Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
 Wydarzenia
 Wycieczki
 Profilaktyka zdrowotna
 SAF
 Pola Nadziei
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 Zostań dawcą szpiku
 Zawody sportowe
 Tydzień Kultury
 Liga halowa
 Wolontariat
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

AKCJA „ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU
- PODARUJ ŻYCIE”

MOŻESZ POMÓC!


PODZIĘKOWANIA
10 czerwca 2013 - oddawaliśmy krew, zgłaszaliśmy się na dawców szpiku
15 maja 2013 - oddawaliśmy krew, zgłaszaliśmy się na dawców szpiku
O co chodzi z tym szpikiem?
Pomóż Bartkowi

PODZIĘKOWANIA

W poniedziałek, 10 czerwca 2013r., w naszej szkole od godz. 8.30 do 13:30 każda pełnoletnia osoba mogła oddać krew, a także złożyć deklarację przystąpienia do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku. Do naszej szkoły przyjechali pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - Ośrodek Dawców Szpiku w Poznaniu.
Frekwencja w akcji „Zostań dawcą szpiku-podaruj życie” była bardzo duża. W związku z tym składamy bardzo serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy wzięli w niej udział – uczniom i nauczycielom Zespołu Szkół Zawodowych, Zespołu Szkół Rolniczych, Liceum Ogólnokształcącego, a także pracodawcom i sąsiadom. Chcielibyśmy także podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie akcji – panu Leszkowi Michalskiemu, pani Danucie Obiedzińskiej oraz panu Michałowi Sokołowskiemu, który zapoznał młodzież z tematem krwiodawstwa i krwiolecznictwa z RCKiK, panu Wichłaczowi ze Starostwa Powiatowego w Środzie Wlkp., wychowawcy Bartka panu Sebastianowi Kawickiemu oraz pedagogowi pani Agacie Wawrzyniak. Wspólnie pokazaliśmy, że jesteśmy gotowi i otwarci na niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Pokazaliśmy, że stać nas na to, by czynnie uczestniczyć w akcji, która może pomóc Bartkowi lub innemu choremu w walce z chorobą. Aby marzenia mogły się spełniać.
W poniedziałek w ramach akcji „Zostań dawcą szpiku-podaruj życie” do punktu rejestracji zgłosiło się 57 osób, po badaniach krew oddało 29 osób, co stanowi 13050 ml. Natomiast do Banku Dawców Szpiku zapisały się 23 osoby.
Pragniemy zaznaczyć, że zainteresowanie akcją było tak duże, że nie wszyscy chętni mieli możliwość oddania krwi czy zarejestrowania się do Banku Dawców Szpiku. Nadal można oddawać krew w mobilnym autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w każdą środę pod Urzędem Miasta, przy ul. Daszyńskiego. Ważne jest, aby powiedzieć po zgłoszeniu, że krew jest przeznaczona dla Bartka Szymkowiaka.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w akcji.

/Organizatorzy akcji/

10 czerwca 2013 - oddawaliśmy krew, zgłaszaliśmy się na dawców szpiku

W dniu 10 czerwca nastąpiła kontynuacja akcji „Zostań dawcą szpiku – podaruj życie” tym razem w naszej szkole. Była to akcja typu stacjonarnego gdzie ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania w bardzo sprawny sposób zbierała potrzebną krew. Ponadto była to okazja do wypełnienia deklaracji i oddania próbki krwi na potencjalnego dawcę szpiku kostnego.
W akcji wzięli udział koledzy Bartka, znajomi, przyjaciele i pracownicy naszej szkoły oraz Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp. Wynikiem tego było ponad 13 litrów zebranej krwi i ponad 20 nowych dawców szpiku. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z krwiodawstwem i miejmy nadzieję, że zarazili się pozytywną energią wynikającą z tego rodzaju akcji.
W przyszłym roku szkolnym również planujemy przeprowadzić podobną akcję – chętnych zapraszamy już dziś!

/S. Kawicki/

15 maja 2013 - oddawaliśmy krew, zgłaszaliśmy się na dawców szpiku

15 maja uczniowie, pracownicy, pracodawcy, przyjaciele i znajomi zadeklarowali pomoc Bartkowi oddając krew i zgłaszając się do banku dawców szpiku. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie i chęć pomocy okazało się, że nie wszyscy mogli oddać krew z przyczyn technicznych. Dlatego na dzień 10 czerwca br. planujemy kontynuacje akcji oddawania krwi dla Bartka oraz możliwość zgłoszenia się do banku szpiku. Koniecznie śledĄcie informacje na stronie internetowej szkoły i na facebook’u.

/S. Kawicki/

O co chodzi z tym szpikiem?

13 maja 2013r. młodzież naszej szkoły spotkała się z pracownikiem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Spotkanie profilaktyczne odbywało się na temat: „O co chodzi z tym szpikiem”. Pan Michał Sokołowski podzielił się z młodzieżą ważnymi informacjami o dawcach szpiku i jednocześnie odpowiedział na pytania: dlaczego potrzebni są nowi dawcy? Jak pobiera się szpik? Kto może zostać dawcą? Czy pobieranie szpiku jest bezpieczne? Jak zostać dawcą? Rozmowa z nim pozwoliła obalić wiele mitów związanych z transplantologią. Był też czas na zadawanie pytań i rozmowy indywidualne. Na pewno wielu z nas przemyśli kwestię rejestracji w banku dawców. W spotkaniu wzięły udział klasy trzecie oraz pełnoletni uczniowie klas niższych.

/S. Kawicki/

Pomóż Bartkowi

Choć deklarujemy, że chcemy pomagać innym, często kończy się to tylko na słowach, bo twierdzimy, że nie wiemy jak to zrobić. Tymczasem jednym z najcenniejszych darów, którym prawie każdy z nas może się podzielić jest szpik kostny.

W Polsce potrzebuje go 18 tysięcy chorych. Jest wśród nich uczeń naszej szkoły Bartek Szymkowiak, który niedawno trafił do szpitala. Diagnoza ujawniła poważną chorobę - aplazję szpiku kostnego, który polega na tym, że szpik na skutek zaniku nie produkuje krwinek. By Bartek wrócił do zdrowia konieczny jest przeszczep szpiku. Niestety rodzice nie mogą być dawcami. Dlatego rozpoczęło się poszukiwanie dawcy niespokrewnionego w rejestrach potencjalnych dawców szpiku.

Apelujemy więc do kolegów, przyjaciół, znajomych i znajomych znajomych o zgłoszenie gotowości oddania szpiku kostnego. Być może ktoś z Was będzie mógł pomóc Bartkowi lub innemu choremu w walce z chorobą. Aby marzenia mogły się spełniać Bartek potrzebuje tylko jednego - bliĄniaka genetycznego.

Mamy nadzieje, że uda się szybko znaleĄć dawcę szpiku dla Bartka i w pełni odzyska zdrowie.

Jesteśmy w trakcie rozmów z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - Ośrodkiem Dawców Szpiku w Poznaniu, w celu ustalenia terminów przyjazdu pracowników Centrum do szkoły.

Wkrótce szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej szkoły i facebook’u.

/A. Wawrzyniak/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster