Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
 Wydarzenia
 Pola Nadziei
 Wycieczki
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 SAF
 Zawody sportowe
 Tydzień Kultury
 Liga halowa
 LOP
 Wolontariat
 Akademia Hagera
 Wirtualna fizyka
 LipDub
 Konkursy
 Drzwi Otwarte
 Hipoliga
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018Podziękowania
W Centrum Bezpieczeństwa Skoda Auto Lab - maj 2015
Grupa dietetyków w Cukrowni - marzec 2015
Symulacja wypadku masowego - marzec 2015
Klasa ratownicza w KP PSP w Środzie Wlkp. - luty 2015
Na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu - styczeń 2015
Dietetycy w ŚSM „JANA” - styczeń 2015
Z wizytą w cukierni "Kokosanka" - listopad 2014
Z wizytą w Domu Pogodnej Jesieni - listopad 2014
Z wizytą w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk - październik 2014
Wycieczka do Czeszewa - październik 2014

PODZIĘKOWANIA

Klasa 1TSH dziękuje Panu Burmistrzowi Wojciechowi Ziętkowskiemu za możliwość odwiedzenia i zapoznania się z zasadami funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Środzie Wlkp.


GALERIA

/Klasa 1TSH/

W CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA SKODA AUTO LAB

Dnia, 08.05.2015r. uczniowie klas II TI i II LDR wraz z opiekunami Moniką Pawlicką-Mądry, Marcinem Półrolniczakiem i Karoliną Napierałą gościli w Centrum Bezpieczeństwa Skoda Auto Lab w Poznaniu. Podczas naszej wizyty w Centrum poznaliśmy budowę samochodu, rodzaje opon, doświadczyliśmy wielu sytuacji drogowych, które możemy napotkać podczas podróżowania i prowadzenia samochodu oraz dowiedzieliśmy się, jak należy się zachować w takich sytuacjach. Na każdym kroku przypominano nam, jak ważną rolę odgrywają pasy bezpieczeństwa i konieczność ich zapinania.

W każdej z pięciu stref mogliśmy skorzystać z interaktywnych eksponatów i dobrze się przy tym bawić. Największym zainteresowaniem cieszyły się symulatory dachowania, zderzenia i ekojazdy. Dostarczyły nam one wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Obejrzeliśmy też film edukacyjny, porozmawialiśmy o konieczności udzielenia pierwszej pomocy osobom, które uległy wypadkowi oraz sprawdziliśmy na własnej skórze działanie alkogogli. Na koniec mogliśmy siąść za kierownicą Skody i przypomnieć sobie o właściwej pozycji kierowcy, konieczności prawidłowego zapięcia pasów i ustawienia zagłówków na odpowiedniej wysokości.

Wizyta w Centrum Skoda Auto Lab była dla nas nie tylko chwilą zabawy, ale tez pouczającą lekcją dotyczącą bezpieczeństwa na drodze.


GALERIA

/K. Napierała/

Grupa dietetyków w Cukrowni

Dnia 12 marca 2015 grupa dietetyczna klasy 2LDR wraz z opiekunem Magdaleną Szymurską złożyła wizytę w średzkiej Cukrowni, należącej od 20 lat do grupy Pfeifer&Langen. Po zakładzie oprowadziła nas p. Paulina Kwiatkowska, pracująca na co dzień w tamtejszym laboratorium. Zobaczyliśmy m.in. składowisko buraków, stację oczyszczania buraków, stację dyfuzji, krajalnicę i filtrację soku, centralną sterownię oraz pakownię – w pełni zautomatyzowaną, gdzie cukier trafia do znanych nam dobrze z półek sklepowych papierowych torebek. Dokładnie przyjrzeliśmy się tez pracy elektrociepłowni, dzięki której ciepło dociera do średzkich domów i instytucji.

Dużym zaskoczeniem był dla nas fakt, ze z jednego buraka można uzyskać tylko ok.18% cukru. Reszta to woda, która po całkowitym oczyszczeniu trafia do średzkiej Maskawy, oraz wysłodki – w 100% sprzedawane rolnikom na pasze dla zwierząt. Można wiec śmiało powiedzieć, ze średzka Cukrownia to zakład w pełni ekologiczny.

Na zakończenie wycieczki wszyscy jej uczestnicy otrzymali suweniry w postaci słodkich kandisstick’ów.


GALERIA

/M. Szymurska/

Symulacja wypadku masowego

W czwartek, 12.03.2015 uczniowie kl. I i II liceum ogólnokształcącego dietetyczno-ratowniczego wraz z wychowawcami M. Kawicką i K. Napierałą wzięli udział w ćwiczeniach zdarzenia masowego. Przypadła im rola pozorantów. W akcję były zaangażowane KP PSP w środzie Wlkp., Ochotnicze Straże Pożarne, Zespół Ratownictwa Medycznego ze środy Wlkp., Patrol Policji i Straży Miejskiej w środzie.

Pierwszy etap to spotkanie w KP PSP w środzie, gdzie wysłuchaliśmy co to jest zdarzenie masowe (wg KSRG – zdarzenie, w którym istnieje dysproporcja sił i środków w stosunku do poszkodowanych (…). Oznacza to, że w pierwszej fazie działań ratowniczych istnieje zbyt mała ilość sprzętu lub ratowników do wykonania czynności wymaganych procedurami z zakresu ratownictwa medycznego) oraz co to jest Triage (procedura w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania. W systemie START wyróżnia się 4 kategorie poszkodowanych: czerwony – z najpoważniejszymi obrażeniami, żółty – ze znacznymi obrażeniami i otrzymuje pomoc w drugiej kolejności, zielony – poszkodowany może chodzić, ma lżejsze obrażenia oraz czarny – nie żyje lub umierający z poważnymi obrażeniami, który nie rokuje przeżycia).

Kolejnym etapem była charakteryzacja – siniaki, sztuczna krew i rany, po czym udaliśmy się na miejsce zdarzenia – Zajezdnię Powiatowej Kolejki Wąskotorowej w środzie. Scenariusz wyglądał następująco: samochód osobowy wjechał na niestrzeżonym przejeździe kolejowym wprost pod nadjeżdżający pociąg. Zarówno w samochodzie, jak i w wagonach pociągu byli młodzi ludzie. Rozpoczęła się akcja ratunkowa. Po zakończeniu działań nastąpiło podsumowanie ćwiczeń, których celem było udoskonalenie wspólnych działań służb ratowniczych. Dla naszych uczniów były to pierwsze takie ćwiczenia, w których uczestniczyli.


GALERIA
zdjęcia: mł. bryg. Radosław Pietrzyński (KP PSP), Karolina Napierała (CKZiU)

/K. Napierała/

Klasa ratownicza w KP PSP w Środzie Wlkp.

W czwartek, 12.02.2015 grupa ratownicza kl. II LDR wraz z opiekunami Grzegorzem Kajdanem i Karoliną Napierałą gościła w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej. Młodzież zapoznała się z zasadami funkcjonowania Komendy Powiatowej, współpracy ze służbami ratowniczymi, wyposażeniem oraz pojazdami pożarniczymi wykorzystywanymi podczas wyjazdów. Szczególnie zainteresowała nas zawartoŚć torby do ratownictwa medycznego typu PSP R1, deska ortopedyczna (specjalny rodzaj noszy ułatwiający stabilizację poszkodowanego i jego transport w trudnych warunkach), a także nosze podbierakowe (z aluminium, pozwalające na podnoszenie ofiary bez manipulacji). Okazuje się, że sprzęt jakim dysponują średzcy strażacy nie odbiega od tego, z jakim pracują ich koledzy w zachodniej Europie. Na koniec nie zabrakło pytań dot. rekrutacji do PSP oraz wysokości wynagrodzeń strażaków


GALERIA

/K. Napierała/

Na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu

Dnia, 8 stycznia grupy ratownicze kl. I i II LDR udały się na wycieczkę do Poznania.

Kl. I LDR wraz z opiekunem Ewą Barczyńską goŚciła u dra Rolanda Podlewskiego na Uniwersytecie Medycznym w Zakładzie Dydaktyki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat automatycznej zewnętrznej defibrylacji - AED (ang. Automated External Defibrillator).

Defibrylator jest jedyną skuteczną metodą, mogącą przywrócić wydolnoŚć serca w warunkach migotania komór. Po wykładzie zwiedzili Zakład Dydaktyki Anestezjologii i IT - UMP. Młodzież miała okazję przypomnieć sobie zasady resuscytacji krążeniowo – oddechowej ( RKO ) i postępowania w przypadku zadławienia u dorosłych.

Kl. II LDR wraz z wychowawczynią Karoliną Napierała udała się do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego, które mieŚci się w nowoczesnym budynku Collegium Stomatologicum. Na miejscu przywitał nas Pan Marcin Zieliński – ratownik medyczny i pracownik CSM.

W skład Centrum wchodzą: dwa laboratoria symulacji, jeden pokój debriefingu (omawianie przeprowadzonych symulacji) / sala konferencyjna, centralna sterownia, biuro / zaplecze.

W Centrum znajdują się dwa pokoje szpitalne, w których przyszli medycy pod opieką specjalisty mogą doskonalić swoje umiejętnoŚci. ZobaczyliŚmy fantom, który odpowiada na pytania i reaguje na terapię, np. zmianą rytmu serca widoczną na EKG. Imituje on prawdziwego pacjenta: może się pocić, mrugać, z oczu płyną mu łzy, a źrenice reagują na Światło. Jest znacznie bardziej zaawansowany niż ten, na którym możemy ćwiczyć podczas naszych zajęć. W pokojach znajduje się kilka kamer, w wyniku czego studenci uczą się komunikacji w zespole i z pacjentem, który ze względu na zainstalowany mikrofon, może z nimi rozmawiać – oczywiŚcie głosem asystenta. Kamery pozwalają po zakończonej pracy z „pacjentem” na przeanalizowanie sytuacji obiektywnie, wysuwając wnioski, co było dobre, a czego zabrakło lub co można było zrobić inaczej.

W Centrum mają zajęcia zarówno studenci polsko- jak i anglojęzyczni różnych kierunków.


GALERIA

/K. Napierała/

Dietetycy w ŚSM „JANA”

8 stycznia 2015 grupa dietetyczna kl. II LDR wraz z Panią dyrektor Hanną Sęk wybrała się na wycieczkę do Średzkiej Spółdzielni Mleczarskiej „Jana”. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z produkcją, przetwórstwem Spółdzielni oraz całą gamą produktów przez nią oferowanych. Nasza wizyta miała także walor smakowy – mogliŚmy spróbować sztandarowych Świeżych produktów wytwarzanych w „Janie”.


/K. Napierała/

Wyjątkowo słodka wizyta

27.11.2014 w ramach Tygodnia Kultury grupa dietetyczna z kl. II LDR wybrała się z wizytą do cukierni „Kokosanka”. Państwo Irena i Wiesław Hulewiczowie pokazali nam swój warsztat pracy, opowiedzieli jak ciężkim i wymagającym jest ich zawód, a także zdradzili sekret, jak przygotować ciasto na udane pierniki. Serdecznie dziękujemy Pani Irenie i Panu Wiesławowi za ciepłe, życzliwe i „słodkie” przyjęcie nas w cukierni.


GALERIA

/M. Kawicka, K. Napierała/

Z wizytą u seniorów

27.11.2014 kl. II LDR udała się z wizytą do Domu Pogodnej Jesieni w Środzie Wlkp. Na miejscu przywitała nas Pani Danuta Wieczorek – dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Środzie Wlkp. Podczas spotkania zapoznaliśmy się z zasadami funkcjonowania Domu Pogodnej Jesieni, procedurami zamieszkania w domu, ofertami pomocowymi, organizacją wolnego czasu, funkcjonowaniem Domu Dziennego Pobytu, zasadami funkcjonowania pokoju ze zintensyfikowanymi usługami opiekuńczymi oraz działalnością seniorów.

Kolejnym z punktów naszej wizyty były spotkania i rozmowy z seniorami. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy, z jakimi problemami się borykają. Był też czas na zwiedzanie wybranych mieszkań. Nieplanowanym punktem naszej wyprawy były spontaniczne występy wokalne. Małgosia Szydłowska ( nasz nowo odkryty talent ) zaśpiewała utwór Rhianny, a cała klasa z wielką radością zachęciła wszystkich do zabawy i aktywności ruchowej przy piosence „święty uśmiechnięty”.

Wizyta w Domu Pogodnej Jesieni była dla nas nowym, ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Uświadomiliśmy sobie, że starość kiedyś i nas będzie dotyczyć.


GALERIA

/K. Napierała/

Z wizytą w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk

"Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać (Denis Diderot)"

W dniu 29 października br. klasy 4TEk oraz 2LDR wybrały się do Biblioteki PTPN na wykład pt: „ Zbiory specjalne w Bibliotece PTPN” oraz „Kulinaria w zbiorach Biblioteki PTPN”. Uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję oglądać stare książki kucharskie oraz specjalne zbiory starych druków, rękopisów, kartografii i ikonografii.

Wśród oglądanych i podziwianych starodruków znalazły się m.in.:

  • rękopis pierwszej, dwuaktowej wersji Halki Stanisława Moniuszki z roku 1846
  • oprawa inkunabułu sporządzona w końcu XV wieku
  • karta tytułowa pierwszego wydania De revolutionibus orbium coelestium Mikołaja Kopernika
  • księga z biblioteki Zygmunta Augusta z superekslibrisem króla i datą 1549
  • mapa Polski i Litwy wykonana przez Wacława Grodeckiego z 1608 roku
Po wykładzie wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na poznański rynek, aby wspólnie oglądać poznańskie koziołki.

GALERIA

/J. Pohl/

Wycieczka do Czeszewa

W dniu 7 października 2014r. klasa 1TI wraz w wychowawcą p. L. Kasprzak oraz p. T. Kajl-Jankowską odwiedziła Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie położony nad Wartą. OEL w Czeszewie mieści się w zabytkowym, historycznym budynku z XIX w. Uczniowie zapoznali się z pracą leśniczego i jego obowiązkami, zwiedzili wystawę oraz obejrzeli makietę prezentującą walory przyrodnicze uroczyska i rezerwatu Czeszewski Las. Ponadto, uczniowie 1TI odegrali hejnał na tarasie widokowym a następnie wybrali się promem na spacer po rezerwacie.

Odwiedziny w tym wyjątkowym miejscu wśród szumu wody, drzew i śpiewu ptaków zapewniły nam wszystkim niezapomniane wrażenia. Uwieńczeniem klasowej wycieczki było ognisko z pysznymi kiełbaskami i wspaniałymi nastrojami.


GALERIA

/L. Kasprzak/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w ¦rodzie Wielkopolskiej
webmaster