Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
 Wydarzenia
 Wycieczki
 Profilaktyka zdrowotna
 Pola Nadziei
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 SAF
 Konkursy
 Zawody sportowe
 Hipoliga
 Tydzień Kultury
 Liga halowa
 Drużyna Odysei Umysłu
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu w Gdańsku - marzec 2013
Regionalny Konkurs Odysei Umysłu w Poznaniu - luty 2013
Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu w Gdańsku - kwiecień 2011
Pierwszy dzień wiosny w Hipolicie - 21 marzec 2011


Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu w Gdańsku - marzec 2013

III miejsce drużyny z naszej szkoły w finale ogólnopolskim (22-24 marca)

Od kilku lat drużyny z naszej szkoły wyjeżdżały na ten dosyć nietypowy konkurs. Ma on rozwijać twórcze myślenie. Polega on na stworzeniu przedstawienia spełniającego kryteria wybranego przez drużynę problemu oraz rozwiązaniu tzw. spontana, czyli zadania niespodzianki.

Drużyna i cel

W tym roku w Odysei uczestniczyła drużyna złożona z uczniów klasy 2 TI (Adrian Kraszewski, Mikołaj Szymkowiak, Krzysztof Witkowski), oraz 3 LOP (Eliza Spławska, Joanna Olszewska, Wojciech Kominek). Wybraliśmy problem nr 4 - "Z górki strukturki", który polegał na skonstruowaniu odpowiedniej rampy oraz struktury z drewna balsy, która miała ważyć do 15 g (sic!), stoczyć się z rampy, pokonując określoną odległość, oraz wytrzymać jak największy ciężar. Do tego należało ułożyć scenariusz przedstawienia, w które będzie logicznie wplecione staczanie się i obciążanie.

Przygotowania i pierwsze starcie

Konstrukcja rampy (Mikołaj) była wykonana dość wcześnie, przez co mogliśmy testować prototypy swoich konstrukcji. Prototypy przed eliminacjami regionalnymi w Poznaniu wykonywał Krzysztof Witkowski, nie okazały się jednak zbyt trwałe, wytrzymywały od 25 kg do 70 kg. Wszak pierwsze konstrukcje były wykonywane przez nowicjusza. Jednak to wystarczyło, aby dostać się na etap krajowy w Gdańsku (konkurencja zwyczajnie nie przyjechała). Scenariusz w pierwotnej wersji napisała Eliza, był on użyty w Poznaniu. Podczas eliminacji regionalnych atmosfera początkowo była dość nerwowa, mieliśmy w swej kategorii tylko jednego konkurenta, przez co presja na wygraną był o wiele większa. Jednak gdy staliśmy w kolejce do występu, doszedł nas sygnał, ż konkurenci nie przyjadą, dzięki czemu automatycznie awansujemy do finału ogólnopolskiego. Nasze przypuszczenia potwierdzili później sędziowie. Mimo to daliśmy z siebie wszystko, również w trakcie rozwiazywania zadania spontanicznego.

Ciąg dalszy

Po eliminacjach regionalnych zdaliśmy sobie sprawę, że konkurs krajowy to już nie przelewki i musimy dać z siebie wszystko. Wg regulaminu drużyna, które zajmuje 2 miejsce, jedzie do Niemiec, a ta która zajmuje pierwsze - jedzie do USA na finały światowe. Tak więc rozpoczęliśmy przygotowania do finału w Gdańsku. Budowę konstrukcji przejęła Eliza, która miała większe doświadczenie w tej dziedzinie. Z kolei scenariusz przedstawienia pisaliśmy razem do ostatniej chwili, wpletliśmy w nie m. in. układanie kostki Rubika, co wywołało na widowni oklaski. Zadanie spontaniczne jakie dostaliśmy okazało się trudniejsze, niż przypuszczaliśmy, jednak podołaliśmy mu, uzyskując całkiem niezły wynik. Ostatecznie nasza stukturka utrzymała ciężar 195 kg. Przedstawienie spodobało się sędziom, a przede wszystkim publiczności.
W Gdańsku oprócz konkursu robiliśmy dużo innych rzeczy. W pierwszym dniu chłopacy zwiedzali miasto, zobaczyli też morze. Ja z kolei pojechałem na przedmieście odwiedzić swojego idola, Sławomira Łosowskiego. Pomiędzy konkursami chodziliśmy też w różne ciekawe miejsca. W sobotę uczestniczyliśmy w imprezie integracyjnej w Stoczni Gdańskiej, a w niedzielę w uroczystym zakończeniu finału. Poza tym po całym mieście przemieszczaliśmy się pieszo, co dawało nam się trochę we znaki. Mimo to daliśmy z siebie wszystko i chociaż nie przeszliśmy do etapu międzynarodowego, to czujemy się zwycięzcami. Bo w Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą

GALERIA:

/K. Witkowski/

Regionalny Konkurs Odysei Umysłu w Poznaniu - luty 2013

W dniu 24 lutego 2013 roku po wielomiesięcznych przygotowaniach drużyna Odysei Umysłu działająca w naszej szkole wystąpiła w Regionalnym Konkursie Odysei Umysłu w Poznaniu.
Drużyna zajęła tam I miejsce w swojej kategorii i awansowała do Finału Ogólnopolskiego w Gdańsku, który rozegrany zostanie 23 i 24 marca. Tegoroczne zadanie polegało na skonstruowaniu z listeweczek drewna balsy o grubości 3,2 mm struktury, która nie mogła ważyć więcej niż 15 g i musiała posiadać wysokość minimum 20,32 cm. Na całej swej wysokości konstrukcja musiała posiadać pustą przestrzeń, w której na przestrzał zmieściłby się walec o średnicy podstawy 5,1 cm.
W trakcie konkursu konstrukcja musiała zostać zrzucona ze specjalnie zaprojektowanej i zbudowanej przez drużynę rampy, przelecieć pokreśloną odległość i nie ulec przy tym uszkodzeniu, gdyż bezpośrednio po tym, została poddana testowi obciążania. Utrzymany ciężar wyniósł 55 kg. Na Finale Ogólnopolskim w Gdańsku drużyna zamierza znacznie poprawić ten wynik.
Ale to jeszcze nie wszystko. Drużyna musiała przygotować oryginalne przedstawienie,w które należało sensownie wpleść spuszczanie konstrukcji z rampy oraz obciążanie jej, a sędziowie oceniali jeszcze wiele innych elementów występu.
Po tym wszystkim drużyna musiała jeszcze wziąć udział w konkursie zadań spontanicznych, w ramach którego organizatorzy starali się zaskoczyć uczestników zadaniem polegającym na rozwiązywaniu na czas problemu zupełnie niespodziewanego rodzaju. Nasza drużyna uporała się i z tym. Treść tego zadania pozostaje wg przepisów Odysei tajemnicą do końca konkursu.
Ewentualne zajęcie I miejsca w Gdańsku oznacza awans do Finału Światowego w USA. Zajęcie II miejsca oznacza start drużyny w europejskich finałach w Niemczech.

Skład szkolnej drużyny Odysei Umysłu przy Zespole Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wlkp.w roku szkolnym 2012/2013:
Eliza Spławska, Asia Olszewska i Wojtek Kominek z klasy 3 LOP oraz Krzysiek Witkowski, Mikołaj Szymkowiak i Adrian Kraszewski z klasy 2 TI.

GALERIA:

/A. Bartosiewicz/

Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu w Gdańsku - kwiecień 2011

W dniach 2 i 3 kwietnia w gmachu Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku rozegrano konkurs, który wyłonił najlepsze drużyny Odysei Umysłu w kraju. Nad Motławę przyjechali zdobywcy czołowych miejsc na konkursach regionalnych przeprowadzonych w marcu w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i we Wrocławiu, w tym dwie drużyny reprezentujące nasze miasto.
Drużyna działająca przy ZSZ im. H. Cegielskiego powtórzyła swój ubiegłoroczny sukces, zajmując – w nieco odmienionym składzie – III miejsce w Polsce. Przygotowania trwały kilka miesięcy. Głównym zadaniem było skonstruowanie struktury z drewna balsy, która wytrzymałaby jak największy ciężar. Warunki zadania były wyśrubowane i skomplikowane. Aby dać o nich wyobrażenie zacytujmy wyimki z regulaminu konkursu:
„a) Musi zostać zaprojektowana w ten sposób, żeby wszystkie jej części pozostawały połączone przez zawias
b) Nie może ważyć więcej niż 18 gramów, włączając w to zawias.
c) Kiedy rozłożona spoczywa na testerze, żaden jej wymiar nie może być większy niż 15,24 cm
d) Po złożeniu, kompletna struktura poddawana testowi musi być wysoka na przynajmniej 20,32 cm.
W Gdańsku konstrukcja wytrzymała nacisk 87.5 kg!!!
Na dodatek testowanie konstrukcji ciężarami trzeba było w wpleść w oryginalne przedstawienie. Drużyna przygotowała zabawne, na poły kabaretowe widowisko, którego punktem kulminacyjnym było zawalenie się stadionu budowanego na ME w piłce nożnej. Sędziowie docenili jego satyryczny wydĄwięk. Nasz występ możecie obejrzeć na załączonym filmiku.
Musieliśmy wykonać też jakieś ciekawe logo naszej drużyny. Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy „neon” – napis „Hipolit” z rurki napełnionej żelem i podświetlanej diodami. Poza tym należało zdobyć jeszcze cenne punkty w zadaniu spontanicznego myślenia, tzw. popularnie spontanie. W tej konkurencji przegraliśmy tylko ze zdobywcami I miejsca. Poprawki, dodatkowe ustalenia, próby przedstawienia, wypisywanie stosu formularzy trwały do ostatniej chwili. Niewiele było czasu na zwiedzanie i rozrywki (spacer po Starówce, impreza integracyjna w Stoczni Gdańskiej i karkołomny rajd do Sopotu po to, by choć przez kilka minut pozwolić zimnym jeszcze bardzo falom Bałtyku pieścić nasze stopy ).
Sposób naliczania punktów w Odysei jest raczej zawiły. Liczy się wiele elementów, ale w naszym problemie (konstrukcji z drewna balsy) liczy się przede wszystkim ciężar udĄwignięty przez konstrukcję.

Oto wyniki najlepszych drużyn w Polsce:
I miejsce – Gimnazjum nr 4 w Gdyni (364,09 punktów),
II miejsce – Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu (236,95 punktów),
III miejsce – Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wlkp. (205,30 pkt.),
IV miejsce – Centrum Inicjatyw Społecznych w Gliwicach (180,41 punktów),
V miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Opolu (176,49 punktów).

Członkowie naszej drużyny:

Anastazja Stawicka z III kl. technikum budowlanego,
Rafał Gonerko z II kl. technikum informatycznego,
Damian Wyrębski z III kl. technikum elektrycznego,
Marcin Szczepański z IV kl. technikum budowlanego,
Dariusz Matuszczak z IV kl. technikum budowlanego,
Dawid Rychtanek z III kl. technikum budowlanego.
Wspomagali nas: Agata Szymańska i Paweł Kurpik. Przy organizacji Finału pomagał Krzysiek Szymański.

Zapraszamy chętne osoby do zasilenia naszych drużyn w przyszłym roku szkolnym!!!

GALERIA:

/A. Bartosiewicz/

Pierwszy dzień wiosny w Hipolicie - 21 marzec 2011

Pierwszego dnia wiosny w szkole zorganizowano ciekawe zajęcia. Przez szkolny radiowęzeł, którym opiekuje się Pani Izabela Erenc, nadano audycję z wiosennymi piosenkami i ogłoszono konkursy radiowe, m. in. na rozpoznanie gatunku ptaka na podstawie nagrania jego śpiewu. Największym powodzeniem cieszył się konkurs na znalezienie jak największej liczby słów z rozmaitych kombinacji liter wyrazu W I O S N A.
Następnie klasy podzielono na grupy, które rywalizowały w konkursie wzorowanym na konkursach Odysei Umysłu. Nauczyciele prowadzący zajęcia wcielili się w role sędziów.
Pierwszym zadaniem było „skonstruowanie” za pomocą gołych rąk dwóch budowli z papieru: wieży i mostu, przy czym punktowana była tylko mniejsza z tych budowli (!). Drugie zadanie polegało na napisaniu sensacyjnego artykułu do podanego absurdalnego tytułu. Trzecie zadanie to zagadka logiczno-geograficzna. W konkursie wzięło udział 55 grup z prawie wszystkich klas.
Zwyciężyła drużyna chłopców z klasy 4 TB w składzie: Piotr Bandosz, Filip Banaszak, Mateusz Ślebioda, Karol Narolski, Marcin Szczepański, Błażej Zgoliński i Dariusz Matuszczak. Drugie miejsce zajęła drużyna z klasy 4 THL w składzie: Katrina Kamińska, Anna Maryniak, Malwina Cicha, Paulina Manicka, Krzysztof Kowarz, Dawid Baraniak i Jacek Łoś. Trzecie miejsce zajęli: Monika Idaszak, Szymon Podgajski, Piotr Antoniewicz i Adam Bryl z klasy 4 TI .
Najtrudniejsze zadanie miała Dyrekcja szkoły, mianowicie: jak zatrzymać młodzież w szkole w ten cudowny pogodny dzień, pierwszy dzień wiosny i tradycyjny „Dzień Wagarowicza”. Zadanie rozwiązano na piątkę. Wszyscy, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, świetnie się bawili.

ZADANIA DO WYKONANIA:

Zadanie I
1. Waszym zadaniem jest obmyślenie i wykonanie dwóch konstrukcji, pionowej i poziomej.
2. Konstrukcja pionowa, czyli tzw. tu „Wieża”, musi być budowlą wolnostojącą i nie może być niczym przymocowana do podłoża. 3. Konstrukcja pozioma, czyli tzw. tu „Most”, musi połączyć dwa krzesła i w żadnym miejscu nie może dotykać podłogi. Końce „Mostu” zostaną przymocowane do krzeseł w wybranych przez Was miejscach za pomocą taśmy samoprzylepnej
4. Jako budulec macie do dyspozycji 10 arkuszy A4 papieru (i dwa kawałki taśmy samoprzylepnej - tylko do przymocowania końców „Mostu” do krzeseł). Do rozwiązania zadania nie wolno Wam użyć żadnych innych materiałów ani narzędzi, przy budowie możecie używać wyłącznie rąk. Macie 25 minut czasu.
5. Papier możecie dowolnie fragmentować, odkształcać, zginać, rozdzierać itp.
6. Przez wielkość „Wieży” należy rozumieć pionową odległość od podłoża do najwyższego punktu „Wieży”. 7. Przez wielkość „Mostu” należy rozumieć mierzoną w linii prostej odległość między najbliższymi sobie punktami obu krzeseł, które spina „Most”.
8. Obie konstrukcje muszą być stabilne, tzn. niepodtrzymywane nie nie mogą przewrócić się, opaść na podłogę, przynajmniej przez czas 10 sekund potrzebny na dokonanie pomiaru.

Zostaniecie ocenieni w następujący sposób:
I.Konstrukcja większa (wyższa lub dłuższa) otrzyma 0 pkt.
II. Konstrukcja mniejsza otrzyma tyle punktów, ile centymetrów wynosi jej wielkość (wysokość lub długość z zaokrągleniem do pełnego centymetra w górę).

Zadanie II

Sensacje

Przyjęto Was do pracy w gazecie. Jako nowicjuszy skierowano Was do działu >>SENSACJE<<. Praca polega tu na pisaniu krótkich artykułów do tytułów wymyślanych przez redaktora naczelnego. Artykuły te mają wywoływać sensację i w ten sposób zwiększać poczytność gazety.
Otrzymacie tytuł i napiszecie czterozdaniowy artykuł. Zdania mogą być długie. Artykuł potrzebny jest natychmiast. Macie 25 minut.
Piszcie wyraźnie! Tym razem błędy językowe, stylistyczne i ortograficzne nie będą miały wpływu na ocenę rozwiązania zadania. (Możecie pisać na odwrocie tej kartki.)

Punktacja
1. Napiszcie 4 zdania, za każde zdanie mniej lub więcej Sędzia odejmie 5 pkt.
2. Zgodność treści z tytułem: 5 pkt.
3. Pomysłowość: 0 - 6 pkt.
4. Przytoczenie rzekomych faktów (nazwiska, nazwy miejsc, daty, wydarzenia, szczegóły): za każdy fakt 0,5 pkt.
5. Powołanie się na autorytety (uczelnie, publikacje, instytucje, naukowcy): za każde powołanie się 0,5 pkt.
6. Wplecenie informacji prawdziwych: za każdą 1 pkt.

Macie do wyboru jeden z trzech tytułów:
Dwunastokilogramowy konik polny nie żyje
Na Marsie zaobserwowano posąg Elvisa Presleya
Szalony Grek zaczarował chłopca w kebab

Najciekawsze artykuły do wglądu tutaj ===>KONKURS

Zadanie III

Proszę rozmawiać ze sobą tak, żeby nie zdradzić toku myślenia ani rozwiązania innym grupom.
Macie 15 minut na rozwiązanie poniższej zagadki (30 pkt.).
Jeśli nie uda Wam się to w tym czasie, otrzymacie kolejno co 5 minut dwie podpowiedzi.
Za rozwiązanie po pierwszej podpowiedzi otrzymacie 15 pkt.
Za rozwiązanie po drugiej podpowiedzi otrzymacie 5 pkt.
Na przyjęciu imieninowym u pewnego dziennikarza wśród gości znalazł się między innymi sławny podróżnik. Podróżnik rozpoczął taką opowieść:
„Dokładnie rok temu o wschodzie słońca wyszedłem z namiotu. Poszedłem na południe, pokonując jedną milę. Potem skręciłem na zachód i przeszedłem jedną milę w kierunku zachodnim. Następnie skręciłem na północ i znów przeszedłem jedną milę… i znalazłem się nagle ponownie przy swoim namiocie…”
Jak miał na imię gospodarz przyjęcia?

Proszę wpisać odpowiedź i oddać kartkę Sędziom.

GALERIA:

/A. Bartosiewicz/

Drużyna "Odysei Umysłu"


Co to jest Odyseja Umysłu?

Samą ideę Odysei Umysłu wymyślono w Stanach Zjednoczonych w latach 50. Jest to nowoczesny program edukacyjny, w ramach którego dzieci i młodzież pracują samodzielnie, w oparciu o własne pomysły i umiejętności – bez pomocy z zewnątrz. Zadania, choć obwarowane rygorystycznymi warunkami, są tak pomyślane, by wyzwalać w ludziach zdolności twórcze. Autorzy programu zakładają, iż każdy człowiek takowe posiada. Odyseja Umysłu jest zarazem światowym konkursem młodzieżowym twórczego rozwiązywania zadań z finałem rozgrywanym co roku w maju w USA.

Co robimy?

Nasza drużyna przez kilka miesięcy przygotowywała się do występu w eliminacjach. Ćwiczymy ruchliwość myśli, umiejętność szybkiego zorganizowania się, współpracy, odporność na stres. Ważna jest też przyjaĄń i poczucie wolności. Trener jest organizatorem i dostarcza zadania. Wszystkie problemy musimy rozwiązywać sami i sami podejmujemy wszystkie decyzje. Świetnie się bawimy.

Bywają zadania konstrukcyjne, kiedy trzeba coś szybko zbudować. Są zadania słowne – na dowcip, inwencję poetycką; są też aktorskie, plastyczne, techniczne, komunikacyjne i inne. Są to tak zwane SPONTANY. Ale pracujemy też nad problemem długoterminowym. W naszym przypadku to konstrukcja z drewna balsa i przedstawienie.

/A. Bartosiewicz/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster