Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
 Wycieczki
 Konkursy
 Wydarzenia
 Pola Nadziei
 Klub Wolontariusza
 Kropelka
 Wspólne działania
 Biblioteka
 Tydzień kultury
 Zawody sportowe
Rok szkolny 2017/2018KLUB HONOROWYCH DAWCÓW KRWI


Kropelka
DRUGIE ŻYCIE: TRANSPLANTACJA - MASZ DAR UZDRAWIANIA


Do pobrania prezentacja multimedialna ==> KLIK


DRUGA AKCJA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA W TYM ROKU SZKOLNYM I ZNOWU SUKCES!!16 marca 2017r. w progi naszej szkoły z inicjatywy pani Bogusławy Deiksler prezes średzkiego PCK zawitało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. Po raz kolejny szkolni krwiodawcy nie zawiedli i spisali się na medal.

67 szkolnych krwiodawców zgłosiło się by oddać cząstkę siebie. Jest to piękne i satysfakcjonujące, że aż tylu z Was chciało podzielić się sobą, bo przecież na krew czekają tysiące chorych i potrzebujących. Ostatecznie krew oddało 37 uczniów i 2 nauczycieli. Łącznie tego dnia zebraliśmy ponad 17 litrów bezcennego leku.

Drodzy Szkolni Krwiodawcy jesteśmy Wam wdzięczni za wasze poświęcenie. Wiemy, że dla Was krwiodawstwo, to radość i satysfakcja, ale dla potrzebujących Waszej krwi, to szansa i bezcenny dar.
A kolejna szkolna akcja w przyszłym roku szkolnym…..

Dziękujemy:

13 krwiodawcom z klasy 3 TL
10 krwiodawcom z klasy 3 LOP
9 krwiodawcom z klasy 3LDR
8 krwiodawcom z klasy 4 TI
7 krwiodawcom z klasy 4 TEG
7 krwiodawcom z klasy 4 TBS
5 krwiodawcom z klasy 3 D
3 krwiodawcom z klasy 3TG
2 krwiodawcom z klasy 3TSH
1 krwiodawcy z klasy 2 LOP
1 krwiodawcy z klasy 1 B

GALERIA:

/S.Kawicki, E.Kubiak /
Szpikowanie w CKZiU!W dniu 14 marca po raz kolejny przybyła do naszej szkoły p. Maria Homan, przedstawicielka fundacji Dar Szpiku. Podczas spotkań z pełnoletnią młodzieżą klas trzecich naszej szkoły p. Maria przedstawiła sytuację polskiego rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz wyjaśniła, kto i w jaki sposób może zarejestrować się w banku.

Każdy człowiek pełnoletni, zdrowy tj. nieobciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi może zostać dawcą szpiku. Preferowani są ludzie młodzi między 18 a 45 rokiem życia. Rejestracji można dokonać w każdym terenowym oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i polega ona na oddaniu 10 ml próbki krwi.

Podczas spotkań uczniowie mogli również dowiedzieć się, jakimi metodami pobiera się szpik kostny od zdrowego dawcy oraz, z jakimi procedurami transplantacji będzie miał do czynienia potencjalny dawca.

Choć z roku na rok - dzięki działaniom m.in. takich organizacji jak Dar Szpiku - coraz więcej osób w Polsce deklaruje chęć zostania dawcą szpiku kostnego, wciąż jest to mniejsza ilość dawców w porównaniu choćby do naszych zachodnich sąsiadów. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji POLTRANSPLANT podało w kwietniu 2016, że w rejestrze Bone Marrow Donor Worldwide umożliwiającym międzynarodową koordynację transplantacji komórek krwiotwórczych od dawców niespokrewnionych, pojawił się milionowy dawca zrekrutowany w Polsce. Światowa społeczność dawców szpiku obejmuje dawców z 52 krajów i liczy już ponad 27 mln osób, z czego polscy dawcy stanowią ok. 4% (co 27 potencjalny dawca szpiku jest Polakiem). Poltrasnplant informuje również, że 27 milionów potencjalnych dawców na świecie to wciąż liczba niewystarczająca, z uwagi na różnorodność genetyczną antygenów zgodności tkankowej, zachęcając do dalszej rekrutacji dawców, szczególnie w regionach poza Europą Zachodnią.

W Polsce wciąż rośnie zachorowalność na nowotwory krwi powszechnie zwane białaczką. Największe szanse na wyleczenie daje możliwość przeszczepu szpiku kostnego od zdrowego dawcy. Nadzieją dla chorego jest zgodny dawca niespokrewniony, często mieszkający w tym samym kraju, ale czasem nawet w innej części świata. Poszukiwanie dawców i wymiana informacji w przestrzeni międzynarodowej są możliwe dzięki globalnej organizacji World Marrow Donor Association i Bone Marrow Donor Worldwide, które tworzą zasady współpracy dla sieci ośrodków i instytucji zaangażowanych w rozwój dawstwa i transplantacji szpiku na całym świecie. Dzięki takiej właśnie międzynarodowej kooperacji udało się pomóc setkom tysięcy pacjentów.

/P. Hyżyk/
Dnia 21 listopada 2016 z inicjatywy pani Bogusławy DEIKSLER w naszej szkole zagościło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. Tego dnia każdy mógł honorowo oddać krew i, kto tylko zechciał podzielić się z innymi najcenniejszym darem życia mógł to uczynić. Drodzy Uczniowie Krwiodawcy Wasza dobra wola i szczere chęci przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Początkowo chęć przystąpienia do akcji zgłosiło około 40 - 50 uczniów. W poniedziałek chęć honorowego oddania krwi zgłosiły aż 74 osoby. Ostatecznie po badaniach krew oddało 50 osób. Oznacza to, że zebraliśmy 22,5 l krwi. Co jest fantastycznym wynikiem. Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY wszystkim tym osobom, które zechciały przyłączyć się do naszej akcji.

Szczególne podziękowania składamy :
• 16 krwiodawcom z klasy 4TBS
• 14 krwiodawcom z klasy 3 TL
• 11 krwiodawcom z klasy 3 LDR
• 7 krwiodawcom z klasy 4 TEG
• 7 krwiodawcom z klasy 4 TI
• 5 krwiodawcom z klasy 3 D
• 3 krwiodawcom z klasy 3 TG
• 3 krwiodawcom z klasy 3 LOP
• 2 krwiodawcom z klasy 3TSH
• 1 krwiodawcy z klasy 4TH
• 1 krwiodawcy z klasy 3 B
• 1 krwiodawcy z klasy 2TI
• 1 krwiodawcy z klasy 3A

Następną akcję planujemy na drugą połowę marca przyszłego roku. Mamy nadzieję, że spotka się ona z równie gorącym przyjęciem. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim krwiodawcom.

GALERIA:/S. Kawicki, E. Kubiak/


W naszej szkole od 2000 roku działa szkolny KLUB HDK KROPELKA.

Należy do niego wielu uczniów, a także nauczyciele oraz absolwenci.

Aby zostać członkiem Klubu, wystarczy zanieść do pana Sebastiana Kawickiego (pok. 010) karteczkę z potwierdzeniem oddania 450ml krwi.

Terminy pobierania krwi:
rejestracja od 08.30 do 13.30
Szpital Średzki ul.Żwirki i Wigury 10
aktualne terminy podane sa na stronie www.rckik.poznan.pl

W naszym banku mamy już 1333,950l oddanej krwi.

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster