Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018
 Tydzień kultury
 Liga halowa
 Samorzšd szkolny
 Zawody sportowe
 Samorzšd szkolny
 Wiedza i umiejętnoœci
 SWOI
 Erasmus+
 Fachowcy z Hipolita
 Czas zawodowców - BIS
 Efektywne Doradztwo Zawodowe w Powiecie Sredzkim
 Nasze Zasady Twoje Bezpieczeństwo
 Akcja Aktywacja
 Podniebna szkoła
 Program Leonardo da Vinci
 SKK
 BšdŸ przedsiębiorczy
 Wycieczki
 Biblioteka
 Wolontariat
 Wydarzenia
 SAF
 KonkursyTydzień kultury w naszej szkole

Podsumowanie 23 Tygodnia kultury w naszej szkole

PODZIĘKOWANIE

Spotkanie z p.Spychałą

Spotkanie z Wiceburmistrzem Ernestem Iwańczukiem

Elektrycy gotują, kucharze wkręcają żarówki czyli Ludzie z Hipolita!

STREFA X-BOX

WARSZTATY PIEKARSKO CUKIERNICZE

WARSZTATY PIECZENIA BEZGLUTENOWEGO

Spotkanie z p.Mateuszem Zawodnym

SPOTKANIE Z P. PROFESOREM I. KUBIACZYKIEM

SPOTKANIE Z P. HALINA KEMPĄ

SPOTKANIE Z P. BARBARĄ KUBIAK

SPOTKANIE Z MOTOCYKLISTAMI ZIEMI ŚREDZKIEJ

SPOTKANIE Z KSIĘDZEM J. NOWAKIEM

KONKURS SAVOIR-VIVRE

KONCERT MUZYCZNEJ GRUPY HIPOLITA

Spotkanie uczniów z panią Natalią Wasielą-Dudek

Konkurs plastyczny o Hipolicie Cegielskim

KONKURS WIEDZY O ŻYCIU I DZIAŁALNOŚCI HIPOLITA CEGIELSKIEGO

Uczniowie w Centrum Aktywności

Spotkanie uczniów z podopiecznymi Domu Pogodnej Jesieni

Z „Hipolita" do Urzędu Marszałkowskiego!

„ŚLADAMI HIPOLITA CEGIELSKIEGO” – WYCIECZKA DO POZNANIA

Z wizytą w Urzędzie Miejskim w Środzie Wlkp.

WŁOSKO – POLSKIE GOTOWANIE W HIPOLICIE

Dyktando j. rosyjskiego

Z wizytą w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej

Wizyta w Średzkim Ośrodku Kultury

Spotkanie z przedstawicielką ZUSu

SPOTKANIE Z PANIĄ MARIĄ MIELCARZEWICZ

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – spotkanie z sierż. Natalią Nowak

Spotkanie z p. Bogusława Deiksler

„ Im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz!”

Spotkanie z p.Anną Madaj

Spotkanie z p. Hanną Sęk

Spotkanie z p.Lidią Banaszkiewicz

Koncert muzyki elektronicznej

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKAMI - Mają i Damianem Kaminskimi

WYCIECZKA DO ARESZTU ŚLEDCZEGO W ŚRODZIE WLKP.

By czas nie zaćmił pamięci, czyli 70 lat średzkiej szkoły zawodowej

Z POMOCĄ W DOMU POGODNEJ JESIENI

KUCHNIE ŚWIATA

A może wolontariat…….?

Cech Rzemiosł Różnych

O pasjach z pasją, czyli podróżnik Mariusz Jaworski w HipolicieTydzień kultury w naszej szkole

Z ogromną przyjemnością witamy na tegorocznym 23- „Tygodniu kultury w naszej szkole”, który będzie odbywał się w dniach 23-29 listopada 2017 roku. W tym roku nasze działania skupiają się wokół hasła PRZEWODNIEGO: LUDZIE HIPOLITA- TO ZOBOWIĄZUJE.

Do podstawowych i nadal realizowanych celów „Tygodnia kultury w naszej szkole” należą: przypomnienie zasad higieny osobistej; cech człowieka kulturalnego; dobrych manier, zasad savoir – vivru w połączeniu z własną indywidualnością i osobowością; dorobku naszych przodków. Kształtowanie prawidłowego rozumienia pojęć związanych z demokracją, godnością człowieka; życzliwości względem drugiego człowieka; świadomości różnorodności sytuacji życiowych i zawodowych. Uwrażliwienie na krzywdy otaczających nas ludzi. Zaznajamianie ze środowiskiem lokalnym, prawem i obyczajami obowiązującymi w środowisku szkolnym, regionalnym a w przyszłości zawodowym. Wzorem naszego Patrona, zachęcamy do pracy na rzecz klasy, szkoły, regionu i praktycznego udziału w tworzeniu kultury.

Podsumowanie 23 Tygodnia kultury w naszej szkole

W dniach 23 – 29 listopada 2017 roku trwał 23 - Tydzień kultury w naszej szkole.

W tych dniach gośćmi społeczności Hipolita byli: p.Jerzy Wojciechowski – przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, p.Bogusława Deiksler - prezes Zarządu Rejonowego PCK, p.Maja i Damian Kamińscy – absolwenci Hipolita, podróżnicy, p.Anna Madaj – społecznik oraz artystka malujący kawą, p.Hanna Sęk- ambasador kultury oraz przez wiele lat nauczyciel i wicedyrektor szkoły, p. Konrad Bartłomiejczak i p.Paweł Owsiński oraz p.Krzysztof Szymański -Etyliniarze – Motocykliści Ziemi Średzkiej, p.Mirosława Kaźmierczak- Radna Województwa Wielkopolskiego, p.Lidia Banaszkiewicz- ekonomistka i prawnik, przez wiele lat nauczyciel szkoły. P. Bernadeta Staszak – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, p. plutonowy Maciej Spychała, absolwent naszej szkoły, p.Wiesława Kubiak kierownik Cechu Rzemiosł Różnych w Środzie Wielkopolskiej, p.Barbara Borkowiak – przedstawicielka średzkiego oddziału ZUS-u, p.Lucyna Juszkis i p.Wiesława Łechtańska - przedstawicielki Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla, p.Maria Mielcarzewicz - prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich, p.Rafała Ratajczak – prezes Klubu Sportowego Polonia, p.Jolanta Lewandowska – pielęgniarka, p.Ernestem Iwańczukiem – wice burmistrzem Środy Wielkopolskiej, p.Iwona Gonerko i p.Anna Mendyka z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, p.Natalia Wasiela-Dudek – zawodowy operator koparek, pana Natalia z mężem prowadzi firmę budowlaną; p.Roman Deiksler, p. Jakub Ojcieszak (nasi absolwenci) i p. J.Józefowicz – pielgrzymi, retorzy; p.Ewa Barczyńska (nasz były nauczyciel) i p. Alicja Jankowiak z Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej, p.Mateusz Zawodny – prawnik i nasz absolwent, ksiądz Radosław Nowak, P.Barbara Kubiak – prezes Towarzystwa Średzkich Amazonek, p.Halina Kempa – kurator i nasz wieloletni nauczyciel, p.prof. Ireneusz Kubiaczyk.

Młodzież wysłuchała: tekstu inaugurującego 23–Tydzień kultury w naszej szkole, koncertu muzyki elektronicznej p.Krzysztofa Witkowskiego– naszego absolwenta oraz audycji pt.: Z kart historii średzkiej szkoły zawodowej. Muzyczna grupa Hipolita, wkładzie Dawid Janeczko – gitara elektryczna, Jacek Woźny- instrumenty klawiszowe, Maria Miśkiewicz – gitara oraz Weronika Owczarzak – śpiew; wykonywali indywidualnie i zespołowo z akompaniamentem chóru koleżanek z klasy 2tg: J.Pytlewskiej, E.Jaskuły, W.Nowak i N.Chmiel utwory instrumentalne i wokalne.

Od kilku lat tradycyjnym elementem naszego święta są warsztaty, pokazy i degustacja potraw kuchni kilku narodów –czyli Hipolita „Kuchnie świata”. W poniedziałek cukiernicy i piekarze w pracowni naszej szkoły wypiekali pieczywa bezglutenowe. WŁOSKO – POLSKIE gotowanie w HIPOLICIE – to warsztaty, które przeprowadził mistrz gastronomii p.Nazzareno Pizzolante. Warsztaty piekarsko -cukiernicze przeprowadził p.Mariusz Jaśkowiak (nasz absolwent)– kierownik P.P.H.U. MAR-PIEK. Zaś warsztaty baristyczne poprowadziła p. Karolina Torzyńska. Inaczej wyglądały 2 godziny zajęć elektryków, którzy uczyli się gotować i uczennic klasy gastronomicznej, które zaznajamiały się z podstawami elektryczności. P.Tomasz Kaczmarek przeprowadził warsztaty nagrywania filmów telefonem komórkowym.

Uczniowie CKZiU mieli możliwość wysłuchania prelekcji i porozmawiania z Cechmistrzem p.Tadeuszem Pateckim w Cechu Rzemiosł Różnych w Środzie Wielkopolskiej. Niezatarte wrażenia pozostawiły na młodzieży wizyty w Areszcie Śledczym, a cele edukacyjne i prewencyjne postawione sobie przez organizatorów, zostały zrealizowane w 100%. W swych murach gościła nas p.dyrektor Ośrodka Kultury p. Ewa Kusik. O sztuce obrotu pieniędzmi p. Paweł Tomczak – dyrektorem WBK rozmawiał z uczniami klasy III. W gmachu Starostwa i Urzędu Miasta młodzież wraz z opiekunami spotkała się z p.Marcinem Bednarzem – Starostą i p.Wojciechem Ziętkowskim - Burmistrzem. Gościła nas też p.Anna Ambroży – rzecznik praw konsumenta. W Urzędzie Pracy nasi przyszli absolwenci rozmawiali z p.Martą Szkudlarek i p. Marta Muślewską. W Urzędzie Skarbowym rozmawialiśmy między innymi na temat podatków i zasad otwierania własnej działalności gospodarczej.

Wspierające wiele dziedzin kultury biblioteki wspomagały działania CKZiU. Uczniowie Hipolita tym razem zespołami klasowymi, a nie indywidualnie byli wraz z nauczycielami w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej i w Bibliotece Miejskiej, gdzie spotkali się z dyrektor p.Małgorzatą Walasek.

W Bibliotece szkolnej można,było obejrzeć prace p. Norberta Malinowskiego, naszego absolwenta.

Uczniowie kilkunastu klas obejrzeli film „Najlepszy”, w średzkim kinie.

Kultura fizyczna została uhonorowana między innymi spotkaniem z p.R. Ratajczakiem oraz zajęciami z p. Patrycją Maciejewską w Studio Dance-Art i p.Maciejem Mielcarkiem w Centrum Aktywności.

Na życzenie uczniów oraz w ich realizacji odbyły się zajęcie w strefach x-boxa.

W Tygodniu kultury dostajemy wiele, ale i oddajemy swój czas, pracę, życzliwość. Także w tym roku służyliśmy przedświąteczną pomocą w Domu Pogodnej Jesieni. W którym byliśmy dwukrotnie oraz mieliśmy możliwość odbycia spotkania z p.Danutą Wieczorek- dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.

Młodzież Hipolita miała okazję sprawdzić swoją wiedzę i swe umiejętności się w konkursach.

W konkursie savoir-vivre, w którym I miejsce zajęła Agnieszka Wawrzyńczak z klasy 3tg., zwyciężczynią Dyktanda j. rosyjskiego została Nikola Szerszeń z kl. 3LOP. Najlepszy wynik w konkursie ekonomicznym osiągnął Jan Rapior a klasy 2 tle. W konkursie plastycznym Hipolit Cegielski i jego czaszy najlepsze były prace Karoliny Andruszewskiej z klasy 1a i Kingi Grześkowiak z klasy 2 tle, a w Konkursie Wiedzy o Życiu i Działalności H.Cegielskiego zwyciężyła Martyna Andrys z klasy 1 tek.

W Powiatowym Konkursie o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Michalak z Gimnazjum ZSA.

Cykl imprez wzbogaciły wycieczki: do Urzędu Marszałkowskiego, na spotkanie z p.Mirosławą Kaźmierczak- Radną Województwa Wielkopolskiego oraz wycieczka „Śladami Hipolita Cegielskiego” –do Poznania.

Tydzień kultury Hipolita swymi działaniami sięga poza wyznaczony termin główny. Na przykład, przed 23 XI 2017 r. odbyło się spotkanie z p. Mariuszem Jaworskim, pasjonatem gór, zdobywcą trzech szczytów Korony Ziemi, z p.sierż. Natalią Nowak – na temat praw dziecka, o których przypomniała uczniom klas pierwszych.

Tak szeroko zakrojone działania to efekt pracy sztabu ludzi, wielu pracowników szkoły oraz uczniów – współorganizatorów, asystentów, dyżurnych, radiowców. W grupie uczniowie, wyróżnić należy pracę młodzieży z klas: 2 tg, 3 lop, 4ti, 2 tl,1thg.

Małgorzata Mikołajczak

PODZIĘKOWANIE

DZIĘKUJĘ ZA WSPANIAŁĄ SPÓŁPRACĘ. ZA POŚWIĘCONY NAM CZAS, ENERGIĘ, DZIELENIE SIĘ WŁASNYM DOŚWIADCZENIEM, PRACĘ NA RZECZ SZKOŁY I MŁODZIEŻY. ZA BEZINTERESOWNE ZAANGAŻOWANIE W KSZTAŁTOWANIE POSTAW MŁODEGO POKOLENIA.

DZIĘKUJĘ:

GOŚCIOM ZA WIZYTY I SPOTKANIA, WARSZTATY

INSTYTUCJOM I ZAKŁADOM PRACY, KTÓRE NAS GOŚCIŁY

RODZICOM NASZYCH UCZNIÓW ZA WSPÓŁDZIAŁANIE I POMOC

DYREKCJI, NAUCZYCIELOM I POZOSTAŁYM PRACOWNIKOM SZKOŁY ZA WŁOŻONY TRUD, PRACĘ, POŚWIĘCONY CZAS I WSPARCIE

UCZNIOM ZA WSPÓŁORGANIZACJĘ IMPREZ, ASYSTĘ, DYŻURY, WSPARCIE MULTIMEDIALNE, ZA KONCERTY. TAKŻE ZA AKTYWNY UDZIAŁ WE WSZYSTKICH FORMACH NASZEGO TYGODNIA KULTURY: W WYCIECZKACH, KONKURSACH I INNYCH PREZENTACJACH. I ZA TO, ŻE SĄ I ZAWSZE MOŻNA NA NICH LICZYĆ

Małgorzata Mikołajczak

Spotkanie z p.Spychałą

27 listopada na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej gościem Tygodnia Kultury w naszej szkole był absolwent Hipolita - pan plutonowy Maciej Spychała, który na co dzień pracuje w 33 Jednostce Lotnictwa w Powidzu.

W czasie spotkania z klasami 2TL i 3LOP gość opowiadał o pracy w Kompanii Transportowej, której dowodzi. Słuchając pana Macieja uczniowie zapoznali się z zakresem obowiązków osób podległych naszemu gościowi: dbanie i obsługa samochodów ciężarowych, które zawsze muszą być sprawne i gotowe do pracy. Aby wszystko "sprawnie szło" trzeba odpowiednio ułożyć grafik służb, tak aby każdy miał zagwarantowany odpoczynek. Gość tłumaczył czym jest zależność służbowa, za co można otrzymać nagrody, z czym związany jest awans, w jaki sposób można się dokształcać będąc w wojsku.

W czasie spotkania młodzież pytała również o to w jaki sposób można się starać o przyjęcie do wojska, "przećwiczyła" krok defiladowy. Duże zainteresowanie wzbudziła pasja naszego gościa - żeglarstwo.

Spotkanie z Wiceburmistrzem Ernestem Iwańczukiem

W ramach Tygodnia Kultury w Naszej Szkole 28 listopada klasa IV technikum logistycznego miała okazję porozmawiać z Wiceburmistrzem Ernestem Iwańczukiem. Uczniowie mieli okazję zapytać o interesujące ich kwestie dotyczące funkcjonowania samorządu lokalnego oraz inicjatyw obywatelskich. Uczniów szczególnie ciekawiła kwestia budżetu obywatelskiego oraz pomysłów działań w jego obrębie. Wielu uczniów jako potencjalnych lub rzeczywistych użytkowników ruchu drogowego podnosiło kwestię jego organizacji w Środzie, szczególnie gorącym tematem okazały się średzkie ronda! Zarówno uczniowie jak i Pan Wiceburmistrz byli z tego spotkania bardzo zadowoleni.

/A. Leporowska/

Elektrycy gotują, kucharze wkręcają żarówki czyli Ludzie z Hipolita!

Środowy poranek dla przyszłych kucharzy i elektryków w Tygodniu Kultury był inny niż zazwyczaj. Uczniowie z technikum elektrycznego zostali zaproszeni na zajęcia do pracowni gastronomicznej, a uczennice z technikum żywienia i usług gastronomicznych do pracowni elektrycznej. Tam czekały na nich niecodzienne zadania w ramach integracji zawodowej i doceniania innych zawodów. Przyszli elektrycy musieli zmierzyć się z przygotowaniem od podstaw lasagne. Przygotowywali sos beszamelowy, sos pomidorowy oraz poznali zasady serwowania dania. O ile gotowanie stwarzało trochę trudności to zasady pracy płyty elektrycznej i piekarników opanowali do perfekcji. W tym czasie przyszli kucharze zmagali się z modelem instalacji elektrycznej w zakładzie gastronomicznym. Poznali zjawisko łuku elektrycznego i zaświecili ogórka.

Było to niezwykłe doświadczenie dla obydwu grup zawodowych. Świadczyły o tym liczne pytania i zaangażowanie do pracy. A po zajęciach uczniowie zgodnie oświadczyli, że takie środy powinny być co tydzień.

/M.Kawicka, S.Kawicki/

STREFA X-BOX

Dnia 29 listopada 2017 roku w naszej szkole w świetlicy została utworzona strefa x-Boxa. Wspólnymi siłami organizacji przedsięwzięcia podjęli się uczniowie klas 4 ti oraz 2 tl. Strefa została podzielona na 2 części, jedna z nich nastawiona była na czystą rywalizację sportową w grze Fifa 18. Druga połowa przeznaczona została na aktywne spędzenie czasu, z wykorzystaniem kinecka, gdzie wspólnie rywalizowaliśmy w olimpijskich dyscyplinach lub rozgrzewaliśmy do czerwoności parkiet przy najlepszych muzycznych utworach. Nasze koleżanki i nasi koledzy, jak co roku pokazali, że ważne w życiu są dyscypliny naukowe i kultura fizyczna.

Ł. Rośniak

WARSZTATY PIEKARSKO CUKIERNICZE

W środę 29 listopada 2017 roku odbyły się w CKZiU warsztaty piekarsko-cukiernicze. Wykład i zajęcia poprowadził pan Mariusz Jaśkowiak, kierownik P.P.H.U. MAR-PIEK, piekarni, cukierni, ciastkarni. W warsztatach kształtowania i wypieku ciastek kruchych oraz wytwarzania ciasta drożdżowego, dzielenia i kształtowania, wypieku drożdżówek, bułek i placka drożdżowego uczestniczyli piekarze i cukiernicy klas: 2 i 3. Młodzież doskonaliła swoje umiejętności oraz zdobyła kolejne arkana sztuki zawodowej. Nasz Gość jest absolwentem Hipolita. Bardzo miło wspominał miniony czas. Zachęcał do doskonalenia zawodowego. Mistrzostwo w sztuce piekarskiej i cukierniczej oraz szkoleniowej zaowocowało wspaniałymi wyrobami - smacznymi, aromatycznymi i wizualnie cieszącymi oko.

M. Mikołajczak

WARSZTATY PIECZENIA BEZGLUTENOWEGO

Dnia 27 listopada (poniedziałek) w ramach Tygodnia Kultury w naszej szkole grupa cukierników i piekarzy z klasy 2D ( Sylwia Błaszak, Paulina Szczepańska, Paulina Lewandowska, Dominika Fibner, Maciej Królewicz) upiekła bezglutenowe ciasto dyniowe. Robiąc ciasto dyniowe nie mowy o żadnym puree dyniowym.
Była wersja "chocco" oraz saute pachnąca świętami. Całości dopełniała "pomada dyniowa" sporządzona na bazie przypraw korzennych a udekorowały orzechy.
Uczniowie CKZiU podczas długiej przerwy mogli poznać smak dyni (jesień to na nią sezon), gryki i mleka roślinnego w postaci ciasta.
Opinie na temat smaku były w większości bardzo pozytywne, ale znalazły się osoby, które nie preferują mąki z palonej gryki czy też dyni w słodkich wypiekach. Puste talerze utwierdziły nas w przekonaniu, że warto odkrywać nowe smaki.

Izabela Erenc

Spotkanie z p.Mateuszem Zawodnym

29 listopada 2017 roku odwiedził CKZiU radca prawny p. Mateusz Zawodny, który jest absolwentem naszej szkoły. W bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o zawodach prawniczych, uświadomił konsekwencje prawne podejmowanych działań. W końcowej części spotkania mogliśmy poczuć się, jak na sali sądowej. Braliśmy udział w rozprawie dotyczącej pożyczki pieniężnej.

SPOTKANIE Z P. PROFESOREM I. KUBIACZYKIEM

Dnia 29 listopada 2017 roku w CKZiU uczniowie klas 4 ti i 4 tl z nauczycielami spotkali się w ramach Tygodnia kultury w naszej szkole z profesorem doktorem habilitowanym panem Ireneuszem Kubiaczykiem.

Uczniowie wysłuchali wykładu p. Profesora oraz rozmawiali z naszym gościem. Podczas spotkania dowiedzieli się wiele na temat pracy ze studentami oraz o osiągnięciach i przemyśleniach p. Kubiaczyka. Spotkanie było bardzo ciekawe, uczniowie wyszli z sali bogatsi w wiedzę i trochę zawiedzeni, że czas minął tak szybko.

SPOTKANIE Z P. HALINA KEMPĄ

W Tygodniu kultury w naszej szkole, w środę 29 XI 2017 roku odwiedziła nas pani kurator do spraw nieletnich oraz rodzinnych p. Halina Kempa, nie tak dawno jeszcze nauczycielka Hipolita. Pani H.Kempa przeprowadziła zajęcia z uczniami klas 2d i 3c. Podczas spotkania opowiadała o swojej pracy oraz uświadamiała nas, w jakich sytuacjach, mogą znaleźć się rodziny i jak wtedy zachować się, gdzie można szukać pomocy. Pani kurator mówiła o różnych aspektach relacji międzyludzkich, także z perspektywy prawa.

SPOTKANIE Z P. BARBARĄ KUBIAK

29 listopada 2017 roku zaszczyciła nas swoja obecnością pani Barbara Kubiak, prezes Stowarzyszenia Średzkich Amazonek. W spotkaniu brała udział klasa 2 tg. Nasz Gość opowiedział o badaniach mammograficznych oraz cytologicznych oraz o profilaktyce i przeciwdziałaniach raka piersi. Na przyniesionym przez p. Kubiak fantomie mieliśmy szansę nauczyć się, jak wykryć guzki piersi.

SPOTKANIE Z MOTOCYKLISTAMI ZIEMI ŚREDZKIEJ

W piątek 24 listopada 2017 roku w ramach Tygodnia kultury w naszej szkole odbyło się spotkanie Etyliniarzy - Motocyklistów Ziemi Średzkiej z młodzieżą CKZiU. Panowie Konrad Bartłomiejczak i Paweł Owsinski z Krzysztofem Szymańskim opowiadali o swoich podróżach i przygodach. Przedstawiali wyprawy, które odbyli po krajach Europy. Omówili swoje plany wyjazdu do Albanii. Wojaże Etyliniarzy, to nie tylko jazda motocyklami, ale również zwiedzanie oraz korzystanie z atrakcji turystycznych. W Środzie Wielkopolskiej odbywa się jeden z największych zlotów motocyklowych w Polsce. Nasi Motocykliści organizują akcje charytatywne np. na Dzień Dziecka czy MotoMikołaje. Panowie opowiadali o swoich pasjach w bardzo ciekawy i fascynujący sposób, odpowiadali na pytania młodzieży, która nie chciała rozstać się z gośćmi, żal było po spotkaniu wrócić do prozy życia.

SPOTKANIE Z KSIĘDZEM J. NOWAKIEM

środę 29 XI 2017 roku odbyło się spotkanie młodzieży Naszej szkoły z księdzem J.Nowakiem. Ksiądz opowiadał nam o kulturze Palestyny oraz pokazywał zdjęcia i pamiątki ze swoich podróży np. menorę. Zdradził ciekawostki z miejsc, które odwiedzał. Przedstawi historie takich miast, jak Betlejem i Jerozolima. W bardzo ciekawy sposób opowiedział o miastach, które mają szczególne znaczenie dla religii, nie tylko chrześcijańskiej.

KONKURS SAVOIR-VIVRE

23 listopada 2017 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej, w ramach 23 -Tygodnia kultury w naszej szkole został przeprowadzony Szkolny Konkurs SAVOIR-VIVRE.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie odpowiedzieć na 37 pytań, tym na: 35 testowych i 2 otwarte z szerokiego zakresu wiedzy, którą człowiek XXI wieku posiadać powinien. Młodzież naszej szkoły wykazała się wysokim poziomem znajomości tematu, a laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Agnieszka Wawrzyńczak z klasy 3 tg

II miejsce Adam szczudlak z klasy 2 ti

III miejsce - Miłosz Czopik z klasy 1d

W wolnym czasie, spróbujcie odpowiedzieć na pytanie: „Jak wyglądałby świat bez kultury?”

Organizatorki konkursu: M.Mikołąjczak i K.Hoffamnn-Kulawik.

KONCERT MUZYCZNEJ GRUPY HIPOLITA

Jednym z interesujących wydarzeń kulturalnych zorganizowanych przez CKZiU w Środzie Wielkopolskiej w ramach Tygodnia kultury była możliwość przedstawienia uczniów czerpiących inspirację z wszechobecnej muzyki. Powstałą więc ,,Muzyczna Grupa Hipolita''. Miłośnicy spędzili wiele godzin przygotowując się do wspólnego występu, który odbył się 27.11.2017r. Umilili nam czas wspaniałym występem. Każdy z nich pokazał swoje umiejętności w innym stylu muzycznym. Przedstawienie wzbudziło w publiczności wiele emocji i odcisnęło piętno pozytywnych wrażeń w sercach naszych słuchaczy. Jako pierwszy wystąpił Dawid Janeczko z klasy 4TI, którego pasją jest gra na gitarze elektrycznej. Przekazał wszystkim wiele pozytywnej energii ,wywołując dreszczyk emocji. Nieco łagodniejszą muzykę odegrały i pięknie zaśpiewały dziewczyny z klasy 2TG. Wprowadziły nas w radosny i spokojny klimat. Na gitarze grała Marysia Miśkiewicz ,która pasjonuje się gotowaniem. Pięknego solowego wokalu użyczyła Weronika Owczarzak, kochająca jazdę na rolkach. Duet ten dopełnił chórek koleżanek z klasy Julia Pytlewska, Edyta Jaskuła, Weronika Nowak i Nikola Chmiel. Cały niesamowity koncert prowadziła Ewelina Zimowska. Ostatnim, ale za to bardzo utalentowanym artystą był Jacek Woźny, grający od 8 lat na keybordzie i zafascynowany żeglarstwem. Każdy dźwięk wydobyty z pod jego dłoni był magiczny. Wszyscy nasi artyści kochają muzykę i nie wstydzą się tego. Oddają się swojej pasji i marzeniom.
,,Muzyka zaczyna się tam ,gdzie słowa są bezsilne''. Wierzymy że tak było, jest i będzie.

/Weronika Owczarzak/

Spotkanie uczniów z panią Natalią Wasielą-Dudek

W dniu 28 listopada 2017 roku odbyło się w ramach Tygodnia Kultury spotkanie młodzieży z klasy 1THG z panią Natalią Wasielą-Dudek. Pani Natalia prowadzi wraz z mężem firmę budowlaną. Niesamowite jest to, że została ona zawodową operatorką koparek. Z wielką pasją opowiedziała młodzieży jak do tego doszło. Któregoś dnia pani Natalia zakończyła pracę w korporacji, wsiadła do koparki i postanowiła, że będzie na niej jeździć.

Zrobiła uprawnienia, później także na prowadzenie samochodów ciężarowych i pracuje na budowach obsługując koparkę. Natalia Wasiela-Dudek jest niesamowitą osobą. Oprócz nietypowej dla kobiet pracy ciągle poszerza swoją wiedzę na uczelniach, głównie w zakresie BHP. Opowiedziała również młodzieży o tym jak zmagała się niedawno z nadwagą by uzyskać idealną sylwetkę. Teraz kształtuje swoje ciało na siłowni. To spotkanie było fascynujące, doskonała dla uczniów lekcja motywacji, pokazanie jak można walczyć o swoje marzenia, dążyć do celu i nie poddawać się.

/E. Bodylska/

Konkurs plastyczny o Hipolicie Cegielskim

W ramach Tygodnia Kultury został zorganizowany konkurs plastyczny na temat Patrona Szkoły. Udział w nim wzięło 36 uczniów. Komisja konkursowa przyznała dwie równorzędne nagrody:

I miejsce Karolina Andruszewska kl. IA

I miejsce Kinga Grześkowiak kl. II TLE

Wyróżnienia otrzymały:

Julita Jujka kl. II TLE

Maria Hedzielska kl. II TLE

Sandra Krężelewska kl. II THG

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom za udział.

/A. Wiatr/

KONKURS WIEDZY O ŻYCIU I DZIAŁALNOŚCI HIPOLITA CEGIELSKIEGO

W dniach 06-10.11.2017 r. odbył się etap klasowy konkursu wiedzy o życiu i działalności Hipolita Cegielskiego, po którym do etapu szkolnego zakwalifikowało się po trzech uczniów z każdej klasy pierwszej.

27.11.2017 r. rozpoczęły się zmagania na etapie szkolnym. Uczniowie musieli wykazać się szczegółową wiedzą dotyczącą życia i działalności Hipolita Cegielskiego, odpowiadając na 25 pytań testowych. Jedno zadanie miało formę problemową i odwoływało się do różnych działań podejmowanych przez Patrona naszej szkoły w ciągu jego całego życia.

Największą wiedzą o Cegielskim wykazała się uczennica klasy 1TEK Martyna Andrys. Drugie miejsce zajęła Klaudia Radziejewska z 1THG, a trzecie Sara Rybaczewska z klasy 1TEK.

Uczniowie ci będą reprezentowali szkołę w konkursie międzyszkolnym, który odbędzie się w marcu 2018r. w Złotowie.

/A. Kamińska/

Uczniowie w Centrum Aktywności

28.11.2017 uczniowie klasy 2TLE wzięli udział w niecodziennej lekcji wf. Przeprowadził ją absolwent naszej szkoły p.Maciej Mielcarek właściciel oraz twórca Centrum Aktywności w Środzie Wlkp. Uczniowie mieli okazję pod czujnym okiem trenera podszkolić swoją technikę wykonywania ćwiczeń na pozór prostych a jednak jak się okazało trudnych w prawidłowym wykonaniu. Dowiedzieliśmy się jak zadbać o prawidłową postawę, jak technicznie, a nie siłowo podchodzić do ćwiczeń a co najważniejsze każdy poznał swoje słabe strony. Oby przykład p.Macieja i jego sukcesy przełożył się na chęć zadbania o siebie .. Z Centrum wychodzilismy zmęczeni,ale pełni wrażeń.

/JW/

Spotkanie uczniów z podopiecznymi Domu Pogodnej Jesieni

Seniorzy są jak studnia..., pełni doświadczeń i mądrości życiowej – mówiła podczas spotkania z uczniami klas: 3TG i 4TI. p. Danuta Wieczorek- dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej. Przedstawiając historię Domu Pogodnej Jesieni , w którym gościliśmy. Pani dyrektor wskazywała na ograniczenia starości, próbowała wraz z nami definiować ten etap życia człowieka. Prelekcję zakończyła prezentacja ukazująca różnorakie przejawy aktywności seniorów , jakże wymownie pokazując, że starzy ludzie nie potrzebują litości , tylko naszego zainteresowania.

/B. Gierczyńska/

Z „Hipolita" do Urzędu Marszałkowskiego!

Dnia 27.11.br. klasa 1 TEK razem z opiekunkami, Emilią Nowaczyk i Małgorzatą Rauhut- Multaniak , dotarła na zaproszenie P. Mirosławy Kaźmierczak do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Było to niezwykłe doświadczenie w życiu uczniów, którzy mieli okazję pierwszy raz uczestniczyć w XXXVIII sesji Sejmiku WW. Ogromnie miłym zaskoczeniem był dla nas moment, kiedy Przewodnicząca Sejmiku, Pani Zofia Szalczyk , której zostaliśmy przedstawieni osobiście, oficjalnie powitała naszą grupę reprezentującą CKZiU, a zgromadzeni na Sali radni i goście przywitali nas brawami. Śledzliśmy z uwagą przebieg części obrad i choć ze względu na ograniczony czas nie dotrwaliśmy do końca, cieszyliśmy się, że dane nam było osobiście uczestniczyć w posiedzeniu i zobaczyć , jak pracują ludzie odpowiedzialni za politykę regionalną naszego województwa. Zanim opuściliśmy salę obrad, zapoznaliśmy się ze sprawozdaniem Pani skarbnik,która przedstawiła projekt uchwały w sprawie budżetu województwa na 2018 rok kierując się także osobiście do uczestniczących w sesji uczniów naszej szkoły.

Nie mniejszą atrakcją okazało się zwiedzanie budynku Urzędu , w którym , jak się dowiedzieliśmy, pracuje ok. 1000 osób. Imponujący gmach, na miarę XXI wieku zrobił ogromne wrażenie na wszystkich. Podziwialiśmy panoramę Poznania z 11 piętra biurowca. Pani Mirosława Kaźmierczak opowiadała raz jeszcze, na czym polega Jej praca jako Przewodniczącej Komisji Gospodarki i Radnej Województwa Wielkopolskiego . Zachęcała młodzież, by sięgać odważnie po środki unijne, przeznaczone dla szkół . Niezwykle serdecznie zaopiekowała się nami, oferując słodki poczęstunek .

Wycieczka okazała się cennym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

Kolejny, ciekawy dzień „Tygodnia Kultury” za nami.

/E. Nowaczyk/

„ŚLADAMI HIPOLITA CEGIELSKIEGO” – WYCIECZKA DO POZNANIA.

W środę 29.11.2017 r. uczniowie klas 1THG i 1TEK udali się wraz z opiekunami, paniami Agnieszką Hibner i Agatą Kamińską na wycieczkę „ Śladami Hipolita Cegielskiego”. Po przyjeździe do Poznania udaliśmy się na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie znajduje się symboliczny grób Hipolita Cegielskiego. Następnie przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej Lokomobila udaliśmy się w miejsca związane z Patronem naszej szkoły. Odwiedziliśmy m. in. Bazar, pomnik Cegielskiego przy Placu Wiosny Ludów i ulicę Kozią przy, której Cegielski założył pierwszą swoją fabrykę. Kolejnym punktem naszego poszukiwania śladów Hipolita Cegielskiego było Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Tam wysłuchaliśmy ciekawego wykładu dotyczącego historii poznańskiego TPN i obejrzeliśmy wybrane obiekty z księgozbioru ze szczególnym uwzględnieniem książek i artykułów napisanych przez Cegielskiego. Ostatnim punktem naszej wycieczki była Fara poznańska, w której 6 października 1841 r. odbył się ślub Hipolita z Walentyną, córką prof. Jana Mottego. Zwiedziliśmy wnętrze kościoła, jego zakamarki, zabytkową zakrystię- unikatową w skali kraju, barokowy Kapitularz z widokiem na wnętrze świątyni oraz podziemia farne. Po uczcie duchowej udaliśmy się na obiad, a po nim w drogę powrotną do Środy.

/A. Kamińska/

Z wizytą w Urzędzie Miejskim w Środzie Wlkp.

Uczniowie pierwszej klasy technikum ekonomicznego z CKZiU z grupy policyjnej w dniu 28 listopada spotkali się z panem burmistrzem Wojciechem Ziętkowskim i panem starostą Marcinem Bednarzem. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Panowie opowiedzieli o funkcjonowaniu i zadaniach urzędu oraz o działaniach, jakie realizuje gmina i powiat. Gospodarze spotkania udzielili wyczerpujących odpowiedzi na pytania zadawane przez uczniów dotyczące ich życia zawodowego oraz drogi, jaką pokonali, zanim objęli swoje stanowiska. Kadeci klasy policyjnej wrócili do szkoły zadowoleni ze spotkania i zmotywowani do brania czynnego udziału w życiu miasta, gminy i powiatu.

/J. Pohl/

WŁOSKO – POLSKIE GOTOWANIE W HIPOLICIE

W poniedziałek 27 listopada w ramach Tygodnia Kultury w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego gościł rodowity Włoch Pizzolante Nazzareno Roberto, który prowadzi w Środzie Wlkp. restaurację Pizzolante. Uczniowie trzeciej klasy technikum gastronomicznego przyrządzili pod czujnym okiem naszego gościa spaghetti bolognese. Okazało się, że zrobienie tak popularnego u nas sosu to długi proces. A podstawą każdego dania są dobre produkty. Pan Pizzolante Nazzareno opowiedział też o swojej przygodzie z gotowaniem i drodze, jaką przebył zanim znalazł się w naszym mieście. Serdecznie dziękujemy Panu Pizzolante Nazzareno za to, że znalazł dla nas czas i zgłębiał z nami tajniki włoskiej kuchni. Gość obiecał, że to nie było ostatnie spotkanie z uczniami Hipolita. Zapewnił, że jeszcze coś razem z uczniami Hipolita ugotuje.

/J. Pohl/

Dyktando j. rosyjskiego

W ramach Tygodnia kultury 34 uczniów z klas: 2TI, 3LOP i 4TSH zmierzyło się z trudnym dyktandem w j. rosyjskim. Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Nikola Szerszeń – kl. 3LOP – 3 błędy
II miejsce – Marcin Grześkowiak – kl. 2 TI – 6 błędów
III miejsce – Kacper Pawlak – kl. 2 TI – 8 błędów

/K. Napierała/

Z wizytą w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej

28 listopada kl. 4TL była gościem w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Środzie Wlkp. Maturzyści zapoznali się z księgozbiorem, dowiedzieli się jak można zapisać się do biblioteki oraz w jaki sposób korzystać z katalogu online, wypożyczać książki oraz je rezerwować.

/K. Napierała/

Wizyta w Średzkim Ośrodku Kultury

W ramach Tygodnia Kultury klasa II LOP odwiedziła Średzki Ośrodek Kultury. Pani Ewa Kusik, dyrektor Ośrodka, opowiedziała młodzieży o działalności ŚOK. Uczniowie zwiedzili pomieszczenia, które są zazwyczaj dostępne dla artystów występujących na scenie. Ponadto pani Ewa przybliżyła tematykę różnego rodzaju zajęć, w których mogą uczestniczyć wszyscy chcący rozwijać swoje talenty i spełniać marzenia. Na koniec młodzież miała możliwość zaproponowania artysty, którego chciałaby zobaczyć na scenie ŚOK. Przemiłe spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.

/B. Kuropka/

Spotkanie z przedstawicielką ZUSu

27 listopada w ramach Tygodnia kultury kl. 3C spotkała się z Panią Barbarą Borkowiak – przedstawicielką ZUSu. Uczniowie wysłuchali krótkiej historii o ubezpieczeniach społecznych, dowiedzieli się jak rozpocząć własną działalność gospodarczą, jakie druki wypełnić składając wniosek związany z taką działalnością oraz jakie składki i w jakiej wysokości płaci rozpoczynający nową działalność . Była to doskonała lekcja przedsiębiorczości dla klasy trzeciej, która lada chwila opuści mury szkoły i rozpocznie pracę, a może nawet otworzy swoją prywatną firmę.

/K. Napierała/

SPOTKANIE Z PANIĄ MARIĄ MIELCARZEWICZ

Dnia 27.11.2017gościła w naszej szkole prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich, pani Maria Mielcarzewicz, która spotkała się z uczniami klasy 2TLE. W związku z 99 rocznicą odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego, przybliżono uczniom wydarzenia z 1918 r. w Środzie. Uczniowie poznali historię naszego miasta, a szczególnie to co stało się 11.11.1918 r. kiedy kończyła się I wojna światowa, a na terenach Niemiec wrzała rewolucja. Pani prezes opowiedziała jak doszło do ogłoszenia w Środzie powstania Republiki Średzkiej i jaką rolę w tym procesie odegrali mieszkańcy miasta. Wiele uwagi poświęciła osobie księdza Mieczysława Meissnera, zarówno w momencie kiedy budziła się na nowo państwowość polska, jak i w grudniu 1918 r., kiedy wybuchało Powstanie Wielkopolskie, a w Środzie tworzono I Kompanię Średzką. Spotkanie z panią Marią Mielcarzewicz było zarówno świetną lekcją patriotyzmu, ale także szkołą wychowania młodego pokolenia. Zwróciła ona uwagę na ogromną rolę rodziny w kultywowaniu pamięci o przeszłości i swoich przodkach, czego sama doświadczyła we własnym domu rodzinnym.

/A.Kamińska/

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – spotkanie z sierż. Natalią Nowak

Wszyscy w naszym kraju jesteśmy przyzwyczajeni, żeby Dzień Dziecka świętować 1 czerwca. Tymczasem 20 listopada też mamy ku temu okazję. Właśnie tego dnia przypada rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. Polska jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych pragnie propagować datę 20 listopada, jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa. . O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka mówiła sierż. Natalia Nowak podczas spotkania z uczniami klas pierwszych CKZiU. Każdy powinien znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw. Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

/R. Mikołajczak/

Spotkanie z p. Bogusława Deiksler

23 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie pani Bogusławy Deiksler - prezes Zarządu Rejonowego PCK w Środzie Wielkopolskiej z młodzieżą klas 4 tg i 2 tg. Pani Deiksler mówiła o na temat krwiodawstwa, o przypadającym w dniach 22-26 XI Dniach Honorowego Krwiodawstwa w PCK. O możliwościach zostania dawcą krwi, o przeciwskazaniach i o tym, na czym polega „oddawanie krwi krok po kroku” . Pani prezes omówiła procedury oddawaniu szpiku oraz wyjaśniła na czym polega praca Polskiego Czerwonego Krzyża. Wspominała o działaniach tej organizacji w celu pomocy innym ludziom.

/M. Mikołajczak/

„ Im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz!”

Dnia 24.11 br. w czasie Tygodnia Kultury zorganizowanego w naszej szkole, uczniowie klasy 1TEK, razem z opiekunką, Emilią Nowaczyk, uczestniczyli w spotkaniu z Panią Mirosławą Katarzyną Kaźmierczak, Radną Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczącą Komisji Gospodarki. Zgodnie z hasłem i celami tegorocznego- 23 „ Tygodnia” zaangażowany w działalność społeczną Gość zaprosił młodzież do obejrzenia i wysłuchania prezentacji na temat funkcjonowania, zadań Sejmiku Wielkopolskiego, jego struktur... Pani Mirosława Kaźmierczak chętnie dzieliła się z młodzieżą swoimi zawodowymi doświadczeniami, barwnie, z dużą swobodą i humorem opowiadając o życiowych wyborach, kolejnych miejscach pracy i drogach , które wyznaczało zawsze „ społecznikowskie” zaangażowanie. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, uhonorowaniem działalności Pani Mirosławy Kaźmierczak będzie wręczenie nagrody( już niebawem- 1 grudnia!) ,odznaczenia im. Hipolita Cegielskiego, przyznawanego osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju demokracji, Osobistościom Pracy Organicznej... Gratulujemy serdecznie!

Już w poniedziałek, 27.11 br. uczniowie kl. 1TEK razem z opiekunkami, Emilią Nowaczyk i Małgorzatą Rauhut- Multaniak, udadzą się do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, by wziąć udział w obradach Sejmiku. Skorzystamy także z zaproszenia P. Mirosławy Kaźmierczak, która oprowadzi nas po Gmachu Urzędu.

/E. Nowaczyk/

Spotkanie z p.Anną Madaj

W piątek 24 listopada 2017 roku młodzież klasy 2 technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyła w warsztatach malowania kawą. Kawa to nie tylko wspaniała baza do przygotowania kilkudziesięciu rodzajów napojów, ale także surowiec dodawany do ciast, substancja zapachowa lub w zależności od potrzeb, pochłaniająca zapachy. Przyszli gastronomowie obejrzeli wystawę prac pani Madaj, zapoznali się z techniką malowania kawą oraz sami próbowali swoich sił artystycznych.

/M. Mikołajczak/

Spotkanie z p. Hanną Sęk

W piątek 24 listopada 2017 roku gościliśmy w ramach „Tygodnia Kultury w naszej szkole” p. Hannę Sek. Tematem przewodnim całego tygodnia jest hasło „Ludzie Hipolita to zobowiązuje”. Pretekstem do rozmowy z uczniami IV TL było zdanie z książki Paulo Coehlo „Pamiętaj, byś zawsze wiedział jasno, czego pragniesz”. Młodzież chętnie uczestniczyła w rozmowie, a temat okazał się jak najbardziej trafiony. Przed maturzystami niełatwy rok i warto zastanowić się co chcę w życiu osiągnąć, jakim jestem człowiekiem, co jest dla mnie ważne. Jak zwykle spotkanie z p. Hanią było ciekawe i zmusiło wszystkich do refleksji.

/A. Hibner/

Spotkanie z p.Lidią Banaszkiewicz

W piątek 24 listopada 2017 roku młodzież klas 1a, 3tg, 1b spotkała się z panią Lidią Banaszkiewicz- ekonomistką i prawnikiem. Tematyka spotkania skupiona była wokół tych dyscyplin. Nasz Gość podkreślał wagę znajomości prawa, od Konstytucji zaczynając. Istotne są dla pracodawcy i pracownika: znajomość prawa oraz śledzenie jego zmian, także tych które nastąpią w najbliższym czasie. Pani Banaszkiewicz zachęcała do czytania literatury i prasy branżowej, akcentowała, że „nie da się przejść przez życie bez znajomości podstawowego prawa”. Zaznaczyła, że „nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”. Przedstawiła 10 liderów naszego kraju, którzy otrzymali „Laur Przedsiębiorcy Roku”, rozdała uczniom karty ze złotymi myślami, które mają ich prowadzić przez życie, szczególnie w sferze przedsiębiorczości.

/M. Mikołajczak/

Koncert muzyki elektronicznej

Jedną z imprez towarzyszących tegorocznemu Tygodniowi Kultury był koncert muzyki elektronicznej, który odbył się w świetlicy 23 listopada. Wykonawcą był absolwent naszej szkoły Krzysztof Witkowski, który grał na trzech syntezatorach. W niektóre utwory włączono również partie wokalne. Śpiewały dziewczęta z naszej szkoły: Daria Wałęsiak z klasy 1 TEL oraz Marysia Miśkiewicz, Weronika Owczarzak i Milena Wawrzyniak z klasy 2 TG. Sam artysta określił swój program jako „koncert coverów”, aby podkreślić, że część materiału dźwiękowego przygotowuje w domu.

Słuchacze koncertu, mimo że zaprezentowano im muzykę, której nie słuchają na co dzień, zareagowali bardzo pozytywnie. Duże znaczenie miało doskonałe nagłośnienie, dzięki któremu mogły wybrzmieć oryginalne barwy dźwięków i ich zestroje – istota muzyki elektronicznej. Koncert powtórzono trzykrotnie i wysłuchało go w sumie dziewięć klas. W przerwach między utworami Krzysztof opowiedział o swoim instrumentarium i muzyce, którą wykonuje. Na koniec spotkał się jeszcze z klasą 1 TI w ramach jej lekcji wiedzy o kulturze. Przedstawił próbkę swej twórczości i mówił o urządzeniach elektronicznych i programach komputerowych, jakimi się wspomaga.

/A. Bartosiewicz/

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKAMI - Mają i Damianem Kaminskimi

W piątek 24.11.2017 r. gościli w naszej szkole Maja i Damian Kaminscy, którzy są absolwentami Hipolita. Podczas półtoragodzinnego spotkania przenieśli nas w fascynujący świat podróży, które są ich największą pasją. Szczególne wrażenie na uczniach biorących udział w spotkaniu zrobiła opowieść o wyprawie do Chin, Rosji i Gruzji. Wspomnienia podróżników zostały wzbogacone o fragmenty filmów, zdjęcia oraz przyniesiony do szkoły niezbędny ekwipunek na wyprawy wysokogórskie. Uczniowie dowiedzieli się również o przygotowaniach do następnej wyprawy, której celem będzie zdobycie najwyższego szczytu Ameryki Południowej Aconcagua, leżącego w Argentynie i liczącego 6960,8 m n.p.m. Na zakończenie Damian Kaminski opowiedział o jeszcze jednej swojej pasji, którą jest latanie. W spotkaniu udział wzięły klasy: 1TEK, 4TI i 1B.

/Agata Kamińska/

WYCIECZKA DO ARESZTU ŚLEDCZEGO W ŚRODZIE WLKP.

Podczas Tygodnia Kultury odbyły się dwie wycieczki do Aresztu Śledczego, w których udział wzięli uczniowie klasy 1TEK ( 23.11.2017) i 1TI ( 24.11.2017).

Celem powyższych wycieczek było zapoznanie się z podstawowymi zasadami funkcjonowania Aresztów Śledczych, ich współpracy z Policją a także szeroko rozumiany aspekt prewencyjny.

Po Areszcie w Środzie oprowadzał uczniów major Maciej Kaźmierczak, który zapoznał młodzież z problematyką dotyczącą prawa karnego. Wskazał na najczęściej występujące wśród nastolatków przestępstwa oraz wiek odpowiedzialności karnej. Wymienił również kary przewidziane przez kodeks karny za określone przestępstwa i występki.

Kiedy uczniowie znaleźli się za bramą Aresztu Śledczego zostali poddani procedurze obowiązującej w jednostce: konieczność oddania dowodu tożsamości, kontrola przy wykorzystaniu sprzętu do wykrywania metali i narzucenie dyscypliny podczas pobytu w zakładzie zamkniętym.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć cele więzienne; także te, które przeznaczone są dla osób szczególnie niebezpiecznych. Poza tym młodzież mogła naocznie przekonać się jak wygląda opieka medyczna w Areszcie; odwiedzili bibliotekę i świetlicę.

Spotkanie miało charakter prewencyjny i edukacyjny; młodzież po spotkaniu poszerzyła swoją wiedzę dotyczącą czynów zabronionych i ich konsekwencji . Uświadomiono uczniom jak wielkie znaczenie w życiu człowieka może mieć jedna pochopna decyzja czy nieodpowiedzialne postępowanie.

Po opuszczeniu murów więziennych można było zauważyć pewną ulgę na twarzach uczniów, co wskazywało na fakt, że nawet krótki pobyt w zamknięciu robi ogromne wrażenie na człowieku, nawet jeśli była to tylko wycieczka a nie odbywanie kary. W związku z tym z całą pewnością wyjście do Aresztu Śledczego w Środzie Wlkp. zrealizowało postawione cele.

/Agata Kamińska/

By czas nie zaćmił pamięci, czyli 70 lat średzkiej szkoły zawodowej

Rok 2018 będzie znaczącą datą dla społeczności Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ( dawniejszy Zespół Szkół Zawodowych ) , bowiem wtedy obchodzić będziemy lokalny jubileusz – 70lecie średzkiej szkoły zawodowej.

Przez ten okres , mała szkoła przyzakładowa, przekształciła się w największą szkołę gminy i powiatu.

Uczniowie CKZiU zdobywają wiedzę i umiejętności w różnych typach szkół, na poziomie średnim i branżowym- odpowiadając , z jednej strony , na zapotrzebowania lokalnego rynku pracy , z drugiej zaś strony pragną zasłużyć na miano spadkobierców i kontynuatorów idei Patrona szkoły – Hipolita Cegielskiego, idei opartej na potrzebie edukacji, pracy organicznikowskiej oraz działalności na niwie gospodarczej.

W ramach Tygodnia Kultury, 23 listopada br., dyrekcja szkoły, pedagodzy i uczniowie , przenosząc się w przeszłość, wysłuchali audycję radiową , zatytułowaną : Z kart historii średzkiej szkoły zawodowej i tym samym oficjalnie rozpoczęli obchody, mającego nastąpić w przyszłym roku , jubileuszu szkoły.

/B. Gierczyńska/

Z POMOCĄ W DOMU POGODNEJ JESIENI

Wzorem lat ubiegłych, w ramach Tygodnia Kultury w listopadzie bieżącego roku uczniowie kl. 1A,1TL oraz 2TG wraz z opiekunkami p. M. Fludrą, J. Pohl i K. Napierałą udali się do Domu Pogodnej Jesieni z przedświąteczną pomocą. Zadaniem dziewcząt było umyć okna i posprzątać w mieszkaniach seniorów. Chłopcy zaś uporządkowali przydomowy ogród, grabiąc liście.

Cieszymy się, że mogliśmy dać osobom starszym cząstkę siebie i poświęcić ten czas nie tylko na pracę, ale i na krótką rozmowę. Pomoc w sprzątaniu w Domu Pogodnej Jesieni jest już kilkuletnią tradycją wolontariatu w naszej szkole.

/M. Fludra, J. Pohl, K. Napierała/

KUCHNIE ŚWIATA

23 listopada 2017, w ramach Tygodnia Kultury, zespół języków obcych we współpracy z p. Emilią Bodylską oraz kl. III TEG, 2T i 1 THG przygotował imprezę pt. „Kuchnie świata”. Uczniowie mogli skosztować dań kuchni: angielskiej, niemieckiej, francuskiej i rosyjskiej. Na stole znalazły się: angielska surówka Coleslaw, niemiecka sałatka ziemniaczana (kartoffelsalat), ciasteczka francuskie (pâte feuilletée) oraz zupa cebulowa (Soupe à l'oignon), a z kuchni naszych wschodnich sąsiadów skosztowaliśmy barszczu ukraińskiego (украинский борщ) . Nie zabrakło też babeczek dyniowych z kuchni polskiej.

/K. Napierała/

A może wolontariat…….?

23.11.2017 uczniowie kl. 1THG oraz 2 TG wzięli udział w spotkaniu z p. Jerzym Wojciechowskim – przedstawicielem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wlkp. Uczniowie zapoznali się z problemem ubóstwa i starości. Młodzież usłyszała kilka historii z życia wziętych dot. ludzi ubogich i nieporadnych życiowo, których należy wspierać. Młodzi ludzie usłyszeli także w jaki sposób można pomagać takim potrzebującym ludziom oraz w jaki sposób można wstąpić w szeregi Szkolnego Klubu Wolontariusza. Pan Wojciechowski zachęcił młodzież do aktywnego działania w wolontariacie i podkreślił fakt, iż nasza szkoła przoduje w tego typu przedsięwzięciach.

/K. Napierała/

Cech Rzemiosł Różnych

Dnia 23.11.2017r. klasa 3TG odwiedziła Cech Rzemiosł Różnych w Środzie Wlkp .Podczas spotkania z p. Tadeuszem Pateckim uczennice zapoznane zostały z podstawowymi zadaniami, jakie spełnia Cech na rzecz swoich uczniów, z zawodami dla jakich rzemieślnicy prowadzą praktyczną naukę zawodu oraz ze znaczeniem rzemiosła. Pan Patecki przedstawił również uczennicom działania Cechu w celu podniesienia rangi rzemiosła w środowisku lokalnym.

O pasjach z pasją, czyli podróżnik Mariusz Jaworski w Hipolicie

3 listopada, w ramach zbliżającego się Tygodnia Kultury, gościem CKZiU był p. Mariusz Jaworski, pasjonat gór, zdobywca trzech szczytów Ko¬rony Ziemi - Mount Blanc, Elbrus i Kilimandżaro, członek Klubu Szalonego Podróżnika, ponadto strażak w OSP w Dominowie, mors oraz, od niedawna, amator żeglowania. Kostkę Rubika układa w parę sekund nawet wtedy, gdy przemierza górskie szlaki. O tych właśnie niezwykłych historiach, przygodach i trudach prowadzą¬cych na Elbrus a potem na najwyższą górę Czarnego Lądu - Kilimandżaro opowiadał uczniom pan Mariusz, wzbogacając swoje opowieści pięknymi zdjęciami i filmami z wypraw. W jego afrykań¬skiej przygodzie nie zabrakło polskich ak¬centów, jak choćby odnalezienie cmentarza wygnańców polskich w Tangeru w Tanzanii. Pan Ma¬riusz opowiadał z pasją, w sposób tak sugestywny i barwny, że uczniowie przez dwie go¬dziny słuchali z zapartym tchem. Byli pod ogromnym wrażeniem nie tylko historii, które usłyszeli, ale przede wszystkim człowieka, którego poznali. Zwyczajny niezwy¬czajny. Ktoś z sąsiedztwa, je¬den z nas. Człowiek, który nie czeka, aż coś mu się przydarzy, ale sam wyrusza na poszukiwanie przygód. Ktoś, kto nie traci czasu na rzeczy nieważne. Pan Mariusz zapy¬tany o to, jak udaje mu się dzielić czas między rodzinę, pracę zawodową, działalność w straży i roz¬liczne pasje, odpowiada z uśmiechem: „Z niektórych rzeczy rezygnuję, np. nie oglądam tv”. Z pewno¬ścią nie tylko w tym tkwi ta¬jemnica sukcesu, ale może od tego warto zacząć. Jak widać, wzorów do naśladowania nie trzeba szukać w mediach i wielkim świecie . Są wśród nas.

/A. Bartkowiak/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster