Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018
 Tydzień kultury
 Liga halowa
 Samorzšd szkolny
 Zawody sportowe
 Samorzšd szkolny
 Wiedza i umiejętnoœci
 SWOI
 Erasmus+
 Fachowcy z Hipolita
 Czas zawodowców - BIS
 Efektywne Doradztwo Zawodowe w Powiecie Sredzkim
 Nasze Zasady Twoje Bezpieczeństwo
 Akcja Aktywacja
 Podniebna szkoła
 Program Leonardo da Vinci
 SKK
 BšdŸ przedsiębiorczy
 Wycieczki
 Biblioteka
 Wolontariat
 Wydarzenia
 SAF
 KonkursyWycieczka do Stolicy
WYCIECZKA DO TEATRU MUZYCZNEGO W POZNANIU ORAZ NA WYSTAWĘ PRAC ROMY LIGOCKIEJ
DACHOWANIE KONTROLOWANE, CZYLI PRZYGODA W SKODA AUTOLAB
LOGISTYCY I ELEKTRYCY W VOLKSWAGENIE
DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI w HIPOLICIE
WYCIECZKA DO PORTU LOTNICZEGO POZNAŃ - ŁAWICA
WARSZTATY TERENOWE - JĘZYKOWE W BRAMIE POZNANIA
ZAJĘCIA TERENOWE W OŚRODKU EDUKACJI LEŚNEJ W CZESZEWIE W RAMACH ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI”
I TI w Muzeum Narodowym
DWUNASTU GNIEWNYCH LUDZI W TEATRZE NOWYM
O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM – LEKCJA ŻYWEJ HISTORII
OSWAJAMY MICKIEWICZA
ENGLISH TOWN WALK - GRA TERENOWA PO ANGIELSKU
WYCIECZKA KLAS LOGISTYCZNYCH DO DECORY W ŚRODZIE WLKP.
WYCIECZKA DO MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W POZNANIU
Z WIZYTĄ W HOMAGu
W MAGAZYNIE PRZYSZŁOŚCI W Centrum Techniki Magazynowej PROMAG S.A.
Uczniowie z Hipolita na zajęciach w Laboratorium Wyobraźni i w parku trampolin Jamp Arena
Wyjazd na łyżwy - luty 2018r.
Wyjazd na lodowisko do Swarzędza - styczeń 2018r.
Bliskie spotkanie z Fridą Kahlo - grudzień 2017r.
Z wizytą w Muzeum Narodowym w Poznaniu - grudzień 2017r.
Z mikołajkowym prezentem w Domu Dziecka w Bninie - grudzień 2017r.
Wycieczka szkolna do Drezna - grudzień 2017r.
Z wizytą w Muzeum Narodowym w Poznaniu - listopad 2017r.
LogMeeting - listopad 2017r.
Listopadowe klimaty w gnieźnieńskim teatrze - listopad 2017r.
Logistyka na ŁAWICY - listopad 2017r.
FRIDA KAHLO W POZNANIU! - listopad 2017r.
WYCIECZKA DO POZNANIA 2D - listopad 2017r.
Wycieczka klas maturalnych do Częstochowy, Krakowa, Łagiewnik oraz Oświęcimia - listopad 2017r.
Wycieczka przemiotowa do Muzeum Ziemi Średzkiej - listopad 2017r.
Wycieczka przemiotowa do Muzeum Narodowego w Poznaniu - październik 2017r.
Wycieczka do Poznania 2TLE - październik 2017r.
Z WIZYTĄ W FIRMIE TALEX DATA CENTER I NA JUMP ARENA - październik 2017r.
ŚLADAMI HIPOLITA CEGIELSKIEGO I ENIGMY…… - październik 2017r.
Z WIZYTĄ W SKODA AUTOLAB- październik 2017r.
2TL Z WIZYTĄ W FIRMIE KNOTT - październik 2017r.
LEKCJE LOGISTYKI POZA SZKOŁĄ - wrzesień/październik 2017r.
WYSKOKOWY WYPAD 2B do JUMP ARENA - wrzesień 2017r.

Wycieczka do Stolicy

W atmosferze zbliżających się wakacji i przy prawdziwie letniej aurze uczniowie klas 2 tg oraz 1 ti, wraz z wychowawcami i opiekunami, wybrali się do Warszawy. Głównym celem zwiedzania było Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, które w 2016 roku zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award 2016 (Europejskie Muzeum Roku 2016). Program wycieczki obejmował także Łazienki Królewskie, ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej oraz spacer Traktem Królewskim. Nie zabrakło także wizyty Złotych Tarasach, w których można było odpocząć i posilić się po całodziennym zwiedzaniu.

/A. Leporowska/

Wycieczka do Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz na wystawę prac Romy Ligockiej

28 maja uczniowie klas 1TL, 1THG, 1TEK, 2LOP wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Teatru Muzycznego w Poznaniu na przedstawienie „Balladyna” w reżyserii Renaty Pałys. Musical, oparty na dramacie Juliusza Słowackiego ukazał nam motyw zbrodni i kary w literaturze. Pokazał, w jaki sposób złe uczynki wpływają na człowieka i w jaki sposób jedna zbrodnia pociąga za sobą następne.

Przedstawienie, które miało formę musicalu ogładało się z przyjemnością, tym bardziej,że wszyscy doskonale znamy tekst dramatu Juliusza Słowackiego. Wypowiedzi słowne przeplatały się z muzyczną formą, co wpływało na intensywność naszych wrażeń.

W tym dniu mieliśmy również okazję zobaczyć wystawę prac Romy Ligockiej „Żydzi polscy”. Autorka prac, swoje dzieciństwo spędziła w krakowskim getcie, tracąc całą swoją rodzinę. Tylko dzięki pomocy dobrych ludzi udało jej się przetrwać. Swoje wspomnienia i wojenne doświadczenia przelewa na papier. Jest autorką m.in. Znanej książki „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”.

Cykl prac „Żydzi polscy” pokazuje naród żydowski w róznych sytuacjach i różnym ujęciu. Uczniowie mogli podpatrzeć technikę prac autorki i przenieść się w czasy wojenne i powojenne.

GALERIA

/J. Pohl, B. Kuropka/

Dachowanie kontrolowane, czyli przygoda w SKODA AUTOLAB

Dnia 23 maja uczniowie klas 2b i 1b wraz z opiekunkami Alicją Bartkowiak i Emilią Nowaczyk wybrali się do SKODA AUTOLAB, aby doświadczyć niecodziennych przeżyć. Dwugodzinny pobyt w tym niezwykłym miejscu okazał się dla uczniów bardzo atrakcyjny z wielu powodów. Mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi we współczesnych samochodach, obejrzeć filmy obrazujące konsekwencje nierozważnych zachowań kierowców, czy też przekonać się, jakiej wagi nabierają podczas zderzenia przedmioty pozostawione w aucie bez zabiezpieczenia.

Najbardziej niecierpliwie czekali jednak wszyscy na symulatory dachowania i zderzenia. Pierwszy z nich okazał się bezkonkurencyjny. Chyba nikt nie spodziewał się, że doświadczy symulacji prawdziwego dachowania w prawdziwym aucie i to wywołało emocje na najwyższym poziomie.

Wycieczka do SKODA AUTOLAB okazała się strzałem w dziesiątkę, bo dostarczyła nie tylko świetnej zabawy, ale uświadomiła świeżo upieczonym i przyszłym kierowcom, jakie zagrożenia na drodze ich czekają i jak należy im zapobiegać.

GALERIA

/A. Bartkowiak/

LOGISTYCY I ELEKTRYCY W VOLKSWAGENIE

22 maja uczniowie klasy 1 TEL wraz z opiekunami udali się na wycieczkę zawodową do Volkswagena do Wrześni. Przyszli logistycy jak i elektrycy z zaciekawieniem uczestniczyli w zwiedzaniu bardzo nowoczesnego zakładu, który produkuje od 2016 roku.

Zwiedzanie zakładu rozpoczęło się od zapoznania wszystkich osób uczestniczących w wycieczce z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na całym terenie. Po wyposażeniu osób w kamizelki oraz słuchawki ułatwiające komunikację z przewodnikiem wszyscy udali się na zwiedzanie fabryki.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć cały proces produkcji samochodu Volkswagen Crafter. Zwiedzili dział produkcji karoserii oraz dział montażu. Na temat bardzo nowoczesnej lakierni zostały przekazane informacje, ale tam grupy wycieczkowe nie są wprowadzane. Uczniowie obserwowali proces produkcji, pracę robotów, zostali zapoznani z systemem dostaw materiałów do produkcji , procesem magazynowania, transportem wewnętrznym. Zwrócili uwagę na to jak wielką wagę przypisuje się do przestrzegania zasad BHP jak i ergonomii pracy.

Były to bardzo ciekawe lekcje zawodowe w zakładzie pracy. Pracownikom dziękujemy za poświęcony nam czas , umożliwienie pobytu i przekazanie tylu istotnych wiadomości.

GALERIA

/A.Ibron, J.Buczma/

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI w HIPOLICIE

Uczniowie klasy 3 TL wraz z opiekunami byli na wycieczce w firmie RABEN w Gądkach. Wycieczka została zorganizowana w ramach piętnastej edycji Dnia Przedsiębiorczości. Dzień Przedsiębiorczości jest organizowany corocznie przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Tegoroczny udział w programie pozwolił logistykom zweryfikować swoje wyobrażenie o zawodzie logistyka, uzyskać informacje o umiejętnościach i predyspozycjach pożądanych przez firmę Raben. Dał szansę na poznanie zasad organizacji i zarządzania obowiązujących w dużej międzynarodowej firmie logistycznej.

Wycieczka podzielona została na dwie części. Pierwsza część obejmowała zwiedzanie magazynu. Część druga przedstawiała historię firmy, standardy obsługi klienta, oraz zapoznała uczniów z listami przewozowymi i sposobami etykietowania przesyłek.

Podczas pierwszej części wycieczki logistycy na żywo zobaczyli pracę i funkcjonowanie magazynu cross-dokowego. Na samym początku jeszcze przed wejściem do magazynu, zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali odzież ochronną, czyli: kamizelki odblaskowe, kaski i ochraniacze na buty. Następnie kierownik magazynu oprowadził nas po magazynie cross-dokowym i szczegółowo opowiadał o zasadach pracy obowiązujących w tym szczególnym magazynie. Magazyn cross-dokowy to taki magazyn, do którego dużymi samochodami przywożone są ładunki. Następnie w tym magazynie są one przepakowywane i rozdzielane do innych, często mniejszych pojazdów. Magazyn cross-dokowy charakteryzuje to, że nie służy on do długotrwałego składowania ładunków. Ładunki są natomiast zaraz po wejściu do magazynu na bieżąco pakowane do odpowiednich pojazdów i wywożone. Kierownik magazynu zwrócił nam też uwagę na to, że łącząc cross-docking z dobrym planowaniem tras, można minimalizować dystans pokonany przez samochody transportujące towary a tym samym minimalizować koszty. Samochody zamiast zawozić ładunki w różne miejsca, do odbiorców końcowych, dostarczają je do magazynu przeładunkowego i zabierają stamtąd ładunki jadące w przeciwnym kierunku. Pan Kierownik wyczerpująco i ciekawie opowiedział również o składowaniu i kompletowaniu przesyłek oraz o stosowanych w magazynie oznaczeniach.

Podczas drugiej części wycieczki przedstawiono nam historię rozwoju firmy, pokazano i omówiono zasady dotyczące obsługi klienta i realizowania powierzonych zleceń. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca opiekuna klienta i usłyszeliśmy jakie problemy w tej pracy mogą wystąpić, na jakie zagrożenia podczas realizacji zleceń trzeba zwracać uwagę.

Zwrócono nam również uwagę na to, że zawsze w życiu zarówno osobistym jak i zawodowym najważniejsze są cele, do których się dąży i pasja towarzysząca ich realizacji.

Wizyta w tak dużej i prężnie rozwijającej się firmie pozwoliła wszystkim w praktyce zdobyć nową i pasjonująca wiedzę. Wycieczka była bardzo ciekawa.

WDziękujemy serdecznie Firmie RABEN za poświęcony czas i życzliwe przyjęcie. Życzymy Państwu dalszych sukcesów.

GALERIA

/E. Kubiak, A. Ibron/

WYCIECZKA DO PORTU LOTNICZEGO POZNAŃ - ŁAWICA

Wraz z opiekunami klasa 3TL udała się na wycieczkę do Portu Lotniczego Poznań-Ławica. W ramach wycieczki zwiedzaliśmy terminal pasażerski. Przeszliśmy tzw. „ścieżkę pasażera”. Wydano nam okazjonalne „karty pokładowe” i przepustki. Przy stanowiskach check-in, zapoznani zostaliśmy z zasadami obowiązującymi w trakcie kontroli bezpieczeństwa. Zapoznano nas z obowiązującymi przepisami celnymi, a zwłaszcza tymi, które dotyczą wwożenia do kraju zakupionych za granicą podróbek znanych marek. Zwrócono nam uwagę, że pamiątka przywieziona z wakacji w postaci podrobionej torebki czy bluzki to ryzykowny krok, bo w najlepszym wypadku grozi nam jej utrata, a w najgorszym, jeśli pamiątek jest więcej, grzywna, a nawet więzienie.

Zwiedzaliśmy również halę odlotów i salon Business Executive Lounge. Każdy z nas przechodząc do hali odlotów musiał przejść przez kontrolę bezpieczeństwa.

Autokarem udostępnionym przez WELCOME Airport Services objechaliśmy płytę lotniska i z bliska oglądaliśmy start i lądowanie samolotu.

Autokarem, przejechaliśmy do strażnicy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Strażacy pokazali nam swój sprzęt gaśniczy i zestaw ratunkowy do udzielania pierwszej pomocy. W strażnicy mieliśmy okazję zobaczyć w akcji Magirus Superdragon X8, i Magirus Dragon X4 ogromne 52 tonowe wozy o mocy 1200 KM, które wyglądały jak transformersy. Te pojazdy mogą poruszać się tylko po płycie lotniska, bo są tak wielkie, że nigdzie indziej by się nie zmieściły. Koło tego pojazdu jest wielkości człowieka.

Mieliśmy również okazję zwiedzić sortownię bagaży i zobaczyć jak podróżują bagaże zanim trafią do samolotu.

Na koniec wróciliśmy do terminalu pasażerskiego, do zastrzeżonej części hali przylotów. I tu spotkała nas największa niespodzianka. Nie mogliśmy wrócić do autobusu, bo LOTNISKO ZOSTAŁO ZAMKNIĘTE. Okazało się, że ktoś pozostawił bagaż bez opieki. Bagaż ze względów bezpieczeństwa usuwał funkcjonariusz Straży Granicznej, ubrany w specjalny pirotechniczny strój, który waży około 40 kg. Akcja usuwania bagażu trwała około 40 minut. Wszystkie służby lotniska zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Najprawdopodobniej nieuważny podróżny zostanie obciążony kosztami zamknięcia lotniska i całej akcji pirotechnicznej.

Wycieczka bardzo się wszystkim podobała i dostarczyła wielu emocji

GALERIA

/E. Kubiak, A. Ibron/

WARSZTATY TERENOWE - JĘZYKOWE W BRAMIE POZNANIA

18.04.2018r. Klasa 2 TL wraz z wychowawcą Lidią Kasprzak oraz p. Beatą Gościniak wybrała się do Poznania na warsztaty językowe How to become a guide do Bramy Poznania.

Podczas naszych warsztatów po pierwsze poznaliśmy pracę przewodnika miejskiego, wady i zalety takiej pracy oraz cechy charakteru dobrego przewodnika. Po krótkiej rozmowie w języku angielskim zostaliśmy podzieleni na grupy i każda grupa miała za zadanie doprowadzić pozostałych uczniów do wyznaczonego celu a następie w sposób interesujący przekazać w języku angielskim informacje o danym zabytku, budowli czy miejscu.

Warsztaty jezykowe w terenie to świetna okazja do praktycznego zastosowania języka angielskiego oraz do poszerzenia wiedzy historycznej na temat Ostrowa Tumskiego.

GALERIA

/L. Kasprzak/

ZAJĘCIA TERENOWE W OŚRODKU EDUKACJI LEŚNEJ W CZESZEWIE W RAMACH ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI”

Uczniowie klasy 1 THG i 2 TE w poniedziałek 16 kwietnia 2018 r., w ramach obchodów „Światowego Dnia Ziemi” pod opieką Katarzyny Hoffmann – Kulawik, Kariny Góreckiej, Karoliny Napierały i Agnieszki Hibner, udali się na zajęcia terenowe do Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie.

Zajęcia w bardzo ciekawy sposób prowadził podleśniczy, edukator Marek Dobroczyński. Zapoznał młodzież z pracą leśniczego a także pilarza. Chętne osoby mogły przekonać się jak wyglądają narzędzia pomiarowe, czy wyposażenie pilarza. Duże emocje wzbudził spreparowany okaz orła bielika, który został znaleziony w najbliższej okolicy. Dwa gniazda tego chronionego ptaka znajdują się w rezerwacie. Dodatkową atrakcją był krótki występ pana podleśniczego gry na rogu. Chętne osoby mogły spróbować swoich sił i w tej dziedzinie. Teren rezerwatu Czeszewski Las został pokazany na makiecie, na której zaznaczono najważniejsze pomniki przyrody, stanowiska chronionych roślin, ścieżki dydaktyczne. Na ekspozycji można było zobaczyć wypchane ptaki charakterystyczne dla tego regionu. Po takim wstępie zobaczyliśmy film, który przybliżał teren rezerwatu.

Następnym punktem zajęć była przeprawa promem ”Nikodem” przez Wartę na ścieżkę edukacyjną. Ciekawostką jest fakt, że jest to jedyny prom leśny w Polsce. W czasie wędrówki podziwialiśmy piękno przyrody budzącej się po zimie. Rozpoznawaliśmy gatunki roślin i zwierząt. Na każdym kroku można było zauważyć skutki sierpniowej wichury. Ostatnim akcentem wycieczki było wspólne ognisko. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują Wydziałowi Środowiska i Rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Środzie Wielkopolskiej za sfinansowanie autokaru do Czeszewa.

GALERIA

/K. Górecka, A. Hibner/

I TI w Muzeum Narodowym

12 kwietnia klasa 1 TI wraz z opiekunami Justyną Pohl i Andrzejem Bartosiewiczem uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Tym razem uczniowie brali udział w zajęciach uczących, w jaki sposób patrzeć na dzieło sztuki i je interpretować. Dzięki wędrówce po muzeum przenosiliśmy się w czasie oraz stylach malarskich, poznaliśmy ciekawostki z życia twórców oraz ich dzieł. Usłyszeliśmy historię kradzieży słynnego dzieła imporesjonisty Claude'a Monet'a i oczywiście podziwialiśmy oryginał znajdujący sie w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Po zakończonej lekcji, uczniowie (już bez przewodnika) mogli podziwiać dzieła zgromadzone w poznańskim muzeum. Na dłużej zatrzymali się przy dziele Jacka Malczewskiego „Błędne koło”, dziełach Witkacego oraz pracach współczesnych artystów.

GALERIA

/J. Pohl, A. Bartosiewicz/

DWUNASTU GNIEWNYCH LUDZI W TEATRZE NOWYM

11 kwietnia uczniowie oraz nauczyciele z dwóch szkół – ZSA oraz CKZiU w Środzie Wlkp. kolejny już raz wybrali się do Teatru Nowego na spektakl pt. Dwunastu gniewnych ludzi.

Nie pierwszy raz Teatr Nowyw Poznaniu zachwycił publiczność interesującym scenariuszem ciekawą choreografią i mistrzowską grą aktorską. Fabuła sztuki nie jest oryginalna, bo znana ze świetnego zresztą filmu z 1957 roku. Oto 12 przysięgłych ma orzec jednogłośnie o winie bądż niewinności młodego chłopca ze slamsów oskarżonego o zamordowanie ojca. Wydaje się, że sprawa jest przesądzona, bo wszystkie dowody zdają się potwierdzać winę chłopaka. Gdy jednak jeden z przysięgłych odważy się je zakwestionować, zaczyna się walka, w której do głosu dochodzą skrywane uprzedzenia, kompleksy i wzajemna niechęć. Okazuje się, że ludzkie życie zależy czasem od tego, czy ktoś śpieszy się na mecz, czy ma ochotę uczciwie przyjrzeć się faktom, czy chce mu się pochylić nad losem drugiego człowieka. Kolejne odsłony walki toczącej się między dwunastoma przysięgłymi odkrywaja przed widzem fabułę, przebieg procesu, zeznania świadków. Wszystko dzieje się niezwykle dynamicznie, a emocje siegają zenitu od pierwszej do ostatniej minuty spektaklu. Długie owacje na stojąco potwierdzają tylko, jak bardzo spektakl podobał się publiczności. Niektórym tak bardzo, że zdecydowali się obejrzejrzeć go drugi raz. Część uczniów była już bowiem na przedstawieniu w ubiegłym roku. Kolejny wyjazd, czwarty w tym roku, planujemy w czerwcu br.

/A. Bartkowiak/

O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM – LEKCJA ŻYWEJ HISTORII

W związku z tym, że zbliża się setna rocznica powstania, uczniowie klas 3TG i 3TL, 11 kwietnia 2018r., udali się do poznańskiego Odwachu, by w murach muzeum przeżywać na nowo ogólnonarodowy zryw, pod wodzą S. Taczaka. Uczniowie, korzystając ze zgromadzonych plansz, fotografii i multimediów, mogli zobaczyć Wielkopolskę w przededniu powstania, powitanie I. Paderewskiego i samo powstanie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty z I połowy XIX wieku, takie jak: broń, mundury, wyposażenie żołnierzy. Z zaciekawieniem obejrzano film dokumentujący zryw Wielkopolan.

GALERIA

/B. Gierczyńska, E. Nowaczyk, M. Rauhut - Multaniak/

OSWAJAMY MICKIEWICZA

Wizyta uczniów 2TLE i 2TI w Muzeum w Śmiełowie miała nietypowy przebieg ‐ 10 kwietnia 2018r. uczestniczyli w niestandardowej lekcji. Jej temat brzmiał: W Śmiełowie jak w Soplicowie ‐ wątki wielkopolskie w Panu Tadeuszu. Eksplifikacja fragmentów eposu połączona była z elementami biografii wieszcza, dodatkowo wzbogacana ilustracjami, a wyniki pracy nanoszono na karty pracy.

Historia rodów Gorzeńskich i Chełkowskich na tle recepcji dworku przełomu XIX/XX wieku to kolejny, równie ciekawy punkt naszej peregrynacji po komnatach Muzeum.

GALERIA

/B. Gierczyńska, E. Nowaczyk, K. Gabryelewicz/

English Town Walk - gra terenowa po angielsku

Korzystając z pięknej pogody dnia 10 kwietnia 2018 r. uczennice klasy 3TG wraz z p. Dorotą Kuźniewską udały się na zwiedzanie Środy Wielkopolskiej w nietypowy sposób. Odbyła się bowiem gra terenowa w języku angielskim! Uczennice otrzymały kartki z pytaniami dotyczącymi sklepów, znaków drogowych, a nawet liczby schodów przy wejściu do budynku i pasów na przejściu dla pieszych. Zadania zostały wykonane wyśmienicie. Miejmy nadzieję, że praktyczna nauka słownictwa z działów "podróżowanie i turystyka" oraz "zakupy i usługi" pozostanie na długo w pamięci.

GALERIA

/D. Kuźniewska/

WYCIECZKA KLAS LOGISTYCZNYCH DO DECORY W ŚRODZIE WLKP.

Pod koniec marca uczniowie klas logistycznych 1 TEL, 1 TL oraz 2 TLE udali się na wycieczkę zawodowa do znajdującej się nieopodal szkoły firmy DECORA Sp. z o.o.

DECORA rozpoczęła swoja działalność w 1994 roku, a 3 lata późnej zbudowano biurowiec, hale produkcyjne oraz magazyny w środzie. Obecne firma może się poszczycić w swojej ofercie blisko 8000 tysiącami produktów (m.in. produkowanymi w naszym mieście panelami podłogowymi oraz listwami przypodłogowymi i podkładami pod panele), a także 200 milionami złotych obrotu rocznie.

Uczniowie podczas zwiedzania hal DECORY mieli okazję zapoznać się z procesem produkcyjnym ww. produktów, zwiedzili magazyny surowców i wyrobów gotowych, dowiedzieli się do jakich (także egzotycznych) krajów dystrybuowane są produkty średzkiej firmy. Na koniec spotkania Gospodarze przygotowali dla młodzieży poczęstunek (co było bardzo miłym akcentem wycieczki). Uczniowie natomiast w ramach podziękowania wręczyli oprowadzającym ich po firmie pracownikom kwiaty.

GALERIA

/A. Leporowska/

WYCIECZKA DO MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W POZNANIU

Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, w który obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Jest to także rocznica Powstania Wielkopolskiego, a więc znakomita okazja, aby odwiedzić Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które znajduje się w samym sercu Poznania ‐ na Starym Rynku. Muzeum jest interaktywne: oprócz gablot z eksponatami, fotografii i mebli z epoki, można w nim założyć żołnierski szynel z okresu powstania, wymierzyć z repliki broni, a nawet sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na pytania wybierane losowo przez komputer… Jest także sala kinowa wzorowana na jednym z najstarszych poznańskich kin ‐ kinie Apollo.

Klasa 2 tg wraz z wychowawczynią oraz nauczycielem historii, Panem Wojciechem Karolczakiem we wtorek 13 marca miała okazję wysłuchać prelekcji przewodnika, obejrzeć film przedstawiający sylwetkę majora Taczaka oraz… dotknąć eksponatów ‐ co prawda jedynie replik, ale za to odtworzonych z niezwykłą starannością.

GALERIA

/A. Leporowska/

Z WIZYTĄ W HOMAGu

HOMAG Group to światowy lider w produkcji maszyn, urządzeń i systemów do obróbki drewna. Jego polskie przedstawicielstwo - HOMAG Polska - to firma zlokalizowana niedaleko naszej szkoły ‐ w Środzie na ul. Prądzyńskiego.

We wtorek 27.02.br uczniowie klasy 1 TL wraz z opiekunami udali się to HOMAGu na wycieczkę zawodową. Podczas spotkania z pracownikami firmy mieli okazje zapoznać się z działalnością Firmy, poznać wykorzystywane w niej systemy organizowania produkcji, zobaczyli, jak wygląda zautomatyzowany system magazynowania części wykorzystywanych do produkowanych w HOMAGu maszyn. Duże wrażenie na młodzieży wywarły też magazyny wypełnione, czekającymi na wysyłkę do klientów, gotowymi produktami. Spore zainteresowanie wzbudziła maszyna-robot, która po zaprogramowaniu sama odkłada na wyznaczone miejsce drewniane płyty. Wartość tego urządzenia to „jedyne” 100 tys. euro. Uczniowie docenili też dbanie Firmy o pracowników… wszak za kilka lat i oni mogą stać się potencjalnymi kandydatami do pracy w HOMAGu.

GALERIA

/K. Józefiak/

W MAGAZYNIE PRZYSZŁOŚCI
w Centrum Techniki Magazynowej PROMAG S.A.

Kolejna już wycieczka ekspercka klasy 2TL odbyła się 7.02.2018r. Tym razem wybraliŚmy się do MAGAZYNU PRZYSZŁOŚCI w Centrum Techniki Magazynowej PROMAG S.A. w Poznaniu. Celem naszej wycieczki było zobaczenie interaktywnej prezentacji trendów i najbardziej nowoczesnych rozwiązań związanych z intralogistyką.

Mieliśmy również okazję zobaczyć najbardziej aktualne rozwiązania dotyczące magazynowania zaprezentowane przy użyciu najnowszych technologii multimedialnych.

„Centralną częścią MAGAZYNU PRZYSZŁOŚCI jest w pełni zautomatyzowana linia transportu, kompletacji, paletyzacji i składowania w magazynie, gdzie zastosowane zostały najnowsze technologie i rozwiązania z dziedziny robotyki, automatyki i identyfikacji produktów. W skład linii wchodzą m.in. regały z układnicami, automatyczne przenośniki zintegrowane z owijarką oraz robotami COMAU”.

Najnowsze technologie, interaktywne ekspozycje czy wizualizacja różnych pomysłów to ciekawe doŚwiadczenie dla każdego z nas i uzupełnienie naszej teoretycznej wiedzy.

Po lekcji zawodowej udaliśmy się do Parku Trampolin „Jump Arena”...

Pobyt w Jump Arena pozwolił nam aktywnie spędzić wolne popołudnie, usprawnić naszą kondycję fizyczną i a przede wszystkim zintegrować uczniów naszej klasy. Skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg. Ta forma aktywności fizycznej dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń.

GALERIA

/L. Kasprzak, K. Józefiak/

Uczniowie z Hipolita na zajęciach w Laboratorium Wyobraźni i w parku trampolin Jamp Arena

7 lutego br. uczniowie klas 2 technikum elektrycznego i 3 technikum informatycznego wraz z opiekunami Kingą Gabryelewicz, Katarzyną Hoffmann-Kulawik oraz Arletą Karbowiak udali się na wycieczkę do Poznania. Tam uczestniczyli w zajęciach w Laboratorium Wyobraźni. „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” – to słowa Adama Mickiewicza, które towarzyszyły uczniom w pierwszej sali podczas poznawania stanowisk prezentujących różne efekty związane z optyką falową i oddziaływaniem światła z materią. Była to wyprawa w rzeczywistość światła, którą na co dzień ignorujemy lub traktujemy jako rzecz całkiem oczywistą. W laboratorium uczniowie wykonując różne doświadczenia przypominali sobie, co wiedzą na temat wody, jej właściwości i stanów skupienia. W trzeciej sali czekały na nich łamigłówki i zagadki logiczno-matematyczne. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zaproponowanych zajęciach utrwalając lub zgłębiając swoją wiedzę. Po gimnastyce umysłu przyszedł czas na aktywność fizyczną w parku trampolin Jump Arena. Na uczniów czekały różnej wielkości trampoliny, ścieżki akrobatyczne, batuty, baseny z gąbkami i inne atrakcje.
Pobyt w laboratorium Wyobraźni i w parku trampolin Jamp Arena dostarczyły uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń.

GALERIA

/A. Karbowiak/

Wyjazd na łyżwy

Dnia 01.02.2018r. uczniowie z naszej szkoły udali się do Centrum Sportu i Rekreacji na lodowisko do Swarzędza. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele wychowania fizycznego p. Monika Fludra, p. Aneta Nowicka, i nauczycielka języka niemieckiego p. Joanna Wojciechowska ‐ Kurka.

Po dopasowaniu i wypożyczeniu łyżew cała ekipa wjechała na tafle lodu. Całe lodowisko było do naszej dyspozycji przez 90 min. Każdy jeździł jak umiał. Zdarzały się bolesne upadki , ale młodzież także pokazała swoje umiejętności w postaci piruetów, jazdy tyłem, przekładanki i „jaskółek”.Wszyscy bawili się doskonale i zjeżdzali z tafli z rumieńcami i uśmiechami na twarzy.

Większość uczestników wyjazdu przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga wielkiego nakładu pracy, samozaparcia w dążeniu do celu. Wszyscy szczęŚliwie wróciliśmy do szkoły.

GALERIA

/M. Fludra, A. Nowicka/

Wyjazd na lodowisko do Swarzędza

Dzień 24 stycznia 2018r. uczniowie klasy 1 TEK i 2 TLE będą wspominać z uśmiechem na twarzy. W tym właśnie dniu młodzież wraz z opiekunami p. E.Szarzyńską, p. A.Nowicką i p. J.Wojciechowską - Kurką wybrała się na kryte lodowisko do Swarzędza.

Celem wycieczki była nauka jazdy na łyżwach, dla niektórych doskonalenie posiadanych już w tej dziedzinie umiejętności oraz oczywiście dobra zabawa. Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom. Mimo, iż niektórzy po raz pierwszy mieli łyżwy na nogach, obyło się bez bolesnych upadków. Spora grupa uczniów prezentowała z dumą swoje umiejętności jazdy figurowej. Wszyscy uczestnicy wyprawy cali i zdrowi z uśmiechem na twarzy wrócili do domu ze świadomością, że wyjazd był bardzo udany i należy go w przyszłości powtórzyć.

GALERIA

/E. Szarzyńska/

Bliskie spotkanie z Fridą Kahlo

„Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” jest pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery, wzbogaconą o polski wątek w życiu artystów. Nie mogło zabraknąć na niej uczniów naszej szkoły. Na wystawę dzieł meksykańskiej artystki oraz lekcję muzealną poprowadzona przez panią historyk sztuki wybrali się uczniowie klasy 3 TSE z nauczycielami - Alicją Bartkowiak, Hanną Ratajską ‐ Sobik i Sebastianem Kawickim.

O obrazach Fridy mówi się, że są one jej biografią. Rzeczywiście większość dzieł to autoportrety, na których widoczne są traumatyczne doświadczenia tej niezwykłej kobiety. Uczniowie zapoznali się wcześniej z historią Fridy, oglądając słynny film z Salmą Hayek jako odtwórczynią głównej roli. Jednak wiele straciliby, podziwiając prace meksykańskiej artystki bez cennych opowieści przewodniczki, która zbudowała odpowiedni kontekst biograficzny, historyczny i polityczny dla lepszego zrozumienia twórczości Fridy.

Uczniowie wysłuchali bardzo ciekawych historii dotyczących jej życia, cierpienia spowodowanego chorobą polio, tragicznym wypadkiem i związkiem z Diego Riverą. Dowiedzieli się, jak trudno było jej tworzyć w świecie zdominowanym przez mężczyzn, ile trudu musiała włożyć w to, żeby w tym świecie zaistnieć. Tę walkę kobiety w patriarchalnym społeczeństwie odnajdywali w obrazach, które pod kierunkiem przewodniczki próbowali interpretować. I radzili sobie z tym niełatwym zadaniem całkiem dobrze. Byli dumni z siebie i zadowoleni, mając świadomość, że uczestniczą w wydarzeniu niecodziennym. Oderwani od monitorów komputera, tabletów i smartfonów obcowali przez chwilę z prawdziwą sztuką. Ze sztuką z naprawdę wysokiej półki.

GALERIA

//A. Bartkowiak//

Z wizytą w Muzeum Narodowym w Poznaniu

W czwartek 13 grudnia 2017r., klasy 4 tsh oraz 2 te wybrały się wraz z opiekunami do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej, w trakcie której uczyli się, jak czytać dzieło sztuki. Niełatwy, wydawałoby się pozornie, kontakt z muzealną ekspozycją okazał się dla uczniów niecodzienną przygodą, zwłaszcza że dla wielu z nich było to pierwsze takie doświadczenie w życiu! Przegląd konwencji malarskich od średniowiecza po współczesność skłonił uczestników lekcji do różnych refleksji ‐ w tym najważniejszej, że oprócz materialnej wartości rynkowej dzieło sztuki ma wartość emocjonalną i estetyczną.

GALERIA

//E. Nowaczyk//

Z mikołajkowym prezentem w Domu Dziecka w Bninie

Klasa 2TL z wychowawczynią L.Kasprzak i p. K.Napierałą odwiedziły Dom Dziecka w Bninie dnia 12.12.2017r.

Uczniowie klasy technikum logistycznego zrezygnowali w tym roku z prezentów klasowych pod choinką, przeznaczając pieniądze na zakup upominku dla podopiecznych w/w placówki. Marzeniem dzieci była maszyna do popcornu, którą wraz z popcornem i owocami przekazaliśmy podczas wizyty.

Pani pedagog i pani księgowa oprowadziły nas po placówce opowiadając o codzienności, obowiązkach i marzeniach dzieci i młodzieży. Wizyta w tak wyjątkowym miejscu pozostanie nam długo w pamięci.

GALERIA

//L. Kasprzak//

Wycieczka szkolna do Drezna

Dnia 05 grudnia 2017r., 45 uczniów naszej szkoły wraz z 4 opiekunami oraz przodownikiem wybrało się na jednodniow&ą wycieczkę do Drezna (Niemcy).

Po 5 godzinach jazdy dotarliśmy do „Florencji Północy”. Faktycznie taka nazwa pasuje do Drezna - miasta pełnego zabytków odrestaurowanych po zniszczeniach wojennych.

Ponad 2,5 godziny spędziliśmy w budynkach pałacu Zwinger podziwiaj&ąc wystawę porcelany, salon matematyczno - fizyczny oraz największ&ą w Europie ekspozycję dzieł malarstwa z XVI i XVII wieku. Podziwialiśmy na żywo dzieła znane nam z podręczników języka polskiego, historii czy też języka niemieckiego. Następnie zwiedziliśmy Katedrę Hofkirche i Kościół Marii Panny oraz przespacerowalismy się Tarasami Bruehla wzdłuż Łaby. Widzieliśmy także Ratusz oraz budynek opery.Punktem końcowym wycieczki był pobyt na najstarszym w Niemczech Jarmarku Bożonarodzeniowym: Strizelmarkt. Zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do Środy Wlkp.

GALERIA

//Joanna Wojciechowska//

Z wizyt&ą w Muzeum Narodowym w Poznaniu

„Jak patrzeć na dzieło sztuki?” Oto jest pytanie! By znaleźć na nie odpowiedź, w dniu 28 listopada br., uczniowie klasy 2TI razem z opiekunkami, Emili&ą Nowaczyk i Małgorzat&ą Rauhut-Multaniak, udali się do poznańskiego Muzeum Narodowego na lekcję muzealn&ą.

Celem zajęć realizuj&ących hasła podstawy programowej było, między innymi, wyposażenie uczniów w podstawowe umiejętności z zakresu analizy tekstów kultury oraz uświadomienie złożonego charakteru budowy dzieła plastycznego i jego odbioru.

Przygl&ądaj&ąc się wybranym dziełom sztuki pochodz&ącym z różnych epok, uczniowie ustalali dominantę kompozycyjn&ą, rozróżniali plany obrazu, interpretowali temat oraz analizowali kolorystykę, czy technikę wykonania ...

Wśród omawianych dzieł sztuki znalazły się m.in. Stanisława Kubickiego ‐„Mojżesz przed krzewem gorej&ącym”, Quentina Massysa - „Madonna z Dzieci&ątkiem i barankiem”, Juana Carreno de Mirandy - „Wniebowzięcie”, Józefa Pankiewicza -„Targ na kwiaty przed kościołem św. Magdaleny w Paryżu”, „Pobudliwość” Alfreda Lenicy, czy Romana Opałki „ Obraz liczony”, który wywołał chyba najsilniejsze emocje i sprowokował dyskusję. I choć wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach, opieraj&ących się na kulturze obrazkowej, analiza dzieła sztuki to zadanie banalne, to patrzenie na obraz bywa często nie lada wyzwaniem. Warto je jednak podejmować. Interpretowanie dzieła sztuki, nawet w sposób najbardziej amatorski i nieudolny, powoduje, że uczniowie używaj&ą ... mózgu!

GALERIA

//E. Nowaczyk//

LogMeeting

W dniu 23 listopada klasa III TL z wychowawc&ą i p. Karin&ą Józefiak wyjechała do Poznania, do Wyższej Szkoły Logistyki. Tego dnia w budynku głównym uczelni odbywała się konferencja z cyklu LogMeeting pt: LOGISTYKA TO PRZYGODA. Prelegentami byli: pan Emil Lisowski Prezes Marathon International z Kostrzyna oraz pracownicy firmy: Beniamin Matecki, Aleksandra Kaszub i Iga Bajan.

Pan Prezes opowiedział o swojej zawodowej karierze o tym jak stworzył prężnie rozwijaj&ąc&ą się firmę transportow&ą, zaczynaj&ąc od jednej ciężarówki: czyli od zera do milionera. Zwrócił uwagę na to, że w życiu najważniejsze s&ą cele oraz relacje międzyludzkie.

Pozostali pracownicy mówili o systemach dystrybucyjnych, kalkulowaniu kosztów, organizacji przewozów i współczesnych przeszkodach codziennego planowania i zarz&ądzania flot&ą pojazdów. Jako ostatnia wyst&ąpiła p. Iga Bajan ‐ specjalista ds. marketingu i pr, która opowiedziała m.in. o Projekcie North- pierwszym w historii drifcie zestawem ciężarówki z przyczep&ą na zamarzniętym jeziorze Arjeplog.

Dla zainteresowanych link do filmu, który powstał podczas tego projektu:
zobacz

Konferencja była bardzo udana i ciekawa. Wielu z nas, ma nad czym rozmyślać ...

GALERIA

//E. Kubiak//

Listopadowe klimaty w gnieźnieńskim teatrze

W pi&ątek 17 listopada uczniowie klas 4tg i 3tse wybrali się wraz z opiekunkami Alicj&ą Bartkowiak i Ann&ą Skrzypczak do Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie na sztukę zatytułowan&ą „Listopad”.

Treści&ą spektaklu jest spotkanie po latach, przy łożu umieraj&ącego ojca, dwóch braci reprezentuj&ących dwie strony ówczesnej (XVIII w.) sceny politycznej, dodatkowo kochaj&ących tę sama kobietę. Ta na pozór nieskomplikowana fabuła nie była jednak w prosty i zrozumiały dla uczniów sposób pokazana. Zawiłości polityczne, rodzinne i kulturowe, mroczny klimat i pomieszanie różnych konwencji sprawiły, że sztuka okazała się dla nich nieco „ciężka”. Wszyscy jednak dzielnie przetrwali niemal 3 ‐ godzinny spektakl, próbuj&ąc dokonać najbardziej sensownej interpretacji i odnaleźć przesłanie dzieła XVIII ‐ wiecznego pisarza.

//A. Bartkowiak//

Logistyka na ŁAWICY

14 listopada br. uczniowie klasy 2 TL, a tydzień później uczniowie z 2 TLE wraz z opiekunkami Lidi&ą Kasprzak, Joann&ą Wojciechowsk&ą-Kurk&ą i Karin&ą Józefiak uczestniczyli w wycieczce zawodowej, podczas której mieli okazje zapoznać się z funkcjonowaniem Portu Lotniczego Ławica w Poznaniu.

Droga, jak&ą pokonuje pasażer, od momentu kiedy pojawia się w hali odpraw, aż do chwili odbioru bagażu po podróży, to trasa, któr&ą pokonali młodzi logistycy podczas pobytu na Ławicy. W tym czasie towarzysz&ąca im pracownica Portu opowiedziała o specyfice pracy portu lotniczego, a także o szczególnych zasadach bezpieczeństwa obowi&ązuj&ących w takim miejscu. Ponadto młodzież spotkała się z przedstawicielem firmy handlingowej obsługuj&ącej poznańskie lotnisko tj. firmy zajmuj&ącej się obsług&ą naziemn&ą lotniska. Uczniowie obserwowali też pracę marszałka czyli osoby odpowiedzialnej za pokierowaniem statku powietrznego po płycie lotniska. Zostali także zaproszeni do strefy klasy biznes czyli miejsca, gdzie w komfortowych warunkach specjalne grupy podróżnych np. biznesmeni oczekuj&ą na swój lot.

Najwięcej emocji, jednak, wzbudziła wizyta u lotniskowych pirotechników. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu chętnie opowiadali o swojej pracy i dzielili się z uczniami swoimi doświadczeniami zawodowym. Młodzież mogła na własne oczy przekonać się, jak działaj&ą pirotechniczne roboty, a Jan (z 2TL) i Michał (z 2 TLE) na własnych barkach poczuli ile waży i jak ciężko poruszać się w specjalistycznym kombinezonie pirotechnicznym.

GALERIA

//K. Józefiak//

FRIDA KAHLO w Poznaniu!

W dniach: 15.11 oraz 22.11 br. uczniowie kl. 1TEK i kl. 3TL wraz z opiekunkami, Emili&ą Nowaczyk i Małgorzat&ą Rauhut - Multaniak, udali się do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, by uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym. Magnesem przyci&ągaj&ącym tłumnie gromadz&ąc&ą się w salach Zamku publiczność s&ą prace wybitnych meksykańskich artystów, których barwne życie obrosło legendami. Z dużym zainteresowaniem i my ogl&ądaliśmy prace słynnej na całym świecie, kontrowersyjnej artystki, Fridy Kahlo oraz jej męża, Diego Rivery. Wystawa jest pierwsz&ą i jedyn&ą w Polsce ekspozycj&ą obrazów Kahlo i Rivery, wzbogacon&ą o polski w&ątek w życiu artystów. W Europie s&ą zaledwie 2 obrazy Kahlo, w Poznaniu można ich obejrzeć prawie 30! Oprócz prac meksykańskich artystów zaprezentowano także fotografie Bernice Kolko, zaprzyjaźnionej z Frid&ą Kahlo oraz grafiki uczennicy żony Diego - Fanny Rabel.

Duże wrażenie zrobiły na ogl&ądaj&ących autoportrety artystki, pełne bólu i pasji. Świadomi, że uczestniczymy w wyj&ątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniu kulturalnym, do którego Poznań przygotowywał się 4 lata, podziwialiśmy zgromadzone w Zamku prace. Wycieczka przedmiotowa zapoczatkowała cykl „spotkań” z tekstami kultury. Stała się pretekstem do rozmów na temat środków wyrazu, technik, symboli wykorzystywanych w malarstwie. Kolejna lekcja muzealna, w Muzeum Narodowym, już zaplanowana!

GALERIA

//E. Nowaczyk//

Wycieczka do Poznania 2D

W środę 08.11.2017 klasa 2 D wraz z wychowawc&ą wybrała się na wycieczkę do Poznania. Po chwili relaksu w Cinema City na seansie filmowym, wyruszyliśmy na szalone akrobacje w Jump Arena. Na zakończenie wyprawy zahaczyliśmy oczywiście o restaurację, w której mogliśmy zjeść szybki i smaczny posiłek ;)

GALERIA

//B. Gościniak//

Wycieczka klas maturalnych do Częstochowy, Krakowa, Łagiewnik oraz Oświęcimia

W dniach 8-9.11.2017r. klasy maturalne tj. kl. 3LOP, 4TL, 4TSH i 4TI udały się na wycieczkę do Częstochowy, Krakowa, Łagiewnik oraz Oświęcimia. Opiekunami wycieczki były Pani Agata Kamińska i Pani Renata Mikołajczak a także ks. Radosław Nowak.

Pierwszym przystankiem naszej wycieczki była Częstochowa. Tam ksiądz Nowak zorganizował dla nas uroczystą mszę świętą, w której modliliśmy się w intencji powodzenia naszych matur.

Następnie udaliśmy się do Krakowa, zakwaterowaliśmy w hotelu a później wyruszyliśmy na zwiedzanie tego pięknego miasta. Pani przewodnik pokazała nam Wawel, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie na Wawelu a później zabrała nas na wycieczkę po mieście. Spacerowaliśmy znanymi krakowskimi ulicami takimi jak ulica Grodzka, Franciszkańska (gdzie znajduje się Okno Papieskie), byliśmy także na Starym Mieście w Dzielnicy I i poznawaliśmy historię znajdujących się tam pozostałości po zamkach.

Po zwiedzaniu wszyscy razem udaliśmy się na wspólną kolację i zakup pamiątek a następnie wróciliśmy do hotelu. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od śniadania i małych zakupów. Z hotelem pożegnaliśmy się o 10:00 i udaliśmy do Łagiewnik gdzie zobaczyliśmy sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie 5 października 1938r. zmarła św. Siostra Faustyna Kowalska. Tam zakupiliśmy popularne krówki, z których bardzo ucieszyły się szczególnie nasze babcie.

W Łagiewnikach znajdowało się także Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. szatę, którą św. Jan Paweł II miał na sobie podczas zamachu na niego w 1981r.

Z Łagiewnik pojechaliśmy prosto do Oświęcimia. Razem z przewodnikiem zwiedziliśmy tam dawny obóz zagłady Auschwitz oraz obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau, czyli Oświęcim i Brzezinka. Pani przewodnik oprowadziła nas po tym strasznym miejscu. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądało „życie” więźniów, ich niewolnicza praca, nieludzkie warunki i bestialskie traktowanie. Co więcej, widzieliśmy także fotografie więźniów, ich rzeczy osobiste, takie jak walizki, grzebienie, buty czy nawet włosy, których byli pozbawiani.

Widzieliśmy krematoria, cele, plac apelowy, chodziliśmy po miejscach, w których niegdyś każdego dnia umierały setki tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci. W tym miejscu nikomu z nas nie było do śmiechu, zrozumieliśmy, że musimy nauczyć się doceniać to, co mamy teraz i być dumni z tego, kim jesteśmy ale także z tego, kim byli nasi przodkowie.

Oświęcim był ostatnim punktem naszej wycieczki, w drodze powrotnej wstąpiliśmy na kolację do jednej z oświęcimskich restauracji. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, wiele nas on nauczył, teraz skupimy się na nauce i będziemy mieli nadzieję, że nasze modlitwy o powodzenie na maturach zostaną wysłuchane.

GALERIA

//Agata Grochowska, kl. 3LOP//

Wycieczka przemiotowa do Muzeum Ziemi Średzkiej

Lokalna , znaczy globalna...,

pod takim hasłem przebiegała wycieczka klasy II A i klasy 3 TI , w poszukiwaniu tożsamości narodowej.

Wehikuł czasu przeniósł uczestników w przeszłość - do czasów powstawania Kolegiaty, by następnie wskazać jej rolę, na przestrzeni dziejów, w obronie religii i państwowości.

Kolejnym przystankiem na drodze odkrywania historii były Koszuty. Lekcja muzealna wraz z warsztatami, poprowadzona przez kustosza Muzeum Ziemi Średzkiej- panią Lidię Gniotowską , miała na celu pokazanie funkcji ziemiańskiego dworu, na przełomie XIX/XX wieku.

Po takiej duchowej uczcie, z przyjemnością zatrzymaliśmy się w Mac Donaldzie- na zupełnie innej już uczcie.

GALERIA

//B. Gierczyńska, E. Karaśkiewicz//

Wycieczka przedmiotowa do Muzeum Narodowego w Poznaniu

Dnia 11 października, klasy 1TL oraz 1TEL uczestniczyły w lekcji przedmiotowej w Muzeum Narodowym. Natomiast 26 października w lekcji muzealnej uczestniczyły klasy 1THG oraz 2LOP.

Lekcja dotyczyła przedstawień Biblii i Mitologii w sztuce. Prowadząca zajęcia "przeniosła" nas do czasów starożytnych i ukazała Biblię jako niewyczerpalne źródło tematów i inspiracji oraz Mitologię jako źródło tematów dla artystów. Lekcja dostarczyła uczniom wzorców ułatwiających posługiwanie się środkami artystycznymi i technicznymi.

Po zakończonej lekcji, udaliśmy się na poznańską starówkę, aby dokładnie w południe usłyszeć grany na żywo hejnał z ratuszowej wieży.

GALERIA

//J. Pohl//

Wycieczka do Poznania

W czwartek 12.10.2017 klasa 2 TLE wraz z nowym wychowawcą wybrała się na wycieczkę do Poznania. Pierwszym punktem naszej integracji była wizyta w Kinepolis.
Wspólnie postanowiliśmy obejrzeć kontrowersyjny w odbiorze i recenzjach film Patryka Vegi "Botoks".
Następnie odreagowliśmy emocje po seansie szalejąc na trampolinach na Jump Arenie. Pozytywnie zmęczeni i zadowoleni z wyjazdu wróciliśmy do Środy.

GALERIA

//J. Wojciechowska-Kurka//

Z WIZYTĄ W FIRMIE TALEX DATA CENTER I NA JUMP ARENA

Punktualnie o godzinie 8:00, w dniu 20.10.2017r., klasa 2TI wyjechała autokarem sprzed CKZiU wraz z opiekunami - Pani&ą King&ą Gabryelewicz, Pani&ą Anną Skrzypczak i Panem Marcinem Półrolniczakiem na wycieczkę przedmiotow&ą do Poznania. Klasa została zaproszona przez Pana Roberta Margasa - ojca jednego z uczniów 2TI - do zwiedzania firmy TALEX DATA CENTER w Poznaniu, przy ulicy Karpia 27D.

Firma Talex wdraża rozwi&ązania odpowiadaj&ące na rosn&ące potrzeby rynku. Jest dostawc&ą zaawansowanych technologicznie usług i produktów IT, wspieraj&ących procesy biznesowe. Dzięki ich rozwi&ązaniom klienci maj&ą dostęp do nowoczesnych narzędzi informatycznych, a także do wiedzy i doświadczenia wielu specjalistów. Współpraca z klientami, opiera się na wykorzystaniu prywatnej chmury obliczeniowej, w opraciu o bezpieczn&ą infrastrukturę Data Center Talex. Firma otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi: „Dobra Firma”, Diamenty Forbesa, Gazela Biznesu oraz Poznański Lider Przedsiębiorczości. Od 2000 roku Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie firma zatrudnia ponad 300 pracowników i może poszczycić się jednym z najlepszych zespołów ekspertów na polskim rynku usług informatycznych.

Niestety, dotarliśmy na miejsce z pół godzinnym opóźnieniem spowodowanym licznymi utrudnieniami na drodze. Najpierw uczniowie 2TI przez pierwsz&ą godzinę wysłuchali ciekawego miniwykładu nt. Firmy TALEX. Pan Margas przybliżył nam historię firmy, przedstawił rodzaje usług jakie firma świadczy m.in.chroni i przetwarza dane, udostępnia zasoby. Dowiedzieliśmy się, że ponad 2300m2 powierzchni Talex Data Center przystosowane jest do podziału na mniejsze sekcje i bezpiecznego przechowywania danych.

Ponieważ klasa 2TI liczy 36 osób dlatego zostaliśmy podzieleni na cztery 9-cio osobowe grupy. Dopiero wtedy mogliśmy na własne oczy zobaczyć prawdziw&ą serwerownię, pomieszczenia z UPSami, akumulatorami, zamknięte korytarze chłodz&ące i Centrum Nadzoru. Ponieważ powierzchnia firmy zajmuje ponad 2000m2 mieliśmy co zwiedzać.

Około godziny 13:00 udaliśmy się w dalsz&ą część naszej wycieczki. Tym razem spędziliśmy czas aktywnie na Jump Arenie w Galerii Giant. Uczniowie prezentowali akrobatyczne wyczyny na trampolinach jak i w basenie z g&ąbkami. Zabawa była przednia i co ważne, wszyscy wyszli z niej bez szwanku.

Na zakończenie klasa udała się do stałego punktu każdej wycieczki - restauracji McDonald's.

Około godziny 16:00 grupa szczęśliwie wróciła do szkoły a uczniowie udali się do domów.

GALERIA

//K. Gabryelewicz//

WYCIECZKA DO POZNANIA ŚLADAMI HIPOLITA CEGIELSKIEGO I ENIGMY……

Z samego rana o godzinie 8:30, dnia 19.10.2017r., klasa 4TI zebrała się wraz z opiekunami - Pani&ą Agat&ą Kamińsk&ą i Pani&ą Arlet&ą Karbowiak, na dworcu kolejowym w Środzie Wielkopolskiej.

Wyjazd do Poznania zaplanowany na godzinę 8:45 odbył się punktualnie i bez przeszkód. Po około pół godzinnej jeździe, 16-osobowa grupa wysiadła z poci&ągu na stacji Poznań Główny i rozpoczęła realizację ustalonego rozkładu wycieczki.

Na sam pocz&ątek zaplanowany był spacer śladami życia Hipolita Cegielskiego. Podzieleni na kilka grup, z których każda miała za zadanie doprowadzić pozostałych do kolejnych punktów na mapie, wycieczkowicze odwiedzili ulicę Strzeleck&ą, Garbary, plac Wiosny Ludów, ulicę Kozi&ą, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz Plac Wolności przy, którym mieści się Bazar. Bardzo pomocna w wędrówce po mieście okazała się nawigacja mobilna „ Lokomobila”, która zawiera mapę, zdjęcia i opisy miejsc w Poznaniu zwi&ązanych z życiem i działalności&ą Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

Następnie klasa udała się do stałego punktu każdej wycieczki - restauracji McDonald's przy ulicy 27-go Grudnia.

Po posiłku przyszła kolej na następny punkt programu, czyli wystawę 'Pogromcy Enigmy'. Na miejscu, przy ulicy św. Marcin, 16-osobowa grupa została podzielona na dwie mniejsze. Podczas gdy jedna siedziała w pomieszczeniu słuchaj&ąc wykładu o popularnej maszynie szyfruj&ącej i jej metodach szyfrowania, druga próbowała rozwikłać zagadkę zorganizowan&ą przez twórców wystawy, która polegała na odnajdywaniu kolejnych elementów na fasadzie Zamku Cesarskiego i odszyfrowaniu z nich ukrytej wiadomości.

Po zrealizowaniu planu wycieczki klasa 4TI udała się z ponownie na poznański dworzec Główny, sk&ąd poci&ągiem wróciła do środy.

Około godziny 15:30 grupa rozdzieliła się, aby wszyscy opuścili średzk&ą stację w celu powrotu do domów.

GALERIA

//Łukasz Ciesielski 4TI, Agata Kamińska, Fot. Patryk Gawron 4TI//

Z WIZYTĄ W SKODA AUTOLAB

18 października 2017r. klasa 2 TL z wychowawc&ą Lidi&ą Kasprzak i p.Karolin&ą Napierał&ą wybrała się z wizyt&ą do SKODY AUTOLAB w Poznaniu. Odwiedziliśmy Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa zyskaj&ąc wiedzę z zakresu szeroko rozumianej współczesnej motoryzacji. Dzięki temu staliśmy się ekspertami w dziedzinie ekologii, technologii, innowacji i bezpieczeństwa.

„ŠKODA AUTOLAB to pierwsze tak zaawansowane technicznie i przyjazne Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa w Polsce. W każdej z 5 stref możesz skorzystać z interaktywnych eksponatów, doświadczyć wielu sytuacji drogowych i dobrze się przy tym bawić!”.

Uczniowie doświadczyli, jakie warunki należy spełnić, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa na drodze i jak je minimalizować poprzez właściwe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Dowiedzieliśmy się również jak odpowiednio spakować bagaże by nie stwarzały dodatkowego zagrożenia na drodze. Kolejnym istotnym elementem był stan ogumienia i droga hamowania pojazdu w różnych warunkach atmosferycznych. Każdy z uczestników mógł spróbować własnych sił na drodze podczas symulacji jazdy w udostępnionych symulatorach. Młodzież przypomniała sobie zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Uczniowie skorzystali również z wirtualnego alkomatu i okularów, w których można było zobaczyć, jak widzi kierowca pod wpływem alkoholu. Największ&ą ciekawostk&ą była możliwość uczestnictwa w symulatorze dachowania i zderzeń.

Zdobyta wiedza i nowe doświadczenia w Centrum Skoda Autolab kształtuj&ą wśród uczestników postawy świadomego i odpowiedzialnego uczestnika w ruchu drogowym, który potrafi przewidywać niebezpieczeństwo i stosować wiedzę i umiejętności w praktyce. T&ą cenn&ą pozyskan&ą wiedzę postaramy się już niedługo wykorzystać na drodze jako świadomi kierowcy!!!

GALERIA

/L. Kasprzak/

2TL Z WIZYTĄ W FIRMIE KNOTT

Dnia 11 października 2017 r. kontynuj&ąc rozpoczęty w klasie pierwszej cykl wycieczek eksperckich, klasa 2 TL wraz z wychowawc&ą Lidi&ą Kasprzak oraz p. Karin&ą Józefiak odwiedziła firmę Knott w Zdziechowicach.

„Firma KNOTT jest producentem uznanych na całym świecie osi do szerokiej gamy przyczep hamowanych i niehamowanych oraz urz&ądzeń najazdowych. Aktualnie wyroby firmy KNOTT sprzedawane s&ą Klientom z 15 krajów”.

Pan Piotr Matyla zaprezentował nam proces produkcji, który w sporej części jest już zautomatyzowany, prace poszczególnych stanowisk roboczych oraz magazyn wyrobów gotowych. Uczniowie zapoznali się z zadaniami poszczególnych komórek produkcyjnych oraz mieli okazję zobaczyć pracę środków transportu wewnętrznego i robota produkcyjnego.

Możliwość zobaczenia całej produkcji technologicznej oraz zasad funkcjonowania parku maszynowego to praktyczne uzupełnienie naszej teoretycznej wiedzy.

GALERIA

/L. Kasprzak/

LEKCJE LOGISTYKI POZA SZKOŁĄ

Uczniowie klasy IV Technikum Logistycznego 22 września udali się na lekcje zawodowe do Stacji Uzdatniania Wody w Środzie oraz 02 października do Oczyszczalni ścieków w Chwałkowie.

W Stacji Uzdatniania Wody uczniowie obejrzeli prezentację o Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, Wodoci&ągów i Kanalizacji Sp. z o.o.. Pracownicy SUW oprowadzili po stacji, odpowiadali na pytania uczniów. Uczniowie dowiedzieli się że w Środzie woda pozyskiwana jest z ujęć głębinowych. Poznali jak woda jest uzdatniana i jak jest rozprowadzana do ostatecznych odbiorców czyli do gospodarstw domowych.

Do Oczyszczalni ścieków uczniowie dojechali spod budynku Szkoły komunikacj&ą miejsk&ą do Kijewa, następnie krótki spacer przy pięknej pogodzie i byliśmy w oczyszczalni. Tutaj uczniowie zostali zapoznani ze schematem oczyszczalni, zwiedzili laboratoria oraz zostali oprowadzeni po terenie oczyszczalni i poznali drogę jak&ą ścieki przebywaj&ą zanim wróc&ą ponownie do środowiska. Pracownicy Oczyszczalni zwrócili uwagę na największe problemy jakie stacja ma z zanieczyszczeniami, a nie byłoby ich gdyby ludzie nie wrzucali do kanalizacji tego co tam nie powinno być.

GALERIA

/A. Ibron/

WYSKOKOWY WYPAD 2B - JUMP ARENA 20.09.2017 R.

Skłonność do wyskoków uczniowie z 2B maj&ą nie od dziś, o czym mieli okazję przekonać się w ubiegłym roku ucz&ący ich nauczyciele ;-) Tym razem jednak wyskoki były zaplanowane z wychowawczyni&ą Alicj&ą Bartkowiak i odbyły się w majestacie prawa ;-)

Jump arena w Poznaniu to b&ądź co b&ądź miejsce, w którym można dać upust nagromadzonym zapasom rozpieraj&ącej energii. Trampoliny, baseny z g&ąbkami i adrenalina na najwyższym poziomie to coś, co pozwalało poł&ączyć akrobatyczne wyczyny z niemal dziecięc&ą radości&ą. I o to chodziło. Zabawa była przednia i co ważne, wszyscy wyszli z niej bez szwanku.

GALERIA

/A. Bartkowiak/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster