Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
 Wycieczki
 Biblioteka
 Wydarzenia
 Wolontariat Pola Nadziei
 Wolontariat inne działania
 Wolontariat
 SAF
 Konkursy
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 ZSZ-kierunki kształcenia
 LO-kierunki kształcenia
 Szkoła bez przemocy
 SZOK
 SKKT
 Spotkania u HIPOLITA
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018Wycieczka do Gdańska - czerwiec 2016
Wycieczka do Wrocławia - maj 2016
Wycieczka do Kłodawy - kwiecień 2016
W Zakładzie Medycyny Sądowej - grudzień 2015
Festiwal Przedsiębiorczości - grudzień 2015
Spotkanie z kulturą - październik 2015
Targi POLEKO - październik 2015
Rekord pobity - październik 2015
Przekazanie zabawek na SOR - październik 2015
Wycieczka do wrocławskiego ZOO - wrzesień 2015
Salon Maturzystów - wrzesień 2015

UCZNIOWIE KLASY 2TL NA WYPRAWIE W GDAŃSKU

W dniach 7-9 czerwca 2016 roku klasa 2 TL wybrała się na wycieczkę do Gdańska. Nie była to jednak wycieczka rekreacyjno-wypoczynkowa, a zawodowo-poznawcza. Głównymi punktami wycieczki były:
• wizyta w Porcie Gdańsk
• wizyta w Zarządzie Transportu Miejskiego w Gdańsku
• wizyta w Zakładzie Komunikacji Miejskiej w Gdańsku

Przewodnikiem młodzieży podczas zwiedzania Portu Gdańsk był Pan Michał Stupak - pracownik Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. Dzięki uprzejmości Zarządu Portu Gdańsk młodzież miała okazję poznać tajniki pracy Kapitanatu, Terminalu Promowego Westerplatte, Terminalu Masowego Sea Invest oraz Gdańskiego Terminala Kontenerowego. Uczniowie również przekroczyli Wolny Obszar Celny zlokalizowany w Porcie Gdańskim. Młodzież obejrzała również bardzo ciekawą prezentację o Porcie Gdańsk.

Kolejny dzień wycieczki minął w Zarządzie Transportu Miejskiego, gdzie przyjął i przywitał nas Pan Zygmunt Gołąb - rzecznik prasowy ZTM. Dzięki uprzejmości Pana Rzecznika młodzież miała okazję poznać tajniki i zasady organizacji pracy w Zarządzie Transportu Miejskiego, Zarządzie Dróg i Zieleni oraz Zakładzie Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Pan Zygmunt Gołąb przybliżył młodzieży zadania i wyzwania stawiane przed ZTM, opowiedział też o zasadach ustalania taryf biletowych, wskazał na różnice pomiędzy organizatorem komunikacji, a Operatorem, mówił, w jaki sposób ZTM organizuje komunikację miejską w Gdańsku. Następnie Pan Radosław Liziński z Działu Inżynierii Ruchu ZDiZ opowiedział o systemie Tristar, a także wielu ciekawostkach związanych z zarządzaniem ruchem pojazdów. Pan Sławomir Gąsiorowski Kierownik CR, przybliżył, w jaki sposób nadzoruje i kieruje się ruchem w Gdańsku. Młodzieży umożliwiono również wejście do sali Tristara, gdzie uczniowie mogli przekonać się o możliwościach działania systemu, śledząc na żywo ruch pojazdów i działanie aplikacji wchodzących w skład systemu sterowania ruchem.

Spotkanie zakończyło się w zajezdni tramwajowej ZKM. Tu Pan Mariusz Uziębło kierownik zajezdni oprowadził młodzież po zajezdni i opowiedział o planowanych inwestycjach, pokazał nowoczesne gdańskie tramwaje. Wielką frajdę sprawił młodzieży piękny zabytkowy tramwaj Ring, który został uwieczniony na zdjęciu.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za ciepłe i życzliwe przyjęcie oraz za okazaną pomoc wszystkim Panom. Młodzież jest zachwycona wizytą w Porcie i ZTM . Dziękujemy za poświęcony nam czas i ciekawie przekazaną wiedzę.

Młodzież stwierdziła, że:"... Była to najciekawsza wycieczka, na jakiej byliśmy."

Żałujemy tylko, że z braku czasu nie udało nam się wszystkiego zobaczyć. Serdecznie pozdrawiamy Dyrekcje i Pracowników: Portu Gdańskiego, ZTM i ZKM. Życzymy dalszych sukcesów i tego, by wszystkie plany udało się Państwu zrealizować.

GALERIA

/E. Kubiak/

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

W dniu 16 maja 2016 r. klasa trzecia technikum hotelarskiego wybrała się na wycieczkę do Wrocławia.

Zwiedzanie miasta będącego w tym roku europejską stolicą kultury rozpoczęli od Rynku. Z dużym zainteresowaniem odszukiwali ukrytych w różnych zakamarkach krasnali (obecnie jest ich 275 i ciągle przybywa, to symbol zamieszkujących według legendy w podziemnych labiryntach pod Wrocławiem społeczności krasnoludków.

Po śniadaniu zjedzonym w otoczeniu pięknych kamienic ruszyli w kierunku hotelu Monopol. To jeden z najstarszych obiektów noclegowych we Wrocławiu. Goszczą w nim często znane osobistości i goście zagraniczni (w momencie wizyty gościł w nim John Malcovich). Pięciogwiazdkowy hotel wzbudził dużo emocji i wywołał moc estetycznych wrażeń. Piękne wnętrza zachwyciły swoją indywidualnością. Meble projektowane na zamówienie, wielkość pomieszczeń, niestandardowe rozwiązania, dbałość o detale – to wszystko sprawiło, że wizyta na długo zostanie w pamięci uczestników wycieczki. Hotel posiada piękny taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Wrocławia a w okresie letnim odbywają się na nim spotkania, bankiety i degustacje dań hotelowej kuchni. SPA proponuje gościom czas pełen relaksu i luksusowego odpoczynku. Uwagę uczestników zwrócili także pracownicy hotelu ubrani wyjątkowo gustownie i niezwykle życzliwie nastawieni do spotykanych osób. Przemiły menadżer hotelu Pan Maciej Stoces oprowadził uczniów po hotelu i opowiedział jego ciekawą historię.

Ostatnim punktem programu było przepiękne wrocławskie zoo. Korzystając ze słonecznej aury mieli okazję spotkać się z przedstawicielami różnorodnej fauny z bliższych i dalszych zakątków świata. Największe wrażenie wywołała wizyta w oceanarium i fokarium. Możliwość odwiedzania różnych ciekawych miejsc i obiektów noclegowych czyni naukę w technikum hotelarskim jeszcze ciekawszą. Zapraszamy.

GALERIA

/A. Jaśkowiak/

WYCIECZKA DO KŁODAWY

Uczniowie naszej szkoły 11 kwietnia br. wzięli udział w wycieczce do Kopalni Soli „Kłodawa”, największego producenta soli kamiennej w Polsce. Oto kilka zdjęć:

GALERIA

/B. Kuropka/

W ZAKŁADZIE MEDYCYNY SĄDOWEJ

07 grudnia 2015 grupa ratownicza kl. III LDR wraz z opiekunkami T. Kajl-Jankowską i K. Napierałą udała się do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Na początek część uczniów skorzystała z okazji i zarejestrowała się jako potencjalni dawcy szpiku. Następnie w samym Zakładzie Medycyny Sądowej przywitał nas jego kierownik dr hab. n. med. Czesław Żaba. Posłuchaliśmy wykładu na temat medycyny sądowej i tego, czym się zajmuje zakład. Domeną Zakładu Medycyny Sądowej są:
Dydaktyka:

 • kształcenie studentów medycyny, farmacji, prawa
 • kształcenie doktorantów i prowadzenie specjalizacji z zakresu medycyny sądowej i toksykologii
 • prowadzenie wykładów dla lekarzy stażystów, aplikantów prokuratorskich i sędziów
Badania naukowe w zakresach:
 • medycyny sądowej
 • toksykologii
 • hemogenetyki
 • antropologii i odontologii sądowej
 • materiałów archiwalnych Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej
Działalność opiniodawcza medyczno - sądowa:
 • wydawanie opinii w zakresie oceny obrażeń ciała i stanu zdrowia dla celów postępowania karnego i cywilnego na zlecenie instytucji
 • opiniowanie na podstawie akt postępowania na zlecenie organów Wymiaru Sprawiedliwości
 • wykonywanie sekcji zwłok
 • ocena histopatologiczna preparatów tkankowych
 • genetyczne badania dowodów rzeczowych
 • badania w zakresie spornego ojcostwa na podstawie DNA, na zlecenie organów wymiaru sprawiedliwości oraz osób prywatnych
 • kryminalistyczne badania dowodów rzeczowych
 • wykonywanie ekspertyz toksykologicznych materiału biologicznego pochodzącego od osób żywych i ze zwłok oraz w dowodach rzeczowych

Kolejnym etapem było zwiedzanie muzeum Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie zobaczyliśmy narządy ludzkie, które przechowywane są w celach naukowych. Na koniec naszego spotkania obejrzeliśmy wstrząsającą prezentacją multimedialną ze zdjęciami z sekcji zwłok (choroby, ekshumacje, samobójstwa, wypadki itp.).

źródło: http://www.zms.ump.edu.pl/index.php/zakres-dzialalnosci

GALERIA

/K. Napierała/

Nasi uczniowie na Festiwalu Przedsiębiorczości

Dnia 3 grudnia 2015 r. uczniowie klasy 1TL uczestniczyli w wykładach corocznie organizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu w ramach Festiwalu Przedsiębiorczości.

Pierwsze zajęcia dotyczyły szeroko rozumianej logistyki. Uczniowie dowiedzieli się, ze w obecnych warunkach gospodarczych nie jest możliwe istnienie i rozwój jakiejkolwiek formy działalności gospodarczej bez logistyki i mieli okazję przeanalizować zadania logistyczne w różnych rodzajach przedsiębiorstw.

Drugi wykład natomiast odnosił się do kwestii reklamy i sposobów manipulowania klientem za jej pomocą. Można było się przekonać, że bez względu na formę i przekaz reklamowy, każdy z nas ulega manipulacji. Co najgorsze wiele reklam przekazuje nieprawdziwe informacje, które mają tylko jeden cel: nakłonić klienta do zakupu. Obrazowe przykłady pochodzące ze znanych reklam proszku do prania, płynu do mycia naczyń czy też serków waniliowych, pozostaną chyba na długo w pamięci uczestników Festiwalu Przedsiębiorczości.

Obydwa wykłady były dynamiczne i ciekawe, a charyzmatyczne osoby wykładowców sprawiły, że warto było przyjechać. Miłe urozmaicenie rzeczywistości szkolnej.

GALERIA

/D. Kuźniewska/

SPOTKANIE Z KULTURĄ

Uczniowie klas I TI, II TI, III LDR, III LOP z CKZiU w Śśrodzie Wlkp. uczestniczyli w lekcji muzealnej organizowanej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Tematem lekcji była próba odpowiedzi na pytanie: Jak patrzeć na dzieło sztuki? Uczniowie w ten sposób poznali umiejętnośść patrzenia na obraz - od ogółu do szczegółu. Mieli możliwośść wspólnego interpretowania dzieł sztuki z różnych epok. Poznali pojęcia, które ułatwiają nazywanie elementów znajdujących się na obrazie. Ponadto mogli podziwiać jedyny w polskich zbiorach obraz Claude’a Moneta „Plaża w Pourville”.

GALERIA

/B. Gierczyńska, B. Kuropka, J. Pohl/

Targi POLEKO

30 października klasa 1TSE wraz z opiekunami Hanną Ratajską-Sobik, Kariną Górecką i Justyną Tomczyk-Wojciechowską uczestniczyła w targach ekologicznych POLEKO w Poznaniu. Odwiedziliśmy stoiska targowe, braliśmy udział w konkursach oraz obejrzeliśmy najnowsze rozwiązania stosowane w ochronie środowiska oraz gospodarce komunalnej.

GALERIA

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

REKORD POBITY

16 paźździernika przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Tego dnia od godz. 12.00 do 12.30 w całej Polsce miała miejsce próba bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób organizowanej przez Fundację WOŚP. Akcja bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej została zorganizowana w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować", który jest prowadzony przez Fundację WOŚP w szkołach podstawowych.

W ŚŚrodzie Wielkopolskiej akcją kierowały: opiekunka SK PCK przy SP 3 - Barbara Zimowska - Ciupka oraz prezes średzkiego PCK Bogusława Deiksler, które zaprosiły uczniów klas ratowniczych w naszej szkole do współudziału w biciu rekordu. Młodzież wraz z wychowawczyniami - M. Kawicką i K. Napierałą chętnie skorzystała z zaproszenia do Kupca ŚŚredzkiego, gdzie miało miejsce to wydarzenie. Początkowo resuscytacja odbywała się w grupach szkolnych, ale z biegiem czasu zespoły wymieszały się. Wszystko wskazuje na to, że rekord został pobity. Udział w akcji zadeklarowało 88 444 osób. Pełna, zweryfikowana liczba osób uczestniczących w resuscytacji zostanie podana w przyszły tygodniu.

Obejrzyj filmik z akcji bicia rekordu >> tutaj

GALERIA

/K. Napierała/

KOLEJNE ZABAWKI PRZEKAZANE NA SOR

Dnia 16.10.2015 uczennice kl. III LDR - M. Keller, K. Mocek i M. Szydłowska wraz z wychowawczynią przekazały kolejną partię zabawek, które posłużą małym podopiecznym SOR w Środzie Wlkp. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji i przekazali zabawki. Czekamy na kolejne zabawki.

GALERIA

/K. Napierała/

WYCIECZKA DO WROCŁAWSKIEGO ZOO

W ostatni piątek września tj. 25.09.2015r. uczniowie klas II i III LDR z opiekunami- p. M. Kawicką, p. K. Napierałą, p. K. Górecką oraz p. K. Gabryelewicz wybrali się na wycieczkę przedmiotową do wrocławskiego ZOO.

Celem podróży była edukacja w zakresie różnorodności świata zwierząt. Liczne akwaria, zbiorniki wodne oraz baseny prezentowały m. in. rafę koralową Morza Czerwonego , hipopotamy oraz ryby słodkowodne jezior: Malawi i Tanganiki.

Korzystając z dobrej pogody uczniowie zwiedzili Pawilon Madagaskaru, Odrarium, Motylarnię, Akwarium, Ranczo i Terrarium. Jednak największą atrakcją okazało się Afrykarium- unikatowym na skalę światową kompleksie przedstawiającym zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W dobrym humorze i pełni wrażeń w godzinach wieczornych wróciliśmy do domów.


GALERIA

/Z. Surdyk/

SALON MATURZYSTÓW

W tym roku po raz kolejny Poznań gościł maturzystów z całego regionu. Gospodarzem „Salonu Maturzysty” była Politechnika Poznańska. Targi odbywały się w nowoczesnym Centrum Wykładowo-Kongresowym Politechniki Poznańskiej. Tam też wybrali się 21 września br. maturzyści CKZiU w Środzie Wlkp. z sześciu klas: 4B, 4TI, 4TEK, 4THG, 3LOP, 3LDR pod opieką p. Pauliny Hyżyk, p. Kingi Gabryelewicz, p. Anny Leporowskiej, p. Katarzyny Hoffmann-Kulawik, p. Beaty Kuropki, p. Karoliny Napierały, p. Ewy Karaśkiewicz, p. Emilii Bodylskiej i p. Kariny Góreckiej. Organizatorki wycieczki chciały pomóc młodzieży w podjęciu decyzji dotyczących wyboru przedmiotów zdawanych na maturze oraz wyboru dalszej drogi kształcenia.

Maturzyści CKZiU otrzymali wskazówki jak przygotować się do matury, jakie są wymagania rekrutacyjne uczelni, oferty uczelni publicznych i niepublicznych z regionu i z Polski.

Na koniec nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertami innych uczelni i szkół policealnych, których stanowiska usytuowane były w holu budynku.

/K. Gabryelewicz/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster