Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
 Wydarzenia
 Pola Nadziei
 Wycieczki
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 SAF
 Zawody sportowe
 Tydzień Kultury
 Liga halowa
 LOP
 Wolontariat
 Akademia Hagera
 Wirtualna fizyka
 LipDub
 Konkursy
 Drzwi Otwarte
 Hipoliga
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

Noc filmu i muzyki - maj 2015
Warsztaty kreatywnego pisania - marzec 2015
Zawody fryzjerskie. Kolejny sukces Eweliny. - marzec 2015
Młody fryzjer - marzec 2015
Kreatywne zajęcia klasy 1a - luty 2015
Dzień Bezpiecznego Internetu - luty 2015
Z PRZEDŚWIĄTECZNĄ POMOCĄ W DOMU POGODNEJ JESIENI - grudzień 2014
Fantazyjne fryzury - grudzień 2014
PRAWYBORY SAMORZĄDOWE 2014 W HIPOLICIE - listopad 2014
LEKCJA W PLANETARIUM - listopad 2014
75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Akcja plastyczna w Hipolicie. - październik 2014
ZABAWKI PRZEKAZANE - październik 2014

Noc filmu i muzyki

29 maja, o godzinie 19.00, część młodzieży naszej szkoły dobrowolnie zgromadziła się w świetlicy , by uczestniczyć w pokazie filmów oraz sprawdzić w koncercie karaoke maksymę Śpiewać każdy może. Impreza trwała do szóstej rano, bawiono się świetnie (szkoła nocą wygląda jednak inaczej), posiłki były dowożone z pobliskiej pizzerii. Zabawie sprzyjała przyjacielska atmosfera wytworzona przez uczniów i czuwających nad nimi opiekunów (A. Bartosiewicz, B. Gierczyńska, I. Erenc, M. Półrolniczak).

/M. Mendyka/

Warsztaty kreatywnego pisania

18 marca gościliśmy w naszej szkole panią doktor Annę Roter-Bourkane, która przeprowadziła warsztaty kreatywnego pisania dla uczniów CKZiU (z klas 1TL, 1TH, 3THG) oraz gimnazjum i technikum z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp. Pani Anna Roter-Bourkane jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, a także współpracuje ze Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM, ucząc grupy na różnych poziomach, prowadzi także kursy dla Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej UAM, obejmujące oprócz regularnych ćwiczeń także warsztaty twórczego pisania i grupy teatralne. Utalentowana literacko młodzież mogła pod okiem pani Anny ćwiczyć układanie fabuł i wprawiać się w kompozycjach epickich. Ciekawym dla uczniów zadaniem okazało się tworzenie haiku.
Haiku jest tradycyjną japońską formą poetycką, której tworzenie stanowiło rodzaj rozrywki towarzyskiej. Jest to bardzo krótka forma, składająca się z 17 sylab, w których utrwala się przelotną chwilę, bo „Jedna chwila jest warta tyle co wieczność - uczy japońskie haiku”.
Forma ta do dziś jest popularną intelektualną zabawą, o czym świadczą liczne konkursy, w tym Polski Międzynarodowy Konkurs Haiku.
Proponujemy i polecamy wszystkim wspólną zabawę, bo tworzenie haiku uczy dostrzegać i doceniać chwilę bieżącą.
Jan Januszewski proponuje taką zabawę:
Zachciało ci się napisać haiku. Usiądź więc wygodnie na tapczanie. Zamknij oczy. Odpręż się. Zapomnij o kłopotach. Spod przymkniętych powiek obserwuj pokój: pelargonie w skrzynce, paprotkę w doniczce, dorodny kaktus. Na fotelu przysypia twój ulubiony czarny kot. Nagle obudził się, zeskoczył na podłogę, wsadził nos w pelargonie, machnął ogonem po paproci. Zobaczył kaktus; i znieruchomiał. Naprężył grzbiet i ostrożnie obchodzi go dokoła, nie dotykając. Zaintrygowało cię jego zachowanie. Ale za chwilę już znasz przyczynę, olśniło cię, satori przemknęło przez ciebie... Na moment stałeś się kaktusem, czujnie nadstawiasz kolce. Kot też zrozumiał. Podkulił ogon i grzecznie wrócił na fotel. A ty chwytasz za długopis i piszesz:
czarny kot krąży
dookoła kaktusa
kolce czekają
Napisałeś haiku Techniką Relacji. Prawda, że to proste? Należało tylko nie przegapić okazji. A nie przegapiłeś, bo nie byłeś zaprzątnięty innymi sprawami.
(http://www.poezja.org/wiersz,11,99303.html)
Powodzenia!

/A. Leporowska/

Zawody fryzjerskie. Kolejny sukces Eweliny.

W niedzielę fryzjerka z Dominowa Ewelina Frąckowiak zdobyła kolejną nagrodę. Tym razem we Frankfurcie nad Odrą.
Przed dwoma tygodniami E. Frąckowiak, uczennica Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie, zajęła trzecie miejsce w konkursie w Poznaniu. Przed rokiem młoda fryzjerka z Dominowa startowała w konkursie w Sieradzu.
E. Frąckowiak pracuje w średzkim Salonie Fryzjerskim Cleo. Do konkursu E. Frąckowiak przygotowywała się pod okiem Justyny Opas, z którą pojechała również do Niemiec.
W niedzielę we Frankfurcie nad Odrą zorganizowane zostały Mistrzostwa Fryzjerskie o Puchar Ziemi Nadodrzańskiej 2015. W ramach mistrzostw odbył się również konkurs międzynarodowy, którego organizację wspierała Izba Rzemieślnicza we Frankfurcie nad Odrą – Region Brandenburgii Wschodniej. Mistrzostwa rozegrano w Hali Targowej we Frankfurcie nad Odrą.
W konkursie wystartowało 40 uczestników, w tym ośmiu w konkurencji damskiej "New Trend International 2015". Była to konkurencja międzynarodowa na manekinie.
W tej właśnie konkurencji E. Frąckowiak zajęła drugie miejsce. Konkurencję wygrała Anna Kiryjczuk z Salonu Xavier Heleny Manduk z Trzebieży.
Na przygotowanie fryzury była godzina. Konkursowym zmaganiom przyglądała się bardzo duża grupa widzów. We Frankfurcie wystartowały również dwie młode fryzjerki z Wrześni i dwie z Poznania.
Na zdjęciach Ewelina Frąckowiak podczas przygotowywania konkursowej fryzury we Frankfurcie nad Odrą.

/J. Krzemiński/

Młody fryzjer

Fryzjerzy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wzięli udział w imprezie „Młody fryzjer”, organizowanej we Wrześni – przez i dla miłośników fryzjerstwa. Kierując się formułą podyktowaną przez organizatora w dniu 15 marca uczniowie przygotowali kilkanaście fryzur i zaprezentowali je na „wybiegu”. Pokaz ten nie był oceniany konkursowo ale był wyzwaniem dla uczniów i opiekunów. Tematem przewodnim była „Fryzura wiosenna”. Podkład dźwiękowy dla pokazu stanowiły odgłosy wiosennej burzy, padającego deszczu i wreszcie w wersji techno utwór Wiosna Vivaldiego. Opiekunami grupy fryzjerów ze Środy Wlkp. byli: Ewa Rubach Salon u Ewy, Justyna Opas Salon Cleo, Michał Ziętkowski Salon Flora Plus.

/M. Ziętkowski/

Kreatywne zajęcia klasy 1a

Zaprezentowanie warkoczy w różnych stylach.

/J. Opas/

Dzień Bezpiecznego Internetu

11 lutego 2015 w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu gościliśmy w naszej szkole asp. sztab. Michała Szymurskiego. W dwóch spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas 1LDR, 1LOP, 1TSH, 1TI, 1TL, 1TG, 1G oraz 2TI. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet” p. Szymurski zwrócił uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Przedstawił uczniom pozytywne aspekty korzystania z sieci i ich udział w tworzeniu wirtualnego świata. Zwrócił uwagę na to, jak korzystać z Internetu w sposób odpowiedzialny i rozsądny. Uczniowie dowiedzieli się, czy mogą zamieszczać zdjęcia, filmiki w Internecie bez zgody osób, które na nich się znajdują. Poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Poznali także konsekwencje prawne czynów zabronionych, dowiedzieli się jak się bronić i gdzie szukać pomocy.

/K. Gabryelewicz, R. Mikołajczak, A. Karbowiak/

Z PRZEDŚWIĄTECZNĄ POMOCĄ W DOMU POGODNEJ JESIENI

W grudniu bieżącego roku uczennice kl. I i II LDR udały się do Domu Pogodnej Jesieni z przedświąteczną pomocą. Zadaniem dziewcząt było umyć okna i posprzątać w mieszkaniach seniorów. Dzięki naszym działaniom już dziś są oni przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia.
Cieszymy się, że mogliśmy dać osobom starszym cząstkę siebie i poświęcić ten czas nie tylko na pracę, ale i na rozmowę z seniorami.

/K. Napierała/

Fantazyjne fryzury

Na lekcji technik fryzjerskich uczniowie klasy 2D ćwiczyli upięcia fryzur. Pomysły i efekty ich pracy można obejrzeć na poniższych zdjęciach.

/J. Opas/

PRAWYBORY SAMORZĄDOWE 2014 W HIPOLICIE

W piątek 7 listopada 2014 r. przeprowadzone zostały w naszej szkole prawybory samorządowe przygotowane i przeprowadzone przez uczniów klasy 2TEG.
Oto ich wyniki:
Głosowanie na burmistrza Środy Wlkp.:
Najwięcej głosów uzyskał Wojciech Ziętkowski 349 co stanowi 66,22 %.
Drugie miejsce zajął Dariusz Węcławiak 138 głosów czyli 26,19% ,
Trzecie miejsce Ireneusz Kubiaczyk z wynikiem 34 głosów czyli 6,45%.
Głosowanie na radnych rady powiatu:

Miejsce Komitet wyborczy Ilość głosów Poparcie w %
1 KW Wojciecha Ziętkowskiego Zawsze dla Średzian 266 50,47
2 KW Ziemia Średzka 104 19,73
3 KW Prawo i Sprawiedliwość 43 8,16
4 KW Platworma Obywatelska 35 6,64
5 KW Forum Samorządowe Powiatu Średzkiego 34 6,45
6 KW Wyborców Lewicy Samorządowej 22 4,17
7 KW Polskie Stronnictwo Ludowe 14 2,66

/ A. Kamińska/

LEKCJA W PLANETARIUM

W poniedziałek 3 listopada klasy: 2TEG, 3THG, 2TH, 2TBS, 3TEB, 2LOP uczestniczyły w lekcji astronomii w mobilnym planetarium. Pokaz obejmował zagadnienia związane z ruchem obrotowym i obiegowym Ziemi, budową naszej Galaktyki i Układu Słonecznego oraz narodzinami i życiem gwiazd. Zobaczyliśmy też jak zmienia się wygląd nieba w różnych porach roku.
Kolejne takie spotkanie odbędzie się w naszej szkole 16 grudnia.
Więcej informacji: http://www.planetariummobilne.edu.pl/

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Akcja plastyczna w Hipolicie.

Już 12 czerwca 2014 roku prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński zwrócił się do Ministerstwa Edukacji Narodowej z apelem o nadanie odpowiedniej rangi obchodom rocznicy powstania struktur Polskiego Państwa Podziemnego, m. in. poprzez udział szkół w upamiętnieniu rocznicy.
Polskie Państwo Podziemne to twór polityczny unikalny w skali światowej. Obejmowało ono nie tylko siły zbrojne. Funkcjonowały pod jego auspicjami: rząd z ministerstwami i dyplomacją, instytucja prezydenta, organizacje edukacyjne, pomocowe i charytatywne. Działały partie polityczne.
Za dzień powstania pierwszych struktur i podwalin tego państwa przyjęto datę 27 września 1939 r. Wtedy to rozkazem generała Juliusza Rómmla w obleganej jeszcze przez Niemców Warszawie powołano do istnienia Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację bojową do walki z wrogami RP.
Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie postanowili uczcić rocznicę poprzez zorganizowanie happeningu – akcji plastycznej. W czwartek 25 września wcielili się w młodych konspiratorów z lat okupacji. Przygotowali i rozlepili w całej szkole wielką ilość rysunków i napisów antyniemieckich, takich samych, jakie rysowali na murach okupowanych miast ich rówieśnicy z czasu wojny. W piątek podczas pierwszej lekcji z głośników radiowęzła szkolnego niespodziewanie rozległ się hymn narodowy. Było to upamiętnienie słynnej warszawskiej akcji podłączenia się konspiratorów do niemieckiego systemu ulicznych głośników, tzw. „szczekaczek”, które służyły hitlerowskiej propagandzie. Akcja plastyczna w Hipolicie wzbudziła zaciekawienie społeczności szkolnej. Wprowadziła zgodnie z intencjami organizatorów pewną dezorientację co do jej celu. Po południu w piątek w holu szkoły pojawiła się wystawa plastyczna będąca niejako odpowiedzią na pytania o cel akcji.
Napisy i rysunki rozlepiali uczniowie klasy 1 G. Wystawę wykonały dziewczyny z klasy 1 A: Natalia Parysek, Natalia Czekalska, Natalia Szuba, Dagmara Małecka, Honorata Krauze, Magda Ewasińska, Julita Jaworska, Ola Komisarek, Marta śmigielska, Małgorzata Borowska i Wiktoria Skorupska. W akcję zaangażowani byli również Mikołaj Panecki i Krzysztof Witkowski. Repliki antyhitlerowskich plakatów satyrycznych narysowała Ania Andrzejewska z klasy 1 LOP.

/A. Bartosiewicz/

ZABAWKI PRZEKAZANE

W czwartek 1 października 2014 uczennice kl. II LDR – Monika Keller i Kinga Mocek wraz z wychowawczynią odwiedziły Szpitalny Oddział Ratunkowy w Środzie Wlkp. Na ręce pracowników SOR przekazałyśmy zebrane zabawki, które posłużą dzieciom przebywającym na oddziale. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i pracownikom szkoły, którzy przynieśli zabawki na naszą zbiórkę. Dzięki Wam na niejednej dziecięcej buzi zagości uśmiech. Jednocześnie informujemy, że akcja cały czas trwa.

/K. Napierała/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster