Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
 Wydarzenia
 Wycieczki
 Profilaktyka zdrowotna
 Pola Nadziei
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 SAF
 Konkursy
 Zawody sportowe
 Hipoliga
 Tydzień Kultury
 Liga halowa
 Drużyna Odysei Umysłu
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

ROGALOWE MUZEUM I CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO - kwiecień 2014

WYCIECZKA DO ARESZTU ŚLEDCZEGO - kwiecień 2014

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DO CZĘSTOCHOWY - marzec 2014

WYJAZD NA ŁYŻWY - styczeń 2014

DNI PRAKTYKÓW NA WSKiZ - grudzień 2013

WYCIECZKA DO BERLINA - grudzień 2013

WYCIECZKA DO ARESZTU ŚLEDCZEGO - grudzień 2013

WYCIECZKA DO STAROSTWA POWIATOWEGO - listopad 2013

Z WYCIECZKĄ PO NAUKĘ O ZDROWIU - listopad 2013

W PIRAMIDZIE, NA ZAMKU I ... - październik 2013

NOC NAUKOWCÓW NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM - wrzesień 2013

SALON MATURZYSTÓW 2013 - wrzesień 2013

ROGALOWE MUZEUM I CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

Dnia 29 kwietnia 2014 uczniowie kl. I LDR wraz z opiekunkami B. Gościniak i K. Napierałą wyjechali na wycieczkę do Poznania. Pierwszym przystankiem na naszej trasie był Stary Rynek i Rogalowe Muzeum Poznania. Przywitał nas rodowity Poznaniak Wuja Biniu. Mieliśmy okazję posłuchać o historii miasta, Rogala Świętomarcińskiego i poznać szlachetną recepturę wypiekania tego sławnego smakołyku. Zostaliśmy ubrani w czapki i fartuchy, aby pod okiem mistrza wyrabiać ciasto na rogale. Opowieści panów były nie tylko zabawne, ale dzięki nim poznaliśmy tez bliżej gwarę poznańską. Dowiedzieliśmy się co znaczą takie słowa jak: młodzie, knypek, szczón, Mela, bejmy, tytka, węgorek i inne.

Rogal Świętomarciński jest wypiekany tylko w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski. Poza tym rejonem nikt nie może używać tej nazwy. Aby cukiernia mogła określać swoje rogale mianem "Rogala Świętomarcińskiego", musi otrzymać Potwierdzenie Prawa do wytwarzania Produktu Regionalnego chronionego Prawem Unii Europejskiej.

Na koniec mogliśmy skosztować tego regionalnego przysmaku oraz sprawdzić ile waży taki rogal. Okazuje się, że powinien ważyć dość sporo, bo nawet do 250 g. Wspólnie obstawialiśmy, jaka może być waga jednego z wybranych rogali. Najbliżej prawdy była Angelika Morszner, która dostała takiego właśnie rogala zapakowanego w „tytkę”.

Następnym przystankiem w naszej wycieczce było Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Poznania. Dotarliśmy tam wyczerpani długim i męczącym poszukiwaniem odpowiedniego budynku :-) Na miejscu przywitał nas Pan Maciej Kubiak – Inspektor Zarządzania Kryzysowego, który przybliżył nam, czym zajmuje się Centrum, jaka jest specyfika takiej pracy, co należy do jego zadań i obowiązków. Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Poznania zapewnia Prezydentowi Miasta Poznania ciągłość procesu decyzyjnego w sytuacji kryzysowej, dostarcza niezbędnych danych, prowadzi analizy i symulacje w zakresie zarządzania reagowaniem na zaistniałą sytuację kryzysową.

Do zadań Centrum Zarządzania Kryzysowego należy:

 1. zapewnienie całodobowo ciągłości przepływu informacji na potrzeby zarządzania kryzysowego-realizowane poprzez całodobowy dyżur telefoniczny;
 2. współdziałanie z centrami zarządzania kryzysowego organów administracji publicznej - w szczególności z CZK powiatu poznańskiego, z wojewódzkim CZK oraz w zależności od potrzeb z innymi;
 3. nadzór nad funkcjonowaniem systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania ludności;
 4. współpraca z podmiotami realizującymi monitoring środowiska;
 5. współdziałanie z podmiotami prowadzącymi akcje ratownicze, poszukiwawcze i humanitarne;
 6. dokumentowanie działań podejmowanych przez Centrum;
 7. realizacja zadań stałego dyżuru na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa.

Podczas naszej wycieczki mogliśmy zwiedzić Centrum, które składa się z sali operacyjnej przeznaczonej w sytuacjach kryzysowych do pracy dyżurnych CZK, sali zespołu zarządzania kryzysowego, zaplecza socjalnego i zespołu bezzanikowego zasilania awaryjnego.

Pogoda sprzyjała, więc wycieczkę zakończyliśmy chwilą spaceru i relaksu w okolicach i na Starym Rynku.

GALERIA:

/B. Gościniak, K. Napierała/

WYCIECZKA DO ARESZTU ŚLEDCZEGO

Dnia 1 kwietnia 2014 uczniowie kl. I LDR wraz z wychowawczynią K. Napierałą udała się z wizytą do Aresztu Śledczego w Środzie Wlkp., aby poznać zasady funkcjonowania Aresztu.

Grupa dietetyczna miała możliwość zwiedzić kuchnię, zapoznać się z zasadami układania jadłospisu, dowiedziała się jaka jest kaloryczność i wartości odżywcze podawanych posiłków (białka, tłuszcze, węglowodany), a także ile wynosi norma żywieniowa i z jakimi dietami można się spotkać w Areszcie Śledczym (np. lekkostrawna, cukrzycowa, wyznaniowa, wegetariańska). Grupa ratownicza zaś mogła zwiedzić gabinet lekarski, dowiedzieć się jak wygląda opieka zdrowotna oraz jak długo osadzony czeka na wizytę u lekarza specjalisty itp.

Uczniowie zwiedzili także bibliotekę, jedną z cel oraz salę widzeń. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z funkcjonowaniem kuchni i opieki zdrowotnej w Areszcie Śledczym, a także uświadomienie zagrożeń, które mogą prowadzić do złamania prawa.

/K. Napierała /

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DO CZĘSTOCHOWY

W dniu 29.03.2014, na długo przed tym zanim słońce zdecydowało się rozpocząć swoją wędrówkę po niebie, przed budynkiem CKZiU zgromadziła się grupa maturzystów. Ci, którzy sądziliby, że ustawiali się już w kolejce do odpytywania na poniedziałek, byliby w błędzie. Uczniowie wraz z katechetami i opiekunami wyruszyli na Jasną Górę prosić o wstawiennictwo przy egzaminach Matkę Boską z Cudownego Obrazu. Jak na pielgrzymkę przystało, rozpoczęli dzień modlitwą, póĄniej niektórym jeszcze się przysnęło, niektórzy czuwali dość głośno cały czas. Już na pierwszym postoju, kiedy trzeba było odstać w kolejkach, dało się zauważyć, że jest sporo młodzieży nieliczącej tylko na swoją wiedzę. Kolejki jednak nikogo nie zraziły i pełni energii wszyscy wyruszyli dalej.

W godzinach porannych grupa ze Środy dotarła do Częstochowy. Już na pierwszym spotkaniu w sali Kordeckiego mogli – wraz z rówieśnikami z kilkunastu innych szkół z całej diecezji – pomodlić się i pośpiewać pod przewodnictwem duszpasterza opiekującego się młodzieżą>.

W samo południe rozpoczęła się najistotniejsza część pobytu maturzystów na Jasnej Górze – msza św. sprawowana przez przybyłego specjalnie dla młodzieży biskupa Damiana Bryla. Wydawało się początkowo, że niezbyt donośny głos duszpasterza nie dotrze do wszystkich, ale jak się okazało – siła nie tkwiła w głosie, ale w przekazie \(wskazówka dla nauczycieli). Biskup poruszył na pewno wiele serc.

Po mszy św. był czas na podreperowanie sił fizycznych i zwiedzanie. Kolejne spotkanie maturzystów w kaplicy Cudownego Obrazu miało na celu zawierzenie ich Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Boskiej. Umocnieni duchowo, wszyscy wyruszyli jeszcze na wspólną wędrówkę na wałach – aby raz jeszcze z Chrystusem przejść Jego drogę krzyżową. Wzruszającym i jednoczącym maturzystów elementem tej drogi był fakt, że wszystkie szkoły miały kolejno udział w niesieniu ogromnego krzyża, kopii tego, podarowanego młodzieży przez Jana Pawła II.

Po zakończeniu drogi krzyżowej nie pozostało nic innego, jak powrócić do autokaru i wyruszyć w drogę powrotną. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, nie zważając na jeszcze dłuższe kolejki na postoju, maturzyści powrócili z pielgrzymki.

GALERIA:

/M. Plutowska /

DNI PRAKTYKÓW NA WSKiZ W POZNANIU

Dnia 11 grudnia 2013 roku uczniowie klas drugiej, trzeciej i czwartej technikum informatycznego pod opieką nauczycielek Kingi Gabryelewicz, Arlety Karbowiak i Joanny Wojciechowskiej-Kurka uczestniczyli w Dniach Praktyków organizowanych na Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu.

Udział w zajęciach rozpoczęli od wysłuchania wykładu na temat przyczyn, skutków i konsekwencji mikrobiologicznego skażenia wody. Następnie uczestniczyli w warsztatach na temat języka ciała. Poznali model komunikacji, dowiedzieli się, jakie są bariery komunikacyjne oraz co zakłóca komunikację. Dowiedzieli się, jak ważna jest komunikacja niewerbalna, jak można ją opanować. Ćwiczyli umiejętność skutecznego komunikowania się.

Uczniowie uczestnicząc w warsztatach Sztuczki Marketingowe dowiedzieli się, jakie triki stosują handlowcy żeby namówić nas do zakupów. Do najbardziej popularnych sztuczek należą: zapachy pobudzające apetyt i umilające atmosferę, długa droga do towarów najczęściej kupowanych, zmiany w rozmieszczeniu towarów, ułożenie towaru na półkach, piramidy produktów w widocznych miejscach, mniej towaru za tę samą cenę, duże opakowania, końcówki cen, pozorne promocje, wyższe ceny zapakowanych towarów, różne ceny produktów, małe, co nieco przy kasach i inne.

Poszerzając swoją wiedzę zawodową uczniowie uczestniczyli także w zajęciach z programowania. Poznali podstawy programowania LEGO Mindstorm, programowali mikrokontrolery oraz ćwiczyli programowanie sterowników PLC.

GALERIA:

/A. Karbowiak, K. Gabryelewicz /

WYCIECZKA DO BERLINA

Dnia 03.12.2013r. uczniowie klas informatycznych oraz zawodowych wraz z opiekunami: p. Joanną Wojciechowską-Kurka, p. Arletą Karbowiak, p. Kingą Gabryelewicz i p. Agnieszką Siatecką wybrali się na zwiedzanie Berlina. Mimo przeciwności losu (awarii autokaru) udało nam się dotrzeć do stolicy naszego zachodniego sąsiada i zobaczyć wszystkie zaplanowane atrakcje. Pod opieką pani przewodnik zwiedzanie rozpoczęliśmy od budynku Reichstagu. Szczęśliwie wszyscy uczestnicy wycieczki przeszli przez kontrolę na bramkach bezpieczeństwa i mogliśmy zaopatrzeni w multimedialne przewodniki wspiąć się na kopułę budynku parlamentu. W czasie podziwiania panoramy Berlina dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek historycznych i architektonicznych. Następnie ruszyliśmy w podróż po Berlinie oglądając między innymi Bramę Brandenburską, Pomnik poświęcony pomordowanym Żydom, najbardziej reprezentatywną ulicę Berlina „Unter den Linden”,Uniwersytet Humboldta, wieżę telewizyjną, Katedrę, wyspę Muzeów, budynki ambasad i wiele innych…

Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Techniki, konkretnie w Spectrum. Tu uczniowie sami wykonywali eksperymenty oraz doświadczenia i szukali odpowiedzi na pytania: Dlaczego niebo jest niebieskie? Czy można zobaczyć ciepło? Jak działają baterie? Dlaczego samolot nie spada z nieba? Zobaczyliśmy także wystawę czasową poświęconą rozwojowi mobilnego poruszania się – od bawoła po Formułę 1…

Następnie ruszyliśmy na Potsdamer Platz aby poczuć świąteczną atmosferę na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Tu korzystając z chwili wolnego mogliśmy podziwiać i zakupić różne ozdoby świąteczne i rękodzieła np. cukierki z manufaktury czy też czekoladki w kształcie autka, aniołka ale także śrubokrętu czy kombinerek :-) Wybraliśmy się także do budynku Sony Center gdzie zobaczyliśmy między innymi sanie świętego Mikołaja w skali 1:1 wykonane z klocków Lego, oraz przedstawienie świąteczne dla miłośników Hobbita.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był postój w centrum A 10, gdzie ulgę po całodziennym zwiedzaniu poczuły nasze puste żołądki . Opustoszały także nasz portfele po świątecznych zakupach…

GALERIA:

/Joanna Wojciechowska-Kurka /

WYCIECZKA DO ARESZTU ŚLEDCZEGO

W dniu 2 grudnia 2013r. klasa IV TIE wraz z opiekunami K. Gabryelewicz i K. Nowaczyk udała się na wycieczkę do Aresztu Śledczego w Środzie Wlkp.

Oprócz funkcji integrujących, wycieczka miała na celu poznanie zasad funkcjonowania jednostki, organizacji pracy oraz systemu informatycznego zakładu. Celem tego przedsięwzięcia było również uświadomienie młodym ludziom zagrożeń i sytuacji prowadzących do przekroczenia prawa.

Klasa ekonomiczno - informatyczna miała możliwość zwiedzania i przebywania w pomieszczeniach Aresztu. Uczestnicy zostali także zapoznani z jego funkcjonowaniem oraz przekrojem osobowym osadzonych. Średzki Areszt przeznaczony jest dla mężczyzn tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych.

Młodzież miała też okazje zadać pytania Oficerowi Prasowemu Aresztu Średzkiego kpt. Maciejowi KaĄmierczakowi dotyczące interesujących ich kwestii.

Na zakończenie wizyty młodzież otrzymała przestrogę dotyczącą okoliczności unikania wchodzenia w konflikt z prawem.

/K. Gabryelewicz /

WYCIECZKA DO STAROSTWA POWIATOWEGO

W dniu 23 listopada 2013r. w ramach Tygodnia Kultury udaliśmy się na wycieczkę do Starostwa Powiatowego w Środzie Wlkp.

Spotkaliśmy się wicestarostą Panem Zdzisławem Jędrzakiem oraz Rzecznikiem Konsumentów Panią Anną Ambroży. Zapoznaliśmy się ze strukturą funkcjonowania urzędu i zadaniami poszczególnych działów: Wydziału Środowiska i Rolnictwa, Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Komunikacji i Transportu, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Obywateli.

GALERIA:

/Klasa 2TEK /

Z WYCIECZKA PO NAUKĘ O ZDROWIU

W dniu 14.11.2013 klasa I LDR wraz z opiekunkami M. Kawicką i K. Napierałą udała się na wycieczkę do Poznania.

Grupa ratownicza skorzystała z zaproszenia dra Rolanda Podlewskiego i swe kroki skierowała na Uniwersytet Medyczny. Przez chwilę poczuliśmy się jak studenci. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu na temat automatycznej zewnętrznej defibrylacji - AED (ang. Automated External Defibrillator). Dowiedzieliśmy się, że defibrylator powinien znajdować się tam, gdzie prawdopodobieństwo Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK) jest większe niż raz na 2 lata. Instalowane są one między innymi na lotniskach, dworcach kolejowych, w hotelach, kasynach, sądach, centrach handlowych i pływalniach. Defibrylator jest jedyną skuteczną metodą, mogącą przywrócić wydolność serca w warunkach migotania komór. Wiedzę teoretyczną już mamy, teraz czekamy na zajęcia praktyczne. Po wykładzie zwiedziliśmy Zakład Dydaktyki Anestezjologii i IT - UMP Poznań. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie zasady resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO) i postępowania w przypadku zadławienia u dorosłych.

Grupa dietetyczna wybrała się do restauracji McDonald’s, jednak, aby nie degustować ale poznać zasady sporządzania posiłków w sieciach fast food. Przyjmujący nas menedżer opowiedział nam, o jakości pracy, zasadach sporządzania posiłków, wymogach higieniczno-sanitarnych obowiązujących w pracy z żywnością. Przybliżył również funkcjonowanie zakładu i warunki zatrudnienia młodych ludzi. Mieliśmy także okazję zobaczyć INEA Stadion (dawniej funkcjonujący pod nazwą Stadion Miejski w Poznaniu). Na co dzień gra tutaj drużyna Lecha Poznań, a podczas Euro 2012 swoje mecze rozgrywały reprezentacje Irlandii, Chorwacji i Włoch. Przewodniczka oprowadziła grupę po najciekawszych miejscach poznańskiego stadionu przy ulicy Bułgarskiej. Podczas wycieczki uczniowie mogli zobaczyć m.in. szatnię gości, salę konferencyjną, lożę prezydencką, trybuny prasowe oraz korytarz sław Lecha Poznań.

GALERIA:

/M. Kawicka, K. Napierała /

W PIRAMIDZIE, NA ZAMKU I...

W piękny słoneczny pierwszy dzień października klasa 2 THG wybrała się na wycieczkę pod opieką wychowawcy Katarzyny Hoffmann-Kulawik i Teresy Kajl-Jankowskiej.

Eksponaty z całego świata mogła poznać w Muzeum - Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera, podróżnika i pisarza. Uczniowie weszli również na pokład statku Kolumba, czerpali dobrą energię we wnętrzu piramidy, podziwiali tajemniczy świat Indian i Ogród Tolerancji.

Światowy Dzień Turystyki (27 września) uczestnicy wycieczki uczcili pokonując trasę pieszą szlakiem turystycznym. Odcinek 4 km z Rogalika do Rogalina wiódł malowniczą doliną Warty z pomnikowymi okazami dębów.

Po spacerze i odpoczynku w rogalińskim parku, następnym etapem był zamek w Kórniku. Tym razem zwiedzanie zamku było nietypowe. Uczniowie i opieka podzieleni na grupy wzięli udział w grze terenowej na terenie muzeum. Po rozwiązaniu wielu zagadek na specjalnych kartach uczestnictwa, można było zdobyć "skarb". Większość poradziła sobie znakomicie.

Pogoda dopisała znakomicie, program był ciekawy, więc wszyscy wrócili w dobrych humorach.

GALERIA:

/Teresa Kajl-Jankowska/

Noc Naukowców 2013 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Europejska Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie, noc pełna niezapomnianych wrażeń. 27 września br. w tym samym czasie w całej Europie odbywały się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe pod hasłem Researchers, Night. Celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy, w atrakcyjnej formie. Tej jedynej nocy naukowcy odchodzą od swoich codziennych obowiązków, aby wspólnie się bawić z publicznością. Każdy może się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Naukowców można zobaczyć w nietypowych sytuacjach, a publiczność w roli naukowców.

W tym roku uczniowie drugiej i trzeciej klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych wzięli udział w pokazach i warsztatach organizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Były to m.in.:

 • pokaz: Smaczne, bo wielkopolskie, tradycyjne wielkopolskie produkty;
 • warsztaty z degustacją: Na polskim stole;
 • warsztaty: Konsumencki test produktów;
 • pokaz: Żywność w kolorach tęczy;
 • pokaz: Eksperyment z ciekłym azotem;
 • pokaz: Chrup, chrup- jak powstają chrupki;

Uczniowie i opiekunowie byli zachwyceni pokazami i warsztatami. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie wydarzenie. Być może w przyszłości spotkamy na którejś uczelni naszego absolwenta w roli naukowca?

/Emilia Bodylska, Monika Kawicka, Katarzyna Hoffmann- Kulawik/

Uczniowie klas maturalnych na Salonie Maturzystów 2013

Maturzyści naszej szkoły wzięli udział w Salonie Maturzystów 2013 organizowanym w Poznaniu przez „Perspektywy”. Podczas trwania salonu czynne były stoiska uczelniane, na których można było zdobyć informację o wymaganiach rekrutacyjnych oraz o ofercie studiów.

Ponadto uczniowie wzięli udział w spotkaniach: Matura 2014 z języka polskiego (poziom podstawowy) oraz Matura 2014 z matematyki (poziom podstawowy). Młodzież otrzymała bezpłatny egzemplarz Informatora dla Maturzystów 2014, który zawiera wykaz wszystkich szkół wyższych w Polsce wraz z zasadami przyjęć na studia w roku akademickim 2014/15.

GALERIA:


/Beata Kuropka, Iza Erenc/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster