Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
 Wydarzenia
 Wycieczki
 Profilaktyka zdrowotna
 Pola Nadziei
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 SAF
 Konkursy
 Zawody sportowe
 Hipoliga
 Tydzień Kultury
 Liga halowa
 Drużyna Odysei Umysłu
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

Promocja zdrowego żywienia
PROFILAKTYKA ZDROWOTNA HIV/AIDS - listopad 2013
PROFILAKTYKA ANTYNIKOTYNOWA - listopad 2013
Promocja zdrowego żywienia - listopad 2013
Promocja zdrowego żywienia - październik 2013
Kampania "Drugie życie" - październik 2013Promocja zdrowego żywienia

W dniu 19 grudnia odbyła się kolejna odsłona potrawy o wysokiej wartości odżywczej w ramach akcji promocji zdrowego żywienia. Do akcji włączyli się uczniowie liceum o profilu dietetycznym przygotowując z dużym zaangażowaniem potrawę wigilijną – rybę po grecku. Jest to potrawa o wysokiej wartości odżywczej, a dodatkowo upieczenie ryby w foli pozwala zaliczyć ją do potraw dietetycznych. Poniżej przedstawiamy przepis.

Ryba po grecku

  Normatyw surowcowy na 5 porcji
 • Filety rybne (dorsz, mintaj) 600g
 • Mąka pszenna 20g
 • Olej 50g
 • Sól

Sos grecki

 • marchew 230g
 • pietruszka 80g
 • seler 150g
 • cebula 100g
 • koncentrat pomidorowy 100g
 • musztarda 100g
 • olej 50g
 • cukier, papryka, sól, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz

Sposób wykonania
Filety posolić, oprószyć mąką, usmażyć na rozgrzanym tłuszczu (my upiekliśmy w foli w piekarniku, aby potrawa była bardziej dietetyczna). Warzywa pokroić w słupki, podsmażyć na oleju, podlać niewielką ilością wody, dodać koncentrat pomidorowy, przyprawy, dusić do miękkości. Ułożyć na półmisku ostudzoną rybę, zalać sosem, udekorować zieloną pietruszką.

Smacznego!

/E.Bodylska, M.Kawicka/

PROFILAKTYKA ZDROWOTNA HIV/AIDS

1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.W ramach akcji profilaktyki zdrowotnej we wszystkich klasach pierwszych odbyły się pogadanki profilaktyczne , w części klas prowadzone były przez młodzieżowych liderów zdrowia HIV/AIDS, którzy wcześniej ukończyli szkolenie zorganizowane przez Sanepid Środa Wlkp. Spotkania każdorazowo kończyły się krótkimi pytaniami sprawdzającymi zdobytą wiedzę m.in., jak uniknąć zakażenia, jak wykrywa się zakażenie wirusem HIV, jak leczy się zakażonych.

Uczniowie klasy 1 TI w ramach Tygodnia Kultury spotkali się z Marią Deręgowską zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Środzie Wlkp, spotkanie miało charakter profilaktyczny, uczniowie dowiedzieli się jak przedstawia się sytuacja epidemiologiczna w Polsce dotycząca HIV/AIDS, jak w powiecie średzkim, gdzie stwierdzono również przypadki zakażenia wirusem HIV. Uczniowie byli bardzo aktywni, zadawali pytania, otrzymali również ulotki informacyjne.

Podsumowaniem działań profilaktycznych było wyłonienie uczniów, którzy posiadają największą wiedzę i będą reprezentować szkołę w Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy HIV/AIDS, która odbędzie się 18 grudnia 2013.

Szkołę reprezentować będą: Anna Marchewka, Kamila Majchrzycka, Daniel Bartkowiak, Magdalena Pawlak .W ramach przygotowań do olimpiady uczniowie otrzymali materiały, korzystają z wiadomości przekazywanych przez Krajowe Centrum ds. HIV/AIDS, odbywają się dodatkowe spotkania przygotowujące do Olimpiady.

/K.Hoffmann-Kulawik/

PROFILAKTYKA ANTYNIKOTYNOWA

16 listopada obchodzony jest Dzień Rzucania Palenia, 22 listopada Dzień Walki z Paleniem Tytoniu te ważne daty zachęcają do działań profilaktycznych uświadamiających uczniom wpływ nikotyny i wszelkich substancji zawartych w papierosach na organizm człowieka szczególnie młody organizm oraz skutki finansowe nałogu.

Uczniowie klasy 1A spotkali się w ramach Tygodnia Kultury z Państwowy Inspektorem Sanitarnym w Środzie Wlkp lek.med.Z.Pajzderskim ,który bardzo szczegółowo przedstawił wpływ nikotyny na organizm człowieka oraz zwrócił uwagę na kulturę osobistą palaczy: niepalenie w obecności dzieci, osób niepalących, pozostawianie po sobie porządku w miejscach przeznaczonych dla palaczy, zwrócił uwagę na aspekt finansowy palenia, skutki społeczne, ile pieniędzy kosztują nas wszystkich chorzy na nowotwór płuc palacze.

W podobnych spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 1 HT, które odbyło się w ramach Tygodnia Kultury, a poprowadzone było przez Annę Mendykę specjalistę Oświaty Zdrowotnej Sanepid Środa Wlkp. Uczniowie otrzymali ulotki informujące o skutkach palenia papierosów, wysłuchali wykładu, obejrzeli prezentację multimedialną.

W gablocie przy Sali 222 i w Sali 111 została przygotowana gazetka profilaktyczna o szkodliwości palenia tytoniu.

Uczniowie wybranych klas pierwszych pod kierunkiem K.Hoffmann-Kulawik i M.Mikołajczak przygotowali referaty i opracowania dotyczące wpływu nikotyny na organizm człowieka i innych substancji szkodliwych zawartych w papierosach. Wsparciem w edukacji była szkolna gazetka tematyczna z ankietą na temat rzucania palenia. Ta ostatnia cieszyła się sporym powodzeniem wśród młodzieży.

/K.Hoffmann-Kulawik/

Promocja zdrowego żywienia

W dniach 21-25 listopada br. w ramach promocji zdrowego żywienia, rozdawane było uczniom w naszej szkole mleko czekoladowe, przekazane przez Średzką Spółdzielnie Mleczarską „JANA”.
Za otrzymane mleko serdecznie dziękujemy.

/K. Torzyńska/

Promocja zdrowego żywienia

W związku z promocją zdrowego żywienia pracownia gastronomiczna przygotowała wieloskładnikową potrawę z cukinii. Podaliśmy ją do degustacji 18 paĄdziernika w czasie przerwy. Do sporządzenia jej wykorzystaliśmy następujące składniki: cukinię, paprykę czerwoną i żółtą, pomidory, cebulę, pieczarki, kiełbasę, koncentrat pomidorowy i przyprawy. Wszystkie składniki zostały rozdrobnione, podsmażone i przyprawione. Dodatkiem do potrawy był chleb razowy, który podniósł jej wartość odżywczą i energetyczną.

/E. Bodylska, M. Kawicka/

Kampania "Drugie życie"

Dnia 25 paĄdziernika 2013r. zainaugurujemy w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej kampanię “Drugie życie”. Celem kampanii “Drugie życie” jest promowanie przeszczepiania narządów wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, informowanie o korzyściach, które niesie za sobą ta terapia oraz edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów w naszym kraju. Kampanię w województwie wielkopolskim organizuje Fresenius Medical Care Polska. Akcji będą patronować Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wicewojewoda Wielkopolski, Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki oraz Wielkopolskie Kuratorium Oświaty.

/Karina Górecka,www.drugiezycie.org.pl/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster