Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
 Wycieczki
 Biblioteka
 Wydarzenia
 Wolontariat Pola Nadziei
 Wolontariat inne działania
 Wolontariat
 SAF
 Konkursy
 Klub Szkół im. H. Cegielskiego
 ZSZ-kierunki kształcenia
 LO-kierunki kształcenia
 Szkoła bez przemocy
 SZOK
 SKKT
 Spotkania u HIPOLITA
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018

NASZE OSIĄGNIĘCIA
ZAPROSZENIE
SPRAWOZDANIA Z RAJDÓWSZKOLNE KOŁO KRAJOZNAWCZO - TURYSTYCZNE

 • Lubisz wędrówki i podróże?
 • Dobrze się czujesz na łonie przyrody?
 • Chcesz poznać własny region, własną ojczyznę, świat, ciekawych ludzi?

TO KOŁO JEST DLA CIEBIE!

Co zyskujesz?
 • możesz wziąć udział w rajdach, wycieczkach i innych imprezach turystycznych,
 • poznasz podstawy uprawiania turystyki, nauczysz się posługiwać mapą i busolą,
 • zdobędziesz odznaki turystyczne,
 • lepiej poznasz własny region i kraj,
 • spotkasz ciekawych ludzi,
 • możesz zdobyć nagrody w konkursach rajdowych, na Olimpiadzie Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej i Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym.


Nasze koło działa przy bibliotece szkolnej, opiekunem jest p. Teresa Kajl-Jankowska.

NASZE OSTATNIE OSIĄGNIĘCIA
 • TURYŚCI Z „HIPOLITA” NAJLEPSI W WOJEWÓDZTWIE!
 • Drużyna z „Hipolita” wróciła z brązowymi medalami! 5 i 6 kwietnia
 • Wojewódzki Rajd Pieszy "Witamy Wakacje" - Boszkowo.
 • Jubileuszowy XL Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno - Krajoznawczy, IX miejsce.
 • XL Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno - Krajoznawczy - etap wojewódzki w Gnieźnie, I miejsce i złote medale w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zdobyła drużyna z naszej szkoły w składzie: Damian Czajka, Roman Deiksler i Przemysław Pawęzowski pod opieką Teresy Kajl-Jankowskiej.
 • X miejsce dla "Hipolita" wśród powiatów w Polsce, województwo wielkopolskie znalazło się na V miejscu, natomiast indywidualnie VI miejsce w Polsce zdobył Roman Deiksler z "Hipolita" - Zakopane 28-30 października 2011,
 • I miejsce i puchar w ogólnej klasyfikacj rajdu Rejmontowskiego - maj 2011r.
 • II miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Finale Olimpiady Turystyczno-Krajoznawczej w Zakopanem 5-7 listopada 2010,
 • I miejsce w województwie na Olimpiadzie Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej w Mochach 2 października 2010,
 • III miejsce w województwie w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym w Gnieźnie 23-24 kwietnia 2010,
 • lepiej poznasz własny region i kraj,
 • I miejsce w XI Szamotulskiej Imprezie Na Orientację SAMINO 2010 10 kwietnia 2010.
ZAPROSZENIE NA NAJBLIŻSZĄ IMPREZĘ

...

SPRAWOZDANIA Z RAJDÓW

TURYŚCI Z „HIPOLITA” NAJLEPSI W WOJEWÓDZTWIE!

Uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp. reprezentowali powiat średzki na Olimpiadzie Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS na etapie wojewódzkim w Mochach k/Wolsztyna. Startowały dwie drużyny w składzie: Łukasz Bolewski, Krystian Stachowiak, Krzysztof Witkowski oraz Marcin Nowak, Weronika Nowak i Bartosz Jankowski pod opieką Teresy Kajl-Jankowskiej. Z całej Wielkopolski przyjechało 15 trzyosobowych drużyn, zawodników oceniano indywidualnie i drużynowo. Pierwszą, najtrudniejszą konkurencją był test krajoznawczy, który wymagał wiadomości dotyczących Polski, województwa wielkopolskiego i terenoznawstwa oraz topografii. Z tym zadaniem średzianie poradzili sobie znakomicie, gdyż w tabeli wyników wszyscy zajęli czołowe miejsca. Sprawności fizycznej wymagał rowerowy tor przeszkód, pełen trudnych do przejechania etapów. Tylko jednemu zawodnikowi spośród wszystkich startujących na olimpiadzie udało się przejechać go bez punktów karnych. Łatwy okazał się natomiast Marsz na Orientację, choć wymagał znalezienia 14 punktów bez przekroczenia limitu czasu. Na zakończenie imprezy uroczyście ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Indywidualnie najlepszym zawodnikiem i zdobywcą złotego medalu został Łukasz Bolewski, tuż za nim ze stratą jednego punktu srebrny medal zdobył Marcin Nowak. Pozostali średzianie zajęli miejsca od czwartego do siódmego i zdobyli turystyczne nagrody rzeczowe. Drużynowo również najlepsi w województwie okazali się turyści ze Środy, wrócili z pucharem za I miejsce. Na początku listopada będą reprezentować województwo wielkopolskie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej w Zakopanem.

DRUŻYNA Z "HIPOLITA" WRÓCIŁA Z BRĽZOWYMI MEDALAMI!

XLI Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy- etap wojewódzki w GnieŸnie

Już po raz pięćdziesiąty pierwszy miał miejsce OMTTK, finał wojewódzki zorganizował Oddział PTTK w GnieŸnie. Przez dwa dni 5 i 6 kwietnia drużyny z województwa wielkopolskiego zmagały się w wielu konkurencjach. Zawodnicy pisali testy: krajoznawczy i topograficzny, musieli znać zasady udzielania pierwszej pomocy i przepisy ruchu drogowego. Należało również wykazać się znajomością gwary poznańskiej i sławnych osób, które gościły w Wielkopolsce. Uczestnicy turnieju pakowali plecak na wyprawę w góry i pokonywali sztafetowo tor przeszkód. Każda drużyna, wyposażona w przepisową apteczkę udzieliła pierwszej pomocy poszkodowanemu. Ziemię Średzką reprezentowały drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Słupii Wlkp. oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego w Środzie Wlkp. Po ogłoszeniu wyników końcowych okazało się, że wszyscy turyści ze Środy zdobyli medale. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych III miejsce i brązowe medale zdobyła drużyna z „Hipolita” w składzie: Łukasz Bolewski, Krystian Stachowiak i Krzysztof Witkowski pod opieką Teresy Kajl-Jankowskiej. I miejsce i złote medale w kategorii szkół podstawowych zdobyła drużyna z SP 2, II miejsce i srebrne medale w tej samej kategorii zdobyła drużyna z Słupii, Gimnazjum z Słupi zdobyło III miejsce i brązowe medale.

"HIPOLIT" NAJLEPSZY NA II OGÓLNOPOLSKIM "INO W NIEZNANE"

1 i 2 marca odbyła się II Ogólnopolska Impreza na Orientację "Ino w nieznane!" zorganizowana przez średzki Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Uczestnicy startowali w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjalnych i osób dorosłych. Dwie drużyny z Zespołu Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego startowały w kategorii osób dorosłych i młodzieży powyżej 17 lat pod opieką Teresy Kajl-Jankowskiej. Pierwszego dnia imprezy dorośli uczestnicy pokonali trasę nocną "Spacer przez wieki: średniowieczna Środa", gdzie należało nie tylko odnaleŸć punkty na planie miasta, ale i rozwiązać załączone zadania. W sobotę turyści musieli zaliczyć po dwie trasy w lasach w okolicach Łękna. Do odnalezienia wyznaczonych punktów przydała się znajomość mapy, znaków topograficznych, umiejętność wyznaczania azymutu i… dobra kondycja, aby nie przekroczyć limitu czasu. Po powrocie z trasy można było się pokrzepić kiełbasą upieczoną własnoręcznie przy ognisku i gorącą herbatą. W kategorii najstarszych uczestników wygrała drużyna z "Hipolita" w składzie: Łukasz Bolewski i Krystian Stachowiak, druga drużyna w składzie: Anna Marchewka i Krzysztof Witkowski zajęła czwarte miejsce. Opiekunka startując w drużynie PTTK zdobyła drugie miejsce. Wszystkie wyniki imprezy zostaną ogłoszone na stronie średzkiego PTTK www.sroda-wlkp.pl, natomiast uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas kolejnego rajdu, a dla pozostałych w siedzibie oddziału.

"HIPOLIT" NA RAJDZIE MIKOŁAJKOWO - GWIAZDKOWYM

XIV Rajd Mikołajkowo - Gwiazdkowy odbył się 8-9 grudnia 2012r. Zespół Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego w Środzie Wlkp. reprezentowały dwie drużyny pod opieką Teresy Kajl - Jankowskiej. Rajd rozpoczął się zwiedzaniem romańskiego kościółka p.w. NMP Wniebowziętej z XII w. i oddziału Muzeum Pierwszych Piastów w Gieczu. Trasa piesza wiodła przez Karolewo, Wysławice do Pławiec, gdzie zaplanowano nocleg w szkole podstawowej. Na trasie uczestnicy zatrzymali się w miejscu pamięci k/Janowa, gdzie w 1943 roku dokonano zrzutu broni dla Armii Krajowej. Na mecie rajdu czekała już na turystów gorąca grochówka, a po posiłku - niespodzianka. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pławcach przygotowały przedstawienie o tematyce świątecznej i koncert kolęd na fletach. Po spektaklu można było kupić wykonane przez dzieci świąteczne akcesoria i dekoracje na Kiermaszu Gwiazdkowym. Uczestnicy rajdu startowali zespołowo i indywidualnie w szeregu konkursów: krajoznawczym, sportowych, plastycznym. Wieczorem odbyło się uroczyste podsumowanie wyników i wręczenie nagród. Oceniano w kategorii szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Drużyny z "Hipolita" wywalczyły medale za pierwsze i drugie miejsce, natomiast Marta Borzymowska zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie plastycznym dotyczącym zabytków Giecza. Przed północą przybył Mikołaj i wręczył wszystkim prezenty. Każdy otrzymał torbę słodyczy i komplet akcesoriów odblaskowych. Drugiego dnia trasa wiodła przez Zdziechowice, Bagrowo i Babin do Środy Wielkopolskiej. W rajdzie na trasach jednodniowych i dwudniowych wzięło udział około 180 osób. Młodzi turyści przeszli w ciągu dwóch dni 23 km mimo mroźnej, zimowej aury. Podziękować należy organizatorom rajdu, w szczególności Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego "Ziemi Średzkiej" za zapewnienie uczestnikom wspaniałej zabawy, bezpieczeństwa i turystycznych wrażeń.

TURYSTYCZNA "ELITA Z HIPOLITA" WRÓCIŁA Z PUCHAREM Wojewódzki Rajd Pieszy "Witamy Wakacje" - Boszkowo

16 czerwca odbył się po raz czternasty tradycyjny rajd kolarsko - pieszy "Witamy Wakacje". Do Boszkowa przyjechały 24 drużyny z całego województwa, ze Środy reprezentacja Zespołu Szkół Zawodowch "Elita z Hipolita" pod opieką Teresy Kajl - Jankowskiej i dwie młodsze grupy ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką Elżbiety Sibńskiej. Uczestnicy rajdu przeszli piękną 12 - kilometrową trasę wokół jeziora, wzięli udział w teście ekologicznym oraz konkurencjach sportowych, np. rzutach lotką, biegu w workach, przenoszeniu ciężarów i rzutach podkową. Drużyny przygotowały również prace plastyczne o tematyce ekologicznej. Mimo ogromnego upału zawodnicy z zapałem zdobywali kolejne punkty i w efekcie "Elita z Hipolita" zajęła pierwsze miejsce i zdobyła puchar rajdu. Indywidualnie Marta Borzymowska otrzymała I nagrodę za pracę plastyczną, a Krystian Stachowiak - I nagrodę za konkurencję sportową.

TURYŚCI Z "HIPOLITA" I SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W KRAJOWYM FINALE

Jubileuszowy XL Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno - Krajoznawczy odbył się w tym roku w Świeradowie Zdroju. Od 31 maja do 3 czerwca uzdrowisko gościło prawie dwustu finalistów z wszystkich województw. W ciągu czterech dni odbywały się nie tylko turniejowe konkurencje, ale również wycieczki dla opiekunów i uczestników, koncert zespołu ludowego, artystyczna prezentacja własnych województw, wieczór przy gitarach. Zawodnicy poznali region Lwówka Śląskiego i Góry Izerskie, zawarli nowe znajomości i mimo współzawodnictwa świetnie się bawili. Województwo wielkopolskie reprezentowali uczniowie z SP 2 pod opieką Elżbiety Sibińskiej oraz Damian Czajka, Roman Deiksler i Przemysław Pawęzowski z Zespołu Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego pod opieką Teresy Kajl - Jankowskiej. Zawodnicy między innymi pisali kilka testów (krajoznawczy, topograficzny, z udzielania pomocy przedmedycznej i znajomości przepisów ruchu drogowego), pokonali rowerowy tor przeszkód, rozbijali namiot, pakowali plecak, praktycznie udzielali pierwszej pomocy poszkodowanym oraz biegali po lesie szukając punktów w czasie Imprezy na Orientację. W klasyfikacji końcowej uczniowie z SP 2 zajęli szóste miejsce w kraju, natomiast uczniowie z "Hipolita" - dziewiąte. Organizatorzy tej ogromnej, turystycznej imprezy doskonale wywiązali się z zadania zapewniając doskonałe warunki pobytu i ciekawy program. Uczestnicy wyjechali wzbogaceni o szereg nowych wiadomości i sympatycznych wrażeń.

XL Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno - Krajoznawczy - etap wojewódzki w Gnieźnie

30-31 marca miał miejsce finał wojewódzki XL OMTTK, zorganizowany przez Oddział PTTK w Gnieźnie. Przez dwa dni szesnaście drużyn z województwa wielkopolskiego zmagało się w wielu konkurencjach. Zawodnicy pisali testy: krajoznawczy i topograficzny, musieli znać zasady udzielania pierwszej pomocy i przepisy ruchu drogowego. Należało również wykazać się znajomością parków krajobrazowych i muzeów Wielkopolski. Uczestnicy turnieju rozpoznawali też ślady i tropy zwierząt, pakowali plecak na czas i pokonywali sztafetowo rowerowy tor przeszkód. Każda drużyna, wyposażona w przepisową apteczkę udzieliła pierwszej pomocy poszkodowanemu. Walka była zacięta, a punktacja zmieniała się po każdej konkurencji. Po ogłoszeniu wyników końcowych okazało się, że najlepsi turyści przyjechali ze Środy. I miejsce i złote medale w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zdobyła drużyna z naszej szkoły w składzie: Damian Czajka, Roman Deiksler i Przemysław Pawęzowski pod opieką Teresy Kajl-Jankowskiej. Finał ogólnopolski odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Świeradowie Zdroju. Województwo wielkopolskie reprezentować będzie drużyna z "Hipolita".

XIII Rajd Mikołajkowo-Gwiazdkowy 3-4.12. 2010, Słupia Wielka

W dniach 3-4 grudnia odbył się XIII już Rajd Mikołajkowo-Gwiazdkowy organizowany przez oddział PTTK Ziemi Średzkiej. Na kilku trasach stawiło się ponad 100 osób. Start na główną trasę pieszą miał miejsce przy Wieży Ciśnień, ze Środy wiodła przez Jarosławiec, Januszewo i Koszuty (gdzie zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Średzkiej) do Słupi Wielkiej. W Zespole Szkół zorganizowana była meta rajdu i nocleg. Na mecie można było posilić się smaczną grochówką, a później rozpoczęły się konkursy: krajoznawczy, plastyczny, a następnie konkurencje sprawnościowe. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody indywidualne. Kilkuosobowa grupa z naszej szkoły zaprezentowała się wspaniale, zajęliśmy I i II miejsce w konkursie plastycznym oraz III miejsce w konkursie krajoznawczym. O północy pojawił się Św. Mikołaj, który wszystkim uczestnikom rajdu rozdał prezenty. Oczywiście, na prezenty trzeba było zasłużyć. Nasza grupa musiała zaprezentować kolędę. Następnego dnia ruszyliśmy w trasę powrotną do Środy. Podczas całego rajdu wiał silny wiatr, ale towarzyszyło nam również słoneczko. Mimo grudnia pogoda była raczej jesienna, więc ze śmiechem wspominaliśmy poprzedni rajd mikołajkowy, w czasie którego pokonywaliśmy zaspy śniegu i kilkunastostopniowy mróz.

"HIPOLIT" NA OLIMPIADZIE W ZAKOPANEM

Już po raz dwudziesty ósmy w Zakopanem spotkało się około dwustu finalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno - Krajoznawczej. W ciągu trzech dni 28 - 30 października uczestnicy walczyli w kategoriach województw, powiatów i indywidualnie. Nasz powiat reprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego pod opieką p. Teresy Kajl - Jankowskiej: Damian Czajka, Roman Deiksler, Przemysław Pawęzowski i Łukasz Bolewski. W skład reprezentacji województwa wielkopolskiego weszły również drużyny z powiatu szamotulskiego i wolsztyńskiego. Wszyscy musieli wykazać się wiadomościami z turystyki i krajoznawstwa Polski ze szczególnym uwzględnieniem Tatr i Podhala, o Unii Europejskiej i Węgrzech oraz topografii terenu, umiejętnością wyznaczania azymutów i udzielania pierwszej pomocy. Wśród konkurencji praktycznych należało pokonać rowerowy tor przeszkód i prawidłowo wyznaczyć odległości w terenie. Konkurencje wymagały dobrego przygotowania, zwłaszcza testy dotyczyły szczegółowych informacji. Podczas uroczystego podsumowania Olimpiady okazało się, że wszystkie drużyny z wielkopolski wywalczyły puchary - "Hipolit" zajął X miejsce wśród powiatów w Polsce, województwo wielkopolskie znalazło się na V miejscu, natomiast indywidualnie VI miejsce w Polsce zdobył Roman Deiksler z "Hipolita". Oprócz udziału w konkurencjach uczestnicy olimpiady znaleźli czas na zwiedzanie miasta oraz wycieczki w góry, które przybrały już zimową szatę z mnóstwem śniegu i słońca. Nie zabrakło również tatrzańskiego folkloru podczas koncertu góralskiej kapeli.

XXXV międzywojewódzki pieszy rajd rejmontowski

7 maja to dzień urodzin Władysława Stanisława Reymonta. Z tej okazji odbywa się co roku w Kołaczkowie, gdzie pisarz spędził ostatnie lata życia, Międzywojewódzki Pieszy Rajd Reymontowski.
Środę reprezentowały w tym roku cztery drużyny, z "Hipolita" wystartowała drużyna pod opieką p. Teresy Kajl-Jankowskiej i p. Agaty Orłowskiej.
W czasie dwudniowej imprezy uczestnicy pokonali pieszo trasy o długości 37 km, zwiedzili Pyzdry, pałac w Kołaczkowie z izbą pamięci pisarza oraz starą kuźnię w gospodarstwie agroturystycznym w Żydowie. Odbyły się również konkursy i konkurencje sportowe, w których średzka młodzież z powodzeniem zaprezentowała swoje umiejętności.
Nasza grupa zdobyła I miejsce w konkursie prac plastycznych na temat ludowych obrzędów przedstawionych w "Chłopach", najwyżej oceniono pracę Marty Bożymowskiej z klasy 2 EA, która wykonała z drobiazgową dokładnością pracochłonną łowicką wycinankę. I miejsce przyznano również "Hipolitowi" w konkursie na rajdową piosenkę związaną z Reymontem i I miejsce za test wiedzy o Władysławie St. Reymoncie. Bardzo dobrze poradzili sobie uczestnicy z konkurencjami sportowymi, a było ich kilka: rzut ringo do celu, lotki, bieg w worku na czas, zbiorowa skakanka.
Wieczorem zmęczeni rajdowicze mogli się pokrzepić kiełbaskami własnoręcznie pieczonymi przy ognisku, a następnie potańczyć na dyskotece na świeżym powietrzu. W niedzielę po przejściu trasy czekała na wszystkich gorąca zupa i uroczyste podsumowanie rajdu przez organizatorów.
W ogólnej klasyfikacji puchar rajdu i I miejsce przyznano drużynie z "Hipolita", a puchar za II miejsce zdobyło Gimnazjum nr 1 ze Środy. Uczestnicy otrzymali również turystyczne nagrody rzeczowe za indywidualny udział w konkursach. Pogoda dopisała wspaniale i średzcy rajdowicze wrócili pełni miłych wrażeń.

Rajd pieszy - Leśna Rzeka z atrakcjami

W sobotę 9 kwietnia 2011 r. wybraliśmy się wraz z średzkim PTTK do Czeszewa, do Ośrodka Edukacji Leśnej. W odrestaurowanej sporym nakładem finansowym Nadleśnictwa Jarocin zabytkowej leśniczówce otwarto w 2008 roku Ośrodek Edukacji Leśnej Centrum Zarządzania Łęgami. W ośrodku obejrzeliśmy sale wystawiennicze, w których można zapoznać się z przyrodą Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego oraz filmu o rezerwacie Czeszewski Las.
Obok budynku znajduje się instalacja Rzeka. Jest to jedno z serii nowatorskich rozwiązań i koncepcji prowadzenia aktywnego nauczania w ośrodku w Czeszewie. "Rzeka" to przestrzenny model koryta rzeki zbudowany z materiałów naturalnych (ziemia, kamienie, drewno). Konstrukcja instalacji umożliwia uczestnictwo w zabawie, której towarzyszą wrażenia akustyczne (pluski, kapanie wody), jest tu zainscenizowana aglomeracja miejska, model oczyszczalni ścieków, płynące strugi wody, wyrastające rośliny i oczywiście bodźce dotykowe - elementy zadań, zabawy dla uczestników tj. puzzle i inne elementy konstrukcji.
Po zwiedzeniu Ośrodka promem "Nikodem" przepłynęliśmy na druga stronę Warty. Znajduje się tam miejsce biwakowe, a także głaz ku czci Henryka Sienkiewicza oraz dęby wojewodów. Oczywiście było ognisko i pieczenie kiełbasek.
Z Czeszewa ruszyliśmy szlakiem niebieskim idąc aż do Miłosławia lasami miłosławsko-czeszewskimi. Zakończyliśmy spacerem po parku w Miłosławiu piękną aleją grabowo-lipową. Przeszliśmy 9 km przy solidnej wichurze, ale w towarzystwie słoneczka.

XXXIX OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY TURNIEJ TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZY Z UDZIAŁEM NASZYCH UCZNIÓW

Jedziemy na finał do Gdańska!
1 i 2 kwietnia 2011 gospodarzem OMTTK na etapie wojewódzkim było Gniezno. Turniej odbywał się w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Nasze miasto i powiat reprezentowały drużyny: ze Szkoły Podstawowej nr 2, z Gimnazjum nr 1 oraz Damian Czajka, Roman Deiksler, Przemysław Pawęzowski pod opieką p. Teresy Kajl-Jankowskiej z Zespołu Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego w Środzie. Uczestnicy musieli zaliczyć cały szereg konkurencji praktycznych i wykazać się wiedzą na temat krajoznawstwa, turystyki kwalifikowanej, topografii, przepisów ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa i zasad udzielania pierwszej pomocy. Praktyczne zadania polegały na pokonaniu rowerowego toru przeszkód, udzieleniu pierwszej pomocy, rzutach do celu i pakowaniu plecaka na czas. Przydała się również znajomość gwary poznańskiej i umiejętność rozpoznawania tropów i śladów zwierząt. W Marszu na Orientację należało za pomocą fragmentów mapy znaleźć punkty oznaczone w terenie w odpowiednim limicie czasu. Reprezentacja ze Środy wykazała dobre przygotowanie i w ostatecznej punktacji znalazła się w czołówce. Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 zdobyła drugie miejsce, Gimnazjum nr 1 zajęło czwarte miejsce, a ZSZ drugie miejsce w województwie. Ponadto SP nr 2 otrzymała puchar za najlepszy wynik w Marszu na Orientację. Finał ogólnopolski Turnieju odbędzie się w czerwcu w Gdańsku. Nasze województwo będzie reprezentowała drużyna z "Hipolita"!XII Rajd Mikołajkowo-gwiazdkowy 4-5.12. 2010, Klęka

W dniach 4-5 grudnia odbył się XII już Rajd Mikołajkowo gwiazdkowy organizowany przez oddział PTTK Ziemi Średzkiej. Mimo dość mroźnej pogody na trasach stawiło się prawie 180 osób. Start na trasę pieszą miał miejsce na rynku w Żerkowie a trasa prowadziła przez Bieździadów, Dębno, Wolice Kozią, momentami zielonym szlakiem turystycznym. Pogoda była tego dnia słoneczna, a śnieg nie utrudniał marszu. Po przejściu 13 km dotarliśmy do Klęki, gdzie w Szkole Podstawowej została zorganizowana meta rajdu oraz nocleg dla tras dwudniowych. W Szkole było już kilka grup, które na trasę wyruszyły wcześniej, w tym uczestnicy trasy jednodniowej.   Na mecie można było posilić się smaczną grochówką, a później rozpoczęły się konkursy: krajoznawczy, plastyczny, a następnie konkurencje sprawnościowe. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody, wręczono również odznaki różnych dyscyplin turystyki kwalifikowanej oraz rozstrzygnięto całoroczny konkurs Turysta Systematyczny. Uczestnicy rajdu z naszej szkoły zaprezentowali się wspaniale. Ania Golińska z kl. 1 LOP zajęła II miejsce w konkursie plastycznym, natomiast w tenisie stołowym wywalczyliśmy I miejsce. O północy pojawił się św. Mikołaj, który wszystkim uczestnikom rajdu rozdał prezenty. Oczywiście, na prezenty trzeba było zasłużyć. Nasza grupa musiała zaprezentować aerobik.   Następnego dnia ruszyliśmy w dalszą trasę leśną drogą do Nowego Miasta n.Wartą, a następnie po pokonaniu kolejnych trzech kilometrów do Chociczy, w sumie tego dnia przeszliśmy 9 km. Z Chociczy dotarliśmy autobusem do Środy.

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster