Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
 Wydarzenia
 Wycieczki
 Profilaktyka zdrowotna
 Pola Nadziei
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 SAF
 Konkursy
 Zawody sportowe
 Hipoliga
 Tydzień Kultury
 Liga halowa
 Drużyna Odysei Umysłu
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 - czerwiec 2014
ŚWIATOWY DZIEŃ JĘZYKA ROSYJSKIEGO - czerwiec 2014
Zabawki dla podopiecznych Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - czerwiec 2014
Lekcje geografii - kwiecień 2014
Spotkanie z policjantem - marzec 2014
Degustacja nowego produktu Mleczarni Jana - marzec 2014
SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM GOPR - marzec 2014
FESTIWAL FILMÓW ROSYJSKICH "SPUTNIK NAD POLSKĄ" - marzec 2014
Dzień Bezpiecznego Internetu - luty 2014
KARTKI NA 4-TE URODZINY OLIWIERKA - grudzień 2013
PRZEKAZANIE ZABAWEK DLA SOR - grudzień 2013
POMOC DLA POGORZELCÓW Z CHOCZY
ZABAWKI DLA SOR W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ - listopad 21013
Święto Niepodległości w „Hipolicie” - listopad 21013
A jednak polska kuchnia też niezła… czyli o wizycie Francuzów w "Hipolicie" - listopad 2013
SZKOLNE DNI PIECZYWA PIEKARSKIEGO I CUKIERNICZEGO - październik 2013
Po męsku o dojrzewaniu - wrzesień 2013


Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

ŚWIATOWY DZIEŃ JĘZYKA ROSYJSKIEGO

6 czerwca przypada Światowy Dzień Języka Rosyjskiego. W tym roku szkolnym obchodziliśmy go w innym terminie i w nieco skromniejszej formule. Uczniowie kl. I LDR, I i II LOP mieli okazję obejrzeć film w reżyserii Jana Sveraka pt. "Kola". Obraz ten zdobył szereg międzynarodowych nagród i wyróżnień, w tym Oscara i Złoty Glob dla Najlepszego Filmu Zagranicznego
Jego bohaterami są praski muzyk i lekkoduch Louka oraz tytułowy Kola. Czech zawiera papierowe małżeństwo z Rosjanką. Dzięki temu związkowi kobieta i jej synek Kola uzyskują czeskie obywatelstwo, pozwalające im wyjechać na zachód, zaś Louka otrzymuje pieniądze. Plan jest prosty tylko pozornie. Kobieta znika pozostawiając chłopca pod opieką Louki. Pięciolatek burzy dotychczasowy porządek muzyka i otwiera oczy na nowe uroki życia. Podczas projekcji filmu uczniowie mogli usłyszeć dobrze im znane rosyjskie słowa.

/K. Napierała/

Zabawki dla podopiecznych Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Dnia, 05.06.2014 uczniowie kl. I LDR – M. Kmieciak i P. Jerzyński wraz z wychowawczynią przekazali na ręce A. Zys i G. Kajdana kolejną partię zabawek, które posłużą małym podopiecznym SOR w Œrodzie Wlkp. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji i przekazali zabawki. Zbiórka zostanie wznowiona w nowym roku szkolnym.

/K. Napierała/

Lekcje geografii

Klasa 1LDR i 2TEK uczestniczyły w lekcjach geografii, które przygotowała i przeprowadziła Pani Prof. UAM dr hab. Małgorzata Mazurek. Tematyka zajęć obejmowała: Mokradła Amazonii oraz Geoturystykę Etiopii. Dziękujemy Pani M. Mazurek za przeprowadzenie zajęć i podzielenie się z nami swoimi wspomnieniami z podróży po świecie.

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

Spotkanie z policjantem

Uczniowie klasy 2D uczestniczyli na lekcji WOS-u w spotkaniu z dzielnicowym.
Więcej na ten temat zobacz

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

Degustacja nowego produktu Mleczarni Jana

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wypróbować nowy produkt Mleczarni Jana. Każdy uczeń po wypiciu wypełniał ankietę, w której oceniał walory smakowe.

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM GOPR

10 marca 2014 uczniowie kl. I LDR, I LOP i II LOP mieli okazję spotkać się z Panem Michałem van der Coghen i wysłuchać wykładu na temat specyfiki pracy i cech psychofizycznych ratownika górskiego.
Pan Michał to:

 • Nauczyciel akademicki Ratownictwa Medycznego i Katastroficznego
 • Starszy Instruktor Ratownictwa Górskiego
 • Instruktor Ratownictwa Medycznego
 • Instruktor wykładowca, dyrektor ERC
 • Instruktor AHA (BLS/AED, ACLS, PALS)
 • Instruktor PreHospital Trauma Life Support (PHTLS)
 • Instruktor Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej
 • Licencjonowany Kierownik Zabezpieczeń Imprez Masowych
 • Sędzia Międzynarodowych Mistrzostw Ratownictwa Medycznego
 • Stały Biegły Sądowy z zakresu bezpieczeństwa, wypadkowości i ratownictwa
Nasz gość opowiadał o skutecznych działaniach ratowniczych i wykorzystaniu sprzętu alpinistycznego. Wskazał także na cechy jakie powinni posiadać ratownicy górscy, czyli: opanowanie, odpowiedzialność, umiejętności, wykształcenie, sprawność fizyczna, odporność na stres, pokora i umiejętność pracy w zespole. Pan Michał podzielił się z nami własnymi doświadczeniami ze swojej wieloletniej pracy jako ratownik i opowiedział o kilku wybranych akcjach ratowniczych w jakich uczestniczył, m. in. o katastrofie budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku.
Spotkanie z Panem Michałem van der Coghen odbyło się dzięki zaangażowaniu, pomocy i organizacji ratowników medycznych Rolanda Podlewskiego i Grzegorza Kajdana, którym serdecznie dziękuję.

/K. Napierała/

FESTIWAL FILMÓW ROSYJSKICH "SPUTNIK NAD POLSKĄ"

Kolejny rok z rzędu uczniowie CKZiU uczestniczyli w Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. W tym roku kl. I LDR i I LOP wraz z opiekunkami A. Kowalik i K. Napierałą obejrzeli film Aleksandra Kosatkina i Natalii Nazarowej pt. „Córka” («Дочь»). To dramat, którego główną bohaterką jest Inna. Dziewczyna mieszka ze swoim tatą i młodszym bratem w niewielkim mieście na prowincji. PrzyjaĄni się z Maszą. Niestety wkrótce nastolatka ginie z rąk grasującego w miasteczku seryjnego mordercy. Bohaterka filmu poznaje na pogrzebie przyjaciółki syna duchownego Ilję, którego siostra również została zamordowana przez zabójcę. „Córka” to przejmujący obraz stawiający pytania o sens wiary. Bohaterowie filmu zastanawiają się czy Bóg naprawdę istnieje. Dzięki Festiwalowi Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” uczniowie mają okazję obejrzeć film w oryginalnej wersji językowej i skonfrontować swoją podstawową znajomość j. rosyjskiego z rzeczywistością. Oprócz filmu „Córka” podczas siódmego „Sputnika nad Polską” w średzkim kinie Baszta można było zobaczyć obrazy: „Będę przy tobie” («Я буду рядом»), „Syberia, monamour” («Сибирь, монамур») i „Ironia losu” («Ирония судьбы»).

/K. Napierała/

Dzień Bezpiecznego Internetu

27 lutego 2014 w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu gościliśmy w naszej szkole sierż. sztab. Edytę Kwietniewską. W dwóch spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas 1LOP, 1B, 2B, 2E, 2TEK, 2TEB, 2THG oraz 3TI.
Zgodnie z tegorocznym hasłem przewodnim „Razem tworzymy lepszy Internet” pani Kwietniewska zwróciła uwagę internautów na pozytywne aspekty korzystania z sieci i ich udziale w tworzeniu wirtualnego świata. Niestety nie wszyscy internauci potrafią i chcą korzystać z Internetu w sposób odpowiedzialny i rozsądny. Pani policjantka zwróciła uwagę uczniów na robienie zdjęć lub rejestrowanie filmów bez czyjejś zgody. Na publikowanie w Internecie lub rozsyłanie za pomocą telefonu komórkowego takich zdjęć lub filmów. Uczniowie mieli także możliwość obejrzeć film edukacyjny na podstawie którego mogli się przekonać ile krzywdy może wyrządzić wrzucenie do Internetu filmiku nakręconego w żartach koleżance lub koledze.

/R. Mikołajczak, K. Gabryelewicz/

KARTKI NA 4-TE URODZINY OLIWIERKA

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na akcję „Urodzinowa karteczka dla Oliwierka”. W dniu dzisiejszym (16.12.2013) wszystkie wykonane przez Was kartki zostaną wysłane do 4 – letniego Oliwierka chorego na Dystrofię Mięśniową Duchenne'a.

/kl. I LDR/

PRZEKAZANIE ZABAWEK DLA SOR

Dnia 13.12.2013 uczennice kl. I LDR Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - Adrianna Krężelewska, Kinga Mocek i Joanna Zaworska wraz z wychowawczynią Karoliną Napierałą udały się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Środzie Wlkp. Celem wizyty było przekazanie zebranych do tej pory zabawek, które posłużą małym podopiecznym SORu. Pluszaki przyjęła od nas siostra oddziałowa Agnieszka Zys, zaś na ręce Pana Grzegorza Kajdana złożyliśmy życzenia świąteczne i noworoczne skierowane do wszystkich pracowników SOR. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przekazali swoje zabawki i jednocześnie informujemy, że nasza zbiórka nadal trwa.

/K. Napierała/

POMOC DLA POGORZELCÓW Z CHOCZY

PODZIĘKOWANIE

Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc dla pogorzelców z Choczy. Zebraliśmy ubrania, pościele, koce, ręczniki, środki czystości, artykuły piśmiennicze oraz zabawki dla poszkodowanych. Dzięki Waszej pomocy przygotowaliśmy również paczkę ze słodyczami dla chłopców.
Pierwszy transport z darami wyjechał w piątek. Następny przygotowany zostanie pod koniec tygodnia. W akcję zbierania, segregowania i przekazania darów zaangażowała się klasa 1LDR z wychowawczynią Karoliną Napierałą. Chciałabym serdecznie podziękować uczniom (Roksanie za opanowanie chaosu na zapleczu, Małgosi, Magdzie i Izie za zmysł organizacyjny, Weronice za pozytywne nastawienie i uśmiech na twarzy, Monice i Weronice za uporządkowanie tego, co trzeba oraz Patrykowi i Mikołajowi za „mocne ramiona”) oraz pozostałym uczniom klasy 1LDR za to, że nie pozostali obojętni na los innych ludzi.
Jeszcze raz dziękuję!!!!!

/J. Pohl/

ZABAWKI DLA SOR W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ

Klasa I LDR ogłasza całoroczną akcję zbierania maskotek, gier i puzzli, które zostaną przekazane do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Środzie Wlkp. Prosimy o przynoszenie nowych lub używanych zabawek w bardzo dobrym stanie. Można je składać na zapleczu 216 u Pani Karoliny Napierały.

/K. Napierała/

Święto Niepodległości w „Hipolicie”

„ Mam biało- czerwone serce, barwy ojczyste,
nikt mi tego nie zabierze, po polsku myślę,
nikt mi tego nie zabierze, po polsku piszę,
to dla tych, którzy przelali krew za ojczyznę.”

12 listopada br. uczniowie i uczennice naszej szkoły, pod opieką nauczycielek języka polskiego – Emilii Nowaczyk I Alicji Bartkowiak, wystawili spektakl upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przedstawienie nosiło tytuł "Mam biało-czerwone serce" i miało charakter symboliczny. Na tle opowiadanych przez narratorów dziejów naszego narodu aktorzy odgrywali sceny rozbiorów, bratobójczych walk i wreszcie odzyskania upragnionej wolności. „Żywa” flaga (ubrane w biel i czerwień uczennice) rozdarta na trzy części przez przypominających katów zaborców, a potem zrastająca się na nowo po latach niewoli i prześladowań, w symboliczny sposób ukazywała siłę naszego narodu i jego determinację w walce o utrzymanie polskości. Do patriotycznej refleksji skłaniały zarówno odgrywane na scenie zdarzenia, jak i muzyka i to, o dziwo, hip-hopowa! Dlaczego nie? Miłość do ojczyzny można wyrażać na wiele sposobów, a zacytowane na początku słowa współczesnej piosenki powtarzać z taką samą dumą w sercu, co bliską kilku pokoleniom Polaków „Rotę” . Taka synteza dawnej historii, wielkich narodowych wartości i współczesnych środków wyrazu wydaje się być jak najbardziej uzasadniona i może się podobać. Cisza i skupienie podczas spektaklu oraz gromkie brawa po jego zakończeniu były tego najlepszym dowodem.

/A. Bartkowiak/

A jednak polska kuchnia też niezła… czyli o wizycie Francuzów w "Hipolicie"

… 6 listopada 2013, godziny poranne, szarawo, mgliście, po korytarzach CKZiU snują się uczniowie nadaremnie wypatrując słońca, które dodałoby im energii przed rozpoczęciem lekcji. I nagle z odrętwienia – godnego końcówki „Wesela” Wyspiańskiego – wyrywa ich obco brzmiąca mowa rozlegająca się w budynku „Hipolita”. Czyżby któraś klasa tak energicznie powtarzała do sprawdzianu z języka obcego? Tym razem okazuje się, że to nie szkolni adepci obcej mowy, ale autentyczni obcokrajowcy.
Grupa młodych Francuzów, która w ramach projektu „DA VINCI” odbywała praktyki w placówkach gastronomicznych w naszej gminie, zawitała również do CKZiU. Goście odwiedzili przede wszystkim pracownie, które są związane z ich przyszłym zatrudnieniem. Pojawili się najpierw w pracowni gastronomicznej, gdzie już wcześniej uczniowie – pod nadzorem niezastąpionej w tej materii p. Emilii Bodylskiej – przygotowali dla swoich francuskich kolegów zupę cebulową w wersji polskiej. Dla niewtajemniczonych: zupa cebulowa jest często przygotowywana we Francji, a kto choć raz z Francuzami się zetknął, ten wie, że francuska kuchnia jest najlepsza na świecie. Tak więc fakt, że w przeplatających się polsko – francuskich komentarzach padały liczne słowa uznania ze strony gości, zasługuje chyba na podkreślenie. Napełniwszy nieco żołądki mieli jeszcze okazję podziwiać dzieła uczennic klasy IV technikum organizacji usług gastronomicznych w zakresie carvingu. Dekoracyjnie wykrojone owoce zostały uwiecznione na licznych zdjęciach. PóĄniej młodzi Francuzi próbowali w tej dziedzinie swoich sił, niektórzy z niezłym skutkiem, chociaż do naszych mistrzów oczywiście im daleko!
Opuściwszy gościnne progi pracowni gastronomicznej Francuzi przeszli do pracowni hotelarskiej i barmańskiej. Na widok wygodnych łóżek w pokojach hotelowych niektórzy mieli ochotę udać się na łono Morfeusza, ale na szczęście do życia pobudziły ich zapełniające się na kolorowo szklanki… To uczniowie klas IV i II technikum żywienia i organizacji usług gastronomicznych wyczarowywali pod czujnym – jak zwykle – okiem p. Małgorzaty Mikołajczak bajecznie kolorowe koktajle bezalkoholowe. Francuzom najbardziej przypadł do gustu ten w kolorze niebieskim (czyżby zbierali siły do kibicowania swoim piłkarzom?). Z odgadnięciem składników wchodzących w skład poszczególnych napojów nie mieli zbyt dużych problemów. Po wyjaśnieniach dotyczących narzędzi i szkła barmańskiego mieli możliwość samodzielnie skomponować koktajle z wybranych surowców.
Eksperymenty trwałyby z pewnością dłużej, gdyby organizatorzy ich pobytu w Polsce nie zaplanowali jeszcze zwiedzania mleczarni. Nad komunikacją językową w „Hipolicie” i w mleczarni czuwał nauczyciel języka francuskiego.

/M. Plutowska/

SZKOLNE DNI PIECZYWA PIEKARSKIEGO I CUKIERNICZEGO

Hasło: „Nie samym chlebem człowiek żyje” odgrywa istotną rolę w naszych działaniach, nie należy jednak zapominać o tym, że chleb i różne rodzaje pieczywa są podstawowym składnikiem diety większości ludzi. Nasi przodkowie szanowali chleb – jako owoc pracy ludzkiej, istotny składnik pożywienia oraz dar od Boga.
O chlebie pisali poeci, między innymi Cyprian Kamil Norwid:
„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
dla darów nieba...”
W ramach współpracy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp. z Cechem Rzemiosł Różnych w Środzie Wlkp. zostały zorganizowane „Szkolne dni pieczywa piekarskiego i cukierniczego” w dniach 15-18 paĄdziernika 2013 roku. W tych dniach cukiernicy i piekarze oraz uczniowie klas o innych profilach zawodowych przygotowali: bułki, ciasto jogurtowe, ciasto z makiem, jabłecznik, rogale, drożdżówki. Wyroby te wraz z pieczywem razowym z masłem były serwowane społeczności szkolnej do degustacji.
17 paĄdziernika 2013 roku odbyła się część praktyczna konkursu na najlepszego cukiernika Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w roku szkolnym 2013/2014. Wcześniej 10 paĄdziernika 2013 roku odbył się etap teoretyczny konkursu. Cześć testowa sprawdzała wiedzę teoretyczną z zakresu materiałoznawstwa, technologii oraz wykorzystania narzędzi i maszyn. Cześć pisemna wyłoniła osoby, które zaprezentowały swoje umiejętności przygotowania ciast, którego jednym z surowców było kakao.
Najlepszymi cukiernikami Centrum w roku szkolnym 2013/2014 zostały: Beata Grześkowiak i Wioletta Żelek. W konkursie cukierniczym wyróżnienia otrzymali: Manuela Krauze, Mariusz Ławniczak, Karolina Spychalska, Aleksandra Włodarczak, Andrzej Dyczak, Adam Ziemiański i Łukasz Nowak.
Także 17 X 2013 roku odbyły się warsztaty cukiernicze, które poprowadził pan Przemysław Mróz. Adepci sztuki cukierniczej doskonalili swoje umiejętności w zakresie produkcji rogali. Tego dnia odwiedzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Pigłowicach. Nasze młodsze koleżanki i młodsi koledzy obejrzeli pracownie gastronomiczną i baristyczną oraz wysłuchali krótkiego wykładu na temat pieczywa.
W piątek obok rogali, pieczywa razowego młodzież mogła konsumować potrawę przygotowaną w ramach comiesięcznej akcji zdrowego żywienia. Akcję prowadzą E.Bodylska i M.Kawicka. Głównymi organizatorkami „Szkolnych dni pieczywa piekarskiego i cukierniczego” były: W.Kubiak – kierownik Cechu Rzemiosł Różnych w Środzie Wlkp, D.Pawlicka, J.Tomczyk – Wojciechowska, K.Torzyńska, M.Mikołajczak - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp. A nasze działania wspierały firmy: Urszula Mróz PPHU „PAULA”, Jacek Gaj Piekarnia – Cukiernia, Cukiernia i Bar Kawowy s.c. „DELICJE”, PPS Społem, Średzka Spółdzielnia Mleczarska „Jana”, Młyn s.c. pph Z. Januszkiewicz i I. Januszkiewicz oraz osoby, które podarowały nam ziarno zbóż i jabłka.Za okazana pomoc i wsparcie składamy serdeczne podziękowania.

/M. Mikołajczak/

Po męsku o dojrzewaniu

Firma Procter&Gamble przygotowała kolejną edycję programu pro-zdrowotnego dla chłopców w wieku 15 – 17 lat. Pan Marcin Helak przedstawiciel firmy przeprowadził 20 września 2013 roku zajęcia dla uczniów klas pierwszych. Spotkanie to miało na celu:

 • Przyswojenie informacji o właściwej terminologii o zmianach fizycznych i psychicznych zachodzących w okresie dojrzewania,
 • Wyrobienie właściwych nawyków higieny osobistej, głównie nawyku właściwego golenia, dbania o skórę twarzy, głowy oraz zęby,
 • Zrozumienie związku aktywności fizycznej ze zdrowiem.

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster