Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
 Wydarzenia
 Wycieczki
 Profilaktyka zdrowotna
 Pola Nadziei
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 SAF
 Konkursy
 Zawody sportowe
 Hipoliga
 Tydzień Kultury
 Liga halowa
 Drużyna Odysei Umysłu
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

XIX- TYDZIEŃ KULTURY W NASZEJ SZKOLE - listopad 2013
PROFILAKTYKA ZDROWOTNA HIV/AIDS - listopad 2013
PROFILAKTYKA ANTYNIKOTYNOWA - listopad 2013
SPOTKANIE Z LIDIĄ GNIOTOWSKĄ - listopad 2013
SPOTKANIE Z ANDRZEJEM GNIOTOWSKIM - listopad 2013
SPOTKANIE Z BOGUMIŁĄ KACZOR - listopad 2013
SPOTKANIE Z WIESŁAWĄ STRUGAREK - listopad 2013
DZIAŁALNOŚĆ PRACOWNI GASTRONOMICZNEJ - listopad 2013
ZDROWA ŻYWNOŚĆ - listopad 2013
2THG W SZPITALNYM ODDZIALE RATUNKOWYM - listopad 2013
SPOTKANIE Z ARKADIUSZEM KĄSOWSKIM - listopad 2013
SPOTKANIE Z RAFAŁEM REGULSKIM - listopad 2013
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI FIRMY POLARIS - listopad 2013
II KONKURS WIEDZY O SPORCIE - listopad 2013
WYJŚCIE DO FITNESS CLUBU - listopad 2013
SPOTKANIA W CECHU RZEMIOSŁ RÓŻNYCH - listopad 2013
DZIEŃ AKTYWNOŚCI SPORTOWEJ - listopad 2013
WIZYTA W URZĘDZIE MIEJSKIM - listopad 2013
WIZYTA W STAROSTWIE POWIATOWYM - listopad 2013
PRZYSMAKI NA TYDZIEŃ KULTURY - listopad 2013
ZDROWE POMYSŁY NA ŻYCIE – czyli XIX TYDZIEŃ KULTURY w NASZEJ SZKOLE - listopad 2013
OSIEMNASTY TYDZIEŃ KULTURY W NASZEJ SZKOLE - listopad 2012
XIX- TYDZIEŃ KULTURY W NASZEJ SZKOLE

Dzień dobry, dziękuję, przepraszam, …, wiersz, poezja, artysta, …, odpowiedzialność, patriotyzm, demokracja, od pasji do biznesu, czyli bądź jak Hipolit Cegielski – to priorytety szkolnej akcji kształtowania, rozwijania i rozszerzania wiedzy oraz umiejętności związanych z zagadnieniami z zakresu kultury. Zaczynając od higieny osobistej poprzez kulturę materialną, fizyczną, zawodu, słowa, zachowania, współżycia społecznego, życzliwości względem drugiego człowieka, znajomość środowiska lokalnego, praw, obyczajów i zwyczajów oraz wiedzy o szkole, regionie i patronie.

W tym roku, szeroko pojęta profilaktyka zdrowotna królowała na tematycznym XIX -„Tygodniu kultury w naszej szkole”, który odbył się w dniach 25-29 listopada 2013 roku.

Szkolna akcja była prowadzona metodą projektu. Dzięki temu oraz przekazanym informacjom na Radach Pedagogicznych, młodzieży poprzez wychowawców, szkolne radio „Hipek” i materiały w gablocie szkolnej, cała społeczność Hipolita miała możliwość współtworzyć kolejny tydzień kultury.

W tych dniach gośćmi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego byli Państwo: p.Artur Hoffman, p.Magdalena Mendyka (tematyka spotkania nawiązywała do bezpieczeństwa i zagrożeń związanych z użytkowaniem materiałów pirotechnicznych) , p.Jarosław Krzemiński - zastępca redaktora naczelnego GAZETY ŚREDZKIEJ, p.Rafał Regulski – redaktor radia MERKURY , p.Bogumiła Kaczor - Doradca Zawodowy PUP w Środzie Wlkp., p.Arkadiusz Kąsowski - aspirant sztabowy Policji, pełniący obowiązki Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Środzie Wlkp., p.Zbigniew Pajzderski - lek. med., Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Wielkopolskiej, p.Jolanta Lewandowska – pielęgniarka szkolna, p.Sandra Kaźmierowska - uczennica kl.3 LOP CKZiU, mistrzyni Polski w zapasach i Młodzież z ULKS Tęcza, Młodzież z Teamu Kohorta pod opieką trenera p.Grzegorza Waligóry, p.Andrzej Paciorkowski - lek. med. diabetolog, Przedstawiciele Stowarzyszenia Hospicjum im. P.Króla: p.Wiesława Łechtańska, p.Lucyna Juszkis, p.Piotr Szwierz, p.Maria Deręgowska - Z-ca Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Środzie Wlkp, Główny Specjalista ds. Systemu Jakości Kierownik Oddziału Nadzoru , p.Zofia Minge - Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Środzie Wlkp, p.Anna Filipiak - młodszy strażnik Straży Miejskiej w Środzie Wlkp., p.Mateusz Zawodny – prawnik, absolwent naszej szkoły, p.Patrycja Siódmiak - trenerka, instruktorka i choreografka zespołu Cheerleaderek DIVA, panie z zespołu - Cheerleaderki DIVA, p.Ewelina Biskup – instruktorka zumby, Przedstawiciele Etyliniarzy, Motocykliści Ziemi Średzkiej: p.Konrad Bartłomiejczak, p.Dawid Machowiak, p.Krzysztof Szymański, p.Anna Mendyka –pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Środzie Wlkp., Przedstawicielki Fundacji IRMA z podopiecznymi: p.Agnieszka Kucharzewska z Rexiem, p.Jagna z Hunterem i p.Alicja Hławka z Rąbkiem, p.Lidia Gniotowska – historyk, przedsiębiorca, były pracownik naszej szkoły, p.Andrzej Gniotowski - artysta plastyk, wychowawca młodzieży, Radny Powiatu Średzkiego, Wiesława Strugarek – ambasador zdrowia, Radna Powiatu Średzkiego, p.Ewa Grzesiecka – pielęgniarka.

Młodzież Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego pod opieką wychowawców oraz nauczycieli rozwijała swój potencjał poprzez wycieczki do: Starostwa i spotkanie Wicestarostą p.Zdzisławem Jędrzakiem oraz z p.Anną Ambroży – Rzecznikiem Praw Konsumentów oraz Kierownikami Wydziałów Starostwa, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i spotkanie z p.Agnieszką Zys, Urzędu Miasta oraz spotkanie z Burmistrzem p.Wojciechem Ziętkowskim i Zastępcą Burmistrza p.Ernestem Iwańczukiem, Orange Fitness Klub i zajęciami pod opieką p.Jacka Bartkowiaka, Cechu Rzemiosł Różnych oraz spotkanie z Starszym Cechu p.Tadeuszem Pateckim i Kierownik Cechu p.Wiesławą Kubiak, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i spotkanie z p.Bernadetą Staszak i p.Jerzym Wojciechowskim, Klubu Fitness i zajęciami z p.Justyną Łochyńską

25.11.2013r. została nadana audycja rozpoczynająca cykl imprez w „Szkolnym Radio Hipek”. Odbyły się także:
-konkurs wiedzy o sporcie (którego zwycięzcą został Bartosz Buczma,Kl. I Tbs),
- warsztaty profilaktyczne – prowadzone przez pracownika szkoły
-mini koncert gry na trąbce (p.Adama Michalaka ucznia kl. III LOP CKZiU)
- prezentacja na temat żywności i zdrowego żywienia
- ankieta pt: Sprawdź swoje żywieniowe IQ
- wypiek i dekoracja ciasteczek z wróżbą andrzejkową
-praktyczne zajęcia w innym, niż własny, profilu zawodowym
-o tematyce prozdrowotnej:
- konkurs i prace plastyczne, skierowane do młodzieży całej szkoły, realizowane na lekcjach wychowawczych
- wystawy
-gazetki.

W związku z promocją zdrowego żywienia pracownia gastronomiczna zaprosiła na degustację twarożku ze szczypiorkiem, rzodkiewką i cebulką, podawanego z ziemniakami i masłem bądź chlebem razowym. Potrawę przygotowano m.in. z produktów przekazanych nam przez Średzką Spółdzielnię Mleczarską „Jana”.

Szeroko zakrojona akcja była możliwa do zrealizowania dzięki współpracy: Dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów z klas: 1a, 2thg, 3tg, 3ti, 4tie. ALE PRZEDE WSZYSTKIM, DZIĘKI NASZYM WSPANIAŁYM GOŚCIOM I OSOBOM, KTÓRE NAS GOŚCIŁY, ZA CO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY. DZIĘKUJEMY MLECZARNI ZA PYSZNE PRODUKTY.
W IMIENIU ORGANIZATORÓW XIX – TYGODNIA KULTURY W NASZEJ SZKOLE. MAŁGORZATA MIKOŁAJCZAK

/ M. Mikołajczak/

PROFILAKTYKA ZDROWOTNA HIV/AIDS

1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.W ramach akcji profilaktyki zdrowotnej we wszystkich klasach pierwszych odbyły się pogadanki profilaktyczne , w części klas prowadzone były przez młodzieżowych liderów zdrowia HIV/AIDS, którzy wcześniej ukończyli szkolenie zorganizowane przez Sanepid Środa Wlkp. Spotkania każdorazowo kończyły się krótkimi pytaniami sprawdzającymi zdobytą wiedzę m.in., jak uniknąć zakażenia, jak wykrywa się zakażenie wirusem HIV, jak leczy się zakażonych.

Uczniowie klasy 1 TI w ramach Tygodnia Kultury spotkali się z Marią Deręgowską zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Środzie Wlkp, spotkanie miało charakter profilaktyczny, uczniowie dowiedzieli się jak przedstawia się sytuacja epidemiologiczna w Polsce dotycząca HIV/AIDS, jak w powiecie średzkim, gdzie stwierdzono również przypadki zakażenia wirusem HIV. Uczniowie byli bardzo aktywni, zadawali pytania, otrzymali również ulotki informacyjne.

Podsumowaniem działań profilaktycznych było wyłonienie uczniów, którzy posiadają największą wiedzę i będą reprezentować szkołę w Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy HIV/AIDS, która odbędzie się 18 grudnia 2013.

Szkołę reprezentować będą: Anna Marchewka, Kamila Majchrzycka, Daniel Bartkowiak, Magdalena Pawlak .W ramach przygotowań do olimpiady uczniowie otrzymali materiały, korzystają z wiadomości przekazywanych przez Krajowe Centrum ds. HIV/AIDS, odbywają się dodatkowe spotkania przygotowujące do Olimpiady.

/K.Hoffmann-Kulawik/

PROFILAKTYKA ANTYNIKOTYNOWA

16 listopada obchodzony jest Dzień Rzucania Palenia, 22 listopada Dzień Walki z Paleniem Tytoniu te ważne daty zachęcają do działań profilaktycznych uświadamiających uczniom wpływ nikotyny i wszelkich substancji zawartych w papierosach na organizm człowieka szczególnie młody organizm oraz skutki finansowe nałogu.

Uczniowie klasy 1A spotkali się w ramach Tygodnia Kultury z Państwowy Inspektorem Sanitarnym w Środzie Wlkp lek.med.Z.Pajzderskim ,który bardzo szczegółowo przedstawił wpływ nikotyny na organizm człowieka oraz zwrócił uwagę na kulturę osobistą palaczy: niepalenie w obecności dzieci, osób niepalących, pozostawianie po sobie porządku w miejscach przeznaczonych dla palaczy, zwrócił uwagę na aspekt finansowy palenia, skutki społeczne, ile pieniędzy kosztują nas wszystkich chorzy na nowotwór płuc palacze.

W podobnych spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 1 HT, które odbyło się w ramach Tygodnia Kultury, a poprowadzone było przez Annę Mendykę specjalistę Oświaty Zdrowotnej Sanepid Środa Wlkp. Uczniowie otrzymali ulotki informujące o skutkach palenia papierosów, wysłuchali wykładu, obejrzeli prezentację multimedialną.

W gablocie przy Sali 222 i w Sali 111 została przygotowana gazetka profilaktyczna o szkodliwości palenia tytoniu.

Uczniowie wybranych klas pierwszych pod kierunkiem K.Hoffmann-Kulawik i M.Mikołajczak przygotowali referaty i opracowania dotyczące wpływu nikotyny na organizm człowieka i innych substancji szkodliwych zawartych w papierosach. Wsparciem w edukacji była szkolna gazetka tematyczna z ankietą na temat rzucania palenia. Ta ostatnia cieszyła się sporym powodzeniem wśród młodzieży.

/K.Hoffmann-Kulawik/

SPOTKANIE Z LIDIĄ GNIOTOWSKĄ

Uczniowie klasy: 2THGi 1LDR spotkali się w ramach „Tygodnia kultury w naszej szkole” z p. Lidią Gniotowską, historykiem, a także byłym pracownikiem Hipolita. Spotkanie dotyczyło szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej na przestrzeni wieków rozwoju cywilizacji ludzkiej. Higiena osobista od czasów starożytnego Rzymu, starożytnych Aten, poprzez dwory królewskie, aż do czasów dzisiejszych, mycie się, walka z wszawicą , wymyślność fryzur, stosowane peruki i środki myjące. Zmiany w podejściu człowieka do zdrowia, mycia się i dbania o siebie to główne wątki spotkania.

/K.Hoffmann-Kulawik/

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM GNIOTOWSKIM

Uczniowie klas 1TH i 2THG spotkali się z p. Andrzejem Gniotowskim, artystą plastykiem oraz Radnym Powiatu Średzkiego. Spotkanie to rozmowa na temat sztuki i jej roli w życiu człowieka, ciekawostki z życia wybitnych twórców, malarzy, ceny dzieł sztuki na przełomach wieków, wpływ twórczości w różnych epokach na życie przeciętnego człowieka. „Artysta, zdrowie i dzieło” to temat, w którym pan Gniotowski przekazał wiedzę i przedstawił prezentację obrazów, które potrafiły zainspirować ludzki umysł.

GALERIA:

/K.Hoffmann-Kulawik, N.Trawińska, P.Hypka/

SPOTKANIE Z BOGUMIŁĄ KACZOR

Uczniowie klas 1C, 3E, 3TG spotkali się z p. Bogumiłą Kaczor pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy Środa Wlkp. Spotkanie miało charakter informacyjny: rejestracja absolwenta w urzędzie, poszukiwanie stażu, zdobywanie dotacji, zakładanie własnej firmy, uczestnictwo w kursach organizowanych przez urząd, zawody poszukiwane na rynku pracy. Uczniowie otrzymali również ulotki informacyjne dotyczące staży i dotacji z urzędu.

/K.Hoffmann-Kulawik/

SPOTKANIE Z WIESŁAWĄ STRUGAREK

Uczniowie klasy 1TEG spotkali się z p.Wiesławą Strugarek działaczką średzkich Amazonek, Radną Powiatu Średzkiego. Było to jedno ze spotkań profilaktyki zdrowotnej dotyczące troski o zdrowie i zapobiegania nowotworom piersi, konieczności samobadania piersi i wykonywania badań profilaktycznych.

/K.Hoffmann-Kulawik/

DZIAŁALNOŚĆ PRACOWNI GASTRONOMICZNEJ

Dnia 20.11.2013 roku uczennice z klasy 4THG pod opieką E. Bodylskiej upiekły kruche ciasteczka, którymi częstowano gości zaproszonych do naszej szkoły w Tygodniu Kultury.

W związku z promocją zdrowego żywienia pracownia gastronomiczna zaprosiła w Tygodniu Kultury na degustację potrawy o wysokiej wartości odżywczej. W czwartek 28 listopada serwowaliśmy twarożek ze szczypiorkiem, rzodkiewką i cebulką. Podaliśmy go z ziemniakami i masłem bądź chlebem razowym. Potrawę przygotowaliśmy m.in. z produktów przekazanych nam przez Średzką Spółdzielnię Mleczarską „Jana”( twaróg półtłusty, śmietanka kremowa, masło). Danie smakowało wszystkim. Mleczarni serdecznie dziękujemy za pyszne produkty.

Dnia 29 listopada 2013 roku w Tygodniu Kultury, na czwartej godzinie lekcyjnej, dokonano zamiany grup z klasy 1TEG. Grupa ekonomiczna, mająca według planu lekcję- działalność przedsiębiorstwa z p. K. Nowaczyk, przeszła do pracowni gastronomicznej i miała zajęcia z p. E. Bodylską. Grupa gastronomiczna zamiast procesów technologicznych miała lekcję z p. Nowaczyk. E. Bodylska wyjaśniła grupie ekonomicznej co to jest ocena organoleptyczna, a następnie przeprowadziła krótkie ćwiczenia. Zadaniem uczniów było rozpoznanie składników mieszanki poprzez próbę degustacyjną oraz zdefiniowanie różnych zapachów. Następnie chętne osoby miały za zadanie usmażyć cienkie naleśniki i dekoracyjnie je podać. Udało im się to znakomicie. Potrawa smakowała wszystkim.
Grupa gastronomiczna przebywała w tym czasie w pracowni komputerowej z p. K. Nowaczyk. Uczniowie mieli za zadanie przygotowanie tabeli kalkulacyjnej, wprowadzenie składników i przeprowadzenie kalkulacji kosztów potraw na jedną osobę.
Ta zamiana podobała się uczniom, chcieliby jeszcze kiedyś z tego skorzystać.

Dnia 29 listopada 2013 roku w szkole dostępne były pięknie udekorowane i zapakowane ciasteczka z wróżbą andrzejkową. W przygotowanie i dekorację ciastek zaangażowani byli również uczniowie z klas 2THG i 3TG.

/E.Bodylska/

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Dnia 29 listopada 2013 roku uczennice z klasy 3TG: Katarzyna Stolarek i Katarzyna Komisarek przeprowadziły w klasach: 2TI i 3TI prezentację na temat żywności i zdrowego żywienia. Następnie uczennice rozdały ankiety pt: Sprawdź swoje żywieniowe IQ. Po wypełnieniu ankiet okazało się, że większość uczniów ma dość dobrą wiedzę z zakresu prawidłowego odżywiania się.

GALERIA:

/E.Bodylska/

2THG W SZPITALNYM ODDZIALE RATUNKOWYM

27 listopada 2013 roku wybraliśmy się na spotkanie do Średzkiego Oddziału Ratunkowego. Zobaczyliśmy, jak wygląda praca ratowników medycznych, pielęgniarek, lekarzy i rejestratorek medycznych. Zaprezentowano nam sprzęt medyczny. Pani Agnieszka Zys, pielęgniarka oddziałowa omówiła obszary działania SOR, wyposażenie karetek typów: S i P, mogliśmy zobaczyć wyposażenie tych pojazdów. Pani Zys opowiadała o swojej pracy, o jej trudzie, satysfakcji z niej. Zachęcała mas także do pracy w tym zawodzie. Spotkanie było bardzo interesujące i jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni.

/W.Ratajczak, M.Błaszak, A.Hetmańczyk/

SPOTKANIE Z ARKADIUSZEM KĄSOWSKIM

Dnia 26 listopada 2013 roku odbyły się w naszej szkole spotkania z panem Arkadiuszem Kąsowskim - aspirantem sztabowym Policji KPP w Środzie Wlkp. Tematem przewodnim była przemoc w rodzinie. Głównym aspektem tych spotkań było zapoznanie młodzieży z: aspektami prawnymi przemocy, procesem zakładania Niebieskiej Karty, czyli dokumentu świadczącego o występowaniu przemocy w rodzinie, podaniu przykładów zachowań będących przemocą i częstotliwości ich występowania

/K.Hoffmann-Kulawik/

SPOTKANIE Z RAFAŁEM REGULSKIM

Dnia 26 listopada 2013 roku odbyły się spotkania klas: 1TH i 3 TI z panem Rafałem Regulskim z radia Merkury. Opowiadał nam o swojej pracy reportera radiowego, w jaki sposób powstają audycje radiowe, zapoznał nas z kilkoma anegdotami ze swej pracy. Ponadto przedstawił nam część swojego warsztatu pracy, na który składa się dyktafon, mikrofon, oraz kilka innych drobiazgów przydatnych do pracy w niedoświetlonym, albo trudnym terenie. W międzyczasie korzystając ze swojego sprzętu nagrał krótką pogadankę z kilkoma osobami w klasie po to, by pokazać w jaki sposób może się znaleźć pomysł, temat na audycję.

/ K. Witkowski/

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI FIRMY POLARIS

Dnia 25 listopada w naszej szkole w ramach tygodnia kultury odbyło się spotkanie z panem Arturem Hoffmannem i Magdą Mendyką z firmy Polaris.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o tym, jakie materiały pirotechniczne stosuje się podczas pokazów, obejrzeliśmy na żywo bomby pokazowe, czarny proch, lonty i zapalniki, oraz dowiedzieliśmy się o stosowanych środkach bezpieczeństwa. Spotkanie było bardzo pouczające, gdyż zostaliśmy też uświadomieni jak wielkie niebezpieczeństwo niesie za sobą nieodpowiedzialne używanie materiałów pirotechnicznych.
Na spotkaniu zjawiły się klasy I oraz II LOP. Tematyka spodobała się uczniom.

GALERIA:

/ K. Witkowski/

II KONKURS WIEDZY O SPORCIE

W poniedziałek 25 listopada 2013 r. w hali sportowej naszej szkoły odbył się konkurs sportowy, który nie wymagał wysiłku fizycznego lecz rozległej wiedzy na temat sportu.
Do konkursu zgłosiło się 84 uczniów. Najliczniejszą grupą stanowili uczniowie z klas I LOP, I LDR i I TBS. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test pisemny złożony z 31 pytań, za które można było zdobyć maksymalnie 46 pkt.
Z testem najlepiej poradzili sobie uczniowie z klasy I TBS.
Największą sportową wiedzą wykazali się:
Bartosz Buczma i Miłosz Przybysławski zdobywając 43 pkt.
Kolejne miejsca zajęli Marcin Ligocki i Adrian Mądry - 41 pkt.

Składamy podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu, jednocześnie gratulujemy wiedzy na wagę złota olimpijskiego.

/ E. Szarzyńska, M. Fludra/

WYJŚCIE DO FITNESS CLUBU

Dnia 29 listopada 2013 r. dziewczęta z klasy III LOP wybrały się z panią Ewą Szarzyńską do Clubu Fitness w Środzie Wlkp. Trenerka pani Justyna Łochyńska pokazała różne urządzenia wspomagające zdrowie - odchudzanie, ujędrnianie, poprawienie krążenia, usunięcie cellulitu.
Wszystkie urządzenia orbitreki, masażery, steppery, twistery, rowerki, Leg Magic, atlas zostały użyte przez ćwiczące uczennice.
W zajęciach fitnessu uczestniczyły: D. Miłoszyk, P. Kuźniarek, A. Gostyńska, K. Duszyńska, M. Gronowska, J. Biniakowska, A. Dydymska, K. Barszcz, K. Adamska, A. Nowak oraz pani E. Szarzyńska.

/ E. Szarzyńska/

SPOTKANIA W CECHU RZEMIOSŁ RÓŻNYCH

Uczniowie klas 3A i 3B w dniu 28.11.br. w ramach „Tygodnia Kultury w naszej szkole” spotkali się w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych ze Starszym Cechu, panem Tadeuszem Pateckim.

Młodzieży została przybliżona działalność Cechu na rzecz rozwoju lokalnego rzemiosła. Ponadto uczniowie mieli okazję zasięgnąć informacji nt. przebiegu egzaminu czeladniczego, do którego przystąpią już w tym roku szkolnym.

Podczas spotkania zostały wręczone również nagrody ufundowane przez Cech w Środzie, dla zwycięzców konkursu cukierniczo-piekarniczego, który odbył się w naszej szkole w październiku w ramach Tygodnia Pieczywa.

/ K. Torzyńska/

DZIEŃ AKTYWNOŚCI SPORTOWEJ

Dzień Aktywności Sportowej, którego organizatorem byli nauczyciele wychowania fizycznego Ewa Szarzyńska, Monika Fludra i Jacek Nowaczyk przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.
W środę 27 listopada 2013 r. halę sportową odwiedziło wiele klas, a dzięki bogatemu programowi imprezy promującej aktywność sportową, była szczelnie oblegana przez uczniów naszej szkoły. Największą atrakcją cieszyły się oczywiście widowiskowe pokazy.

Program dnia otworzył pokaz zapasów w wykonaniu Sandry Kaźmierowskiej, uczennicy kl. III Liceum Policyjnego oraz zawodników ULKS „Tęcza” Środa Wlkp., którzy w 6 osobowym składzie zaprezentowali pokaz sprawności fizycznej i umiejętności akrobatyczne. Pokazali jak wygląda zapaśnicza rozgrzewka, chwyty i rzuty punktowane w tej dyscyplinie sportowej. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem ich zwinności i gibkości. Wywiad z Sandrą Kaźmierowską, Międzynarodową Mistrzynią Polski kadetek, przeprowadziły uczennice z kl. III LOP Angelika Nowak i Daria Miłoszyk.

Kolejnym punktem programu był pokaz Boksu Tajskiego – Muay Tai. Na zaproszenie ucznia naszej szkoły z kl. IV TIE Grzegorza Zatona wystąpili zawodnicy z Klubu Sportów Walki Kohorta z Poznania pod kierunkiem trenera Grzegorza Waligóry. Muay Tai to narodowy tajski sport kładący nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami. Pokaz wzbudził duże zainteresowanie zebranych uczniów. Urozmaiceniem dnia był występ Adama Michalaka ucznia kl. III LOP. Adam ukończył I stopień gry na trąbce w szkole muzycznej w Poznaniu. Uczył się u prof. Marka Galubińskiego. Dla młodzieży szkolnej zagrał utwór pt."My Way" Słuchacze podziękowali mu gromkimi brawami na stojąco, patrząc z zachwytem i podziwem.

Następnie swoje umiejętności zaprezentowały Cheerleaderki DIVA. Jest to zespół, który powstał w 2012 roku i składa się z dziewcząt tańczących w najstarszej grupie tanecznej przy Orkiestrze Dętej w Środzie Wlkp. Trenerem, instruktorem i choreografem zespołu jest Patrycja Siódmiak, która wraz z zespołem zaprezentowała dwa układy. Pierwszy układ, który dziewczęta zatańczyły doprowadził je do zdobycia I miejsca w kategorii POM POM senior w mistrzostwach Polski Zachodniej i Wschodniej, co jednocześnie dało nominację do Ogólnopolskich Mistrzostw Polski. Kolejnym układem jaki dziewczęta zaprezentowały był pokaz Cheerdeaderek, podczas meczu Lech Poznań- Polonia Środa. Po skończeniu występu młodzież podziękowała oklaskami a organizatorzy obdarowali drobnymi upominkami, podziękowali za przybycie oraz uświetnienie Dnia Aktywności Sportowej w szkole. Dziewczęta wystąpiły w składzie : Marta Kaźmierczak, Marta Bobeł, Alicja Ciszewska (uczennice naszej szkoły), Daria Górska, Patrycja Solarska, Zuzanna Lesińska, Anna Mielcarek, Julita Jankowska, Daria Jankowska, Paulina Tajdel, Alicja Zawadzka, Anna Kujawiak oraz trenerka Patrycja Siódmiak.

Na zakończenie mogliśmy być świadkami pokazu bardzo ostatnio popularnej Zumby. Zumba jest połączeniem tańców latynoamerykańskich z elementami fitness. Grupę uczennic z naszej szkoły oraz cheerleaderki „Diva” poprowadziła instruktorka Ewelina Biskup, absolwentka ZSZ w Środzie Wlkp Różnorodne kroki, motywująca muzyka, ekscytująca kombinacja ruchów, to mieszanka, która podniosła poziom emocji na hali sportowej. W trakcie całodniowej imprezy sportowej uczennice częstowały swoimi wypiekami cukierniczymi zaproszonych gości.
Kolejny raz udowodniliśmy, że mamy w szkole wspaniałych utalentowanych uczniów, że potrafimy i chcemy organizować imprezy.

Dziękujemy wszystkim uczniom za pomoc w organizacji Dnia Aktywności Sportowej.

GALERIA:

/ E. Szarzyńska/

WIZYTA W URZĘDZIE MIEJSKIM

Dnia 27.11.2013r. klasa 1TI pod opieką wychowawcy p. M.Półrolniczaka wybrała się na wycieczkę do Urzędu Miasta Środy Wielkopolskiej. Mieliśmy przyjemność spotkać się z Burmistrzem p. Wojciechem Ziętkowskim oraz Zastępcą Burmistrza p. Ernestem Iwańczukiem.
Na spotkaniu tym dowiedzieliśmy się jakie działania podejmuje Urząd Miasta w celu wspierania profilaktyki zdrowotnej. Z dużym zaciekawieniem słuchaliśmy jakie znaczenie ma działalność PCK, dowiedzieliśmy się dlaczego warto oddawać krew. Również z entuzjazmem słuchaliśmy jak wygląda współpraca ze środowiskiem średzkich diabetyków czy chociażby działalność hospicjum im. Piotra Króla. Ważnym też zagadnieniem było propagowanie przez Urząd zdrowego trybu życia i wprowadzanie zmian w mieście mające na celu rozwijanie zainteresowań sportowych - orliki,ścieżki rowerowe itp.
Niewątpliwie była to ciekawa lekcja wzbogacająca o nowe doświadczenia oraz wiedzę na temat wspierania profilaktyki zdrowotnej przez miasto, w którym mieszkamy.

GALERIA:

/ M. Półrolniczak/

PRZYSMAKI NA TYDZIEŃ KULTURY

Dnia 20.11.2013 roku uczennice z klasy 4THG pod opieką E. Bodylskiej upiekły kruche ciasteczka, którymi częstowano gości zaproszonych do naszej szkoły w Tygodniu Kultury.

/E. Bodylska/

WIZYTA W STAROSTWIE POWIATOWYM

23 listopada w ramach Tygodnia Kultury udaliśmy się na wycieczkę do Starostwa Powiatowego w Środzie Wlkp. Spotkaliśmy się Wicestarostą Panem Zdzisławem Jędrzakiem oraz Rzecznikiem Konsumentów Panią Anną Ambroży. Zapoznaliśmy się ze strukturą funkcjonowania urzędu i zadaniami poszczególnych działów: Wydziału Środowiska i Rolnictwa, Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Komunikacji i Transportu, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Obywateli.

GALERIA:

/ 2 TEK/

ZDROWE POMYSŁY NA ŻYCIE – czyli XIX TYDZIEŃ KULTURY w NASZEJ SZKOLE

W dniach 25 do 29 listopada 2013 roku trwać będzie 19 - już Tydzień Kultury – tym razem tematyczny, poświęcony profilaktyce zdrowia.
Głównym celem projektu jest popularyzowanie wśród młodzieży zdrowego stylu życia.
Nadal celami ,,Tygodnia Kultury w naszej szkole” są także: przypomnienie, podkreślenie, uwypuklenie i zapoznanie uczniów z szeroko pojętą kulturą, zaczynając od higieny osobistej poprzez kulturę fizyczną, zawodu, słowa, zachowania, współżycia społecznego, życzliwości względem drugiego człowieka, znajomość środowiska lokalnego, praw, obyczajów i zwyczajów oraz wiedzy o szkole i regionie.
Pamiętajmy, że żyjąc wśród ludzi musimy przestrzegać pewnych, norm, przepisów, zakazów i nakazów; kto je lekceważy zostaje zepchnięty na margines życia. Dlatego wśród celów imprezy znalazło się przybliżenie młodzieży działalności instytucji i organizacji pełniących służebne społeczeństwu funkcje. Chcemy, aby uczniowie naszej szkoły znali przysługujące im prawa oraz obowiązki, a priorytetem było dbanie o zdrowie.
Tegoroczny cykl imprez posiada zmienioną, w stosunku do lat ubiegłych, formę realizacji – projekt. Każdy uczeń i nauczyciel mógł współtworzyć ten wspaniały tydzień.

/ M. Mikołajczak/OSIEMNASTY TYDZIEŃ KULTURY W NASZEJ SZKOLE

W dniach 26-30 listopada 2012 roku odbył się cykl imprez TYGODNIA KULTURY W NASZEJ SZKOLE.
Hasło główne tegorocznego cyklu imprez „Tydzień kultury w naszej szkole” brzmiało „OD PASJI DO BIZNESU, CZYLI BĄDŹ JAK HIPOLIT CEGIELSKI”
W tym roku forma naszego cyklu imprez uległa ewaluacji. Obok spotkań z zaproszonymi gośćmi odbyło się wiele wycieczek. Nie zabrakło konkursów, prezentacji, wystaw, koncertów.
Oczywiście celami ”Tygodnia kultury w naszej szkole” pozostały: przypomnienie, podkreślenie i uwypuklenie, a czasem nawet zapoznanie z szeroko pojętą kulturą. Zaczynając od higieny osobistej poprzez kulturę fizyczną, słowa, zachowania, współżycia społecznego, życzliwość względem drugiego człowieka, znajomość środowiska lokalnego, praw, obyczajów i zwyczajów, wiedzę o patronie i regionie, dorobek kultury materialnej przodków oraz kształtowanie kryteriów ocen etycznych.

Wśród naszych gości byli

• Pan Jarosław Krzemiński – redaktor Gazety Średzkiej
• Pan Andrzej Paciorkowski – Lekarz, diabetolog
• Pan Marcin Kacperek - Przedstawiciel Konsulatu Honorowego RFN w Poznaniu
• Pani Jolanta Lewandowska – pielęgniarka
• Pani Agnieszka Kaźmierczak – charakteryzatorka teatralna
• Pani Zofia Minge oraz panowie Szymon Dobroś i Dariusz Zaradny ze Straży Miejskiej w Środzie Wlkp
• Pan Jerzy Wojciechowski, pracownik PCPR, Wolontariat
• Panie Sylwia Furmaniak i Leonarda Jankiewicz z Fundacji :Mam marzenie”
• Pani st. sier.Edyta Kwietniewska, Rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp
• Pan Stanisław Staśkowiak – regionalista, autor książki „Historia średzkiego sportu”
• Pani Hanna Sęk - mecenas kultury
• Pani Aneta Michalak z Urzędu Skarbowego
• Panie Danuta Szczepanik i Agnieszka Janek z Banku PKO S.A.
• Pan Marek Krakowski z grupą Capoeira
• Pani Barbara Kubiak – prezes Średzkiego Stowarzyszenia Amazonek
• Pan Szymon Tumidajski – Muzyk
• Pani Barbara Król z Hospicjum im.P.Króla
• Pan Mateusz Zawodny – radca prawny
• Pan Rafał Ratajczak – Przedsiębiorca i mecenas kultury fizycznej
• Pan Marcin Kasprzyk – nasz absolwent i niedługo budowniczy
• Pani Lidia Gniotowska –historyk, pracownikm Muzeum Ziemi Średzkiej
• Pan Andrzej Gniotowski –artysta plastyk, radny naszego Powiatu
• Pan Piotr Musielak- kapitan Straży Pożarnej
• Pan Zbigniew Walczak – nasz absolwent, niósł znicz olimpijski
• Pani Wiesława Strugarek – działaczka Średzkiego Stowarzyszenia Amazonek i nasza Radna

Wysłuchaliśmy audycji szkolnego radia „Hipek”

• Powitania młodzieży i pracowników szkoły w 18-tym „Tygodniu kultury w naszej szkole”
• Audycji na temat higieny osobistej
• Audycji nt.: Hipolita Cegielskiego, naszego patrona
• Audycji Od pasji do biznesu
• Audycji -1 XII światowy dzień walki z HIV AID

Wśród wycieczek 18 - Tygodnia Kultury w naszej szkole były

• Wycieczka do Straży Pożarnej
• Wycieczka do Powiatowego Urzędu Pracy
• Wycieczka do Urzędu Miasta, spotkanie z Burmistrzem panem W.Ziętkowskim, z Zastępcą Burmistrza panem Ernestem Iwańczukiem oraz panią Sekretarz Marią Mieszczak
• Wycieczka do Średzkiej Spółdzielni Mleczarskiej „Jana”.
• Wycieczka do Domu Pogodnej spotkanie z paniąDanutą Wieczorek
• Wycieczka do Wieży Ciśnień, spotkanie z panem Markiem Graczykiem
• Wycieczka do Stacji Uzdatniania Wody, spotkanie z paniąMartą Pukacką
• Wycieczka do Starostwa, spotkanie z panią Anną Ambroży, Rzecznik Praw Obywatelskich
• Wycieczka do firmy SOLARIS
• Wycieczka do Aresztu Śledczego w Środzie Wielkopolskiej
• Wycieczka do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
• Wycieczka do Romanowa, spotkanie z panem Grzegorzem Paczkowskim
• Wycieczka do Parafii Św. Józefa z ks. Jackiem Stępczakiem
• Wycieczka do Zielniczek, spotkanie z panem Rafałem Ratajczakiem
• Wycieczka do Ośrodka Kultury, spotkanie z panią Wiolą Kaźmierczak, warsztaty wokalne
• Wycieczka do Starostwa Powiatowego – Spotkanie z panem Starostą Tomaszem Pawlickim,z panem wicestarostą panem Zdzisławem Jędrzakiem oraz Kierownikami wydziałów naszego starostwa
• Wycieczka do Cukrowni w Środzie Wlkp.
• Wycieczka do Banku PKO BP
• Wycieczka do Banku WBK
• Wycieczka do przedszkola „ZOO”
• Wycieczka do Biblioteki Miejskiej, spotkanie z panią M.Walasek
• Wycieczka do Redakcji Gazety Średzkiej
• Wycieczka do Sądu

Wśród konkursów znalazły się w tym roku:

• Konkurs wiedzy o sporcie
• Konkurs „Mój zawód, moja pasja”- Język Angielski
• KONKURS WIEDZY POLICYJNO-PRAWNEJ
• KONKURS TRANSLATORSKI
• KONKURS SAVOIR-VIVRE
• KONKURS NA KARTĘ ŚWIĄTECZNĄ
• Konkurs fryzjerski
• Dyktando języka rosyjskiego
• Konkurs ortograficzny
• Turniej szachowy o tytuł mistrza szkoły
• Konkurs ekonomiczno-prawny
• Konkurs wiedzy o życiu i działalności Hipolita Cegielskiego
• Konkurs Wiedzy o HIV/ AIDS

Wśród pozostałych elementów OSIEMNASTEGO TYGODNIA KULTURY W NASZEJ SZKOLE na szczególną uwagę zasługują:

• Prezentacja z III Festiwalu Filmoteki Szkolnej
• Profilaktyka HIV/AIDS
• Warsztaty teatralne
• Pokaz mody odblaskowej
• Taniec Capoeira
• Zajęcia z biblioterapii
• Pokaz tańca
• W ramach akcji Zdrowe żywienie pracownia gastronomiczna przygotowała kanapki serowe z różnych rodzajów serów przekazanych przez Średzką Spółdzielnie Mleczarska
• Koncert szkolnej grupy muzycznej ”Kwestia otwarta”
• W ramach rozwijania wiedzy i umiejętności odbyły się: lekcja Analiza sensoryczna produktów Kl. 2teb oraz lekcja Remont pokoju kl.2tg

Dyżurni uczniowie, którzy wspierali działania organizacyjne, byli z klas:2ti,2tg,1thg i 1 lop.

Przepraszamy za niedogodności i zmiany , które wynikały z organizacji i przeprowadzenia tygodnia kultury.
Dziękuję Dyrekcji, nauczycielom-współorganizatorom, pracownikom administracji i obsługi szkoły oraz uczniom za ogromną pomoc i wsparcie w minionym tygodniu

/ M. Mikołajczak/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster