Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
 Wydarzenia
 Wycieczki
 Profilaktyka zdrowotna
 SAF
 Pola Nadziei
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 Zostań dawcą szpiku
 Zawody sportowe
 Tydzień Kultury
 Liga halowa
 Wolontariat
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

KONKURS NA RECENZJĘ FILMU ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY

ŚWIAT FANTASY W HIPOLICIE, CZYLI TEGO JESZCZE W ŚRODZIE NIE BYŁO

KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ RECENZJĘ FILMU

"SYBERIADA" NIE TYLKO DLA MATURZYSTÓW

"NĘDZNICY" W KINIE BASZTA

"ŚMIERĆ JAK KROMKA CHLEBA" - PRZECIW WOLNOŚCI, PRZECIW DEMOKRACJI.

III FESTIWAL FILMOTEKI SZKOLNEJ W WARSZAWIE

Konkurs na recenzję filmu został rozstrzygnięty

Szkolna Akademia Filmowa ogłasza, że konkurs na recenzję filmu wygrał:

Szymon Ludwiczak z kl. 4TI, który podzielił się swoją opinią na temat filmu "Nędznicy".

II miejsce zdobyła Anna Walaszczyk zkl. 2TEK również za recenzję "Nędzników".

Na III miejscu oceniona została recenzja filmu "Syberiada polska" opracowana przez Manuelę Budzinską z klasy 3LOP.

Zwycięzcom gratulujemy.

/B. Kuropka, J. Pohl/

ŚWIAT FANTASY W HIPOLICIE, CZYLI TEGO JESZCZE W ŚRODZIE NIE BYŁO

Data 18 kwietnia na długo pozostanie w pamięci uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i goszczących w tym dniu w szkole uczniów Gimnazjum nr1 oraz Gimnazjum nr2. Nikt bowiem nie spodziewał się wizyty tak dużej ilości przybyszy z przyszłości, którzy odwiedzili szkołę na zaproszenie Szkolnej Akademii Filmowej, prowadzonej przez Justynę Pohl i Beatę Kuropkę.

Świat Fantasy opanował HPOLITA i tym samym rozpoczął III SZKOLNY DZIEŃ KINA.

Wśród przybyszy z odległych, fantazyjnych krain można było rozpoznać Facetów w czerni, Księżniczkę Arwenę, Monster High, Laleczkę Chucky oraz wyróżniające się w tłumie niebieskie postaci z filmu Avatar. Wszystkich uczestników spotkania oczarowała Alicja z Krainy Czarów a świat gwiezdnych Wojen reprezentowała Księżniczka Leia.

Największym jednak zaskoczeniem dla wszystkich było przybycie samego Gandalfa z Krainy Śródziemi oraz postaci Ichigo z filmu Bleach.

W szkole nie zabrakło również postaci z bajek i filmów. Przybyła Królewna Śnieżka z jeszcze całym jabłkiem, Myszka Miki , Pocahontas, Pippi Langstrump a właściwie kilkanaście dziewcząt, które przybrały postać śmiesznej bohaterki Astrid Lindgren. Spojrzenia męskiej części gości przywoływała cała w różach Barbi o słodkim, cukierkowym uśmiechu. Jednak największą część przybyłych w tym dniu postaci stanowiły czarownice, wróżki oraz kobiety wampiry i demony.

W czasie spotkania w szkolnej świetlicy goście ze średzkich gimnazjów mieli okazję uczestniczyć w konkursach filmowych oraz obejrzeć pokaz mody, zaprezentowany przez wszystkich uczestników III Szkolnego Dnia Kina. Pokaz ten połączony był z kolejnym konkursem na trafne rozpoznawanie postaci, które odwiedziły szkołę.

Ostatnim punktem uroczystości był przemarsz kolorowym korowodem ulicami miasta i spotkanie w kinie. Dla bezpieczeństwa, przybyłych gości eskortowali uczniowie klas policyjnych z Hipolita. W kinie wręczone zostały nagrody i upominki dla naszych przyjaciół z jakże odległych planet i światów... A na zakończenie jakże obfitującego w emocje dnia wszyscy uczestnicy III Szkolnego Dnia Kina obejrzeli film "Intruz", który powstał na podstawie książki Stephenie Meyer.

GALERIA:

/B. Kuropka, J. Pohl/

KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ RECENZJĘ FILMU

SZKOLNA AKADEMIA FILMOWA ogłasza konkurs na najciekawszą recenzję filmów, które ostatnio mogliśmy obejrzeć w średzkim kinie Baszta. Jeśli spodobał się Tobie film "NĘDZNICY" w reż. T. Hoopera lub film J. Zaorskiego "SYBERIDA POLSKA" albo wręcz przeciwnie, masz mieszane uczucia co do wybranych dzieł, stwórz własną recenzję, opinię o wybranym filmie.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody filmowe oraz dodatkowo punkty do Hipoligi.

Informacje o konkursie zostaną wywieszone w gablotach szkolnych.

/B. Kuropka, J. Pohl/

"SYBERIADA" NIE TYLKO DLA MATURZYSTÓW

To już kolejna propozycja Szkolnej Akademii Filmowej dla uczniów naszej szkoły. "Syberiada polska" to opowieść o dramatycznych losach Jana Doliny, jego rodziny i sąsiadów, którzy - po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie - zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze. To poruszająca opowieść o sile ludzkiego ducha, rodzinnej miłości i walki o przetrwanie.

Film obejrzało ponad 200 uczniów naszej szkoły. Byli wśród nich tegoroczni maturzyści, którzy z tematyką łagrów radzieckich zapoznali się już na lekcjach polskiego (czytając "Inny świat" Gustawa Herlinga - Grudzińskiego) oraz historii. Mogli oni przenieść się wyobraĄnią do miejsc polskiej katorgi, polskiego cierpienia i śmierci.

"Syberiadę" obejrzeli również uczniowie klas młodszych i widać było, że film ten wywarł na nich ogromne wrażenie. W ciszy i z refleksji oglądali dzieło Janusza Zaorskiego, w którym zagrali znakomici polscy aktorzy- Adam Woronowicz, Natalia Rybicka, Jan Peszek, Sonia Bohosiewicz, Paweł Krucz, Agnieszka Więdłocha, Urszula Grabowska i inni.

/B. Kuropka, J. Pohl/

"NĘDZNICY" W KINIE BASZTA

W dniu 28 lutego 2013 r. Szkolna Akademia Filmowa zorganizowała wyjście do kina na film "Nędznicy" - musicalową adaptację powieści Victora Hugo. Reżyser Tom Hooper postawił na piękne, zrobione z rozmachem scenografie, które wspaniale oddają popularne wyobrażenia o XIX-wiecznej Francji. Imponuje również dopracowanie kostiumów i charakteryzacja, w szczególności postaci Fantine (granej przez Anne Hathaway), Valjeana (Hugh Jackman) i Cosette (Amanda Seyfried). Kluczem do sukcesu okazała się więc wystawna oprawa wizualna.

Film nagrodzono Oskarami:
- NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA ANNE HATHAWAY
- NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA
- NAJLEPSZY DŹWIĘK

/B. Kuropka, J. Pohl/

"ŚMIERĆ JAK KROMKA CHLEBA" - PRZECIW WOLNOŚCI, PRZECIW DEMOKRACJI.

W ramach Szkolnej Akademii Filmowej 14 grudnia 2012 r. uczniowie klas, którzy mieli najwyższą frekwencję w listopadzie, obejrzeli film w reżyserii Kazimierza Kutza "Śmierć jak kromka chleba".
Film opowiada historię strajku i pacyfikacji kopalni „Wujek” w grudniu 1981r. Jest jednym z najważniejszych obrazów opowiadających o stanie wojennym.
W dniu 13 grudnia 1981r. minęło 31 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Była to największa operacja wojskowa, która ograniczyła maksymalnie wolność obywateli. Polska odzyskała niepodległość, upadł system komunistyczny. Jednak trzeba młodym ludziom, którzy urodzili się w czasach demokracji, uświadomić jak ważna jest to data w polskiej historii.

GALERIA:

/B. Kuropka, J. Pohl/

UCZNIOWIE HIPOLITA NA III FESTIWALU FILMOTEKI SZKOLNEJ W WARSZAWIE

W dniach 27-28 września 2012 r. uczennice Zespołu Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego w Środzie Wlkp. Manuela Budzinska i Karolina Idczak razem z opiekunami Szkolnej Akademii Filmowej Justyną Pohl i Beatą Kuropką uczestniczyły w III Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawie, organizowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu: Filmoteka Szkolna. Akcja! W festiwalu uczestniczyło 41 szkół z całej Polski.
W pierwszym dniu miały miejsce warsztaty integracyjne dla uczniów oraz wymiana doświadczeń dla nauczycieli i metodyków. W drugiej części dnia odbyły się wizyty studyjne do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Szkoły Wajdy, Archiwum Filmoteki Narodowej, Studia Miniatur Filmowych, TPS Film Studio, Newborn Studio. Wieczorem w Centrum Konferencyjno-Kongresowym odbyły się pokazy filmów uczniowskich z komentarzem ekspertów. Byli to między innymi: Grzegorz Emanuel oraz Wojciech Kimala. 28 września w Warszawskiej Szkole Filmowej odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu przez Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej p. Agnieszkę Odorowicz, Dyrektora Warszawskiej Szkoły Filmowej p. Macieja Ślesickiego oraz Dyrektora Centrum Edukacji Obywatelskiej p. Alicję Pacewicz.
Główną częścią festiwalu były Targi projektów młodzieżowych z udziałem zaproszonych ekspertów m.in. Joanną Kulig, Xawerym Żuławskim, Adamem Woronowiczem, Bartoszem Konopką, Gregiem Zglińskim, Marią Sadowską, Katarzyną Klimkiewicz, Dawidem Ogrodnikiem, Kamilem Polakiem. Eksperci odwiedzali stanowiska młodzieży, rozmawiali z uczniami, doradzali, wymieniali się doświadczeniami. Byli bardzo zachwyceni pracą młodzieży, ich determinacją w dążeniu do celu. Całą uroczystość można było obejrzeć na żywo na stronie Filmoteki Szkolnej.
W trakcie trwania festiwalu uczniowie brali udział w licznych konkursach i wygrywali albumowe wydania książek o filmie. Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali drobne upominki, książki o tematyce filmowej i filmy na płytach DVD.
Festiwal zakończył się wspólnym muzykowaniem – tworzeniem muzyki filmowej. Dla młodzieży uczestniczącej w festiwalu było to ogromne przeżycie. Spotkanie tylu gwiazd ze świata filmu w Warszawskiej Szkole Filmowej, rozmowa z nimi, wspólne zdjęcia pozostawiło niezapomniane wrażenia. Udział w III Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzbogacił uczniów i nauczycieli o nowe znajomości, wiedzę o tworzeniu filmów i rozbudził kreatywność. Doświadczenia wyniesione z festiwalu zaowocują w przyszłości i pozwolą realizować filmowe marzenia.

GALERIA:

/B. Kuropka, J. Pohl/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster