Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
 Wycieczki
 Biblioteka
 Wydarzenia
 Wolontariat Pola Nadziei
 Wolontariat inne działania
 Wolontariat
 SAF
 Konkursy
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 ZSZ-kierunki kształcenia
 LO-kierunki kształcenia
 Szkoła bez przemocy
 SZOK
 SKKT
 Spotkania u HIPOLITA
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

Działalność
Klub Fantastyki "Władcy Pierścieni"

Działalność

„Ubrani w książkę” czyli sleeveface w bibliotece szkolnej

Sleeveface jest jedną z nowoczesnych form wizualnych, którą biblioteki coraz chętniej wykorzystują do promocji książek.
Sleeveface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki bądź płyty częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące połączenie czytelnika z jego książkowym wcieleniem.
Formą tą posłużyli się uczniowie naszej szkoły, którzy wspólnie z pracownikami biblioteki szkolnej przygotowali wystawę „Ubrani w książkę”. Młodzież wyszukała odpowiednie książki w szkolnej bibliotece, następnie – często dopasowując charakter osoby to treści konkretnej lektury przystąpiła do realizacji projektu. Uczniowie wystąpili w roli modeli, zaś stroną techniczną zajęła się K. Józefiak wspólnie z Marleną Bartkowiak z klasy 2 LOP. Zadanie choć ciekawe i wzbudzające wiele pozytywnych emocji okazało się niełatwe w zrealizowaniu, bo perfekcjonizm uczestników wymuszał wiele dubli. Na szczęście efekt końcowy okazał się wart pracy, którą włożono zrealizowanie projektu, a powstałe fotografie można zobaczyć na wystawie „Ubrani w książkę”.
W projekcie udział wzięli: Patrycja Andrzejczak, Jesika Poborska i Kamil Sroka z kl. 1 LOP, Justyna Andryszak z kl. 2 TG, Daria Bajer i Kasia Zys z kl.2 TL, Natalia Jankowska z kl. 3 LDR, Mateusz Kaźmierczak, Michał Kraszkiewicz i Dawid Machajewski z kl. 2 D oraz dziewczyny z 2 LOP-ki: Marlena Bartkowiak, Weronika Ciania, Ala Noworyta i Daria Spychała.
Specjalne zadanie dla oglądających – jesteście w stanie rozpoznać, kto się schowała „za książkami”?

/K. Józefiak/

Kolejne odsłony Czytelniczego Konkursu Cyklicznego

Tuż przed wiosenną przerwą świąteczną rozstrzygnięto kolejną edycję Czytelniczego Konkursu Cyklicznego. Tym razem w roli narratora wystąpiła p. Teresa Kajl-Jankowska, a przeczytany fragment pochodził z książki Joanny Chmielewskiej „Przeklęta bariera”. Choć zadanie nie należało to najłatwiejszych szybko znalazła się osoba, która udzieliła prawidłowej odpowiedzi. Była nią Patrycja Frąckowiak z kl. 3 LOP.

Z jeszcze cięższym literacko zadaniem zmierzyła się młodzieży w kwietniowy etapie CKC, który wyemitowano 1 kwietnia. Ponieważ tego dnia przypada prima aprilis tekst „musiał” zawierać w sobie pierwiastek humoru… choć w tym przypadku humoru rozumianego w dość osobliwy sposób. Poprawnej odpowiedzi udzieliła Ania Stankowska z kl. 2TL, która nie dość, że podała imię i nazwisko bohatera literackiego – Jakuba Wędrowycza, to jeszcze dokładnie wiedziała, że jest on główną postacią książki Andrzeja Philipiuka „Zagadka Kuby Rozpruwacza”.

Dziewczynom gratulujemy i tradycyjnie zapraszamy do udziału w następnych edycjach CKC.

/K. Józefiak/

Biblioteka poleca KSIĄŻKĘ MIESIACA LUTEGO

Książką miesiąca w lutym jest powieść Olgi Rudnickiej „Cichy wielbiciel”

Przekonaj się, jak cienka jest granica między uwielbieniem a nękaniem.

Julia jest zwyczajną dziewczyną. Skończyła studia, pracuje, zakochała się. Gdy dostaje bukiet kwiatów od tajemniczego wielbiciela, jest podekscytowana i zaintrygowana. Wiersze, kolejne kwiaty i wiadomości zaczynają ją najpierw niepokoić, a potem przerażać. Nikt nie rozumie jej strachu. Przecież posiadanie wielbiciela jest takie romantyczne. Jak uwolnić się od stalkera, gdy nie wiesz, kim on jest? Ale on wie wszystko o tobie. Wie, gdzie mieszkasz, gdzie pracujesz… i wie, jak zniszczyć twoje życie.

**************************************************

Stalking- dręczenie psychiczne i niszczenie emocjonalne... Facet żyje urojeniami, nie docierają do niego słowa dziewczyny- on i tak wszystko rozumie po swojemu. Dąży do jednego celu-zdobycia jej na wyłączność, bez skrupułów. Przez takiego psychola Julia traci pracę, przyjaciół i nie wiele brakowało, że i matkę i chłopaka. Ten koszmar nie ma końca. Książka jest pełna emocji, strachu, czyta się świetnie.
Jestem pod wrażeniem, że napisała to tak młoda autorka. Brawo.

/eMMali/ http://lubimyczytac.pl/ksiazka/132280/cichy-wielbiciel

„Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa w CKC

Święta tuż, tuż, więc jaka książka, jak nie „Opowieść wigilijna” mogła znaleźć się w kolejnym etapie Cyklicznego Konkursu Czytelniczego.
10 grudnia szkolne radio wyemitowało obszerny fragment tekstu odczytanego przez panią Justynę Pohl. Jeszcze nie wybrzmiały jego ostatnie zdania, a już pod drzwiami biblioteki zakotłowało się…. Chętni do podania właściwej odpowiedzi musieli jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż zgodnie z regulaminem konkursu rozwiązanie można podać na najbliższej przerwie po emisji.
W grudniu, jako pierwsza do biblioteki weszła i prawidłowej odpowiedzi udzieliła Weronika Madajczak z klasy 3LDR. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnym etapie.

/K. Józefiak/

Drugie życie książki czyli warsztaty z paper foldingu w bibliotece

Choinki ze starych książek i świeczniki ze słoików to ozdoby świąteczne, które wykonali uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez szkolną bibliotekę.
Na jeden dzień biblioteka zmieniła się w pracownię artystyczną. Uczniowie z kl. 2TH mieli okazję zapoznać się ze sztuką paper foldingu – odpowiednio składając kartki książek tworzyli niezwykłej urody choinki oraz anioły, które można aż do świąt podziwiać w bibliotece. Poza ozdobami z papieru uczestnicy mogli zrobić m.in. oryginalne świeczniki wykorzystując do tego zwykłe szklane słoiki, a także stworzyć drzewko świąteczne z sosnowych igieł.

/T.Kajl-Jankowska, K. Józefiak/

Warsztaty malowania kawą

Już po raz drugi nasza szkoła gościła w bibliotece p. Annę Madaj. Podczas poprzedniego Tygodnia Kultury odbył się wernisaż prac pani Madaj, która maluje obrazy różnymi technikami.
W tym roku poprowadziła dla klasy 3 TG warsztaty malowania kawą. W ciągu dwóch godzin lekcyjnych każdy miał możliwość stworzyć swoją pracę za pomocą pędzla i mocnego roztworu kawy. Wszystkie prace (dodatkowo wspaniale pachnące kawą) zostały wyeksponowane na wystawie w bibliotece, gdzie można je podziwiać do przerwy świątecznej.

/T. Kajl-Jankowska/

Biblioteka poleca – KSIĄŻKĘ MIESIĄCA GRUDNIA.

Kolejny miesiąc roku szkolnego i kolejna książka, którą poleca nasza biblioteka. W grudniu KSIAŻKĄ MIESIĄCA została „Osobowość ćmy” Katarzyny Grocholi.

Ośmioro przyjaciół. Niby znają się jak łyse konie. Niby ... bo cierpią, błądzą, potykają się i upadają zanim po omacku, dojdą do najoczywistszej prawdy: w życiu liczy się tylko miłość i tylko ona pozwala dokonywać właściwych wyborów. Wszystko inne zawodzi. O czym Katarzyna Grochola przekonuje Czytelników zawsze.

„To druga książka tej autorki jaką czytałam i nie zawiodłam się. Na pewno sięgnę po następne. A wniosek jaki nasuwa się po jej przeczytaniu jest jeden - nic nie jest takie jak się z pozoru wydaje. Polecam.”
/Konwalia/ http://lubimyczytac.pl/ksiazka/41685/osobowosc-cmy

************************************************

„Osobowość ćmy to jedna z tych książek, które powinny się znaleźć u każdego, komu zależy na tej iskierce, która podczas lektury potrafi się gorąco rozpalić i na długo pozostać w umyśle czytelnika. W moim jest nadal.
/Bulina/ http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=77700

/K. Józefiak/

„Czy znasz tę książkę?” CKC czyli Cykliczny Konkurs Czytelniczy wystartował

W tym roku szkolnym jednym z priorytetów MEN jest rozwijanie kompetencji czytelniczych. Nasza biblioteka aktywnie uczestniczy w tej akcji. W związku z tym raz w miesiącu czytany będzie krótki fragment wybranej książki dostępnej w bibliotece. Osoba, która odgadnie, z jakiej książki pochodzi cytat i jako pierwsza zgłosi się do biblioteki otrzyma nagrodę. Na „pierwszy ogień” poszła powieść F. Dostojewskiego „Zbrodnia i kara”. Zadanie okazało się zaskakująco łatwe, bo uczniów znających poprawną odpowiedz było sporo. Niestety zwycięzca mógł być tylko jeden – została nim Kamila Majchrzycka z kl. 4 THG. Kamili serdecznie gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do udziału kolejnych edycjach konkursu.

/T. Kajl-Jankowska, K. Józefiak/

KONKURS FOTOGRAFICZNY „CZY TU, CZY TAM, CZYTAM!” rozstrzygnięty

W październiku pasjonaci fotografii mieli okazję do zaprezentowania swoich pomysłów i umiejętności konkursie fotograficzny „Czy tu, czy tam czytam!”. Ideą konkursu było wykonanie ciekawego zdjęcia osobie czytającej. Im bardziej niecodzienne i nieszablonowe podejście do tematu bym lepiej. Przyniesione do biblioteki prace zaskoczyły oryginalnością i różnorodnością. Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy 1d Błażej Roszyk; na drugim miejscu ex aequo znaleźli się Paulina Zawitaj i Filip Ferenc oboje z kl. 4b. Natomiast na trzecim miejscu znalazły się prace Anny Piaseckiej z 3a oraz Natalii Jankowskiej z kl. 3LDR. Na zwycięzców czekały wartościowe nagrody ufundowane przez szkołę oraz średzkich fotografów m.in. voucher na usługi fotograficzne, bony na wywołanie zdjęć itp.

/K. Józefiak/

Klub Fantastyki "Władcy Pierścieni"

KOLEJNA FANTASTYCZNA NOC W HIPOLICIE!

Już po raz drugi fani filmów i gier fantasy mogli spędzić całą noc realizując swoje zainteresowania. Z 22 na 23 listopada odbyła się II Noc Fantasy w Hipolicie. Uczestnicy mieli do dyspozycji komputery w dwóch pracowniach i bibliotece oraz możliwość oglądania filmów w świetlicy szkolnej. W bibliotece przygotowano również gry planszowe. Wśród graczy najpopularniejsze były „League of Legends”, „FIFA 13”, Tekken, Kinect Sport i Zumba. Chętni uczniowie startowali w dwóch konkursach: plastycznym (postać lub scena fantasy) i literackim (krótkie opowiadanie fantasy). W konkursie plastycznym zwyciężyła Kinga Mocek, drugie miejsce zajął Patryk Szczudlak, a równorzędne trzecie Anna Piasecka i Adam Rumiński. Najlepsze opowiadania napisali Krzysztof Blezer i Bartosz Jankowski. Nagrodami były najnowsze wydania powieści fantasy i albumy filmowe. Na wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka. Fascynacja grami była tak duża, że nieliczni tylko skorzystali z możliwości drzemki na przygotowanych materacach, a rankiem niektórym żal było wyłączyć komputery i skończyć grę. Impreza pozwoliła nie tylko na integrację młodzieży i relaks, ale również na wykazanie swoich talentów w konkursach. W zorganizowaniu Nocy pomogli uczniowie z Klubu Fantastyki działającego przy bibliotece. II Noc Fantasy była wstępem do XIX Tygodnia Kultury, który odbywa się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego od 25 do 29 listopada.

Teresa Kajl - Jankowska

FANTASTYCZNY HALLOWEEN W „HIPOLICIE”!

Przygotowaniem i organizacją ostatniego dnia października w szkole zajęli się uczniowie z Klubu Fantastyki „Władcy Pierścieni”. Już kilka dni wcześniej ogłoszona została akcja zbierania zniczy i konkurs na najciekawsze przebranie. W czwartek w szkole pojawiło się dziesięć osób przebranych za postacie z różnych książek i filmów fantasy i horrorów. Zbierali w klasach znicze, które zostały później zaniesione na cmentarz i zapalone na grobach Powstańców, Dyrektora Ardelli i wszędzie tam, gdzie nikt nie zadbał o groby. Pochwała należy się klasie 1 LDR za największą ilość przyniesionych zniczy (tyle, ilu uczniów w klasie). W czasie długiej przerwy w bibliotece jury w składzie: Hanna Sęk, Ewa Barczyńska, Małgorzata Ćwirko i przedstawicielki Samorządu Szkolnego – Paulina Błaszak i Anna Walaszczyk oceniało przygotowane stroje. Zadanie nie było łatwe, ponieważ uczestnicy konkursu włożyli dużo pracy, aby wyglądać ciekawie i przerażająco. I miejsce zdobył jako duch samuraja w masce Krystian Stachowiak z klasy 3 LOP, II miejsce przyznano wspólnie zespołowi medycznemu – Kinga Mocek jako pielęgniarka zombie i Sebastian Płuciennik jako joker oraz Izabeli Beszterdzie jako bizneswomen zombie (wszyscy z klasy 1 LDR). Dwa wyróżnienia otrzymały Natalia Jankowska – mumia ze zmumifikowanym kotem (1 LDR) i Patrycja Borkowska z 1 a – zombie. Wszyscy przebrani uczniowie jak tego wymaga tradycja, zostali obdarowani słodyczami.

Teresa Kajl - Jankowska

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster