek oraz zdobiliśmy kawałkami pomarańczy.
Nim się spostrzegliśmy minęła prawie godzina i musieliśmy już uciekać do pracowni baristycznej.
Czekała tam na nas pani Karolina Torzyńska, która już na wstępnie zaczęła nam opowiadać o kawach całego świata. Wspólnie doszliśmy do porozumienia i postanowiliśmy podczas tej godziny nauczyć się parzyć kawę latte macchiato. Na sam początek nalewaliśmy do specjalnych wysokich szklanek spienione mleko w dzbanku za pomocą ekspresu do kawy, następnie parzyliśmy kawę espresso, którą ostrożnie wlewaliśmy do mleka i kawą, która zostawiła trochę śladów na mleku robiliśmy wybrany przez nas wzorek. Kawa ta wyglądała tak apetycznie, że szkoda nam było mieszać, bo wychodziły nam również warstwy, ale kiedy wymieszaliśmy ją i spróbowaliśmy wcale nam nie było tego szkoda- była pyszna. Tak jak ja osobiście nie piję żadnej kawy, tak tę mogłabym pić codziennie rano. Kiedy każdy z nas już swoją szklankę pustą wstawił do zlewu, pani Karolina miała dla nas niespodziankę- prawdziwa, gorąca czekolada. Nie było to - jak się spodziewaliśmy - zwykłe kakao, ale po prostu gęsta, gorąca, płynna czekolada! To było coś, co każdy z nas uwielbia.
Na sam koniec podziękowaliśmy obu paniom i udaliśmy się na lekcje języka polskiego, gdzie opowiadaliśmy naszej wychowawczyni wrażenia z kursu, oraz przynieśliśmy jej przez nas robiony koktajl. Mamy nadzieję, że jej smakował. I tak oto pełni wrażeń i nowych doświadczeń musieliśmy powrócić do bieżącego tematu lekcji, którym była "Lalka" Bolesława Prusa.

/B. Kuropka/

Dzień Bezpiecznego Internetu - spotkanie z policjantką

12 lutego 2013 z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu odbyło się spotkanie ze st. sierżant Edytą Kwietniewską. W dwóch spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas 1C, 2TI, 2TB, 2TEK, 2D, 2E, 3THG, 3TIE oraz 3TBS. Temat był zgodny z hasłem tegorocznego DBI "Serfuję, respektuję". Młodzież uświadomiła sobie plusy i minusy przebywania w cyberprzestrzeni oraz prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Poznała różne formy cyberprzemocy. Pani policjantka szczególnie zwróciła uwagę uczniów na robienie zdjęć lub rejestrowanie filmów bez czyjejś zgody. Na publikowanie w Internecie lub rozsyłanie za pomocą telefonu komórkowego takich zdjęć lub filmów. Uczniowie mieli także możliwość obejrzeć film edukacyjny "Stop cyberprzemocy" szczególnie zwracający uwagę na fakt, że nie wszystko jest dla wszystkich dowcipne.

/K. Gabryelewicz, A. Karbowiak, R. Mikołajczak/

HipoMasters na opłatkowym spotkaniu rzemieślników

W poniedziałek, 7 stycznia, grupa teatralna HipoMasters, złożona z uczniów klasy 2 TG, Damian Twardowski, Daniel Nowaczyk, Marcin Pawlęga, Beata Strumińska, Mateusz Lewandowski, Dawid Bartyzel, Beata Sznura, Katarzyna Stolarek i Agnieszka Furmanek, uświetniła w średzkim Domu Rzemiosła spotkanie opłatkowe Cechu Rzemiosł Różnych. Zaproszeni rzemieślnicy ze Środy, Zaniemyśla, Nowego Miasta i Kostrzyna, a było ich blisko stu, z zainteresowaniem obejrzeli i wysłuchali spektakl oparty na frag. Kwiatków św. Franciszka, w przekładzie R. Brandstattera. Młodzież została nagrodzona gromkimi oklaskami.

/B. Gierczyńska/

ZBIÓRKA MAKULATURY W HIPOLICIE

Problemem współczesnej cywilizacji są odpady. Umiejętne ich segregowanie i przetwarzanie, to szansa na życie w czystszym i zdrowszym środowisku.
Wzorem lat ubiegłych w Zespole Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej, w dniach 13 i 14 listopada 2012 roku przeprowadzono jesienną zbiórkę makulatury.
Ocalono tym samym życie wielu drzew, produkujących dla nas bezcenny tlen, zaoszczędzono wodę, której nie zużyje papiernia. Efektem współpracy społeczności szkolnej było zebranie ponad 2,43 tony tego cennego surowca wtórnego.
Najwięcej makulatury dostarczyli do punktu zbiórki uczniowie klasy 2lop w ilości 1,236 tony. Za nimi uplasowali się uczniowie klasy 2tek z ilością 734 kg i uczniowie klasy 3lop z 92 kg. Na wyróżnienie zasługuje praca uczennic klasy 2tg – dyżurnych tej zbiórki. Za przygotowanie i przeprowadzenie akcji były odpowiedzialne: M.Mikołajczak, J. Tomczyk-Wojciechowska, K. Hoffmann-Kulawik, K. Górecka i T. Pietrzyk.

/M. Mikołajczak/

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień 14 paĄdziernika to święto wszystkich nauczycieli. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Beaty Kuropki oraz p. Justyny Pohl przygotowali okolicznościowe przedstawienie, podczas którego zaprezentowali piosenki, scenki z życia uczniów i nauczycieli, oraz złożyli życzenia całemu gronu pedagogicznemu.
Podczas uroczystości ogłoszone zostały również wyniki, organizowanych przez samorząd szkolny wyborów BELFRA ROKU 2012.
Oto kategorie, nominowani oraz zwycięzcy plebiscytu:
I KATEGORIA- NAUCZYCIEL PRZYJACIEL
NOMINOWANI:
P. Agnieszka Siatecka
p. Magdalena Szymurska
p. Beata Kuropka
p. Hanna Sęk
TYTUŁ NAUCZYCIELA PRZYJACIELA OTRZYMAŁA P. MAGDALENA SZYMURSKA

II KATEGORIA- NAUCZYCIEL FILOZOF
NOMINOWANI:
p. Hanna Kozłowska
p. Wojciech Karolczak
p. Arleta Karbowiak
p. Donat Jung
TYTUŁ NAUCZYCIELA FILOZOFA OTRZYMAŁA P. HANNA KOZŁOWSKA

III KATEGORIA- NAUCZYCIEL ARTYSTA
NOMINOWANI:
P. Emilia Nowaczyk
p. Justyna Pohl
p. Justyna Tomczyk –Wojciechowska
p. Hanna Sęk
TYTUŁ NAUCZYCIELA ARTYSTY OTRZYMAŁA P. EMILIA NOWACZYK

IV KATEGORIA- NAUCZYCIEL KRASOMÓWCA
NOMINOWANI:
P. Agata Kamińska
p. Wojciech Karolczak
p. Marcin Kędziora
p. Donat Jung
TYTUŁ NAUCZYCIELA KRASOMÓWCY OTRZYMAŁA P. AGATA KAMIŃSKA

V KATEGORIA- NAUCZYCIEL DOWCIPNY
NOMINOWANI:
p. Jacek Nowaczyk
p. Monika Fludra
p. Katarzyna Nowaczyk
p. Donat Jung
ZWYCIĘZCĄ ZOSTAŁ P. DONAT JUNG

VI KATEGORIA- NAUCZYCIEL ELEGANCKI
NOMINOWANI:
P. Emilia Bodylska
p. Karolina Górniak
p. Jerzy Buczma
p. Marek Kostka
TYTUŁ NAUCZYCIELA ELEGANCKIEGO OTRZYMAŁA P. KAROLINA GÓRNIAK

Uczniowie naszej szkoły wybrali również nauczyciela w kategorii BELFER ROKU 2012.
Tytuł Belfra roku 2012 otrzymała P. HANNA SĘK
Wszyscy uczniowie oraz pozostali nauczyciele gratulują zwycięzcom tegorocznego plebiscytu i składają życzenia wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze w pracy zawodowej.
Organizatorki spotkania pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie Dnia Edukacji Narodowej.

/B. Kuropka, J. Pohl/

DZIEŃ CHLEBA W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. H. CEGIELSKIEGO W ŚRODZIE WLKP.

W dniu 18 paĄdziernika 2012 roku w naszej szkole został zorganizowany „Szkolny Dzień Chleba”, w ramach kampanii „Tydzień chleba na zakwasie”.
Kampania jest wykreowana i przeprowadzana przez Fundację Dobre Życie z Warszawy, z panią Walentyną Rakiel-Czarnecką na czele. W tym roku odbywała się już po raz czwarty w Polsce w dniach 16-23 paĄdziernika 2012 roku. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem chleba, a także podniesienie świadomości konsumentów na temat zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami, a także wpływanie na jakość chleba na rynku.
Dzięki uprzejmości piekarni PSS Społem i Średzkiej Spółdzielni Mleczarskiej „Jana” oraz pracy naszych uczniów i nauczycieli, mogliśmy zdegustować chleb z masłem, bułki i rogale. Te ostatnie były wypiekane przez uczniów klasy trzeciej z grupy piekarskiej i cukierniczej.
Przygotowanie poczęstunku oraz jego serwowanie było zadaniem grupy technikum żywienia i obsługi konsumenta. Uczniowie naszej szkoły wysłuchali krótkiej audycji radiowej na temat w/w kampanii oraz akcji przeprowadzanej w szkole z pięknym tematycznym podkładem muzycznym; mogli zapoznać się materiałem gazetki tematycznej. Praca uczniów przebiegała pod okiem nauczycielek przedmiotów zawodowych: M.Mikołajczak oraz E.Bodylskiej. Serdecznie dziękujemy sponsorom.

/M. Mikołajczak/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster