Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
 Wydarzenia
 Pola Nadziei
 Wycieczki
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 SAF
 Zawody sportowe
 Tydzień Kultury
 Liga halowa
 LOP
 Wolontariat
 Akademia Hagera
 Wirtualna fizyka
 LipDub
 Konkursy
 Drzwi Otwarte
 Hipoliga
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

DZIEŃ PATRONA W NASZEJ SZKOLE
Z WIZYTą W CUKIERNI "KOKOSANKA"
Z WIZYTą W DOMU POGODNEJ JESIENI
PRZEDSTAWIENIE „20 LAT MINĘŁO...”
KONKURS PIEKARSKO – CUKIERNICZY
KONKURS TEMATYCZNY "KULTURA TO JEST TO"
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI STOWARZYSZENIE HOSPICJUM IM. PIOTRA KRÓLA
KONCERT MUZYKI ELEKTRONICZNEJ LAT 80 I 90
SPOTKANIE Z REDAKTOREM
SPOTKANIE Z p. ARTUREM HOFFMANNEM
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
III NOC FANTASY
WERNISAŻ PRAC P. ANNY MADAJ
KURS PAPER FOLDING
XX-TYDZIEŃ KULTURY W NASZEJ SZKOLE - 2014
„TYDZIEŃ KULTURY W NASZEJ SZKOLE” WCZORAJ ... I …
TYDZIEŃ KULTURY I TROCHĘ STATYSTYKI…
PODZIĘKOWANIE


DZIEŃ PATRONA W NASZEJ SZKOLE

W związku ze zbliżającą się 146 rocznicą śmierci Patrona naszej szkoły Hipolita Cegielskiego, która przypada 30 listopada...

więcej>>

/A. Kamińska/

Z WIZYTą W CUKIERNI "KOKOSANKA"

27.11.2014 w ramach Tygodnia Kultury grupa dietetyczna z kl. II LDR wybrała się z wizytą do cukierni „Kokosanka”...

więcej>>

/M. Kawicka, K. Napierała/

Z WIZYTą W DOMU POGODNEJ JESIENI

27.11.2014 kl. II LDR udała się z wizytą do Domu Pogodnej Jesieni w Środzie Wlkp...

więcej>>

/K. Napierała/

PRZEDSTAWIENIE „20 LAT MINĘŁO...”

W tym roku szkolnym minęło 20 lat od dnia, w którym po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Tydzień Kultury. Z tej okazji powstało przedstawienie, które pokazać miało, w jaki sposób Tydzień Kultury rozwijał się i wpłynął na zachowanie uczniów Hipolita.
Przygotowaniami do stworzenia scenariusza zajęły się polonistki- p. Justyna Pohl oraz p. Beata Kuropka. Wspólnie z uczennicami klas: 1 LOP, 2 LDR, 2LOP przygotowały i wyreżyserowały spektakl „20 lat minęło...”. Tematyka przedstawienia dotyczyła haseł, które realizowane były przez 20 lat działania Tygodnia Kultury. Uczniowie ( wśród których byli również uczniowie szkoły podstawowej) mówili o tolerancji, dobrych manierach, szacunku wobec starszych, uprzejmym zachowaniu a nawet ochronie środowiska.
Przedstawienie mieli okazję zobaczyć uczniowie naszej szkoły oraz goście zaproszeni na obchody Tygodnia Kultury.

GALERIA:

/J. Pohl, B. Kuropka/

KONKURS PIEKARSKO – CUKIERNICZY

27 listopada 2014 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej we współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych został przeprowadzony Szkolny konkurs piekarsko– cukierniczy.
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie pieczywa piekarskiego i cukierniczego, według wybranej receptury. Ocenie podlegało: przygotowanie surowców, sposób wykonywania poszczególnych czynności zawodowych, sensoryka: smak i wygląd wyrobu gotowego.
Część praktyczną wykonali: Krystyna Andruszewska, klasa 4, Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych; Andrzej Dyczak klasa 3b, Piekarz; Magdalena Mendyka klasa 1ti, Technikum Informatycznego; Anna Piasecka klasa 2, Cukiernik i Adam Ziemiański klasa 3b, Piekarz.
Wśród przyszłych profesjonalistów oraz pasjonatów wyłoniono zwycięzców. Wszystkie prace zasłużyły na miejsca na podium. Komisja konkursowa na podstawie drobnych różnic wyłoniła zwycięzców.
I miejsce za CHLEB żytni i bułki otrzymał A.Ziemiański, II miejsce zajął A. Dyczak za wspaniały tort, ex aequo III miejsce zajęły: K. Andruszewska za cudowne koszyczki tuile z kremem, A.Piasecka za zachęcający do dalszej konsumpcji kopiec kreta i M.Mendyka za wybornego murzynka.
28. XI 2014 r., pyszne i doskonałe prace konkursowe mogli skonsumować Goście 20- tego Tygodnia kultury.
Zwycięzcom gratulujemy.
Cechowi Rzemiosł Różnych serdecznie dziękujemy za wsparcie i współpracę.

/M.Mikołąjczak/

KONKURS TEMATYCZNY "KULTURA TO JEST TO"

25 listopada 2014 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej, w ramach XX - TYGODNIA KULTURY W NASZEJ SZKOLE został przeprowadzony Szkolny konkurs tematyczny: KULTURA TO JEST TO.
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie odpowiedzieć na 27 pytań: 25 testowych i 2 otwarte z szerokiego zakresu wiedzy, którą człowiek XXI wieku posiadać powinien. Młodzież naszej szkoły wykazała się bardzo wysokim poziomem znajomości tematu, a laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Magdalena Mendyka z kl. 1ti
II miejsce - Szymon Wałęsiak z kl.1lop
III miejsce - Joanna Pokrywiecka z kl. 2 teg.

W wolnym czasie, spróbujcie odpowiedzieć na ostatnie, konkursowe pytanie:
„Jak wyglądałby świat bez kultury?”

GALERIA:

/M.Mikołąjczak, K.Hoffamnn-Kulawik/

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI STOWARZYSZENIE HOSPICJUM IM. PIOTRA KRÓLA

24 listopada br. w ramach Tygodnia Kultury gościliśmy w naszej szkole panie Lucynę Juszkis i Wiesławę Łechtańską – wolontariuszki Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla...

więcej>>

/A. Karbowiak, R. Mikołajczak/

KONCERT MUZYKI ELEKTRONICZNEJ LAT 80 I 90

W dniu 27 listopada 2014 roku zagraliśmy koncert z okazji 20 tygodnia kultury w CKZiU. Na program koncertu złożyły się bardziej lub mniej znane utwory muzyki elektronicznej lat 80, jeden z lat 90. Przy trzech z nich swojego śpiewu udzieliła Natalia Przybył z klasy 1TG. Jako że wydarzenie to miało miejsce w jubileuszowy, 20 tydzień kultury zadbalismy o odpowiednią oprawę. Wypożyczylismy 4 lampy LED typu PAR i opanowaliśmy sterowanie nimi dosłownie dzień wcześniej. Pozwoliły one swoimi barwami podkreślić charakter granych utworów. Chciałbym bardzo podziękować Natalii za śpiew, panu Andrzejowi Bartosiewiczowi za logistykę, Szkole Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka w Murzynowie Kościelnym za wypożyczenie oświetlenia, panu Arturowi Hoffmannowi i Magdzie Mendyce z 1TI (oboje z firmy Polaris) za nagłośnienie, oraz Mikołajowi Paneckiemu za sterowanie światłami.

GALERIA:

/K. Witkowski/

SPOTKANIE Z REDAKTOREM

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie spotkali się z redaktorem Jarosławem Krzeminskim z "Gazety Średzkiej".
J. Krzeminski, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Średzkiej", opowiedział im o pracy dziennikarza i o tym jak powstaje gazeta. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda praca w redakcji, przyjmowanie i opracowywanie reklam oraz proces druku. Rozmawiano również o rodzajach gazet, cenach reklam, zarobkach dziennikarzy, ale także o wpadkach dziennikarskich. Zaciekawieni uczniowie zadawali wiele pytań i spotkanie zajęło całą lekcję.

GALERIA:

/M. Mendyka/

SPOTKANIE Z p. ARTUREM HOFFMANNEM

Dnia 24 listopada 2014 r. odbyło się spotkanie z panem Arturem Hoffmannem, właścicielem firmy Polaris zajmującej się nagłośnieniami oraz pirotechniką. W czasie wykładu oraz przy demonstracji asystowali Magda Mendyka oraz Krzysztof Witkowski. Spotkanie dotyczyło rodzajów materiałów pirotechnicznych, sposobów ich użycia, oraz bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w obliczu nadchodzącego sylwestra. Uczniowie wykazali żywe zainteresowanie tematem, co powinno się przełożyć na bardziej odpowiedzialne użytkowanie wszelkiej pirotechniki.

GALERIA:

/K. Witkowski/

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W Tygodniu Kultury klasy czwarte uczestniczyły w spotkaniu z aspirantem sztabowym panem Michałem Szymurskim. Tematem zajęć było bezpieczeństwo na drogach, przypomnienie o obowiązku posiadania elementów odblaskowych oraz ogólnych zasad dotyczących poruszania się po drogach. Każdy z uczestników otrzymał odblaski, które przekazał nam Oddział PZU w Środzie Wlkp.

GALERIA:

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

III NOC FANTASY

W piątek 21 listopada prawie trzydziestu uczniów „Hipolita” nie rozstało się ze szkołą na cały weekend. Od godz. 20-tej do godz. 6-tej rano w sobotę trwała III Noc Fantasy.

Tradycyjnie już dominowały gry komputerowe, ale odbył się również maraton filmów fantasy w świetlicy. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie na zareklamowanie w formie graficznej (plakat, ilustracja, ulotka) dowolnej gry, filmu lub książki o tematyce fantasy. Wyróżnionych zostało pięć prac, a ich autorzy otrzymali w nagrodę albumy filmowe z „Hobbita” i poradniki rysunkowe postaci fantastycznych (Krystian Stachowiak, Piotr Bączkiewicz, Bartosz Jankowski, Patryk Szczudlak, Natalia Jankowska).

Nadwątlone grą siły można było zregenerować zamówioną wcześniej pizzą, więc rano niektórzy ze zdziwieniem zauważyli, że czas kończyć.

III Noc Fantasy przeszła do historii, ale nie brakowało uczniów, którzy chętnie zaplanowaliby następną.

GALERIA:

/T. Kajl-Jankowska/

WERNISAŻ PRAC P. ANNY MADAJ

We wtorek Teresa Kajl-Jankowska gościła autorkę kilkunastu obrazów, które prezentowane są w Tygodniu Kultury w bibliotece szkolnej. P. Anna Madaj opowiedziała młodzieży z klasy 3 TEK o swojej pasji twórczej, technikach malarskich, początkach tworzenia. Szczególną ciekawość wzbudziły portrety malowane kawą, które wyglądały jak stare fotografie w sepii.
Na zakończenie wszyscy zgodzili się z tym, że należy realizować swoje pasje, rozwijać talenty i po prostu być sobą.

GALERIA:

/T. Kajl-Jankowska/

KURS PAPER FOLDING, CZYLI NOWE ŻYCIE STARYCH KSIĄŻEK

W poniedziałek, 24 listopada gośćmi Teresy Kajl-Jankowskiej w bibliotece szkolnej były panie Jolanta Kaczor i Mirosława Bednarz z Koła Rodzin Rzemieślniczych. Obie panie są mistrzyniami w paper foldingu, czyli w artystycznym składaniu starych książek w różne ciekawe formy. Kurs przeprowadzony dla dziewcząt z klasy 2 A zakończył się pełnym sukcesem. Uczennice wykonały przepiękne choinki i anioły, które będą niebanalną ozdobą na Święta lub ciekawym prezentem. Wystawę części prac można oglądać w bibliotece.

GALERIA:

/T. Kajl-Jankowska/

XX-TYDZIEŃ KULTURY W NASZEJ SZKOLE

KULTURA - TO JEST TO

Z ogromną przyjemnością witamy Was na tegorocznym 20-stym „Tygodniu kultury w naszej szkole”. W tym roku nasze działania skupiają się wokół hasła „Kultura - to jest to”.

Do podstawowych i nadal realizowanych celów „Tygodnia kultury w naszej szkole” należą: przypomnienie zasad higieny osobistej; cech człowieka kulturalnego; dobrych manier, zasad savoir – vivru w połączeniu z własną indywidualnością i osobowością; dorobku artystów. Kształtowanie prawidłowego rozumienia pojęć związanych z demokracją, swobodą wypowiedzi, godnością człowieka; życzliwości względem drugiego człowieka; świadomości różnorodności zachowań i strojów w zależności od sytuacji życiowej i zawodowej. Uwrażliwienie na krzywdy otaczających nas ludzi. Analizowanie przyczyn niekulturalnego zachowania. Zaznajamianie z środowiskiem lokalnym, prawem i obyczajami obowiązującymi w środowisku szkolnym, regionalnym, a w przyszłości zawodowym. Zachęcamy do pracy na rzecz klasy, szkoły, regionu i praktycznego udziału w tworzeniu kultury.

Organizatorzy

„TYDZIEŃ KULTURY W NASZEJ SZKOLE” WCZORAJ ... I …

Dawno, dawno, no może nie tak dawno, bo 20 lat temu powstał pomysł zorganizowania cyklu działań o tematyce kulturalnej. Początkowo zakładałam organizowanie Dnia Kultury, jako jednorazowego działania dla młodzieży naszej szkoły. Jednak lawina proponowanych przeze mnie imprez nie mieściła się w skromnych ramach czasowych jednego dnia.

Z pomocą przyszła wicedyrektor, pani Hanna Sęk. I tak zaplanowane na jeden dzień moduły rozwinęły się i przekształciły w Tydzień Kultury.

Głównym celem całego cyklu imprez było, jest i będzie – przede wszystkim przypomnienie, podkreślenie, zwrócenie uwagi i zapoznanie z szeroko pojętą kulturą, zaczynając od kultury osobistej, słowa, zachowania, współżycia społecznego, życzliwości dla drugiego człowieka, poprzez higienę, kulturę fizyczną, znajomość najbliższego środowiska w którym żyjemy, praw, obyczajów, historii, aż po wiedzę o regionie, i o Hipolicie Cegielskim.

W pierwszych Tygodniach Kultury, odbywały się między innymi liczne konkursy – na kartę o kulturze, recenzje na temat książek lub filmów, które młodzież poleciłaby swoim rówieśnikom, konkurs savoir – vivre, także codzienne minikonkursy odbywające się w świetlicy a dotyczące tematów poszczególnych dni Tygodnia Kultury. Również codzienne komunikaty nadawane przez szkolne radio, plakaty i wystawy tematyczne, przygotowane przy współpracy biblioteki szkolnej.

W następnych latach program Tygodnia systematycznie wzbogacał się o kolejne elementy, która czasami wpisywały się na kolejne edycja, ale też zdarzały się incydentalnie. W 1996r. na przykład poszczególne dni tygodnia miały swoje tytuły robocze i tak pojawił się dzień kultury słowa, dzień kultury osobistej, dzień estetyki wyglądu, dzień kultury fizycznej. Był to cykl imprez posiadających stałe punkty programu: przedstawienie zaproszonych gości, radiowe komunikaty z roboczego tematu danego dnia. Naszą szkołę odwiedziło wówczas wielu znakomitych gości: przedstawicieli Policji – Wydziału Prewencji, Sanepidu, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, wśród gości byli również sportowcy, artyści plastycy, poeci, kosmetyczki. Młodzież stawała w szranki konkursowe z wiedzy o naszym mieście, o patronie szkoły, rywalizowała w konkursie plastycznym Środa XXI wieku, plastyczno – teatralnym Żywe obrazy, śpiewała i recytowała poezję. Do wszystkich tych wydarzeń, młodzież szkolna przygotowywała się bardzo solidnie, korzystając ze wszystkich materiałów dostępnych w szkole.

Kolejne lata przynosiły nowe, bardziej udoskonalone pomysły na metodę realizowania corocznych haseł Tygodnia, a inne najzwyczajniej nie wytrzymywały konkurencji i odchodziły w niepamięć.

Tydzień Kultury ulegał ciągłej modyfikacji, rozwijał się, zataczał różnorodne kręgi, bo przecież wszystko ewaluuje, dojrzewa a zwłaszcza 20 latek! Czy czeka nas okres buntu w formule organizacyjnej? Być może, czas pokaże, ale dziś z dumą mogę powiedzieć, że warto było podjąć i kontynuować tę ideę, za co wszystkim zaangażowanym w realizację tego ogromnego przedsięwzięcia jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję – młodzieży, rodzicom, koleżankom i kolegom oraz wszystkim, zapraszanym gościom, którzy zechcieli , i z tak dużym powodzeniem razem z nami trwali.

Już dziś, jestem o tym głęboko przekonana, zapraszam wszystkich do aktywnego udziału w przyszłorocznym Tygodniu Kultury.

/ M. Mikołajczak/

TYDZIEŃ KULTURY I TROCHĘ STATYSTYKI…

Przeglądając zdjęcia, kroniki, wpisy, harmonogramy, scenariusze i notatki z organizacji Tygodnia kultury, trudno oprzeć się refleksji o przemijającym czasie – jego szalonym tempie i tego wszystkiego co nam niesie, co nam przyniósł...

Nic nie zobrazuje nam minionego czasu bardziej niż liczby i fakty:

• Spotkania – około 1250 spotkań przez 20 lat, prowadzonych przez ponad 400 zaproszonych gości. Niektórzy z nich prowadzili spotkania wielokrotnie.
Zapraszani goście to przedstawiciele instytucji, urzędów, organizacji, policji, straży pożarnej, miejskiej, firm a także przedsiębiorcy, lekarze, pielęgniarki, dietetycy, rzemieślnicy, artyści, dziennikarze- radia i prasy.
• Wystawy – w sumie 90 wystaw na terenie całej szkoły
Np. Stare rzemiosło – ginące zawody; Obycie ułatwia życie; wystawa o prozie i malarstwie Wiliama Worthona Nie ustawaj w biegu; o profilaktyce uzależnień Wybierz wolność; Rok Gombrowiczowski; Nasza ziemia średzka; Hobby Ojca Świętego; wystawa kilkudziesięciu prac malarskich pani Małgorzaty Bąkowskiej – Wyrębskiej; Co sądzono o kulturze na przestrzeni dziejów
• Konkursy – około 220 konkursów
Np. Literackie Literatura na wesoło; Lektury na ekranie; konkursy ekologiczne, ekonomiczne, z wiedzy o kulturze, z zasad dobrego wychowania Obycie umila życie; oratorski Przedłużamy wakacje do trzech wiązany; Co wiesz o naszej szkole; wiedzy o teatrze, gwarowy
• Przedstawienia - 20 spektakli przygotowanych przez młodzież i ich nauczycieli; kilka seansów filmowych – Szkolnej Akademii Filmowej
Np. Magia kolorów – poetyckie ujęcie mody, fragment dramatu Dziady Ciemno wszędzie – głucho wszędzie; W drodze do niepodległości; Dzieci Ireny Sendlerowej; 300; Apocalypto; Śluby panieńskie ; Skąpiec ; Moralność pani Dulskiej
• Wycieczki – 100 wycieczek , kilkanaście lekcji muzealnych i rajdów pieszych, tematycznie wiązanych z regionem i jego kulturą
Np. Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach, Biblioteka PAN w Kórniku; muzea literackie H. Sienkiewicza i I. Kraszewskiego w Poznaniu, archeologicznego w Poznaniu i Gieczu, muzea w Rogalinie i Puszczykowie
• Gazeta okolicznościowa HIPOKULTURA – 14 wydań gazetki, przygotowywanej przez organizatorów
• Wsparcie rodziców – w zakresie zaplecza gastronomicznego ale także jako zaproszonych gości spotykających się z młodzieżą
• Uczniowie – 600 młodych ludzi zaangażowanych w przygotowanie i asystowanie
Bardzo istotna jest w tym miejscu informacja, iż uczniowie, którzy aktywnie pomagali przy Tygodniu Kultury, dziś przychodzą, do nas jako zaproszeni goście – przekazując odebraną pałeczkę z kulturą następnym rocznikom
• Zespół organizacyjny – 20 000 godzin pracy nauczycieli

W ciągu tego dwudziestolecia korzystaliśmy z uprzejmości zapraszanych przez nas gości, którzy dzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. W jubileuszowym roku postanowiliśmy zrewanżować się i podziękować za wieloletnią, solidną współpracę, za to, że zawsze mogliśmy na nich liczyć, że poświęcali nam swój cenny czas.

/ M. Mikołajczak, E. Barczyńska/

PODZIĘKOWANIE

DZIĘKUJĘ ZA WIELOLETNIĄ, OWOCNĄ I FANTASTYCZNĄ WSPÓŁPRACĘ. ZA POŚWIĘCONY NAM CZAS, ENERGIĘ, DZIELENIE SIĘ WŁASNYM DOŚWIADCZENIEM, PRACĘ NA RZECZ SZKOŁY I MŁODZIEŻY. ZA BEZINTERESOWNE ZAANGAŻOWANIE W KSZTAŁTOWANIE POSTAW MŁODEGO POKOLENIA.

DZIĘKUJĘ:

• GOŚCIOM ZA WIZYTY I SPOTKANIA
• INSTYTUCJOM I ZAKŁADOM PRACY, KTÓRE NAS GOŚCIŁY
• RODZICOM NASZYCH UCZNIÓW ZA WSPÓŁDZIAŁANIE I POMOC
• DYREKCJI, NAUCZYCIELOM I POZOSTAŁYM PRACOWNIKOM SZKOŁY ZA WŁOŻONY TRUD, PRACĘ, POŚWIĘCONY CZAS I WSPARCIE
• UCZNIOM ZA WSPÓŁORGANIZACJĘ DYŻURÓW, SERWISU KAWOWEGO, WSPARCIE MULTIMEDIALNE, ZA WYSTĘPY ARTYSTYCZNE. TAKŻE ZA AKTYWNY UDZIAŁ WE WSZYSTKICH FORMACH NASZEGO TYGODNIA KULTURY: W WYCIECZKACH, KONKURSACH I INNYCH PREZENTACJACH. I ZA TO, ŻE SĄ I ZAWSZE MOŻNA NA NICH LICZYĆ.

/ M. Mikołajczak/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster