Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
 Wycieczki
 Konkursy
 Wydarzenia
 Pola Nadziei
 Klub Wolontariusza
 Kropelka
 Wspólne działania
 Biblioteka
 Tydzień kultury
 Zawody sportowe
Rok szkolny 2017/2018

CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

Zabierz książkę na wakacje

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku, ale też idealny okres na nadrabianie książkowych zaległości. Być może Wasz wymarzony tytuł znajduje się w szkolnej bibliotece?
Aby wypożyczyć książkę na wakacje, należy najpierw rozliczyć się z aktualnie udostępnionych przez nas lektur w terminie do 14-go czerwca, a następnie wybrać z księgozbioru biblioteki książki, które chcecie przeczytać podczas wakacji.
Czekamy też na ciekawe ZDJĘCIA Z WAKACJI prezentujące książki i ich czytelników. Wasze fotografie zamieścimy na stronie szkoły zaraz na początku września. Autor najlepszego zdjęcia otrzyma nagrodę :)
Fotografie możecie przesyłać przez całe wakacje na adres: biblioteka.ckziusroda@interia.pl Pamiętajcie, aby w mailu napisać, kto jest autorem zdjęcia.

/K. Józefiak/

Po raz kolejny UWOLNILIŚMY KSIAŻKI

13 czerwca obchodziliśmy XIV edycję Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, która przebiegała pod hasłem „Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania”. Z tej to okazji na korytarzu szkoły, tuż obok Mobilnej Biblioteki ustawiony został stół, na którym znalazły się uwolnione książki. Każdy chętny mógł zabrać interesującą go książkę.
Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gablotyit.), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Jest to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka - bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.

/K. Józefiak/

Klaudia Murzynowska zwyciężyła w Cyklicznym Konkursie Czytelniczym

W ostatniej tegorocznej odsłonie Cyklicznego Konkursu Czytelniczego zwyciężyła Klaudia Murzynowska z klasy 1 TG. To ona jako pierwsza przyszła w poniedziałek 12 czerwca podczas długiej przerwy i podała właściwą odpowiedź. Czytany fragment pochodził z bestselerowej książki Paula Hawkinsa pt. „Dziewczyna z pociągu”. Zwyciężczyni gratulujemy, a po wakacyjnej przerwie zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnym etapie CKC. Mamy nadzieję, że w roku szkolnym 2017/2018 każda z prezentowanych książek zostanie rozszyfrowana. W tym roku niestety nie zawsze udało się wyłonić zwycięzcę – w dwóch edycjach nikt nie udzielił poprawnej odpowiedzi.

/K. Józefiak/

Hipek czytał dzieciom książki

W XVI Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom HIPEK czyli maskotka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp. odwiedził dzieci z Niepublicznego Przedszkola KRASNAL HAŁABAŁA, aby podarować im książki i zaprosić do wspólnego czytania.
8 czerwca grupa dziewcząt z klasy 2 TL – Wiktoria, Paulina i Wiktoria, wraz z opiekunem p. Kariną Józefiak i towarzyszącym im „Hipkiem” (w którego wcieliła się Klaudia z 2 TL) odwiedziła dzieci z sąsiadującego ze szkołą przedszkola „Krasnal Hałabała”. Podczas wizyty dzieci otrzymały na ręce wychowawczyni książki, które zebrali dla nich starsi koledzy. Licealiści zaprosili też maluchy do wspólnego czytania i opowieści o przygodach Kubusia Puchatka. Największe wrażenie jednak na przedszkolakach zrobił Hipek, z którym można było sobie przybić piątkę i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Aż do ul. Hallera odprowadzały gości z HIPOLITA zaciekawione spojrzenia maluchów biegających po przyprzedszkolnym boisku.

/K. Józefiak/

Podzieliliśmy się książkami

Uczniowie i pracownicy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp. podzielili się swoimi książkami z pacjentami szpitali. Wsparli między innymi oddział ginekologiczny średzkiego Szpitala.
Od połowy maja trwała w szkole zbiórka książek, zorganizowana przez bibliotekę, w ramach ogólnopolskiej akcji pt. „Wielka Zbiórka Książek 2017”. Do biblioteki przynoszono zarówno bajki dla najmłodszych pacjentów, jak i literaturę obyczajową dla osób dorosłych. Zebrane książki zostały dostarczone do Rezerwatu Archeologicznego w Poznaniu, gdzie zlokalizowany został jeden z kilkunastu działających w Poznaniu, punktów odbioru książek.
Na tym nie zakończyła się przygoda Hipolita ze zbiórką książek – ponieważ książki przynoszono jeszcze po oficjalnym zakończeniu akcji zapadła decyzja, aby pozostałe przekazać do działającego w naszym terenie średzkiego Szpitala. Każdy dostarczony do szpitala egzemplarz został opatrzony naklejką z informacją o akcji.
Ideą Wielkiej Zbiórki Książek jest wsparcie dzieci, młodzieży oraz dorosłych przebywających w szpitalach oraz promowanie czytelnictwa. Akcja skumulowana jest w 5 miastach: Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, a zebrane książki przekazywane są do placówek medycznych w całej Polsce.

/K. Józefiak/

Biliśmy rekord w masowym czytaniu książek

W czwartek 1 czerwca br. punktualnie o godz. 10:00 w całej Polsce została podjęta próba pobicia rekordu w masowym czytaniu w jednym momencie. W happeningu udział wzięli również uczniowie z naszej Szkoły.
Kilkudziesięciu osobowa grupa młodzieży zasiadła wraz z przyniesionymi z domów lub wypożyczonymi ze szkolnej biblioteki książkami na schodach przed wejściem do budynku szkoły, aby wspólnie przez kilkanaście minut cieszyć się z przyjemności czytania. Czytające osoby można było w tym samym czasie spotkać także na korytarzach szkoły. Było też sporo uczniów, którzy choć zainteresowani akcją nie mogli czynnie w niej uczestniczyć, gdyż termin kolidował z obowiązkami szkolnymi. Jak wiadomo koniec roku to czas licznych sprawdzianów, poprawek czy kartkówek.
Z badań wynika, że 63% Polaków nie czyta książek. Badania te dotyczą jednak osób dorosłych. Dzieci i młodzież czytają znacznie więcej. Akcja ta ma na celu pokazać dorosłym, jak wielką radość i przyjemność można czerpać z czytania książek.
Czy udało się wspólnie pobić zeszłoroczny rekord? Okaże się wkrótce, gdy spłyną do Organizatorów sprawozdania ze szkół, które włączyły się w projekt. W 2016 roku w akcji wzięło udział 432 608 uczniów.

/K. Józefiak/

KSIĄŻKĘ MIESIĄCA w maju poleca Natalia Szymczak z kl. 1 TG

„7 Dni” Eve Ainsworth - nominowana w plebiscycie portalu lubimyczytać.pl „Książka Roku 2015”- jest książką, którą w maju poleca Natalia Szymczak z kl. 1 TG.

„7 Dni” to bardzo ciekawa i odważna książka. Opowiada o zjawisku dręczenia w szkole. Przebieg zdarzeń opowiedziany jest za równo ze strony osoby dręczonej, jaki również oczami tyrana. Znajduje się w niej wiele poruszających momentów. Pokazuje czytelnikowi problemy, z jakimi borykają się nastolatki oraz to, że słowa i czyny potrafią bardzo zranić drugiego człowieka. Uświadamia nam również, że każdy ma jakieś problemy, ale czasem nie chcemy o nich mówić nikomu….
Polecam Natalia Szymczak

***************************************************************************

Kez i Jess - kat i ofiara. Kez wymyśla coraz to bardziej perfidne i okrutne sposoby dręczenia, Jess stara się przetrwać kolejny dzień, chociaż kosztuje ją to bardzo wiele. Żadna z nich nie przypuszcza, do czego ta sytuacja może doprowadzić, kiedy wszystko wymknie się spod kontroli...
Znakomita książka, zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Doprowadziła mnie do łez, dzięki czemu jej ocena znacząco wzrosła. Polecam.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/263885/7-dni<>

***************************************************************************

Naprawdę nie spodziewałam się tego, że ta książka niesie ze sobą tyle ważnych wartości! Nie dość, że przedstawia ciekawą fabułę, to niesie ze sobą sporą ilość motywacji, w szczególności dla młodych dziewczyn. Przede wszystkim pokazuje, że warto wierzyć w siebie jak i walczyć o swoje prawa. Uświadamia też, że każdy z nas jest coś wart, niezależni od tego, jak wygląda i co lubi….
http://www.granice.pl/recenzja,7-dni,13696<>

/N. Szymczak/

„WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK 2017” w szkolnej bibliotece

Biblioteka szkolna przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „WIELKIEJ ZBIÓRKI KSIĄŻEK 2017”. Jeżeli posiadasz w domu książki, także dla dzieci, którymi chciałbyś się podzielić i są one w dobrym stanie przynieś je do KOŃCA MAJA do biblioteki.
Zebrane książki zostaną przekazane szpitalom biorącym udział w akcji. Planujemy też przekazać część książek na oddział dziecięcy średzkiego szpitala.

/K. Józefiak/

Zagraliśmy w ESCAPE ROOM

Kilkanaścioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w zdobywającej szturmem Polskę grze typu ESCAPE ROOM.
Escape room to gra polegająca na tym, aby wydostać się z zamkniętego, pełnego zagadek, pokoju mając na wykonanie zadania tylko jedną godzinę.
13 uczniów (z klas 1 TE, 1 TL, 2 TG, 3 A i 3 LOP) pojechało w środę 15 marca do Poznania, aby w „Tkalni Zagadek” zmierzyć się z łamigłówkami, które czekały na nich w trzech tematycznych pokojach. Uczestnicy musieli stawić czoło gangsterom i uwolnić zakładników z „Kryjówki mafii”, wcielić się w role detektywów i rozwikłać zagadkę śmierci naukowca w pokoju „Zbrodni”, a także w okrytym mrokiem pomieszczeniu, rozwiązać tajemnicę kontrowersyjnych „Eksperymentów” na uczestnikach tajnego projektu. Najszybciej swój pokój opuściła ekipa rozwiązująca tajemnicę śmierci naukowca (3 LOP). Jednak to nie rywalizacja między grupami była najistotniejsza - najważniejsze było to, że każdy z uczestników uznał te 60 minut spędzone w „Tkalni…” za świetną zabawę. Zabawę gwarantującą mega adrenalinę, zmuszającą do kreatywnego i nieszablonowego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.
Wyjazd zorganizowany został przez szkolna bibliotekę.

/K. Józefiak/

Natalia Szroeder gościem marcowego numeru COGITO

"Musi sama się przewrócić, żeby znaleźć patent na łapanie równowagi" mówi Natalia Szroeder w najnowszym numerze Cogito

Natalia Szroeder – wokalistka, Kaszubka, wychowana w rodzinie artystycznej opowiada o swoim dzieciństwie, przyjaźniach i karierze zawodowej. Poza wywiadem z artystką w bieżącym numerze znajdziecie ciekawy artykuł o pomysłach użytkowników Facebooka na fanpage’a, a także o stawianiu sobie wysoko poprzeczki i następstwach takiej decyzji. W dziale PROJEKT SUKCES przeczytacie bardzo interesujący felieton pt. „Dlaczego ulegamy grupie?”, w którym autorzy dociekają dlaczego pozwalamy, by to inni za nas decydowali.

Nie zapomniano i o maturzystach. Tym Rezem będą mieli okazje do powtórzenia wiadomości o „Makbecie”, „Nie-Boskiej komedii”, a także o „Quo vadis”. Poza tym znajdą zestaw pytań na maturę ustną z języka polskiego oraz materiały do powtórki z WoS-u i matematyki.

/K. Józefiak/

Randka w ciemno z … książką

Od 14 lutego do końca miesiąca można wybrać się na „Randkę w ciemno… z książką”.
Z okazji Walentynek biblioteka zaprosiła czytelników na randkę w ciemno z książką. Aby włączyć się do zabawy wystarczy przyjść do biblioteki, przejrzeć wyłożone na stoliku i opakowane książki oraz przeczytać krótki opis zamieszczony na nich. Następnie w ciemno wypożyczyć tę, której charakterystyka spodobała się najbardziej. Kto wie może się ktoś zakocha… w treści;).
Do końca miesiąca zapraszamy do wspólnej zabawy

/K. Józefiak/

Antek Smykiewicz w najnowszym numerze COGITO

O pomyśle na siebie, przyjaźni i … powtórkach przed maturą przeczytacie w najnowszym numerze COGITO.

Od stycznia można wypożyczać w bibliotece miesięcznik „Cogito”. W najnowszym numerze znajdziecie m.in. wywiad z Antkiem Smykiewiczem – jednym z najciekawszych głosów młodego pokolenia, kompozytorem i autorem tekstów (wykonawcą utworu „Pomimo burz”), poznacie historię dwóch dziewczyn, które realizują swoją pasję, jaką jest projektowanie i moda. Dowiecie się np. jak założyć własny biznes oraz co o przyjaźni sądzą młodzi ludzie, odczytacie mowę gestów dzięki informacjom z artykułu „Ręce, które mówią!”

Maturzyści powtórzą sobie, przed zbliżającą się maturą, wiadomości o „Kordianie” i o „Szewcach” Witkacego czy też sprawdzą swoje umiejętności z matematyki.

/K. Józefiak/

„Zabij” książką NUDĘ

Kiedy będziesz miał/a już dość fejsa, gdy wrzuciłaś/eś już tonę zdjęć na Instagram …. i nie masz co robić - „zabij” nudę książką.

Czytanie może być skutecznym lekarstwem na nudę. Aby sobie je „zaaplikować” biblioteka poleca na ferie sporo nowości, wśród których znajdziesz m.in.:

 • Dziewczynę z pociągu” Paula Hawkinsa

 • Ocalić Julię” Suzanne Selfors

 • Utopce” Katarzyny Puzyńskiej

 • Serce umiera ostatnie” Margaret Atwood

 • Mam twój telefon” Sophie Kinselli

 • 7 dni” Eve Ainsworth

 • /K. Józefiak/

  CZASOPISMA DOSTĘPNE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

  Od stycznia w bibliotece szkolnej dostępne są poniższe czasopisma, z których będzie można skorzystać na miejscu w czytelni lub też wypożyczyć do domu maksymalnie na okres 3 dni.

  /K. Józefiak/

  KSIAŻKĘ MIESIĄCA w styczniu poleca Marysia Hedzielska z kl. 1 TLE

  W styczniu KSIĄŻKĄ MIESIĄCA została pierwsza część serii „Miecz lata” autorstwa Ricka Riodana zatytułowana „Magnus Chase i bogowie Asgardu”
  „ Od śmierci matki Magnus Chase mieszka na ulicy i jest zdany wyłącznie na siebie. Pewnego dnia spotyka wujka, który zdradza mu niesamowity sekret – otóż Magnus jest synem nordyckiego boga, a świat przedstawiony w mitologii nordyckiej jest prawdziwy. Aby zapobiec wojnie w Asgardzie i nadejściu Ragnaroku, bohater musi odszukać dziewięć części broni. Zmuszony jest wybrać pomiędzy własnym bezpieczeństwem, a życiem setek niewinnych. Co wybierze?
  Serdecznie wszystkim polecam książkę Riodana. Jest bardzo dobra, lekka lecz wciągająca zarazem. Zachwyca, trzyma w napięciu, a także…. uzależnia;)”
  Polecam Maria Hedzielska

  Jedna z najlepszych książek
  Magnus Chase i bogowie Asgardu to jedna z najlepszy książek Riordana! Jest tu wszystko co było do tej pory i jeszcze więcej! Świetny humor, niesamowite postacie i wartka akcja! Czytelnik nigdy się nie nudzi. Gorąco polecam!
  http://www.empik.com/miecz-lata-magnus-chase-i-bogowie-asgardu-riordan-rick,p1113522784,ksiazka-p<>
  ***************************************************************************
  Czekałam na tę książkę naprawdę długo. I szczerze mówiąc, przerosła oczekiwania. Utrzymuje poziom, jaki Riordan pokazał w swoich poprzednich książkach, jednocześnie dopasowując się do krwawej rzeczywistości mojej ulubionej mitologii. Cudowna i tyle.
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/263398/miecz-lata<> ***************************************************************************
  Rick Riordan wciąż w formie
  Rick Riordan zawsze pisał świetnie i tym razem też się nie zawiodłam. Historia jest wartka, pełna mitologicznych zjawisk, zawierająca to co młodemu człowiekowi podoba się najbardziej.
  http://www.empik.com/miecz-lata-magnus-chase-i-bogowie-asgardu-riordan-rick,p1113522784,ksiazka-p<>

  Anioły zostały policzone… czyli świąteczny konkurs biblioteczny rozstrzygnięto

  We wtorek 20 grudnia 2016 roku ogłoszono wyniki konkursu zorganizowanego przez bibliotekę zatytułowanego. „Sprawdź, ile aniołów przysiadło w bibliotece”.
  Konkurs został ogłoszony 8 grudnia br. Od tego czasu każdy, kto chciał wziąć w nim udział musiał przyjść do biblioteki i policzyć pochowane w różnych zakątkach biblioteki anioły. Zainteresowanie było bardzo duże – łącznie w konkursie uczestniczyło 45 uczniów. Anioły liczyli również, choć poza konkurencją, nauczyciele i pracownicy szkoły. Okazało się, że najbardziej spostrzegawczy byli i wszystkie 41 anioły znaleźli chłopcy: Mikołaj Szymczak z kl. 2D oraz Grzegorz Dydymski z kl. 2 TSE. Drugie miejsce (z wynikiem 40 odnalezionych aniołów) należało do uczniów z kl. 1 TE : Mateusza Chwołki, Macieja Gosciniaka i Huberta Marcinkowskiego.
  Słodkie nagrody zwycięzcom wręczyła Pani wicedyrektor Maria Stepień. Na pozostałych uczestników również czekały słodycze.

  /K. Józefiak/

  Fantastyczna Noc Filmowa za nami

  Kolejny już raz miłośnicy kina i fantastyki spotkali się, aby wspólnie oglądać filmy i oddać się szaleństwu komputerowych gier.
  W piątek 2 grudnia około godziny 19oo grupa ponad 20 osób zebrała się w szkolnej bibliotece, aby wspólnie spędzić kilkanaście najbliższych godzin. Tradycyjnie towarzystwo podzieliło się na 2 ekipy – jedna udała się do sali nr 005, żeby pograć w gry komputerowe; druga zainstalowała się w świetlicy i tam do rana oglądała filmy. Tematyka ekranizacji była różnorodna – była i komedia romantyczna, była sensacja, ale nie zabrakło też horrorów. I choć podobno niezdrowo jest jeść po 20-stej, spotkanie nie mogło się odbyć bez pizzy, którą z prawdziwą przyjemnością wszyscy spałaszowali około północy;).
  Nad bezpieczeństwem uczestników „Filmowej Nocy Fantasy” czuwali I. Pereć, A. Bartosiewicz i K. Józefiak. O godz. 700 następnego dnia wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni rozeszli się do domów.

  /K. Józefiak/

  Konkurs świąteczny

  /K. Józefiak/

  Z kilkoma dolarami w kieszeni podbili Amerykę Środkową - spotkanie z podróżnikami

  W środę 30 listopada na zaproszenie biblioteki przyjechali do naszej szkoły panowie Wojtek Malicha i Sebastian Hennig - dwójka podróżników, którzy w ciągu pięciu miesięcy zwiedzili Ameryki Środkową oraz Południową, a wyruszyli na ich podbój mając zaledwie sto dolarów w kieszeni.
  Podróżnicy niczym zawodowi stand uperzy, przenieśli uczestników spotkania (kl. 3C, 3 TSH oraz 1 TE) w niezwykle malownicze i egzotyczne rejony Meksyku, Belize czy Peru. Smaczku opowieściom dodawał fakt, że podróż tą odbyli autostopem, a na jedzenie i nocleg zarabiali robiąc turystom zdjęcia polaroidem. Gdy ten sposób zarabiania zawodził, chodzili po restauracjach, pubach i oferowali swoja pracę w zamian za jedzenie. Ich podróż obfitowała nie tylko w miłe i przyjemne doświadczenia – zdarzały się też trudne i niebezpieczne momenty, jak np. spotkanie z krokodylami czy lokalną mafią.
  O swoich przygodach napisali książkę pt. „Aventura”, którą każdy z Was może przeczytać, gdyż jest dostępna w naszej bibliotece.

  /K. Józefiak/

  Drugie życie słoików czyli warsztaty rękodzielnicze

  W poniedziałek28 listopada uczniowie klasy 1 TLE wzięli udział w zorganizowanych przez bibliotekę szkolną warsztatach rękodzielniczych zatytułowanych „Piękno zamknięte w słoikach”.
  Słoiki po przetworach na ogół lądują w koszu na śmieci, a okazuje się, że przy odrobinie zaangażowana i weny twórczej można z nich wyczarować prawdziwe cudeńka. Słoik może stać się uroczym lampionem, pięknym wazonem lub…. ramką na zdjęcia. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od wyobraźni twórcy. Uczestnicy warsztatów, chyba czując zbliżającą się atmosferę Świat Bożego Narodzenia, skupili się na robieniu lampionów świątecznych. Podczas zajęć ujawniły się prawdziwe talenty artystyczne … i co ciekawsze nie tylko wśród dziewczyn. Wykonane prace można do czwartku obejrzeć w bibliotece.


  /K. Józefiak/

  Małgosia najbardziej oczytaną osobą w naszej Szkole

  W minionym tygodniu ogłoszono wyniki konkursu czytelniczego Oczytani – młodociani. Najbardziej oczytaną osobą w CKZiU w Środzie Wlkp. okazała się Małgosia Tomczak z klasy 2 TG.
  Na przełomie października i listopada uczniowie mogli wziąć udział w konkursie zorganizowanym przez bibliotekę pt. Oczytani - młodociani” . Każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na 20 pytań, których tematyka dotyczyła szeroko rozumianej literatury. I chociaż test można było zabrać ze sobą do domu okazało się, że nikomu nie udało się uzyskać 100% poprawnych odpowiedz. Najbliżej tego wyniku była Małgosia, która zdobyła 28 na 29 możliwych punktów. Tuż za nią uplasowały się Marta Matela z kl. 3 TL i Monika Kniat – uczenica kl. 1 TLE. Nagrody zwyciężczyniom wręczyła pani wicedyrektor Justyna Tomczyk-Wojciechowska.

  /K. Józefiak/

  Maturzyści w bibliotece naukowej

  Na terenie Środy działa, choć stosunkowo niewiele osób o tym wie, biblioteka naukowa, którą jest Publiczna Biblioteka Pedagogiczna. Okazje do zapoznania się z jej rolą, zbiorami i pracą mieli maturzyści z klasy 4 TG, którzy w piątek w ramach Tygodnia Kultury wybrali się do biblioteki na wycieczkę. Średzka filia PBP w Poznaniu działa w naszym mieście od lat 50-tych XX wieku. W tym okresie kilkakrotnie zmieniała swoją lokalizację, by w końcu zakotwiczyć przy ul. Żwirki i Wigury 3. Ciekawostką jest, że przez pewien czas funkcjonowała w budynku naszej Szkoły. O tym i innych ciekawych informacjach opowiedziała maturzystom pani Anna Ostrowska- Gruszczyńska – kierownik średzkiej biblioteki pedagogicznej. W spotkaniu udział wzięła również pani Marzena Staszak wieloletnia bibliotekarka PBP w Środzie. Na zakończenie uczniowie mieli okazję zwiedzić magazyn biblioteki czyli miejsce, do którego na co dzień czytelnicy nie mają dostępu.

  /K. Józefiak/

  Mobile library – Fahrbücherei -Moбильпая библиотека - Bibliothèque mobile… czyli MOBILNA BIBLIOTEKA

  Na początku listopada na korytarzu szkoły pojawiła się MOBILNA BIBLIOTEKA.
  Tuż przy sali nr 119 stanął regał wypełniony książkami i czasopismami, które można pożyczyć do domu lub przejrzeć na miejscu. Dla komfortu korzystających, przygotowano również wygodne siedziska z drewnianych skrzynek. Zresztą cały kącik stworzony jest ze skrzynek, którym stolarze z kl. 3D nadali drugie życie.
  Idea mobilnej biblioteki jest taka: każdy, kto ma ochotę może zabrać ze sobą książkę/gazetę, a po przeczytaniu zwrócić ją na miejsce. Każdy też może przynieść i zostawić swoją książkę/książki wzbogacając tym samym zasoby MB.

  /K. Józefiak/

  Mateusz zwyciężył w Cyklicznym Konkursie Czytelniczym

  Mateusz Chwołka z klasy 1 TE zwyciężył w pierwszej odsłonie kolejnego etapu Cyklicznego Konkursu Czytelniczego.
  Podobnie, jak w roku ubiegłym biblioteka zaprasza do udziału w Cyklicznym Konkursie Czytelniczym. W każdym miesiącu czytany będzie fragment z książki dostępnej w szkolnej bibliotece. Osoba, która jako pierwsza przyjdzie do biblioteki, poprawnie odgadnie tytuł książki oraz odpowie na pytanie kontrolne zwycięży. Warunek jest jeden – na poprawną odpowiedz czekamy w bibliotece na przerwie, która następuje po emisji. Osoby, które przyjdą podczas lekcji zostają automatyczne zdyskwalifikowane.
  Listopadowy fragment, pochodzący z książki Becki Fitzpatrick „Szeptem”, jako pierwszy rozszyfrował Mateusz Chwołka, któremu serdecznie gratulujemy. W roli lektora wystąpiła Marlena z klasy 3 LOP

  /K. Józefiak/

  Filmowa NOC FANTASY w bibliotece szkolnej

  /K. Józefiak/

  Biblioteka w nowej odsłonie

  Wraz z końcem poprzedniego roku szkolnego zakończyły się prace remontowe w szkolnej bibliotece. Wakacje i początek września to czas, kiedy bibliotekę należało posprzątać, a książki z powrotem poukładać na półkach. Pracy było sporo, ale na końcowy efekt warto było czekać.
  Szczególne podziękowania za zaangażowanie i wielką pomoc w przeprowadzeniu remontu należą się Piotrowi i Damianowi z kl. 2D, Piotrowi, Szymonowi, Michałowi, Mateuszowi, Marcinowi, Bartkowi, Jakubowi C. i Jakubowi K. z 3D, a także oraz chłopakom z 4 TBS Bartkowi B, Bartkowi J. i Patrykowi. Po dobrze wykonanej pracy panowie zostali zaproszeni na „parapetówkę.
  To nie jedyna impreza, która odbyła się w bibliotece w tym roku szkolnym – wcześniej, bo 30 września „Dzień Chłopaka” obchodziła w niej klasa 1TG, a zapach pizzy roznosił się po całym korytarzu.

  /K. Józefiak/

  „Więzień labiryntu” J. Dashnera to książka, którą w listopadzie poleca biblioteka szkolna w ramach akcji KSIĄŻKA MIESIACA.

  "Więzień labiryntu" to pierwszy tom trylogii amerykańskiego autora Jamesa Dashnera, który stał się światowym bestsellerem i jest uznawany za jedną z najlepszych książek tego gatunku, obok takich tytułów jak "Igrzyska Śmierci" czy "Niezgodna". To pełna akcji i nieustającego napięcia książka, która chwyci czytelnika za gardło, i nie puści aż do ostatniej strony, ponieważ każde wejście do Labiryntu może stać się przepustką do koszmaru, i walką na śmierć i życie...
  „Kiedy Thomas budzi się w ciemnej windzie, jedyną rzeczą jaką pamięta jest jego imię. Kiedy drzwi się otwierają jego oczom ukazuje się grupa nastoletnich chłopców, która wita go w Strefie – otwartej przestrzeni otoczonej wielkimi murami, która znajduje się w samym centrum wielkiego i przerażającego labiryntu…

  Dlaczego w ogóle znaleźli się w Strefie?
  Jaka jest ich rola?
  Kim są Stwórcy, którzy sprawują nad nimi kontrolę?
  Czym jest labirynt i czy można znaleźć z niego wyjście?
  Jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić i czy są na to gotowi?
  Szansa jest tylko jedna:
  Znajdź wyjście albo giń.”
  **************************************************

  Jak dla mnie rewelacja. Od pierwszej do ostatniej strony śledziłam akcję z ogromnym zainteresowaniem. Także ciekawie, intrygująco. Dobrze nakreślone postacie. A końcówka? Wszystko wskazuje na to, że dopiero będzie się działo;) Niedługo "rzucę się" na drugą część ;);)
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/233123/wiezien-labiryntu

  **********************************************************************************

  Więzień labiryntu to jedna z najlepszych młodzieżowych książek z gatunku fantasy, jakie czytałem. Jej mocną stroną jest z pewnością klimat, który powoduje, że czytelnik niemal przez cały czas odczuwa choćby lekkie napięcie… Są też takie momenty, że książka aż wbija w fotel :-) Fabuła jest ciekawa, dość oryginalna, nieoklepana. Nawet najbardziej zagorzali fani gatunku, którzy przeczytali już trochę książek fantastycznych, nie powinni się nudzić.
  http://www.empik.com/wiezien-labiryntu-dashner-james,p1101128327

  /K. Józefiak/

  Konkurs "Oczytani- młodociani"

  Jeszcze tylko tydzień został, aby wziąć udział w konkursie ogłoszonym przez bibliotekę szkolną. Konkurs polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania, których tematyka dotyczy szeroko rozumianej literatury. W pytaniach zamkniętych jest tylko jedna poprawna odpowiedz. W pozostałych należy udzielić odpowiedzi zgodnie z poleceniem. Uczestnik zabiera z biblioteki arkusz konkursowy i po wypełnieniu go (na miejscu lub w domu) oddaje do biblioteki. Konkurs trwa od 11 - 28 października br. Wyniki zostaną ogłoszone 8 listopada.

  Zapraszamy

  /K. Józefiak/

  Biblioteka poleca KSIĄŻKĘ MIESIĄCA PAŹDZIERNIKA

  „zostań, jeśli kochasz” autorstwa Gayle Forman to światowy bestseller polecany w październiku przez bibliotekę szkolną.
  Mia straciła wszystko. Czy miłość pokona śmierć?
  Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, wspomina dotychczasowe życie.
  **************************************************

  Kiedy masz kochającą rodzinę, oddaną przyjaciółkę, cudownego chłopaka i pasję, dla której zarywasz każdą noc, życie wydaje ci się czymś niezwykle pięknym, a każdy dzień jest przepełniony radością. Do czasu, kiedy niewinna przejażdżka zamienia się w wypadek samochodowy, o którym przez najbliższe dni trąbią wszystkie stacje radiowe, a ty lądujesz w szpitalu.
  Sama.
  A to nie wszystko: bo jeżeli w białej, zdecydowanie zbyt białej sali szpitalnej towarzyszą ci jedynie wspomnienia, w darmowym pakiecie z zapłakaną przyjaciółką i twoim zrozpaczonym chłopakiem, jesteś zmuszona podjąć najważniejszą decyzję: czy zostać i żyć dalej, a może zamknąć oczy i nie otwierać ich nigdy więcej?
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/230080/zostan-jesli-kochasz<>
  **********************************************************************************
  „zostań, jeśli kochasz” była moim pierwszym spotkaniem z twórczością Gayle Forman lecz z pewnością nie ostatnim. Historia ukazana w tej książce jest wyjątkowa, nietuzinkowa wręcz niewiarygodna…
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/230080/zostan-jesli-kochasz<>
  **********************************************************************************
  W niedawno przeczytanej książce „zostań, jeśli kochasz” G. Forman odnalazłam słowa, które mogą być wskazówka, jak żyć naprawdę. Autor napisał „Żyj dla miłości, zostań, jeśli kochasz. Zostań, by żyć” A co zrobić, gdy w jednej chwili straci się wspaniałą, rodzinę, kochających rodziców, młodszego brata…??? POLECAM!!
  Sylwia kl. 3 CKZIU w Środzie Wlkp.

  /K. Józefiak/

  Klub Fantastyki "Władcy Pierścieni"

  Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
  webmaster