Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
 Wycieczki
 Konkursy
 Wydarzenia
 Pola Nadziei
 Klub Wolontariusza
 Kropelka
 Wspólne działania
 Biblioteka
 Tydzień kultury
 Zawody sportowe
Rok szkolny 2017/2018KOLEJĄ DO WROCŁAWIA
CO ŁĄCZY ANNĘ KARENINĘ Z TRAMWAJEM I KONTENEREM?
WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM W POZNANIU
DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W FIRMIE RABEN W GĄDKACH
UCZNIOWIE KLASY III TL NA LEKCJACH W ZTM W POZNANIU
INSPEKTOR TRANSPORTU DROGOWEGO PROWADZI LEKCJE LOGISTYKI
WYCIECZKA DO WARSZAWY
WYCIECZKA DO SKODA AUTO-LAB W POZNANIU
INTEGRACJA NA WESOŁO W JUMP ARENA POZNAŃ – marzec 2017
PRZECHODZĄC PRZEZ BRAMĘ POZNANIA… – marzec 2017
Podróż do wnętrza Ziemi – marzec 2017
HAPPENING Z HIPOLITEM
Wizyta w firmie HOMAG MACHINERY w Środzie Wielkopolskiej
Z wizytą w firmie HOMAG MACHINERY w Środzie Wielkopolskiej
SKODA AUTOLAB w naszych oczach
O sztuce niebanalnie ...
Dopalacze niszczą Życie
Wycieczka do firmy Volkswagen w Poznaniu
Berlin Weihnachtsmarkt 2016
„Zbrodnia i kara” F. Dostojewskiego na deskach teatru w Gnieźnie.
Wycieczka do DECORY w Środzie Wlkp.– listopad 2016
Z wizytą w teatrze – listopad 2016
Wycieczka do Bramy Poznania – listopad 2016
Światełko dla tych, którzy odeszli... – listopad 2016
Wizyta w Galerii Miejskiej w Środzie Wlkp. – październik 2016
Wycieczka do firmy POLIPAK Sp. z o.o. w Środzie Wlkp. – październik 2016
Na ścieżkach kultury... – październik 2016
Wycieczka do Browaru Lech w Poznaniu – październik 2016
Próba bicia Rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu RKO – październik 2016
Spotkanie z Antygoną w gnieźnieńskim teatrze – wrzesień 2016
Park Linowy – wrzesień 2016

KOLEJĄ DO WROCŁAWIA

Na zakończenie roku szkolnego w dniu 13 czerwca 2017r. część klasy 1TLE wraz z opiekunami P. Hyżyk i D. Kuźniewską wyruszyła w wyjątkową podróż koleją do miasta Wrocław.

Po trzygodzinnej podróży w wygodnym pociągu relacji Poznań – Wrocław ujrzeliśmy niezwykle okazały budynek wrocławskiego dworca kolejowego. Efektownie odrestaurowany budynek z XIX wieku to jeden z nielicznych w Polsce dworców kolejowych, który posiada halę peronową.

Następnie udaliśmy się na Ostrów Tumski, aby zwiedzić najstarszą zabytkową część Wrocławia usytuowaną na jednej z odrzańskich wysp. Na Ostrowie Tumskim zobaczyliśmy m.in. wnętrze Archikatedry Jana Chrzciciela i przeszliśmy przez romantyczny Most Tumski.

Spacerując ulicami i mostami starego miasta dotarliśmy do Rynku, na którym naszą uwagę przykuł okazały wrocławski Ratusz z ciekawą historią bogatych ornamentów. Czas na Rynku umiliła nam zabawa w poszukiwanie wrocławskich krasnali. Udało się nam zliczyć ponad 20 tych zabawnych skrzatów. Po zakupie pamiątek i odpoczynku weszliśmy po 247 stopniach na Most Czarownic znajdujący się między wieżami Kościoła św. Magdaleny, aby ujrzeć i sfotografować piękną panoramę miasta.

Pełni wrażeń i w świetnym humorze pożegnaliśmy Wrocław – miasto ponad 100 mostów na 12 wyspach i wróciliśmy na dworzec kolejowy, a następnie wyruszyliśmy pociągiem w drogę powrotną do środy Wlkp.

GALERIA

/P. Hyżyk, D. Kuźniewska/

Co łączy Annę Kareninę z tramwajem i kontenerem?

W dniach 24 - 26 maja klasa II TL przebywała wraz z opiekunami na wycieczce we Wrocławiu. Była to wycieczka poświęcona głównie logistyce.

Pierwszego dnia gościliśmy w Zajezdni Tramwajowej na ul. Powstańców śląskich. Po zajezdni oprowadzali nas p.Adam Więcek i p. Agnieszka Brzezińska. Tu mieliśmy okazję poznać tajniki pracy dyspozytora oraz motorniczego. Opowiedziano i pokazano nam, w jaki sposób tworzy się rozkłady jazdy i monitoruje pracę motorniczych. Pokazano nam nowoczesny tabor tramwajowy. Zaproszono nas na przejażdżkę tramwajem. Po raz pierwszy w życiu mieliśmy okazję przełożyć zwrotnicę. Mogliśmy również usiąść na miejscu motorniczego i dokładnie obejrzeć jego kabinę. W 10 osób udało nam się poruszyć 42 tonowy skład tramwajowy.

Po wizycie w Zajezdni przejechaliśmy do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, gdzie poznaliśmy tajniki organizacji ruchu miejskiego. Opowiedziano nam o torowiskach tramwajowych i systemie zarządzania nimi. ZDiUM we Wrocławiu zarządza 199572,68 m torowisk. Przekazano nam szereg informacji o inwestycjach infrastrukturalnych. W Centrum Sterowania Ruchem przybliżono nam wrocławski system sygnalizacji świetlnej, który znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa kierujących pojazdami. Opowiedziano nam, w jaki sposób nadzoruje i kieruje się ruchem miejskim. Dowiedzieliśmy się, że we Wrocławiu postawiono na bezpieczeństwo i zastosowano segregację w czasie kolizyjnych potoków ruchu. Dlatego w tej chwili na wszystkich skrzyżowaniach z sygnalizatorami odbywa się ruch bezkolizyjny. Zwrócono nam również uwagę na to, że we Wrocławiu, aby zwiększyć atrakcyjność transportu publicznego zastosowano system zielonej fali dla tramwajów. Naszą uwagę przykuły również tzw. sekundniki kołowe, wyświetlające czas pozostały do zapalenia się zielonego światła na sygnalizatorach. W ZDiUM zostaliśmy również zaproszeni do sali, w której mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób działa system sterowania ruchem. System ten, na żywo śledzi ruch pojazdów i działanie aplikacji wchodzących w skład systemu sterowania ruchem.

Drugiego dnia gościliśmy w POLZUG INTERMODAL – Terminalu Kontenerowym w Kątach Wrocławskich. Tu przywitała nas p. Kierownik Dorota Misztal, która przeprowadziła szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i rozdała nam kamizelki odblaskowe. Pani kierownik bardzo ciekawie opowiadała nam o organizacji pracy w terminalu. Przedstawiła nam przebieg procesu przeładunkowego. Mogliśmy zobaczyć w akcji suwnicę bramową i Reach stackera podczas przeładunku. Pani Kierownik omówiła i pokazała nam różne kontenery, zwróciła uwagę na ich indywidualne oznaczenia. Przytoczyła również wiele ciekawostek z życia terminala. Mówiła o wyzwaniach stawianych transportowi intermodalnemu.

Po wizycie w terminalu udaliśmy się do schroniska, aby przygotować się na wieczorne wielkie wyjście, bo przecież nie logistyką i transportem logistyk tylko żyje. Tego dnia wieczorem w planach mieliśmy Operę Wrocławską. Na balet Anna Karenina udaliśmy się w wieczorowych strojach. Panowie założyli białe koszule, krawaty lub muchy, a panie wytworne wieczorowe kreacje. Zafascynowała i wzruszyła nas historia tytułowej bohaterki, poruszyły nas muzyka i taniec. Spektakl był piękny. Jeszcze uduchowieni po balecie udaliśmy na drugi spektakl do Parku Szczytnickiego. Tym razem obejrzeliśmy pokaz wrocławskiej fontanny multimedialnej. Wodnemu pokazowi towarzyszyła muzyka klasyczna. Wodne widowisko było bardzo starannie zsynchronizowane z muzyką, spektakularnym oświetleniem oraz multimedialnymi animacjami. Po artystycznych doznaniach późnym wieczorem wróciliśmy do schroniska.

Będąc we Wrocławiu nie sposób nie odwiedzić zoo. I my też tam ostatniego dnia się udaliśmy.
Młodzież stwierdziła, że:„... Była to najciekawsza wycieczka, na jakiej byliśmy.”

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za ciepłe i życzliwe przyjęcie oraz za okazaną pomoc wszystkim Gospodarzom spotkań. Młodzież jest zachwycona wizytą w Zajezdni, ZDiUM i Terminalu.

Dziękujemy za poświęcony nam czas i ciekawie przekazaną wiedzę.

Serdecznie pozdrawiamy Dyrekcje i Pracowników: Zajezdni, ZDiUM i Terminala.

Życzymy dalszych sukcesów i tego, by wszystkie plany udało się Państwu zrealizować.

Odpowiedź na pytanie tytułowe: klasa II TL.

GALERIA

/P. Hyżyk/

Wizyta w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Uczniowie klas 1TL i 1TEL 26 kwietnia 2017r. mieli okazję uczestniczyć w warsztatach muzealnych.

Pierwsza grupa zwiedzając ekspozycję Muzeum Narodowego ćwiczyła swe umiejętności odczytywania tekstów kultury, jakimi są obrazy. Zadaniem drugiej grupy było zinterpretowanie pod okiem specjalisty wybranego obrazu renesansowego. Zarówno i uczniowie i opiekunowie połączyli przyjemne z pożytecznym.

Wizyta w muzeum zakończyła się spacerem po poznańskiej starówce.

/L. Kasprzak, E. Karaśkiewicz/

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W FIRMIE RABEN W GĄDKACH

28 kwietnia 2017r. logistycy z klasy 1 TL, 3TL oraz Julia i Monika z klasy 1TLE mieli możliwość wzięcia czynnego udziału w Dniu Przedsiębiorczości. Udział w takim programie pomaga młodym ludziom zweryfikować wyobrażenia o pracy na konkretnym stanowisku i wpływa na właściwy wybór dalszej ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej.

„Grupa Raben oferuje usługi w branży logistyka, magazynowanie, międzynarodowy transport drogowy, transport intermodalny, dystrybucja krajowa, spedycja morska i lotnicza oraz logistyka produktów świeżych (Fresh Logistics). W skład grupy wchodzą marki: Raben i Fresh Logistics.
Spółka Raben powstała jako przedsiębiorstwo rodzinne w Holandii. W 1931 roku w miejscowości Meddo, a następnie Winterswijk narodził się pomysł na firmę, która dała początek Grupie Raben. Organizacja działa na terenie 11 państw: Polski, Niemiec, Holandii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Estonii, Litwy, Łotwy oraz Rumunii. Zatrudnia około 8900 pracowników i posiada sieć ponad 130 własnych terminali w Europie. Grupa Raben ma do dyspozycji ponad 1 150 000 mln m2 powierzchni magazynowej oraz około 6600 środków transportu.”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_Raben

Na początku uczniowie zostali zapoznani z zasadami BHP i standardami SHE (Safety, Health & Environment) obowiazującymi w firmie Raben. Następnie p. Jolanta Matuszewska przedstawiła historie firmy oraz zapoznała uczniów z listami przewozowymi, sposobami etykietowania przesyłek oraz obsługą klienta krajowego.

Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy.

Grupa 1 pojechała na magazyn, a grupa 2 pozostała na prezentacji p. Katarzyny Smyk.

Pani Katarzyna zaprezentowała nam strukturę organizacyjną firmy i jej usługi tj. Logistykę Kontraktową, Fresh Logitics (transport w temp. kontrolowanej), Raben Transport (transport drogowy), Transport Morski i Lotniczy, Transport Całopojazdowy i Intermodalny oraz Integrator procesów Logistycznych (tzn. doradctwo logistyczne).

Natomiast tajniki magazynu tj. pakowania, składowania i oznaczania oraz kompletowania towaru przedstawił nam p. Przemysław Schwanke.

Wizyta w takiej firmie to zdobycie wiedzy i praktycznych umiejetności, które na pewno w przyszłości pomogą zrealizować plany zawodowe naszym uczniom.

GALERIA

/L. Kasprzak, A. Ibron/

UCZNIOWIE KLASY III TL NA LEKCJACH W ZTM W POZNANIU

W miniony czwartek (20 kwietnia br.) uczniowie klasy III TL w ramach zajęć lekcyjnych, gościli w okazałym i zabytkowym budynku Zarządu Transportu Miejskiego przy ul Matejki w Poznaniu. Dzięki uprzejmości pracowników ZTM uczniowie mieli możliwość połączyć teorię z praktyką. W pierwszej części spotkania Pan Bartosz Trzebiatowski rzecznik ZTM i pan Andrzej Gapski starszy specjalista ds. organizacyjnych i kontroli zarządczej opowiedzieli o inwestycjach infrastrukturalnych, o kierunkach rozwoju transportu miejskiego w Poznaniu, o planowanych lokalizacjach parkingów p&r. Zwrócili również uwagę na korzyści płynące dla pasażerów z posiadania karty peka i przedstawili działanie aplikacji mobilnej informującej o rozkładach jazdy.

W czasie drugiej części spotkania logistycy mieli okazję zapoznać się z zasadami organizacji transportu miejskiego w Poznaniu. Pracownicy ZTM pokazali uczniom funkcje i zasady działania programu komputerowego BusMan. BusMan, to program wykorzystywany do zarządzania komunikacją zbiorową. Program ten jest bardzo rozbudowany i pozwala projektować i synchronizować rozkłady jazdy, tworzyć informację pasażerską i techniczną, badać punktualność kierowców, ustalać przebieg tras, optymalizować czas pracy kierowców. Pozwala tworzyć różne zestawienia i analizy niezbędne do optymalizowania kosztów i wydatków ponoszonych przez miasto na transport publiczny.

Serdecznie pozdrawiamy Dyrekcję i wszystkich pracowników ZTM w Poznaniu. Dziękujemy za poświęcony czas, ciekawą lekcję i prezenty.

Życzymy Państwu spokojnej pracy oraz dalszych sukcesów.

GALERIA

/klasa 3TL, E. Kubiak/

INSPEKTOR TRANSPORTU DROGOWEGO PROWADZI LEKCJE LOGISTYKI

W minionym tygodniu uczniowie klasy II TL, mieli przyjemność w ramach „Akademii Krokodyla” spotkać się z Inspektorem Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu. Pan inspektor Arkadiusz Pabian w jasny i bardzo ciekawy sposób przedstawił organizację pracy oraz zadania realizowane przez Inspekcję Transportu Drogowego. Mówił o uprawnieniach i obowiązkach inspektorów ITD. Wyjątkowo zajmująco opowiadał o swojej pracy, zwracał szczególną uwagę na to, że każdy dzień jego pracy jest inny i że każda kontrola pojazdu jest inna. Dużą część spotkania pan Inspektor poświęcił przebiegowi procesu kontroli przewozu towarów niebezpiecznych czyli ADR-ów. Zwracał szczególną uwagę na: rodzaje opakowań wykorzystywanych do pakowania towarów niebezpiecznych i ich oznakowanie. Dodatkowo wspomniał też o niezbędnym wyposażeniu pojazdu przewożącego ADR jak i o sposobie oznakowania pojazdów. Wszystkie sytuacje, o których mówił pan Inspektor były zilustrowane ciekawymi zdjęciami.

Młodzież najbardziej interesowały ciekawe i nietypowe sytuacje, które zdarzyły się w jego pracy podczas kontroli pojazdów.

A oto parę myśli uczniów o lekcji w praktyce:

  • To były ciekawe lekcja
  • Chciałabym, aby takich spotkań z tak ciekawymi osobami było więcej
  • Myślę, że pan Inspektor wielu z nas zaciekawił swoją pracą
  • Bardzo podoba mi się praca pana Inspektora, bo dzięki niemu zwiększa się bezpieczeństwo na drodze
  • Te 2 godziny lekcyjne upłynęły wyjątkowo szybko, szkoda, że nie było czasu, aby dobrze obejrzeć samochód inspekcji, może następnym razem?

Serdecznie pozdrawiamy Dyrekcję i wszystkich Inspektorów WITD w Poznaniu. Życzymy Państwu spokojnej pracy i bezproblemowych kontroli oraz dalszych sukcesów.

GALERIA

/klasa 2TL, E. Kubiak/

WYCIECZKA DO WARSZAWY

Uczniowie klasy 1TI i 2TI wraz z opiekunami p. Kingą Gabryelewicz, Arletą Karbowiak i Marcinem Półrolniczakiem w dniu 8 kwietnia 2017r. udali się na wycieczkę do stolicy Polski – Warszawy.

Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego, które zostało utworzone w 1983 a otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Mieści się ono w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.

Uczniowie CKZiU mieli mozliwość podziwiać ekspozycje muzealne, które oddziaływały na nich obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyła im powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy byłu zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wraz z przewodnikiem, młodzież poruszała się wytyczoną trasą, która przedstawiała chronologię wydarzeń i prowadziła przez poszczególne sale tematyczne. Uczniowie chodzili po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum był stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte było kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizowało życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania –godzinę „W”. Natomiast w sali pod Liberatorem, uczniowie podziwiali replikę samolotu Liberator B-24J w skali 1:1.

Po kilku godzinnym zwiedzaniu muzeum udaliśmy się do Centrum handlowego „Złote Tarasy”, gdzie mogliśmy zregenerować swoje siły posilając się w jednej ze znajdujących się tam restauracji.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki „Kopernik”. Jest to instytucja zajmująca się tworzeniem i udostępnianiem interaktywnych urządzeń i eksponatów, umożliwiających zwiedzającym samodzielne przeprowadzenie doświadczeń lub obserwacji. Głównym celem działania Centrum Nauki jest upowszechnianie krajowych i światowych osiągnięć nauki i techniki, a w szczególności wyjaśnianie natury otaczających nas zjawisk i procesów przy pomocy naukowych narzędzi.

Po godzinie 18 wsiedliśmy do autobusu zmęczeni wszystkimi wrażeniami i w miłej oraz przyjacielskiej atmosferze udaliśmy się do środy Wlkp.

GALERIA

/K. Gabryelewicz/

WYCIECZKA DO SKODA AUTO-LAB W POZNANIU

Dnia 07 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy 3C i 3D razem z nauczycielami p. Izabelą Pereć, Agatą Orłowską i Kariną Józefiak wybrali się na wycieczkę do mobilnego centrum bezpiecznej jazdy SKODA AUTOLAB w Poznaniu.

Centrum podzielone jest na pięć stref: bezpieczna podróż, technologia, eco, bezpieczeństwo i kino. W każdej z nich można było skorzystać z interaktywnych eksponatów, doświadczyć wielu sytuacji drogowych i dobrze się przy tym bawić.

Celem wycieczki było zapoznanie się z zasadami: bezpiecznego poruszania się po drogach, ekologicznej i ekonomicznej jazdy, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach, bezpiecznego zachowania się na drodze oraz zapoznania się z budową samochodu (przecięta Skoda Fabia na pół) i niektórymi nowinkami występującymi w motoryzacji.

Odwiedzenie wystawy to okazja, by uzyskać wiele praktycznych rad, jak bezpiecznie przygotować się do podróży m.in. jak poprawnie zapinać pasy, ustawić fotel czy zagłówek.

Zdecydowanie najbardziej emocjonującym punktem wycieczki były symulatory dachowania oraz zderzenia, na których uczniowie mogli przekonać się, jakie uczucia towarzyszą podczas takich sytuacji.

Każdy z uczestników wycieczki mógł sprawdzić:

  • ile waży w czasie kolizji z prędkością 50km/godz, (na wadze przeciążeniowej),
  • jak spożycie alkoholu (nawet w niewielkiej ilości) wpływa na ich zachowanie się na drodze (za pomocą specjalnych okularów),
  • swój refleks.

GALERIA

/I. Pereć/

INTEGRACJA NA WESOŁO W JUMP ARENA POZNAŃ

W czwartek 30 marca uczniowie klasy 1 TLE pod opieką p. P. Hyżyk oraz p. K. Józefiak spędzili wesoło czas na integracyjnej zabawie w parku trampolin Jump Arena w Poznaniu.

Godzinna zabawa rozpoczęła się rozgrzewką pod kierunkiem trenerów parku trampolin. Następnie każdy mógł do woli „wyskakać się– na różnego rodzaju trampolinach, skacząc m.in. do basenów z gąbkami czy rzucając piłką do celu. Wszyscy przekonaliśmy się, że skoki na trampolinie to świetne ćwiczenie dla mięśni naszych nóg oraz rewelacyjna zabawa zarówno dla młodych jak i dla starszych uczestników.

Choć akrobacje wykonywane przez instruktorów odbiegały znacznie od naszych umiejętności, to każdy z nas z pewnością pobił swój osobisty rekord w skokach na trampolinie. Zmęczeni, ale z dawką pozytywnej energii wróciliśmy do szkoły!

GALERIA

/P. Hyżyk, K. Józefiak/

PRZECHODZĄC PRZEZ BRAMĘ POZNANIA…

W dniu 30 marca uczniowie klasy 1 TLE wraz z opiekunami p. Pauliną Hyżyk oraz p. Kariną Józefiak odwiedzili Bramę Poznania. Brama Poznania to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy, rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach Państwa Polskiego.

Uczniowie przechodząc przez poszczególne muzealne sale mieli okazje poznać historię powstania Ostrowa Tumskiego oraz najstarszej w Polsce katedry - Bazyliki Archikatedralnej świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na młodzieży duże wrażenie zrobił modernistyczny budynek główny oraz zrewitalizowana śluza Katedralna (pozostałość umocnień na Ostrowie zachowaną z czasów pruskiego panowania), które łączy przerzucona nad rzeką kładka. Budynek główny przecina charakterystyczna szczelina, która kieruje wzrok zwiedzających na budynek poznańskiej katedry.

Korzystając ze słonecznej pogody wizytę w centrum zakończyliśmy spacerem po malowniczych uliczkach Ostrowa Tumskiego podziwiając z mostu Biskupa Jordana widok na ruchliwy Poznań.

GALERIA

/P. Hyżyk, K. Józefiak/

Podróż do wnętrza Ziemi

W dniu 20 marca klasa 1TE i 2TSE uczestniczyły w wycieczce do Kłodawskiej Kopalni Soli. Uczniowie podczas podróży do wnętrza Ziemi wysłuchali prelekcji n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Dużą atrakcją i niezapomnianym wrażeniem okazał się zjazd windą na poziom 600m pod powierzchnią ziemi z prędkością 6 m/s. Podczas wycieczki uczestnicy przeszli wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych. Podczas spaceru pod ziemią, wyeksploatowanymi komorami solnymi, uczniowie mieli możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.

Opiekunowie: M.Kawicka, H.Ratajska-Sobik, S.Kawicki.

GALERIA

/M. Kawicka/

HAPPENING Z HIPOLITEM

19 marca, w przededniu imienin Hipolita Cegielskiego – Patrona Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - grupa uczniów tejże szkoły, reprezentujących różne typy szkół i różne zawody, postanowiła rozpropagować wśród mieszkańców Środy Wlkp. i okolic sylwetkę Cegielskiego - wybitnego Wielkopolanina XIX wieku.

H. Cegielski zwykł mawiać: Kto zaniedbuje szerzenie oświaty w społeczeństwie, ten kradnie dobro publiczne. Uczniowie CKZiU, parafrazując tę myśl przeprowadzili sondaż – na średzkim bazarze, w przygotowanej ankiecie pytali sprzedających i kupujących o szczegóły biografii H. Cegielskiego, o rolę poznańskiego Bazaru, o cechy dobrego handlowca i sens pracy.

Mieszkańcy Środy Wlkp. chętnie uczestniczyli w zabawie wykazując się przy tym dużą wiedzą na temat historii zakładów H. Cegielskiego, jak i samego Cegielskiego.

W ten sposób uczniowie Hipolita próbowali na nowo wskrzesić idee swojego Patrona, idee oparte na potrzebie edukacji, sensie pracy organicznikowskiej oraz działalności na niwie gospodarczej - treści tak istotnych w obecnych czasach.

GALERIA

/B. Gierczyńska/

Wizyta w firmie HOMAG MACHINERY w Środzie Wielkopolskiej

Korzystając z zaproszenia firmy w dniu 10 marca klasa 1 TLE wraz z opiekunami P. Hyżyk oraz A. Ibron odwiedziła zakład produkcyjny Homag Machinery w środzie Wlkp. – światowego lidera w produkcji maszyn, urządzeń i systemów do obróbki drewna.

Podczas dwugodzinnej wizyty uczniowie mieli okazję poznać m. in. historię powstania, zakres produkcji i globalny sukces produkcyjny firmy. Po interesującej części teoretycznej spotkania uczniowie zostali zaproszeni przez kierownika logistyki p. Macieja Steinitz do hali produkcyjnej firmy. Podczas oprowadzania po hali uczniowie mogli osobiście zobaczyć funkcjonowanie firmy i być świadkiem powstawania krok po kroku urządzeń do produkcji mebli, w których specjalizuje się firma Homag Machinery środa Wlkp. Szczególne zainteresowanie uczniów budził nowoczesny sposób zamawiania i składowania tak licznej ilości drobnych części do budowy maszyn.

Wizyta w firmie była niezwykle cenną, zarówno teoretyczną jak i praktyczną lekcją dla uczniów klasy pierwszej uczących się w zawodach technik logistyk i ekonomista.

GALERIA

/P. Hyzyk, A. Ibron/

Z wizytą w firmie HOMAG MACHINERY w Środzie Wielkopolskiej

Dnia 14 lutego 2017 r. w ramach kolejnej wycieczki eksperckiej, klasa 1 TL wraz z wychowawcą L. Kasprzak oraz p. P. Hyżyk wybrała się do firmy Homag Machinery w Środzie Wlkp. Grupa HOMAG jest niekwestionowanym światowym liderem jeśli chodzi o maszyny, urządzenia i systemy do obróbki drewna.

Po krótkiej prezentacji dotyczącej firmy, jej struktur, startegii i funkcjonowania zostaliśmy oprowadzeni przez p. Macieja Steinitz – kierownika logistyki po magazynach i halach firmy Homag Machinery.

Zobaczyliśmy na czym polega profesjonalnie zorganizowane magazynowanie towarów, jak wyglądają różnego rodzaju regały i z czego się składają. W hali produkcyjnej mieliśmy okazję zobaczyć montaż maszyn do obróbki drewna. Na kolejnym dziale zobaczyliśmy pakowanie i załadunek gotowych maszyn przygotowując je do transportu.

Dowiedzieliśmy się o pracy na poszczególnych stanowiskach oraz zadanich kierownika działu logistycznego.

GALERIA

/L. Kasprzak/

SKODA AUTOLAB w naszych oczach

Dnia 11 stycznia 2017 r. uczniowie klasy II B razem z wychowawcą p. Kariną Górecką oraz nauczycielem przedmiotów zawodowych p. Jackiem Mądry wybrali się na wycieczkę do pierwszego mobilnego centrum bezpiecznej jazdy SKODA AUTOLAB w Poznaniu.

Celem wycieczki było zapoznanie się z zasadami: bezpiecznego poruszania się po drogach, ekologicznej i ekonomicznej jazdy, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach, bezpiecznego zachowania się na drodze oraz zapoznania się z budową samochodu (przecięta Skoda Fabia na pół) i niektórymi nowinkami występującymi w motoryzacji.

Po krótkim powitaniu otrzymaliśmy specjalne bilety, dzięki którym mieliśmy możliwość robienia zdjęć w eksponatach centrum. Następnie przeszliśmy do specjalnej sali, w której mieściły się materiały związane z bezpiecznym prowadzeniem samochodu. Odwiedzenie wystawy to okazja, by uzyskać wiele praktycznych rad, jak poprawnie zapinać pasy, montować fotelik i bezpiecznie przygotować się do podróży.

Zdecydowanie najbardziej emocjonującym punktem wycieczki był symulator dachowania oraz symulator zderzenia. Uczniowie odczuli na własnej skórze, jakie uczucia towarzyszą podczas kręcenia się w górę i dół.

Każdy z uczestników wycieczki miał możliwość: sprawdzenia na wadze przeciążeniowej ile ważą w czasie kolizji z prędkością 50km/godz. oraz sprawdzić jak spożycie alkoholu nawet w niewielkiej ilości wpływa na ich zachowanie się na drodze ( za pomocą specjalnych okularów), sprawdzenia swojego refleksu, poznania skutków zderzenia aut jadących z prędkością 50km/godz.

GALERIA

/K. Górecka/

O sztuce niebanalnie...

Jeśli z trudem analizujesz teksty kulturowe, jeśli niełatwo jest ci stworzyć rozprawkę, swoje edukacyjne kroki skieruj do Muzeum Narodowego, tak jak uczynili to, 19 stycznia, uczniowie klasy 2TG i 2TI.

Była lekcja muzealna, w ktorej jej uczestnicy brali aktywny udział, by następnie swoją wiedzą wykazywać się podczas warsztatów, kiedy to interpretując ikony – kształcili umiejętność sporządzania elementów rozprawki, a czynili to w sposób iście brawurowy, co odzwierciedlają poniższe zdjęcia.

GALERIA

/B. Gierczyńska/

Dopalacze niszczą życie

W miniony poniedziałek 16 stycznia 2017r. uczniowie klas ITI, II TI, II TL i III TL wraz z opiekunami, w ramach realizacji programu profilaktycznego pn. „Dopalacze niszczą życie” prowadzoną przez KPP w Środzie Wlkp., udali się do Mutikina w Poznaniu na film pt: „Amy”. Projekcja filmu została poprzedzona prelekcją na temat szkodliwości zażywania substancji psychoaktywnych zwłaszcza dopalaczy wygłoszoną przez sierż. Natalię Nowak z KPP w środzie Wlkp.

Film przybliżył młodzieży los tragicznie zmarłej piosenkarki Amy Winehouse. Amy była wokalistką niezwykłe utalentowaną, o wielkiej wrażliwości i ambitnych planach. Pomimo odnoszonych sukcesów w branży muzycznej, presja otoczenia i ciągłe hejtowanie, ciągnęły Amy w dół, spowodowały, że artystka sięgnęła po alkohol i narkotyki. Im większe osiągała sukcesy, tym bardziej pogrążała się w alkoholu i narkotykach. Amy zmarła będąc u szczytu sławy w wieku 27 lat z powodu zatrucia alkoholem i i narkotykami. Tego dnia młodzież miała okazję na własne oczy zobaczyć prawdziwą historię o tym jak alkohol i środki psychoaktywne mogą zniszczyć człowiekowi życie i karierę.

GALERIA

/E. Kubiak/

Wycieczka do firmy Volkswagen w Poznaniu

W dniu 19.12.2016r. Klasa 1 TL wraz z wychowawcą Lidią Kasprzak oraz p. Kariną Józefiak wybrała się do Poznania aby obejrzeć fabrykę samochodów. Produkcja samochodów to niewątpliwie złożony proces. W fabryce w Antoninku produkuje się m.in. samochody dostawcze Caddy, Caddy Maxi, Transporter. Uczniowie mieli okazję zobaczyć ten proces na własne oczy oraz zaobserwować z bliska roboty i maszyny, które precyzyjnie wykonują czynności montażowe. Poruszaliśmy się drogą, którą pokonują auta w Volkswagenie, aby samodzielnie zjechać z linii montażowej. Prowadzi ona przez Dział Budowy Karoserii, Lakiernię, Dział Montażu. W Dziale Budowy Karoserii powstaje konstrukcja samochodu.

Zobaczyliśmy również w jaki sposób magazynuje się wyroby gotowe.

Takie wyjazdy to możliwość zdobycia wiedzy praktycznej, która doskonale uzupełnia się z teorią zdobytą podczas zajęć.

GALERIA

/L. Kasprzak/

Berlin Weihnachtsmarkt 2016

W przedświątecznym nastroju w piątek 9 grudnia 47 uczniów naszej szkoły [z klas: 1TL, 1TLE, 3TL] udało się do stolicy Niemiec na tradycyjny jarmark świąteczny Weihnachtsmarkt. Zanim dotarliśmy na Alexanderplatz, gdzie w adwencie odbywa się jeden z najatrakcyjniejszych jarmarków Berlina czekał nas bogaty program zwiedzania miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w parlamencie RFN. Wczesnym rankiem po obowiązkowej kontroli osobistej weszliśmy na szczyt budynku Reichstagu i z jego nowoczesnej, szklanej kopuły podziwialiśmy panoramę Berlina.

Następnie udaliśmy się wraz z przewodnikiem na spacer po centrum miasta. Poznaliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca stolicy Niemiec takie jak Brama Brandenburska, ulica Unter den Linden, pomnik Holocaustu, Mur Berliński czy Plac Poczdamski.

Berlin słynie z kilkudziesięciu ciekawych i różnorodnych tematycznie muzeów. Dotarliśmy do jednego z najbardziej popularnych i interesujących Technikmuseum. W części głównej muzeum techniki mieliśmy okazję zapoznać się m.in. z historią transportu kolejowego, morskiego i lotniczego a w części eksperymentalnej Spectrum każdy uczestnik mógł osobiście poznać działanie różnych wynalazków ludzkości takich jak elektryczność, telefon, komputer czy samochód. Uczniom szczególnie spodobała się kolekcja starych aut oraz robot-przewodnik, który chętnie służył pomocą zagubionym zwiedzającym.

Po południu dotarliśmy na Alexanderplatz, gdzie w pobliżu charakterystycznej dla Berlina wieży telewizyjnej spacerowaliśmy po tradycyjnym niemieckim jarmarku bożonarodzeniowym. Na jarmarku podziwiać można było m.in. bogactwo ozdób choinkowych, dziadków do orzechów czy drobnych upominków świątecznych. Uczniowie mogli spróbować tradycyjnych przekąsek na ciepło takich jak Carrywurst czy typowych niemieckich słodyczy.

Po zakupach na świątecznym jarmarku Weinachtsmarkt oraz w pobliskim domu handlowym zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Polski.

GALERIA

/P. Hyżyk/

„Ile jest warte ludzkie życie?”. „Zbrodnia i kara” F. Dostojewskiego na deskach teatru w Gnieźnie.

Dnia 17 listopada br. „nieformalna grupa miłośników teatru”, uczniowie klas: 4Ti, 3LDR i 4TH, razem z opiekunkami, p. E. Nowaczyk i A. Bartkowiak, po raz drugi już w tym roku szkolnym udała się do gnieźnieńskiego Teatru im. A. Fredry.

W pamięci pozostanie nam wierna i mroczna inscenizacja klasycznego arcydzieła literatury światowej - „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego. Trochę rozczarował poziom gry aktorskiej studenta PWSFiT z Łodzi - Wojciecha Lato. Wcielając się w postać głównego bohatera powieści, Rodiona Raskolnikowa, buduje ją na jednym poziomie emocjonalnym, na dwóch minach i kilku gestach. Popisem aktorskiego talentu natomiast popartym świetnym warsztatem były dialogi Porfirego (w tej roli Wojciech Kalinowski) i Swidrygajłowa (Mariusza Saniternika znakomicie prowadzącego swoją rolę). Choć przedstawienie trwało aż 3 godziny, udało się twórcom spektaklu uniknąć dłużyzn. Opuszczaliśmy gmach teatru poruszeni i zadowoleni. Spektakl wart obejrzenia, stał się przyczynkiem do rozmów... Polecamy.

GALERIA

/E. Nowaczyk, A. Bartkowiak/

Wycieczka do DECORY w Środzie Wlkp.

Dnia 22 listopada 2016 r. w ramach tzw. wycieczek eksperckich, podczas których zdobywamy praktyczną wiedzę z zakresu logistyki, klasa 1 TL wraz z wychowawcą Lidią Kasprzak oraz p. Kariną Józefiak odwiedziła firmę Decora.

Na początku pan Jacek Ożański – kierownik logistyki dystrybucyjnej oprowadził nas po magazynach, gdzie zobaczyliśmy na czym polega profesjonalnie zorganizowane magazynowanie towarów, jak wyglądają różnego rodzaju regały i z czego się składają. Poznaliśmy metody skanowania, zobaczyliśmy, jak zorganizowany jest transport wewnętrzny firmy oraz w jaki sposób kompletuje się wyroby gotowe do wysyłki.

Następnie przeszliśmy do hali produkcyjnej, w której kolejny nasz przewodnik, przedstawił proces produkcji w DECORZE. Poznaliśmy surowce wykorzystywane w produkcji, pracę maszyn wytwarzających np. listwy przypodłogowe i podkłady pod panele. Zobaczyliśmy, jak towar wytworzony w produkcji zostaje składowany, pakowany i przewożony do magazynu wyrobów gotowych.

GALERIA

/L. Kasprzak/

Z wizytą w teatrze

Ile jest warte życie ludzkie, czy odbierając je stajemy się kimś wyjątkowym? Takie pytania zadawał sobie geniusz światowej literatury, Fiodor Dostojewski, wraz z bohaterem Zbrodni i kary – Rodionem Raskolnikowem.

Rozważaniem o problemie winy i odpowiedzialności za własne czyny była inscenizacja tekstu Dostojewskiego, który 15 listopada obejrzeli uczniowie 3TSH i 3TL na deskach Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie.

Po spektaklu, który był strawą dla ducha, uczestnicy wycieczki regenerowali swoje siły witalne, przyznajmy to, niezbyt zdrowym, ale smacznym jadłem.

/B. Gierczyńska/

Wycieczka do Bramy Poznania

W dniu 02.11.2016r. klasa 1 TL wraz z wychowawcą Lidią Kasprzak oraz p. Ewą Karaśkiewicz wybrała się do Poznania na warsztaty pt: „Millenium czy Tysiąclecie?” - Brama Poznania.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ekspozycją główną w sali Witraż a następnie wzięli udział w warsztatach dotyczących roku 1966, Chrztu Polski, Millenium i Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Celem zajęć było rozwijanie umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia. Uczniowie korzystali z narzędzi interaktywnych dostępnych na ekspozycji pracując z tekstami źródłowymi. Projekty wykonane w grupach dot. obchodów Millenium Chrztu Polski oraz Tysiąclecia Państwa Polskiego zaprezentowali pozostałym uczniom z klasy.

GALERIA

/L. Kasprzak/

Światełko dla tych, którzy odeszli...

W dniu 2 listopada - Dzień Wszystkich Zmarłych - to dobry czas na nieśpieszną zadumę nad przemijaniem.

To nie przypadek, że ten właśnie dzień uczniowie klas: I TLE i III TSH wraz z opiekunami: B. Gierczyńską, K. Napierałą i M. Pawlicką - Mądry, wybrali na swą peregrynację po średzkiej nekropolii.

Wizyta na cmentarzu ,będąca zwieńczeniem szkolnej akcji Znicz, przerodziła się w swoistą lekcję historii, a to za sprawą p. Stanisława Frankowskiego, członka Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego, który przybliżył dzieje wielu wybitnych rodzin, spoczywających na średzkim cmentarzu. Biografie rodzin Henke, Kozubskich, Schmidtów, Popieszalskich, Zarembów, Neymanów oraz Trąmpczyńskich, wpisane zostały, przez naszego przewodnika, w ich patriotyczną działalność.

Niewątpliwie była to osobliwa lekcja o przeszłości naszej małej ojczyzny... Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą - słowa ks. J. Twardowskiego nabrały szczególnego znaczenia przy grobie byłego dyrektora Centrum – M. Ardellego, gdzie uczniowie również zapalili znicze.

GALERIA

/B. Gierczyńska/

Wizyta w Galerii Miejskiej w Środzie Wlkp.

Dnia 28 października klasa 4 TEG wraz z wychowawcą, panią Agatą Kamińską odwiedziła Galerię Miejską znajdującą się na Starym Rynku w Środzie. Mieliśmy okazję obejrzeć wystawę pt. „Podwórko”, która obejmowała czarno-białe fotografie. Zdjęcia zostały wykonane przez kilku fotografów. Znajdowały się na nich zarówno miejsca związane ze Środą, jak również z innymi miastami. Zachęcamy do odwiedzania Galerii i obcowania ze sztuką. Informację o aktualnych wystawach możecie znaleźć pod tym adresem: http://www.koszuty.pl/wystawy_czasowe.php

GALERIA

/J. Litkowska 4TEG, A. Kamińska/

Wycieczka do firmy POLIPAK SP. Z O.O. w Środzie Wlkp.

W dniu 24.10.2016r. klasa 1 TL wraz z wychowawcą Lidią Kasprzak oraz p. Karoliną Napierałą wybrała się do firmy Polipak w Środzie Wlkp. zajmującej się produkcją opakowań z folii polietylenowej – głównie produkcją worków na śmieci oraz worków foliowych.

Firma ta posiada zaplecze techniczne w postaci nowoczesnego parku maszynowego, który mieliśmy okazję zobaczyć oraz wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, dzięki której dowiedzieliśmy się o całym przebiegu procesu produkcji i produktów foliowych. Zapoznaliśmy się również z wyposażeniem i funkcjonowaniem magazynów; przechowywaniem surowców i wyrobów gotowych a także z polityką firmy wobec klientów, dostawców i odbiorców.

GALERIA

/L. Kasprzak/

Na ścieżkach kultury...

Muzeum Narodowe to miejsce, w którym gromadzi się dziedzictwo narodowe i światowe. Muzeum Narodowe w Poznaniu przyciąga zwiedzających wieloma arcydziełami sztuki polskiej i obcej, od czasów najdawniejszych po współczesne, ale także prowadzi działalność edukacyjną i popularyzującą kulturę wysoką.

Czytanie dzieła sztuki to osobna umiejętność, której nabywa się poprzez naukę i w tym właśnie celu uczniowie CKZiU (klasy 1tl i 1tg) wzięli udział w lekcji muzealnej, która odbyła się 20 października. Pod okiem historyka sztuki uczniowie uczyli się patrzeć na dzieło sztuki i odczytywać jego sensy symboliczne. Zdobytą wiedzę próbowali też zastosować w praktyce, samodzielnie analizując dwa obrazy: Dziewczynkę z obręczą Władysława Podkowińskiego oraz Orkę Józefa Chełmońskiego.

Uczniowie odwiedzili także Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, na którym znajduje się symboliczny grób patrona szkoły, Hipolita Cegielskiego.

GALERIA

/B. Gierczyńska, A. Leporowska/

Wycieczka do Browaru Lech w Poznaniu

Grupa gastronomiczna z klasy 4 TEG wraz z p. Torzyńską i Tomczyk – Wojciechowską w czwartek 20.10.2016r. wybrała się na wycieczkę do browaru Lech w Poznaniu.

Mieliśmy okazję zobaczyć poszczególne etapy produkcji piwa. Po obiekcie oprowadzała nas bardzo energiczna pani przewodnik, która najpierw zabrała nas do warzelni, gdzie mogliśmy spróbować słód i chmiel używany do produkcji piwa. Następnym etapem była fermentacja, po czym przeszliśmy do pomieszczenia gdzie odbywała się filtracja oraz laboratoryjna kontrola. Pani przewodnik podzieliła się z nami ciekawostkami dotyczącymi przechowywania piwa i pracy degustatora. W drodze do butelkowni mieliśmy okazję zobaczyć proces leżakowania. Końcowy etap, czyli butelkowanie był bardzo złożony i zajął najwięcej naszej uwagi. Dla nas największą atrakcją był końcowy quiz i nietypowa fotobudka w kształcie gigantycznej puszki piwa. Ostatnim elementem wycieczki była degustacja bezalkoholowego piwa oraz otrzymanie certyfikatów Piwowara Browaru Lech. Podczas degustacji rozegrał się bardzo ważny mecz w piłkarzy ki. Naprzeciwko siebie stanęli opiekunowie i uczniowie.

W drodze powrotnej mieliśmy okazję obejrzeć wystawę robotów filmowych w Centrum Handlowym M1.

GALERIA

/Uczniowie klasy 4TEG/

Próba bicia Rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu RKO

Grupa ratownicza kl. 3LDR wraz z opiekunkami Moniką Kawicką i Karoliną Napierałą w poniedziałek 17.10.2016 o godz. 12.00 podjęła próbę pobicia Rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Uczniowie CKZiU już drugi raz skorzystali z zaproszenia i wraz z uczniami SP nr 3 i przy współudziale średzkiego oddziału PCK oraz strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Środzie Wlkp., na średzkim Starym Rynku przez 30 min. prowadzili RKO.
Akcję po raz czwarty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować". W Polsce do akcji włączyło się ponad 85000 osób. Poprzedni rekord został ustanowiony w Niemczech, wzięło w nim udział 11 840 osób.

Obejrzyj filmik z akcji bicia rekordu >> tutaj

GALERIA

/M. Kawicka, K. Napierała/

Spotkanie z Antygoną w gnieźnieńskim teatrze

Aby przekonać się, jak treść antycznej tragedii Sofoklesa przełożono na spektakl teatralny, uczniowie klas 3 ldr i 4 th wybrali się w dniu 28 września br. do Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie. Młodzież, która za kilka miesięcy zmierzy się z egzaminem maturalnym, mogła przypomnieć sobie ważną pozycję z kanonu literatury klasycznej. Odwieczny konflikt między prawem ziemskim a racjami serca, sumienia i religii został przez aktorów gnieźnieńskiego teatru pokazany w sposób ciekawy i , co zaskakujące, nie aż tak bardzo uwspółcześniony, jak inne sztuki wystawiane na deskach tego teatru. Uczniom spektakl podobał się. Ponieważ jednak we wszystkim istnieć musi równowaga, posileni intelektualnie i duchowo nie oparli się pokusie fastfoodowej uczty w pobliskiej restauracji Mc Donald's. Było więc, jak zawsze, coś dla ducha i coś dla ciała.

/A. Bartkowiak, E. Nowaczyk/

Porcja bezpiecznej adrenaLINY

W myśl teorii, że tężyznę fizyczną rozwijać trzeba, uczniowie 2TSE i 3TSH, 26 września br., żądni przygód i aktywnego wypoczynku, pokonywali niełatwą trasę w parku linowym w Obornikach i spoglądali na ziemię niczym drony.
Była pozytywna energia, zjazd tyrolką wyzwalał niezłe emocje, zaś siatkę pająka uznano za ekstremalne doznanie.

GALERIA

/B. Gierczyńska, J. Tomczyk- Wojciechowska, H. Ratajska- Sobik/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w ¦rodzie Wielkopolskiej
webmaster