Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
 Wycieczki
 Konkursy
 Wydarzenia
 Pola Nadziei
 Klub Wolontariusza
 Kropelka
 Wspólne działania
 Biblioteka
 Tydzień kultury
 Zawody sportowe
Rok szkolny 2017/2018


WOLONTARIATZBIÓRKA ZABAWEK ZAKOŃCZONA

ZBIÓRKA ODZIEŻY ZAKOŃCZONA

„RADOSNE ŚWIĘTA W KAŻDYM DOMU”

HAPPENING

Hipo–(Po)Mocni o altruizmie, filantropii i o poświęceniu

POMOC W WYDAWANIU ŻYWNOŚCI – LUTY/MARZEC 2017r.

WYWIAD Z PANIĄ MARIĄ HOMAN

UCZENNICE CENTRUM W ROLI ŚW. MIKOŁAJÓW

„RADOSNE ŚWIĘTA W KAŻDYM DOMU”

KOLEJNE ZABAWKI PRZEKAZANE NA SOR

POMOC W WYDAWANIU ŻYWNOŚCI – LISTOPAD 2016r.

KIM JEST WOLONTARIUSZ?, JAKA JEST IDEA WOLONTARIATU?

POMOC W WYDAWANIU ŻYWNOŚCI – PAŹDZIERNIK 2016r.

KONKURS NA LOGO SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU

ZBIÓRKA NA SCHRONISKO W KIJEWIE – WRZESIEŃ 2016r.

POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM – WRZESIEŃ 2016r.

PLAN PRACY SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU Hipo–PoMocni

ZAKOŃCZYLIŚMY KOLEJNĄ ZBIÓRKĘ ZABAWEK

Z końcem kwietnia zakończyliśmy koleją zbiórkę zabawek. Tym razem zebrane pluszami trafią do dzieci z jednego z przedszkoli. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję.

GALERIA

/K. Napierała/

ZBIÓRKA ODZIEŻY ZAKOŃCZONA

Zakończyliśmy wiosenną zbiórkę odzieży. 12.04.2017 w imieniu całej społeczności szkolnej, opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariusza: Lidia Kasprzak i Karolina Napierała przekazały zebrane ubrania na ręce Pana Jerzego Wojciechowskiego – pracownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wielkopolskiej. Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie włączyli się w zbiórkę.

GALERIA

/L. Kasprzak, K. Napierała/

„RADOSNE ŚWIĘTA W KAŻDYM DOMU”

Pod tym hasłem Wolontariusze z CKZiU ruszyli do Biedronki na ul. Niedziałkowskiego by wesprzeć akcję OPS-u w środzie Wlkp. Uczniowie zbierali dary podczas weekendowych zbiórek dnia 31.03, 01.04, 07.04 i 08.04. Produkty zostały przekazane dla najbardziej potrzebujących rodzin z gminy środa Wlkp., dla starszych, niepełnosprawnych i samotnych. Oprócz wewnętrznej satysfakcji niesienia pomocy innym, uczniowie mogli pochwalić się zebraną żywnością, którą przekazali organizatorom. Za wolny czas weekendowy poświęcony na zbiórce darów bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom:

 • Weronice Lewickiej, Jakubowi Draszkiewiczowi, Weronice Wabich, Dominice Michałowicz, Martynie Barczak i Alicji Kubiak z 1TL;
 • Marcelowi Mieloszyńskiemu, Adrianowi Królikowskiemu z 1TI;
 • Paulinie Cichowskiej i Klaudii Koniecznej z 3 LDR
 • Kamilowi Sroce z 2 LOP
 • Joannie Szymczak z 3 LOP
 • Marietcie Gabrysiak, Weronice Kaczmarek, Natalii Czarneckiej z 1 TLE

GALERIA

/L. Kasprzak/

HAPPENING

W czwartek 6 kwietnia w godzinach przed południowych, uczniów klas: 3 LDR, 3 TL i 2 TL wraz z opiekunami można było spotkać w centrum Środy. Młodzież w ramach ogólnopolskiej kampanii „Drugie życie – Transplantacja masz dar uzdrawiania” przygotowała happening. Celem happeningu było propagowanie idei transplantologii. W czasie przemarszu przez miasto młodzież rozdawała mieszkańcom oświadczenia woli i częstowała kruchymi ciastkami w kształcie serca, upieczonymi w szkolnej pracowni gastronomicznej. Oświadczenie woli, to mały niepozorny kartonik. Ten podpisany kawałek papieru zyskuje moc uzdrawiania po naszej śmierci. Podpisanie oświadczenia woli jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na oddanie swoich organów po śmierci. Musimy pamiętać, że nasze organy po śmierci mogą zyskać drugie życie i mogą uratować życie wielu osobom. Bardzo wielu ludzi w Polsce czeka na nowe organy. Wielu z nich umiera, bo nie doczekali chwili, gdy znalazł się dla nich zdrowy narząd. Na czas przemarszu młodzież przygotowała plakaty, z różnymi ciekawymi hasłami, które zobaczycie na zdjęciach. Głównym celem happeningu było rozdanie jak największej liczby oświadczeń woli.

Pomimo niesprzyjającej pogody, wiatru i przelotnego deszczu happening się udał. Wielu mieszkańców zareagowało bardzo pozytywnie na naszą akcję. Niektóre osoby bardzo się wzruszyły i dziękowały za otrzymane oświadczenia. Wszystkie osoby, które wzięły oświadczenie woli, obiecały, że je podpiszą i będą nosiły przy sobie.

Każdy z nas przygotowujących happening, ma satysfakcję z tego, że mógł zrobić coś dla drugiego człowieka, nawet, jeśli było to tylko zachęcenie do podpisania oświadczenia woli, które może uratować życie innej osobie.

PAMIĘTAJMY, ŻE KAŻDY Z NAS MA DAR UZDRAWIANIA.
RAZEM MOŻEMY POMÓC LEKARZOM URATOWAĆ NIEJEDNO ŻYCIE.

GALERIA

/A. Ibron, M. Kawicka, E. Kubiak/

Hipo–(Po)Mocni o altruizmie, filantropii i o poświęceniu

Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka zorganizowała 5 kwietnia 2017 roku konferencję na temat: Partnerstwa lokalną szansą na rozwój w powiecie średzkim.

Wolontariusze z CKZiU: Angelika Tomaszewska i Piotr Małecki z 3 TSH wysłuchali kilku referatów, których tematyka dotyczyła roli Centrum Integracji Społecznej jako ważnego elementu polityki rynku pracy, zwłaszcza dla ludzi wykluczonych.

Nasi wolontariusze włączyli się do dyskusji, wygłaszając referat, którego myślą przewodnią była Aksjologia pracy wolontariackiej w CKZiU jako alternatywa wdrażania uczniów w arkana przyszłego zawodu.

GALERIA

/B. Gierczyńska/

POMOC W WYDAWANIU ŻYWNOŚCI - luty/marzec 2017r.

Już kolejny miesiąc Laura Woźniak, Weronika Wabich, Oliwia Jasiak, Agnieszka Przyjemska wraz z Jakubem Draszkiewiczem z klasy 1TL pomagały w wydawaniu żywności bezdomnym i potrzebującym pełniąc dyżury przy Kolegiacie w Środzie Wielkopolskiej.

Zaangażowanym wolontariuszom bardzo dziękuję.

/wychowawca – L. Kasprzak/

WYWIAD Z PANIĄ MARIĄ HOMAN

Marysia rozmawia z Panią Marią Homan

Podczas spotkań edukacyjnych fundacji Dar Szpiku, które odbyły się w minionym tygodniu w naszej szkole, miałam okazję osobiście poznać wyjątkową poznaniankę, niezwykle zaangażowaną społecznie, cierpliwą dla młodzieży, energiczną i empatyczną kobietę - Panią Marię Homan – koordynatora Drużyny Szpiku, odznaczoną tytułem Wolontariusza Roku 2014. Rozmawiałyśmy o fundacji, roli wolontariusza, emocjach związanych z wolontariatem... Oto efekt naszej rozmowy.

Wywiad z Panią Marią Homan, koordynatorem „Drużyny Szpiku”.

Maria Hedzielska: W jakich okolicznościach powstała fundacja Dar Szpiku?

Maria Homan: Fundacja Dar Szpiku jest spełnieniem marzenia kobiety, która zachorowała na białaczkę i nie znalazła dla siebie dawcy szpiku.

Tą kobietą była Anna Wierska. Czy miała Pani okazję poznać ją osobiście?

Niestety nie. Fundacja powstała w styczniu 2008 roku, a ja dopiero dołączyłam w grudniu 2008 roku. Wtedy Ani już nie było.

Jak i kiedy rozpoczęła się Pani współpraca z Drużyną Szpiku?

To bardzo ciekawa sprawa. Od dawna interesowałam się białaczkami i leczeniem białaczek. W lipcu 2008 roku przeczytałam w gazecie, że powstaje drużyna, która chce przebiec maraton, by wesprzeć chorych na nowotwory krwi. Moim marzeniem było przebiegnięcie maratonu, więc stwierdziłam, że to coś dla mnie. Oczywiście w tym roku maratonu jeszcze nie przebiegłam, ale dołączyłam do Drużyny Szpiku na półmaratonie Mikołajów w Toruniu, gdzie poznałam Dorotę Raczkiewicz, która jest prezesem fundacj. Poznałam wówczas także innych wolontariuszy, którzy brali udział w maratonie.

Co należy do głównych zadań koordynatora Drużyny?

Ja zajmuję się przede wszystkim edukacją młodzieży w szkołach. Jestem obecna również podczas niektórych akcji rejestracji krwi, rejestracji w bazie dawców szpiku. Wcześniej biegałam, a teraz chodzę z kijami z Drużyną Szpiku. W ten sposób promujemy fundację.

Jakie cykliczne imprezy organizuje fundacja?

Raz w roku mamy Szpiknik. Spotykamy się wszyscy na polach na Malcie w Poznaniu, zjeżdżamy się z całej Polski, wymieniamy doświadczenia i bawimy się. Poza tym raz na dwa tygodnie nasi wolontariusze wspierają rodziców dzieci leżących na oddziale onkologiczno–hematologicznym, bawią się z dzieciakami, przyprowadzają ciekawych ludzi, jak aktorów, czy sportowców.

Jakie znane osoby wspierają fundację? Na czym polega ich rola?

Od samego początku jest z nami aktorka Kasia Bujakiewicz. Współpracują z nami również Szymon Ziółkowski, Julia Michalska – wioślarka, a także Mezo. Mezo śpiewa i biega maratony w koszulce Drużyny Szpiku.

Jakimi sukcesami może pochwalić się Drużyna Szpiku?

Dla nas sukcesem jest uratowanie choćby jednego życia. Nie wiemy, ile osób dzięki nam zarejestrowało się w bazie dawców szpiku. Nie wiemy, ile osób uratowało czyjeś życie, ponieważ te dane nie są ogólnodostępne, ale sam fakt, że po każdej z takich akcji, kilkanaście osób rejestruje się w bazie dawców szpiku, jest dla nas ogromnym sukcesem. To jest bardzo ważne, bo nawet, jeśli zarejestruje się choćby tylko jedna osoba, to właśnie ta jedna osoba może uratować czyjeś życie.

Czy w ostatnich latach polepszyła się w Polsce sytuacja transplantologii szpiku kostnego?

Oczywiście. W 2008 roku, kiedy zaczęliśmy działać, w Polsce zarejestrowanych było 40 tys. potencjalnych dawców szpiku. W tym czasie powstało wiele fundacji, które zajęło się tym problemem. Istniała już fundacja Leukemia, najstarsza Polska fundacja, powstała fundacja Agaty Mróz, Urszuli Jaworskiej, dołączył DKMS. Dzięki temu jest już 1mln 200 tys. potencjalnych dawców szpiku!

Czy spotyka się Pani bezpośrednio z ludŸmi chorymi na białaczkę, którym pomaga fundacja?

Tak, bardzo często. Niektórzy z nich dołączają do Drużyny Szpiku i biorą udział w akcjach edukacyjnych, również zachęcają do rejestracji w bazie.

Jak radzi sobie Pani z emocjami, przecież to ludzie bardzo cierpiący, często małe dzieci i ich zrozpaczeni rodzice?

To jest bardzo trudne, dlatego bardzo rzadko chodzę na oddział, bo potem to odchorowuję, ale na tym oddziale człowiek zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest każda chwila, każda sekunda życia. Dochodzi do nas, że trzeba żyć. Nie odkładać niczego na za miesiąc, ani za dwa, tylko trzeba żyć teraz, w każdej sekundzie, bo ta następna może się nie pojawić. Na tym oddziale, mimo, że często umierają tu dzieci, czasami codziennie, to wbrew pozorom panuje radość. Rodzice i ci, którzy tam pracują, wiedzą, że tym dzieciom, które są ciężko chore trzeba dawać nadzieję, radość i miłość.
Jeżeli ktoś mi mówi, że ma strasznie ciężkie życie, że mu się nic nie układa, to zawsze radzę, aby poszedł na oddział i zobaczy, że zaraz będzie szczęśliwy.

Skąd czerpie Pani optymizm i energię?

Działając w Drużynie Szpiku realizuję swoje pasje. Zawsze interesowała mnie medycyna, jestem nauczycielką, więc edukacja na pierwszym miejscu. Zawsze chciałam przebiec ten maraton, a dzięki Drużynie Szpiku zrobiłam to. Kiedy wolontariusze mówią, że chcieliby się tak poświęcać, to mówię im, że wolontariat to nie jest „poświęcanie się”, jeżeli chce się poświęcić, niech robi to, co umie najlepiej! Dlatego mamy wolontariuszy sportowców, biegaczy, piłkarzy, którzy noszą na sobie koszulki Drużyny Szpiku. Mezo śpiewa w naszej koszulce, tak samo Sylwia Grzeszczak – czyli robią to, co potrafią, co sprawia im największą przyjemność, a jednocześnie edukują.

Jakie cele stawia sobie fundacja na przyszłość?

Chcemy, aby dla każdego z nas, w rejestrze potencjalnych dawców szpiku, czekał jego „genetyczny bliŸniak”, żeby nie trzeba było szukać dawców szpiku, bo po prostu czekaliby oni na nas w rejestrze.

Jest Pani bardzo zaangażowanym członkiem fundacji. Jak Pani łączy życie rodzinne z wolontariatem?

Jestem na emeryturze, dzieci już dorosły [Pani Maria jest matką sześciorga dzieci], więc mam czas. Wolontariat sprawia mi wiele przyjemności i satysfakcję.

Czy Pani doświadczenie w zawodzie nauczyciela pomaga w pracy wolontariusza?

Tak, pomaga. Dzięki temu wiem, jak prowadzić takie spotkania. Staram się nie być nudna. Chcę zawsze coś pokazać, jakieś filmy, czy teledyski, żeby to nie był drętwy wykład, tylko coś, co dotarłoby do tych młodych ludzi.

Czy każdy może zostać wolontariuszem w Drużynie Szpiku?

Oczywiście, każdy! Wystarczy, że założy czerwoną koszulkę i powie, że nie boli.

Dziękuję bardzo za wywiad i życzę dalszej owocnej pracy w fundacji.

Dziękuję bardzo.

GALERIA

/Rozmawiała Maria Hedzielska, uczennica klasy 1TLE/

UCZENNICE CENTRUM W ROLI ŚW. MIKOŁAJÓW

Uczennice klasy 2TG, w dniu 16 grudnia 2016r., postanowiły zrobić pensjonariuszom Domu Pogodnej Starości miłą niespodziankę. Ci spośród nich, którzy pozowali do zdjęć, w ramach Tygodnia Kultury, otrzymali swoje portrety. Wszyscy otrzymali upieczone przez dziewczęta pierniki i mały podarunek.

W drodze powrotnej uczennice obejrzały obrazy w miejskiej galerii. Były pod wrażeniem cyklu obrazów przedstawiających dzieci z łódzkiego getta, z czasów holocaustu, pędzla D. Muszyńskiej – Zamorskiej.

GALERIA

/B. Gierczyńska/

„RADOSNE ŚWIĘTA W KAŻDYM DOMU”

Pod tym hasłem Wolontariusze z klasy 1TL i 1TLE ruszyli do Biedronki na ul. Niedziałkowskiego by wesprzeć akcję OPS–u w Środzie Wlkp. Uczniowie zbierali dary, które zostaną przekazane dla najbardziej potrzebujących rodzin z gminy Środa Wlkp., na spotkania opłatkowe dla starszych, niepełnosprawnych i samotnych oraz na spotkania wigilijne dla dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych. Oprócz wewnętrznej satysfakcji niesienia radości innym, uczniowie mogli pochwalić się pełnymi koszami, które przekazali organizatorom.

Za wolny czas weekendowy poświęcony na zbiórce darów bardzo serdecznie dziękujemy.

GALERIA

/L. Kasprzak/

KOLEJNE ZABAWKI PRZEKAZANE NA SOR

Tradycją klas liceum ratowniczego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego stała się zbiórka zabawek dla małych pacjentów średzkiego SORu. Uczniowie regularnie kilka razy w roku przekazują pracownikom średzkiego szpitala zebrane zabawki.

Dnia, 24.11.2016 uczennice kl. III LDR – Paulina Cichowska i Sławomira Lehmann wraz z opiekunką Karoliną Napierałą udały się do szpitala i ofiarowały kolejną partię zebranych przytulanek. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom CKZiU za udział w zbiórce.

GALERIA

/K. Napierała/

POMOC W WYDAWANIU ŻYWNOŚCI

Już kolejny miesiąc Laura WoŸniak, Weronika Wabich, Oliwia Jasiak i Agnieszka Przyjemska z klasy 1TL pomagały w wydawaniu żywności bezdomnym i potrzebujacym pełniąc dyżury przy Kolegiacie w Środzie Wielkopolskiej.

Zaangażowanym wolontariuszkom bardzo dziękuję.

/wychowawca – L. Kasprzak/

KIM JEST WOLONTARIUSZ?, JAKA JEST IDEA WOLONTARIATU?

Na te pytania i wiele innych, związanych z celami wolontariatu odpowiadał pan Jerzy Wojciechowski, pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, który 26 października br. spotkał się z uczniami I TLE.

Podczas prelekcji przedstawił różne aspekty pracy wolontariusza i nie ukrywał, że na wielu płaszczyznach działalności swój ślad zaznaczyli uczniowie Centrum.

/B. Gierczyńska/

POMOC W WYDAWANIU ŻYWNOŚCI

4 uczennice klasy 1TL tj. Laura Woźniak, Weronika Wabich, Oliwia Jasiak i Agnieszka Przyjemska, zaangażowały się w szkolny wolontariat – pomoc przy wydawaniu żywności ubogim. Pełniły miesięczny dyżur przy Kolegiacie w Środzie Wielkopolskiej wydając żywność bezdomnym i potrzebującym.
Zaangażowanym wolontariuszkom z 1 TL bardzo dziękuję.

/wychowawca – L. Kasprzak/

KONKURS NA LOGO SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza ogłaszają konkurs plastyczno – graficzny, polegający na utworzeniu projektu plastycznego lub graficznego LOGA KLUBU.

 • Jesteś kreatywny?
 • Masz pomysł na ciekawe i oryginalne logo naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu?
 • Posiadasz umiejętności plastyczne lub umiejętności z zakresu grafiki komputerowej?

Weź udział w naszym konkursie!

Prace (maksymalnie 2 projekty) można zaprezentować w 2 wersjach:

 1. na arkuszu A4 ( wykonany ręcznie rysunek lub wydrukowany)
 2. projekt wykonany w programie graficznym – format nie większy niż A4.
 • Prace w wersji papierowej oraz projekty w wersji cyfrowej (na płycie CD lub innym nośniku) prosimy przekazywać opiekunom Szkolnego Klubu Wolontariatu do dnia 21 listopada 2016 r.
 • Praca powinna zawierać symbol/ rysunek odnoszący się do idei pomagania oraz nazwę klubu i szkoły (np. Szkolny Klub Wolontariatu lub Wolontariusze, CKZiU Środa Wlkp.).
 • NA ZWYCIĘZCĘ KONKURSU CZEKAJĄ NAGRODY

Wszelkich informacji udzielają opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu:
Lidia Kasprzak, Barbara Gierczyńska, Karolina Napierała

/wychowawca – L. Kasprzak/

ZBIÓRKA NA SCHRONISKO W KIJEWIE

W miesiącu wrześniu br. odbyła się w naszej szkole zbiórka karmy i środków czystości dla bezdomnych psów i kotów ze schroniska w Kijewie. W zbiórkę zaangażowała się klasa 1TL z wychowawcą. Zebraną suchą karmę, makaron i ryż przekazaliśmy do schroniska 10 października. Wszystkim zaangażowanym wolontariuszom z całej szkoły bardzo dziękujemy.

GALERIA

/wychowawca – L. Kasprzak/

POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM

27 września 2016r. 4 chętnych wolontariuszy z klasy 1TL (Patryk Piasecki, Kacper Furmanek, Dawid Nowak, Piotr Kajdasz) wzięło udział w warsztatach z SITODRUKU. Uczniowie pomagali niepełnosprawnym osobom szkolącym się w tym zakresie, sami poznając tą technikę druku.

Zaangażowanym wolontariuszom z 1 TL bardzo dziękuję.

/wychowawca – L. Kasprzak/

Plan pracy Szkolnego Koła Wolontariatu Hipo–PoMocni

Zobacz Plan pracy SKW na rok szkolny 2016–2017.

/B. Gierczyńska, K. Napierałą/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster