Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
 Wycieczki
 Konkursy
 Wydarzenia
 Pola Nadziei
 Klub Wolontariusza
 Kropelka
 Wspólne działania
 Biblioteka
 Tydzień kultury
 Zawody sportowe
Rok szkolny 2017/2018UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA ROSYJSKIEGO
Edukacja globalna w Wielkopolsce
Średzki e-doradca zawodowy
Szkolenie EPAL dla logistyków
Średzkie akcenty w I Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego
Hipolit na Sejmikach Rzemiosła
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 DLA KLAS MATURALNYCH
TYDZIEŃ ZDROWIA W HIPOLICIE
Ewakuacja i edukacja w szkole
Spotkanie z Konsulem honorowym Królestwa Wielkiej Brytanii
PRZEDSZKOLAKI NA TRAMPOLINACH W HIPOLICIE
Szkolny dzień fryzjera
Targi Pracy i Edukacji
CKZiU na spotkaniu z zawodem w Kostrzynie
Pierwszy Dzień Wiosny
Walentynkowa „Promocja zdrowego żywienia”
Bezpieczne walentynki
Dzień Bezpiecznego Internetu
Spotkanie opłatkowe w Święto Trzech Króli...
PAMIĘĆ O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM
W Bożonarodzeniowym darze...
KARTKI Z POWSTANIA
WARSZTATY KULINARNE W HIPOLICIE
Dopalacze niszczą życie
1 grudnia „Ręce w górę za profilaktyką HIV” Światowy Dzień AIDS
17 listopad - Światowy Dzień Rzucania Palenia
22 listopad - Dzień Walki z Paleniem Tytoniu

„Droga do wolności”
„Wolność ja kocham i rozumiem” – 11 listopada na rockowo
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
SZKOLNY DZIEŃ CHLEBA, ŚWIATOWY DZIEŃ MAKARONU
PAMIĘĆ O TYCH, KTÓRZY ODESZLI
Młodzież CKZiU wzięła udział w Marszu Czystych Szkół
ROCZNICA WYDARZEŃ 20.10.1939 R.
Marsz Czystych Szkół
Dzień Edukacji Narodowej

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Nagrodzeni uczniowie CKZiU na Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017

/B. Kuropka/

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA ROSYJSKIEGO

Według międzynarodowego kalendarza rocznic Organizacji Narodów Zjednoczonych 6 czerwca jest obchodzony Dzień Języka djr (17 kB)Rosyjskiego. 6 czerwca to dzień urodzin wielkiego rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina. Uważany jest on za twórcę współczesnego literackiego języka rosyjskiego.
Dziś język rosyjski jest na ósmym miejscu na świecie pod względem liczby rodzimych użytkowników i na piątym miejscu w ogólnej liczbie mówiących w tym języku. Łącznie język rosyjski na świecie zna około 260 milionów ludzi. Jest to jeden z najbogatszych języków na świecie, w który stworzono wspaniałą literaturę klasyczną. Zajmuje czwartą pozycję wśród najczęściej tłumaczonych języków. W 2013 roku język rosyjski przesunął się na drugie miejsce wśród najbardziej popularnych języków w Internecie.
Tradycyjnie obchody Dnia Języka Rosyjskiego odbywają się w europejskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Jednak uczniowie naszej szkoły także mieli okazję świętować ten dzień, słuchając współczesnej muzyki rosyjskiej i oglądając komedię romantyczną „Ирония любви» (pol. „Zakład o miłość”) To historia pięknej dziewczyny o imieniu Asel. Zwyczajny dzień Asel zaczyna się od zakupów a kończy drinkiem na werandzie drogiej restauracji. Nawet najlepsze przyjaciółki jej zazdroszczą. Przecież ma wszystko o czym tylko można marzyć: narzeczonego - posiadacza pól naftowych, mieszkanie w centrum Moskwy i życie pełne przyjemności. Rzecz najważniejsza, jest piękną kobietą i ma szczególny dar przyciągania do siebie mężczyzn. By przełamać kolejną barierę cały swój urok kieruje na uwiedzenie bardzo niecodziennego mężczyzny, życiowego nieudacznika, maminsynka Iwana.
źródło:
https://zalukaj.com/zalukajfilm/10470/zaklad_o_milosc_ironiya_lyubvi_2010.html

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Rosyjskiego chętni uczniowie mogli także spróbować swoich sił w teście wiedzy o Rosji.
Najlepiej z zadaniem poradzili sobie:
1. Bogumił Wieliński, kl. 2 TSE – 19 pkt
2. Dominika Jóźwiak, kl. 2 TG i Filip Polody, kl. 1 TI – 17 pkt.
3. Sylwia Marciniak, kl. 2 TG, Krzysztof Pawłowski, kl. 1 TI,
Angelika Siemieniec, kl. 2C – 16 pkt.

/K. Napierała/

Edukacja globalna w Wielkopolsce

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach w ramach projektu "Globalna - lokalna - wspólna. Edukacja globalna w Wielkopolsce." Warsztaty realizowane były przez Stowarzyszenie Jeden Świat. Tematyka zajęć dotyczyła zagadnień globalnych - turystyki, problemów czy gospodarki. Spotkania te będą kontynuowane w kolejnym roku szkolnym.

Strona www

GALERIA:

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

Średzki e-doradca zawodowy

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Środzie Wlkp. zaprasza do udziału w zajęciach efektywne doradztwo zawodowe w powiecie średzkim.

Szczegóły na stronie i plakacie.

Strona www

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

Szkolenie EPAL dla logistyków

Uczniowie klasy II i III Technikum Logistycznego przeszli w maju kilkugodzinne szkolenie z zakresu standardu palet EPAL i EUR. Szkolenie przeprowadził pan Paweł Wojciechowski – pełnomocnik Zarządu ds. Rozwoju Polskiego Komitetu Narodowego EPAL. Szkolenie bardzo zainteresowało uczniów i jest bardzo przydatne w pracy przyszłego logistyka.

Szkolenie zakończyło się przyznaniem imiennych certyfikatów wystawionych przez Polski Komitet Narodowy EPAL.

GALERIA:

/A. Ibron, E. Kubiak/

Średzkie akcenty w I Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego

W dniu 7 czerwca 2017 roku uczniowie klasy 1TI, Angelika Handke i Kacper Murawski, zwycięzcy powiatowych eliminacji Konkursu ogłoszonego przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego, wzięli udział, wraz opiekunką – Emilią Nowaczyk, w niecodziennym wydarzeniu. Razem z 80–cio osobową grupą uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa zasiedli w sali Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, by uczestniczyć w I Sejmiku Młodzieży WW. To niebywały sukces uczniów naszej szkoły. Temat wiodący sesji brzmiał: „Marzenia młodzieży o Wielkopolsce. 2020+”. Celem spotkania uczniów, zaangażowanych w życie lokalnych społeczności było wypracowanie uchwały przedstawiającej ocenę sytuacji w województwie w aspekcie potrzeb młodzieży.

„Co młodzi ludzie chcieliby zmienić w swoim mieście/powiecie?
Jak powinna wyglądać Wielkopolska za kilka/kilkanaście lat?
O czym marzą młodzi mieszkańcy Wielkopolski? …”

Na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy sesji. Prcowali oni w czterech Komisjach tematycznych : Przedsiębiorczości, środowiska, Kultury oraz Edukacji i Rodziny. Efekty pracy przedstawili na forum. Oto najciekawsze postulaty wypracowane w czasie sesji, przedstawione przez wybranych przedstawicieli poszczególnych Komisji:

  • stworzenie ogólnodostępnego portalu na temat konkursów dla uczniów
  • budowa ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą im towarzyszącą
  • rewitaliacja obiektów sportowych
  • położenie większego nacisku na kształcenie praktyczne z zakresu podstawowej ekonomii
  • walka ze smogiem
  • powołanie centrów edukacji ekologicznej
  • stworzenie „systemu ostrzegania” – rankingu najgorszych i najlepszych placówek edukacyjnych w województwie z wyróżnieniem różnych typów szkół
  • stworzenie warsztatów otwartych z zakresu kultury i sztuki dla szkół ponadgimnazjalnych

Goście Urzędu Marszałkowskiego, zarówno uczniowie jak i ich opiekunowie, mieli wyjątkową okazję wysłuchać wystąpienia gościa, Pana Petera Von Unruha, Dyrektora Biura Heskiego Parlamentu oraz Przewodniczącej SWW, Pani Zofii Szalczyk, a także Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Pana Marka Woźniaka. Dowiedzieli się, jakie zadania pełni Zarząd, w jaki sposób funkcjonuje Sejmik oraz jak ważne i odpowiedzialne zadanie stoi przed młodymi radnymi.

Opiekunowie zespołów uczniowskich w czasie pracy ich podopiecznych, dzięki uprzejmości Dyrektora Kancelarii Sejmiku WW, Pana Ryszarda Taciaka (średzianina z pochodzenia!) mieli okazję i niewątpliwą przyjemność zapoznać się z organizacją i warunkami pracy zatrudnionych w Urzędzie pracowników kilku departamentów. Szczególnie miłym akcentem dla uczniów naszej szkoły było spotkanie z Radną WW, Przewodniczącą Komisji Gospodarki, Panią Mirosławą Katarzyną Kaźmierczak. Sejmik zakończyło wręczenie uczniom zaświadczeń o udziale w sesji oraz pamiątkowych prezentów. Wróciliśmy do domów bogatsi o nowe, cenne doświadczenia, które, mamy nadzieję, w niedalekiej przyszłości przyniosą owoce. Otrzymaliśmy bowiem serdeczne zaproszenie na spotkanie z Panią Mirosławą Katarzyną Kaźmierczak oraz Panem Ryszardem Taciakiem, którzy chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą z młodzieżą naszej szkoły.

GALERIA:

/E. Nowaczyk/

Hipolit na Sejmikach Rzemiosła

Sejmiki Rzemiosła odbyły się 31 maja 2017r. Nasza szkoła kolejny raz była współorganizatorem tej imprezy.
Podczas oficjalnej części uroczystości Dyrektor Marek Kostka odebrał Honorową Odznakę Rzemiosła dla Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przyznaną przez Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie.
Na Starym Rynku prezentowały się szkoły i lokalni rzemieślnicy. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem min. dzięki pokazom eksperymentów fizycznych odbywających się pod nadzorem p.Sebastiana Kawickiego. Ciekawość wzbudzał robot zbudowany z klocków LEGO, którego nasi uczniowie zaprogramowali tak, żeby w jak najmniejszej ilości ruchów ułożył kostkę Rubika.
Grupa gastronomiczna pod opieka p.Emilii Bodylskiej prezentowała swoje umiejętności w carvingu i częstowała przepysznym chłodnikiem.
Nasi uczniowie pod kierunkiem p.Barbary Gierczyńskiej na wesoło przedstawili ofertę szkoły. Obok naszego stoiska pracowali fryzjerzy ze średzkich salonów, gdzie nasi uczniowie odbywają praktyczną naukę zawodu. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali kadeci z klas policyjnych.


GALERIA:

/K.Torzyńska, J.Tomczyk-Wojciechowska/

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 DLA KLAS MATURALNYCH

FOTORELACJA:

/K. Górecka/

TYDZIEŃ ZDROWIA W HIPOLICIE

W dniach 03-07. kwietnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej został zorganizowany Tydzień Zdrowia. Koordynatorkami akcji były: Karina Górecka oraz Katarzyna Hoffmann- Kulawik.

W tygodniu odbyły się następujące spotkania profilaktyczne z: p. Barbarą Kubiak- przewodniczącą Średzkich Amazonek, p. Anną Gogojewicz- dietetykiem, przedstawicielką Uni- Terra Wyższej Szkoły w Poznaniu, podkomisarzem Mateuszem Osińskim przedstawicielem Urzędu Celno- Skarbowego w Poznaniu, Andrzejem Paciorkowskim- średzkim lekarzem, przedstawicielami Straży Pożarnej, sierż. Natalią Nowak- przedstawicielką Policji, Julią Siejak- akcja „ Włosem w raka” oraz przedstawicielkami Sanepidu.

Tegorocznym tematem przewodnim była depresja. Depresja to powszechnie występujące zaburzenie psychiczne, które dotyka osoby w każdym wieku, ze wszystkich środowisk i we wszystkich krajach. Aktywność fizyczna jest skutecznym środkiem walki z depresją, a jeszcze lepszym jej zapobiegania. Ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ zarówno na ciało jak i umysł. W związku z tym zorganizowano zajęcia skierowane do młodzieży oraz gości: aerobik, spacer z kijkami, jazdę na rolkach, mecze piłki nożnej na Orliku, jump oraz zawody pływackie.

Dzieciom ze średzkiego przedszkola „ Krasnal Hałabała” bardzo spodobały się zajęcia na trampolinach. Przewlekła depresja ma związek z niedoborem niektórych składników pokarmowych, dlatego w pracowni gastronomicznej przygotowano zdrową żywność- surówki, którymi poczęstowano młodzież. Oprócz tego przez radiowęzeł wyemitowano audycję na temat zdrowego odżywiania.

Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za cenne uwagi, fantastyczne zajęcia oraz poświęcony czas. Wszystkim współorganizatorom dziękujemy za współpracę przy organizacji oraz ciekawe pomysły.

/K. Górecka/

Ewakuacja i edukacja w szkole

12 kwietnia przedstawiciele Komendy PSP ze Środy Wielkopolskiej uczestniczyli w próbnym alarmie ewakuacyjnym dla ponad 450 uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej. Po sprawnej ewakuacji Z-ca Komendanta Powiatowego st. kpt. Maciej Kaczmarek przedstawił nauczycielom biorącym udział w ćwiczeniach wnioski z przeprowadzonego alarmu i przypomniał podstawowe zasady obowiązujące podczas ewakuacji. Spotkanie z kadrą pedagogów było doskonałą okazją do budowania świadomości oraz wiedzy nauczycieli i wychowawców związanej z zagrożeniami ze strony tlenku węgla, niebezpieczeństw podczas wypalania traw oraz ogólnej problematyki związanej z ochroną przeciwpożarową.

/źródło: KPPSP w Środzie Wlkp./

Spotkanie z Konsulem honorowym Królestwa Wielkiej Brytanii

Gościliśmy w naszej szkole pana Włodzimierza Walkowiaka - Konsula honorowego Królestwa Wielkiej Brytanii, jak również Dziekana Korpusu Konsularnego w Poznaniu. W trakcie spotkania nasz gość wyjasnił rolę i zadania konsulatów w systemie służby dyplomatycznej, zdefiniował pojęcia : ambasda, konsulat honorowy i zawodowy. Opowiedział o historii powstania kosulatów honorowych, kryteriach jakie musi spełniać kandydat i o codziennej pracy. Z wielkim zainteresowaniem uczestnicy wysłuchali relacji z przyjęcia dyplomatycznego z udziałem Królowej Elżbiety II w pałacu Buckingham w którym Konsul Walkowiak uczestniczył. Nie zabrakło też pytań o kuchnię angielską, cechy narodowe Anglików, obowiązki Konsula po Brexicie. Spotkanie uświetnił występ wokalny zespołu w składzie: Paulina Szczepańska, Weronika Marchwiak i Patryk Mendyka.

/M. Stępień/

PRZEDSZKOLAKI NA TRAMPOLINACH W HIPOLICIE

W dniu 6 kwietnia grupa „Pszczółek” z przedszkola Krasnal Hałabała wzięła udział w zajęciach na trampolinach organizowanych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp.
Zabawy z dziećmi prowadziła uczennica Hipolita – Marta Grześkiewicz, która jest jednocześnie instruktorką JUMP-a na w/w trampolinach. Zajęcia sportowe są bardzo ważnym elementem w wychowaniu oraz edukacji fizycznej. Marta świetnie poprowadziła zajęcia z dziećmi, które bardzo chętnie ćwiczyły i angażowały się w zabawy. Jeśli dziecko lub młody człowiek zostanie zauroczony sportem, może on stać się twórczy i szlachetny; przeciwnie stanie się melancholijny, zamknięty. Zaproszenie dzieci do Hipolita było również ważnym ogniwem współpracy naszej szkoły z innymi placówkami ze Środy Wlkp. Niektóre z tych dzieci pewnie zostaną w przyszłości uczniami tejże szkoły. Dzieci wraz z Paniami z przedszkola serdecznie podziękowali naszej instruktorce i zapowiedzieli, że chętni do nas wrócą na podobne tego typu zajęcia.

/M. Łuczak/

Szkolny dzień fryzjera

Fotorelacja:

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

Targi Pracy i Edukacji

W Ośrodku Kultury w Środzie Wlkp. w dniu 6 kwietnia 2017 roku Powiatowy Urząd Pracy we współpracy z Punktem Pośrednictwa Pracy OHP oraz Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Środzie Wlkp. zorganizowały I Targi Pracy i Edukacji. Nasza szkoła uczestniczyła w tym wydarzeniu prezentując ofertę edukacyjną na rok szkolny 2017/18.

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

CKZiU na spotkaniu z zawodem w Kostrzynie

30 marca w Sali Kostrzynianka odbyło się „Spotkanie z zawodem”, organizowane przez Młodzieżową Radę Miejską Gminy Kostrzyn. W wydarzeniu brali udział uczniowie klas III gimnazjum z terenu całej gminy. Podczas spotkania przedstawiciele wielu zawodów prezentowali młodzieży charakterystykę każdej pracy, prezentowali ścieżkę zawodową, odpowiadali na zadawane pytania i starali się przybliżyć tajniki swoich fachów. W „Spotkaniu z zawodem” można było zapoznać się z zawodem kosmetyczki, strażaka, fryzjera, weterynarza, prawnika, psychologa, policjanta, ratownika medycznego, rzemieślnika i komandora marynarki wojennej.

/źródło: UM Kostrzyn/

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca postanowiliśmy przywitać wiosnę w sposób aktywny i twórczy. W tym dniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w grze terenowej. Każda klasa wraz z opiekunami wykonała określony zestaw zadań, z którego wywiązała się znakomicie. Po wyczerpującej wędrówce ulicami i dróżkami Środy Wlkp. na wszystkie grupy czekały grillowane kiełbaski przygotowane przez uczniów klasy 2TG oraz 4TEG pod opieką pani Emilii Bodylskiej i Małgorzaty Mikołajczak.

Dziękujemy wszystkim sponsorom za możliwość zorganizowania dla młodzieży i opiekunów szkolnego grillowania w ramach Pierwszego Dnia Wiosny.GALERIA:

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

Walentynkowa „Promocja zdrowego żywienia”

14 lutego uczennice klasy 2TG z opiekunem E.Bodylską zaproponowały walentynkowy zdrowy deser -kaszkę manną z musem truskawkowym. Jest to kolejna odsłona potrawy z cyklu „ promocji zdrowego żywienia” . W ramach akcji uczniowie przygotowują potrawy o wysokiej wartości odżywczej, a na degustację zapraszają społeczność szkolną.
Przepis na potrawę:
Walentynkowa kaszka manna z musem truskawkowym - Normatyw surowcowy na 10 porcji
Kasza manna – 120g
Mleko - 450cm3
Woda - 450cm3
Cukier – 200g
Truskawki – 300g
Sposób wykonania
Ugotować kaszę mannę, dodać cukier i wymieszać. Zmiksować truskawki, z musu na przestudzonej kaszce zrobić serduszka. Podawać udekorowane ciasteczkami w kształcie serduszka.

/M. Kawicka/

Bezpieczne walentynki

W poniedziałek 13 lutego 2017 odbyło się spotkanie uczniów klas 1 LOP i 1TG z panią Smytry i panią Gonerko z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Środzie Wlkp. Uczniowie obejrzeli prezentację na temat zagrożeń zdrowotnych wynikających z możliwości ryzykownych zachowań pod wpływem romantycznej atmosfery związanej z walentynkami. Zapoznali się również z danymi liczbowymi dotyczącymi zachorowań na AIDS i zakażeń wirusem HIV w województwie wielkopolskim w roku 2016.

/K. Hoffmann-Kulawik/

Dzień Bezpiecznego Internetu

15 lutego 2017r. uczniowie klas: 1 LOP, 1 TL, 1 TLE, 1 TE, 1 TI i 1 TG spotkali się z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp, sierż. Natalią Nowak.
Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci. Pani sierżant scharakteryzowała zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej traumę, a nawet doprowadzić do samobójstwa. Uczniowie usłyszeli, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.
Policjantka uczulała, że cyberprzemoc jest przestępstwem i jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, gdyż wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy. Można także skontaktować się z profesjonalistami, szukając pomocy np. u konsultantów Helpline.org.pl (800 100 100).
Na spotkania poruszony został również problem handlu ludźmi. Podczas rozmowy z uczniami sierż. Nowak wyjaśniła czym jest handel ludźmi oraz jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać przed wyjazdem za granicę.
Na zajęciach zostały wykorzystane filmy profilaktyczne.

/R. Mikołajczak, A. Karbowiak/

Spotkanie opłatkowe w Święto Trzech Króli...

Miłym akcentem obchodów Święta Trzech Króli, dla artystów z Centrum, było opłatkowe spotkanie w Cechu Rzemiosł Różnych. Członkowie grupy teatralnej z CKZiU zostali zaproszeni przez starszego cechu- pana Tadeusza Pateckiego, by uświetnić swoim programem, spotkanie opłatkowe.
Występ młodzieży podobał się, po przedstawieniu otrzymali gromkie brawa.

/B. Gierczyńska/

PAMIĘĆ O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

W dniu 27 grudnia 2016 r. odbyły się w Środzie Wlkp. uroczystości upamiętniające 98 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zainaugurowane zostały Mszą Świętą w Kolegiacie, po zakończeniu której uczestnicy obchodów udali się na Kwaterę Powstańców Wielkopolskich, znajdującą się na średzkim cmentarzu. Tam kontynuowano uroczystości patriotyczne, w trakcie których głos zabrali m. in. przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich i Grupy Rekonstrukcyjnej Bohaterów I Kompanii Średzkiej. Wspomnianą część obchodów zakończyło złożenie wiązanek kwiatów przez przybyłe delegacje, w tym delegację naszej szkoły składającą się z uczniów klas policyjnych tj. Jesiki Poborskiej, Patryka Mendyki i Arkadiusza Wujka oraz dyrektora szkoły Marka Kostki i nauczyciela historii Agaty Kamińskiej. Towarzyszył nam także poczet szkolny, w którego skład wchodzili: Patrycja Jóźwiak, Angelika Tomaszewska i Mateusz Owczarzak. Dalsza część uroczystości przeniosła się na strzelnicę LOK, gdzie powstał obóz Średzkiego Orła Powstańczego 1 Kompanii Średzkiej.

/A. Kamińska/

W Bożonarodzeniowym darze...

Betlejem jest blisko, na odległość ludzkiego serca, na odległość dłoni otwartej... - przekonywała grupa teatralna Centrum podczas opłatkowego spotkania nauczycieli, pracowników szkoły, emerytów i rencistów, 22 grudnia.
Spotkanie, którego mottem były słowa: Betlejem jest w Nas przybliżyły głębię, sens i magię Świąt Bożego Narodzenia, skłoniły do refleksji nad sensem miłości. W bożonarodzeniowym orędziu wydźwięczał chłód betlejemskiego żłobu ocieplany przez gorące ludzkie serca. Spektakl przybliżył widzom tajemnicę Bożego Narodzenia i powszechnego powołania do pójścia szlakiem Betlejemskiej Gwiazdy. Diabeł i Anioły i aktorzy toczyli między sobą metafizyczny, często dowcipny lub groteskowy dialog.
Po obejrzeniu spektaklu ksiądz A. Przybecki podkreślił wagę świąt Bożego Narodzenia w życiu człowieka a dyrektor szkoły M. Kostka, nawiązując do przedstawienia, przytoczył przypowieść o sensie miłości, po czym złożył świąteczne życzenia.

/B. Gierczyska/

KARTKI Z POWSTANIA

…Historia przyszła do mnie, a nie ja do niej. I przeszła się po nas fest...
Słowa Mirona Białoszewskiego stały się mottem spektaklu teatralnego na podstawie „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” przygotowanego przez Kielecki Teatr Lektur. Jest to spektakl o anonimowych mieszkańcach Warszawy. Jedyną rozpoznawalną osobą jest sam Miron. Przedstawienie ukazuje losy mieszkańców Warszawy i ich zmieniające się postawy w zależności od losów. Od euforii po chęć kapitulacji. Spektakl przedstawia obraz człowieka szarego od kurzu, szukającego żywności i możliwości przetrwania. 15.12.br. spektakl obejrzały trzy klasy z CKZiU w Ośrodku Kultury w Środzie Wlkp.

/B. Kuropka/

WARSZTATY KULINARNE W HIPOLICIE

W piątek 9 grudnia 2016 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej odbyły się warsztaty kulinarne dla grupy uczniów z klasy 1tg.
Warsztaty prowadził pan Przemysław Ślęga z zakładu Hortex. Pierwszym elementem zajęć był wykład połączony prezentacją, przeprowadzony przez naszego Gościa. Zostały omówione zalety mrożonych warzyw i owoców, przedstawiono procesy zamrażania i blanszowania, scharakteryzowano produkty HoReCa, warzywa mono i mieszanki, owoce mrożone.
Drugim etapem były zajęcia w pracowni gastronomicznej, gdzie pod okiem p. Ślęgi oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych Małgorzaty Mikołajczak (także, koordynator warsztatów), Moniki Kawickiej i Emilii Bodylskiej (w systemie rotacyjnym), młodzież doskonaliła kunszt kulinarny. Uczniowie przygotowali: zupę krem z groszku, danie chińskie z ryżem i kurczakiem oraz truskawkowe tiramisu.
Wszystkie potrawy były bardzo smaczne, ocenione przez jury w składzie: p. P. Ślęga, p. wicedyrektor J.Tomczyk-Wojciechowska, p. kierownik ds. praktycznej nauki zawodu K.Torzyńska. Na temat smakowitości potraw wypowiedziała się też młodzież i nauczyciele.

/M. Mikołajczak/

Dopalacze niszczą życie

W dniu 2 grudnia 2016 odbyło się spotkanie profilaktyczne uczniów klas 2TL, 1LOP, 1TLE z p. I. Gonerka i p. E. Smytry pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Wlkp. Spotkanie ostrzegało uczniów przed wpływem dopalaczy i innych substancji odurzających na organizm człowieka. Było lekcją przestrogi. Spotkanie zakończyło się projekcją filmu pt. "Dopalacze".

/K. Hoffmann-Kulawik/

1 grudnia „Ręce w górę za profilaktyką HIV”
Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS, obchodzony 1 grudnia, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS.
Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać.
Osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
Epidemia HIV to problem wciąż aktualny, dlatego w dniach 28.11-2.12.2016 odbyły się w klasach pierwszych zajęcia profilaktyczne promujące bezpieczne zachowania chroniące przed zakażeniem wirusem HIV. Pamiętajmy: Nie ma ryzyka zakażenia HIV w sytuacjach takich jak mieszkanie pod jednym dachem z osobą zakażoną HIV, przebywanie np. w kinie, na basenie. Owady (np. komar) i zwierzęta nie przenoszą HIV.

/K. Hoffmann-Kulawik/

17 listopad - Światowy Dzień Rzucania Palenia
22 listopad - Dzień Walki z Paleniem Tytoniu

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia każdy palacz zachęcany jest aby przynajmniej na jeden dzień podjąć próbę zaprzestania palenia.
Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również ich bliskich.
Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci.
Wielu uczniów zdaje sobie sprawę z zagrożenia zdrowia wywołanego nałogiem.
Oto prace wykonane przez uczniów będące podsumowaniem pogadanek profilaktycznych.

/K. Hoffmann-Kulawik/

„Droga do wolności”

W dniu 14 listopada klasa 1 TL zaprezentowała społeczności szkolnej przedstawienie pt. „Droga do wolności”. Uczniowie uczcili w ten sposób pamięć osób dzięki którym możliwe było odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918r. i tych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się komunistycznej władzy.

/E. Karaśkiewicz, L. Kasprzak/

„Wolność ja kocham i rozumiem” – 11 listopada na rockowo

Uczniowie naszej szkoły uczcili Uroczystość 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości oglądając widowisko (montaż słowno-muzyczny) odnoszące się do wydarzeń, które miały miejsce w Polsce ponad 200 lat temu, aż do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 r. Fakty historyczne przeplatane twórczością polskich kapel rockowych lat 80-tych i 90-tych. Śpiewane i recytowane były protest songi takich artystów jak Armia, Brygada Kryzys, Chłopcy Z Placu Broni, Lech Janerka, Kobranocka, Kult, Maanam, Mr. Zoob, Pidżama Porno, Proletyaryat, Republika czy Tilt. Autorem scenariusza jest Tomasz Jankowski. Uczniowie, którzy wystąpili w przedstawieniu:
4TEG: Julita Połomska, Weronika Morszner
3LOP: Marlena Bartkowiak, Daria Spychała, Weronika Ciana, Ania Andrzejewska, Joanna Szymczak
2TL: Weronika Marchwiak, Paulina Szczepańska
2TSE: Nikodem Ziętkowski, Grzegorz Bartkowiak, Paweł Zawodny
Serdecznie dziękuję wszystkim za wystąpienie. I na koniec jedna myśl, że wolność, którą mamy została nam zadana i może nie trwać wiecznie, więc należy o nią dbać…

/P. Chlebicki/

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W związku z 98 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, wzięli udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia z 1918 r. O godzinie 10 w średzkiej Kolegiacie, rozpoczęła się msza św. za ojczyznę, po czym nastąpił przemarsz pod pomnik Jana Henryka Dąbrowskiego. Po odśpiewaniu hymnu Polski i przemówieniu burmistrza Środy Wlkp. Wojciecha Ziętkowskiego, nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów. W imieniu społeczności Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wiązankę złożyli uczniowie klasy 4TEG: Katarzyna Droździńska, Joanna Miszkiewicz i Konrad Czerniak oraz dyrektor Marek Kostka i nauczyciele: Agnieszka Hibner, Elżbieta Kubiak i Agata Kamińska.Podczas uroczystości obecny był również poczet sztandarowy naszej szkoły: Mateusz Owczarzak, Patrycja Jóźwiak i Angelika Tomaszewska.

/A.Kamińska/

27 X 2016 ROK - SZKOLNY DZIEŃ CHLEBA
25 X 2016 ROK – ŚWIATOWY DZIEŃ MAKARONU

Makaron jest jedną z najstarszych potraw świata. Znany był już około czterech tysięcy lat temu. Miłośników makaronu jest na całym świecie bardzo dużo. W szczególny sposób uwielbiają go Włosi ale równie chętnie jedzą go Polacy. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez makaronu. Poprawia humor, jest pożywny, pasuje do dań na ostro, na słodko, do zup, sałatek i zapiekanek. 25 października został ustanowiony Światowym Dniem Makaronu.
Pieczywo to bardzo szeroka grupa wyrobów oparta na mące, jako głównym surowcu. Woda, mleko, cukier, jaja, drożdże, zakwasy, tłuszcze, substancje smakowe, zapachowe, bakalie – to przykłady surowców ciasta ,różnicujące poszczególne grupy pieczywa piekarskiego, półcukierniczego i cukierniczego.
Celem działań w ramach SZKOLNEGO DNIA PIECZYWA jest zwrócenie uwagi na chleb. Na podniesienie świadomości konsumentów na temat właściwości pieczywa wypiekanego tradycyjnymi metodami, na jego jakość, walory odżywcze i zdrowotne, smakowitość, podkreślanie roli błonnika, zawartego w chlebie.
W związku z przypadającymi w październiku Światowym Dniem Chleba i Światowym Dniem Makaronu uczniowie mieli możliwość degustować zupę jarzynową z chlebem, zupę pomidorową z makaronem, kanapki z twarożkiem – przygotowanych przez uczniów z klasy 1TG oraz ciastek kruchych i półkruchych – upieczonych przez uczniów klasy 1D.

/M.Mikołajczak, E.Bodylska, M.Kawicka/

PAMIĘĆ O TYCH, KTÓRZY ODESZLI

Dnia 28 października klasa 4 TEG wraz z wychowawcą, panią Agatą Kamińską udała się na średzki cmentarz, aby zapalić znicze w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych. Odwiedziliśmy kwaterę Powstańców Wielkopolskich oraz groby nauczycieli i osób związanych z naszą szkoła, m.in. dawnego dyrektora Mirosława Ardelli. Następnie przeszliśmy pod Gimnazjum nr 1, aby tam upamiętnić ofiary nauczycieli naszego powiatu, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców. Przedstawiamy wam krótką fotorelację z tego dnia.

/J. Litkowska 4TEG, A.Kamińska/

Młodzież CKZiU wzięła udział w Marszu Czystych Szkół

Projekt „Nasze zasady, Twoje bezpieczeństwo” realizuje Fundacja PRO FAMILIA MEA, z którą CKZiU podpisało porozumienie. Jest to pierwszy projekt w Polsce zamykający realnie drogę narkotykom do szkół. Fundacja do akcji zaangażowała psy, owczarki niemieckie oraz belgijskie, które potrafią szybko i skutecznie odnaleźć narkotyki zarówno u dilerów, jak i uczniów. Od roku szkolnego 2016/2017 pies stał się symbolem każdej „czystej szkoły”. 26.10.2016r. uczniowie klas I i II LOP wzięli udział w przemarszu ulicami Poznania inaugurującym projekt „Nasze zasady, Twoje bezpieczeństwo”, by w szkole nie było miejsca na narkotyki i dopalacze. Młodzież na potrzeby marszu przygotowała transparenty o tematyce antynarkotykowej. Przemarsz zakończył koncert zespołu „Przed Wschodem Słońca”.

/B. Kuropka, R. Mikołajczak/

ROCZNICA WYDARZEŃ 20.10.1939 R.

Dnia 20 października 2016 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia z 1939 r., podczas których na Starym Rynku rozstrzelano 29 mieszkańców Środy i okolic.
Na rozkaz Artura Greisera, namiestnika Rzeszy Niemieckiej na Kraj Warty, w październiku i grudniu 1939 r. Niemcy przeprowadzili publiczne egzekucje Polaków na rynkach i placach wielkopolskich miast.
W grupie 29 rozstrzelanych w Środzie było 9 nauczycieli, 6 urzędników, 3 ziemian, 3 rzemieślników, 2 inżynierów. Pozostali to robotnicy i rolnicy.
Uroczystości, jak co roku przygotowane zostały przez Średzkie Towarzystwo Kulturalne. Upamiętnienie pomordowanych rozpoczęto od mszy świętej w średzkiej kolegiacie, po czym uczestnicy obchodów rocznicowych udali się na Stary Rynek. Tam odbył się apel poległych, prowadzony przez członków ŚTK.
W uroczystościach tych wzięli również udział uczniowie naszej szkoły, którzy wraz z innymi delegacjami złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą mord z 20.10.1939 r.

/A. Kamińska/

Marsz Czystych Szkół

W środę 26.10. przedstawiciele naszej szkoły będą uczestniczyć w Marszu Czystych Szkół. Akcja odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

Plakat: pobierz w pdf
Patronat: pobierz w pdf

Link do wydarzenia na facebook >> tutaj

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

Dzień Edukacji Narodowej

"Naszym nauczycielom życzymy , by nie poddawali się w dziele kreatywnego nauczania i mieli zapał do dalszej pracy" - mówili członkowie szkolnego teatru podczas gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Uczniowie Centrum przygotowali dla swoich pedagogów, dla emerytowanych nauczycieli i pracowników administracji szkoły, okolicznościowy spektakl.

/B. Gierczyńska/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster