Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018
 Tydzień kultury
 Liga halowa
 Samorzšd szkolny
 Zawody sportowe
 Samorzšd szkolny
 Wiedza i umiejętnoœci
 SWOI
 Erasmus+
 Fachowcy z Hipolita
 Czas zawodowców - BIS
 Efektywne Doradztwo Zawodowe w Powiecie Sredzkim
 Nasze Zasady Twoje Bezpieczeństwo
 Akcja Aktywacja
 Podniebna szkoła
 Program Leonardo da Vinci
 SKK
 BšdŸ przedsiębiorczy
 Wycieczki
 Biblioteka
 Wolontariat
 Wydarzenia
 SAF
 Konkursy


CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ ZAPRASZA!

AKTUALNOŚCI

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – nowości w bibliotece szkolnej
Śladami poetów i pisarzy
Bookcrossing
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
U „Hipolita się czyta”
Uwaga uczniowie!
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – rozmowy o czytaniu
Czerwcowe Cogito
O Wikingach w Bibliotece Miejskiej
Tydzień Bibliotek
Majowy numer Cogito
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Kwietniowe „Cogito”
POLECAMY KSIĄŻKĘ NA MARZEC: „Gosposia prawie do wszystkiego” – Monika Szwaja
DZIEŃ KOBIET W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Marcowy numer Cogito
Walentynki w bibliotece szkolnej
Ranking czytelniczy
Zabierz książkę na ferie
Walentynki w bibliotece szkolnej
Lutowy numer Cogito
MAGAZYN „FLUTER” DOSTĘPNY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Styczniowe Cogito
Książkę na styczeń poleca Agnieszka Grobarek z kl. 2 TLE - "Cichy wielbiciel" Olgi Rudnickiej
POLECAMY KSIĄZKĘ NA GRUDZIEŃ „Lokator do wynajęcia” – Iwona Banach
Grudniowy numer COGITO
Przystąpiliśmy do akcji CZYTAJ PL
Listopadowe Cogito
Ukryte tytuły
Biblioteka szkolna zaprasza
Ukryte tytuły
Konkurs czytelniczy
Tydzień głośnego czytania
Książka na październik: NIEBEZPIECZNE KŁAMSTWA - Becca Fitzpatrick
Październikowy numer Cogito dostępny w bibliotece szkolnej
Nowości w bibliotece szkolnej

AKTUALNOŚCI

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – nowości w bibliotece szkolnej

Miło nam poinformować, że szkoła otrzymała 15 000 zł na zakup nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Już na początku wakacji w bibliotece szkolnej pojawiła się spora, bo licząca ponad 400 woluminów partia nowych książek zaproponowanych przez naszych uczniów i ich rodziców. Nowości są sukcesywnie opracowywane, by już od września mogły być udostępniane naszym uczniom. Zapraszamy do biblioteki szkolnej.

/B. Kuropka, K. Napierała/

Śladami poetów i pisarzy

Kl. I THG w czerwcu 2018 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowała projekt „Śladami pisarzy i poetów”. Uczniowie wybrali sobie twórczość jednego z najbardziej znanych poetów romantycznych – Adama Mickiewicza. Zapoznali się z twórczością wieszcza, a następnie wraz z wychowawczynią p. Agnieszka Hibner odnaleźli w Środzie Wielkopolskiej ulicę Mickiewicza, udali się na nią i wystylizowani na bohaterów „Pana Tadeusza” dawniej i współcześnie, sfotografowali się na tle tablicy z nazwą ulicy.
Kontynuacją projektu będą omówione w kl. II na lekcjach j. polskiego utwory Adama Mickiewicza.

/K. Napierała/

Bookcrossing

Bookcrossing to idea bezpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, albo na celowo utworzonych półkach. W naszej szkole również powstały takie miejsca, z których możecie zabrać wyłożone książki, a po przeczytaniu przekazać je dalej. Książki znajdziecie na parapetach szkolnych, w bibliotece na specjalnej ladzie oraz na parterze na skrzynkach po jabłkach obok sali 119. Zachęcamy do udziału w akcji!

/K. Napierała/

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom grupa 10 uczniów z kl. 2 TL wybrała się z wizytą do Niepublicznego Przedszkola Krasnal Hałabała by poczytać dzieciom bajeczki, zagrać w piłkę nożną i przekazać zebrane przez nas zabawki. Największym zainteresowaniem maluchów cieszyła się oczywiście nasza szkolna maskotka Hipek. Przedszkolaki także miały dla nas niespodziankę. Pokazały przyszłym maturzystom, jak należy pięknie zatańczyć poloneza.
Na koniec rozegrano mecz piłki nożnej między naszymi uczniami, a grupą maluchów.
Zabawa była fantastyczna, a spotkanie zakończyło się wysoką wygrana przedszkolaków.

/L. Kasprzak, K. Napierała/

U „Hipolita się czyta”

Pod takim hasłem młodzież Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp. wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM”.
Statystyki pokazują, ze 62% dorosłych Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania te dotyczą jednak osób powyżej 15 roku życia. Chcąc pokazać, że młodzież jednak czyta redakcja czasopisma „Biblioteka w Szkole” wraz z ponad 2000 szkół w całej Polsce organizuje od kilki lat akcję masowego czytania pt. „Jak nie czytam jak czytam”. Idea jest prosta – na terenie całego kraju konkretnego dnia, o jednej godzinie uczestnicy spotykają się, aby przez chwilę rozkoszować się przyjemnością czytania. Podobnie, jak w roku ubiegłym tak i w tegorocznej edycji akcji udział wzięła młodzież z naszej Szkoły.
8 czerwca br. punktualnie o godz. 10.00 spora grupa uczniów w piknikowej atmosferze rozsiadła się na trawniku obok szkoły i przez kilkanaście minut wspólnie czytała książki. Wśród czytających znaleźli się przedstawiciele wielu zawodów kształcących się w średzkiej szkole: czytali m.in. informatycy, logistycy czy ekonomiści. Nie zabrakło też uczniów klas mundurowych.

/K. Józefiak, K. Napierała/

Uwaga uczniowie!

Biblioteka szkolna przypomina o konieczności rozliczenia się z wypożyczonych książek do dnia 11.06.2018. jednocześnie informujemy o możliwości wypożyczenia książek na czas wakacji w ramach akcji "Zabierz książkę na wakacje".

/B. Kuropka, K. Napierała/

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – rozmowy o czytaniu

W dniach 21-23 maja 2018 uczniowie klas 2 TL, 2 TLE i 2 LOP w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa spotkali się z p. Dyrektorem CKZiU M. Kostką, p. Starostą Średzkim M. Bednarzem i p. Burmistrzem Środy Wielkopolskiej W. Ziętkowskim. Celem spotkań były rozmowy o czytelnictwie, ulubionych książkach z dzieciństwa, przeczytanych lekturach, ulubionych pisarzach, e-bookach i audiobookach oraz tym, jak zachęcić młodzież do czytania książek. Uczniowie sami opracowali pytania, które zamierzali zadać podczas spotkania. Projekt będzie kontynuowany w klasach z wychowawcami oraz podczas wywiadów w gronie rodzinnym uczniów CKZiU.

/K. Napierała/

Czerwcowe Cogito

„Idę przez życie z podniesioną głową!” – mówi Michał Szczygieł – uczestnik The Voice of Poland. Temat numeru: Praca na lato – gdzie szukać pracy na wakacje i jak nie dać się wykorzystać? Poza tym – pomysły na najpiękniejsze lekcje z podróży i na tanie wakacje.
W strefie psyche – przygotuj się na życie po maturze oraz praca nad samooceną.
Dla przyszłych kierowców – prawo jazdy – dla kogo i na jakich zasadach. Poza tym, studenckie życie, twoje pierwsze CV oraz nowy kierunek na UW – Publikowanie współczesne. Ile zapamiętałeś ze szkolnych lektur i terminów literackich – quiz lekturowy.
W epokach i motywach – Dwudziestolecie międzywojenne, literatura współczesna na świecie oraz literatura powojenna w Polsce. Magazyn Cogito znajdziecie w szkolnej bibliotece. Zapraszamy!

/K. Napierała/

O Wikingach w Bibliotece Miejskiej

W piątek, 18.05.2018 w Ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, do którego przystąpiła nasza szkoła oraz współpracy z Biblioteką Miejską w Środzie Wielkopolskiej, uczniowie kl. 1 TL wzięli udział w spotkaniu autorskim z p. Radosławem Lewandowskim – autorem książek o Wikingach. Uczniowie poszerzyli nie tylko swoją wiedzę na temat tych skandynawskich wojowników, ale dowiedzieli się także na czym polega praca pisarza i skąd czerpie on pomysły.

/E. Kubiak, K. Napierała/

Tydzień Bibliotek

W dniach 8-15 maja obchodziliśmy Tydzień Bibliotek. W tym czasie nasza szkolna biblioteka zorganizowała Tydzień Głośnego Czytania oraz konkursy literackie. Klasy same wybierały książkę, którą chciałyby wspólnie przeczytać. Chętne klasy czytały:
2 LOP – „Depozyt” – J. Chmielewskiej
1 B – „Były sobie świnki trzy” – O. Rudnickiej
2 TG – „Klub mało używanych dziewic” – M. Szwai
3 TL – „Ludzi bezdomnych” – S. Żeromskiego
2 TL – „Kordiana” – J. Słowackiego
2 TI – „Igrzyska śmierci” – S. Collins
2 A – „Pierwszy krok w chmurach” – M. Hłasko
3 A – „My, dzieci z dworca ZOO” – Christiane F.
1 TL – „Dumę i uprzedzenie” – J. Austen. Na podstawie tej książki nakręcono film, który młodzież obejrzała w ramach Szkolnego Dnia Kina
Biblioteka szkolna dziękuje wszystkim, którzy włączyli się do akcji, a pozostałe klasy zachęcamy do wspólnego czytania książek.

/B. Kuropka, K. Napierała/

Majowy numer Cogito

W najnowszym numerze Cogito: wywiad z Natalią Moskal oraz zaplanuj wakacje w maju. Książka to ja, czyli z jaką książką utożsamia się młody człowiek? W strefie psyche: Wypalenie i stres – jak im się nie dać! Poza tym: stwórz psychologiczny autoportret, a dla przyszłych studentów: Music Business Managment, czyli co? Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, albo Dietetyka. W ramach powtórki do matury z j. polskiego: Młoda Europa, Młoda Polska. W części pisemnej: Czy zawsze trzeba się stosować do zasad poprawności językowej oraz jak napisać idealną pracę maturalną. Matura z WOSu: które pojęcia musisz znać na maturze. Geografia: jakie pułapki czyhają w arkuszu. Matematyka: przykładowy arkusz egzaminacyjny.
Najnowsze Cogito dostępne w bibliotece szkolnej.

/K. Napierała/

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W poniedziałek, 16.04.2018 uczniowie klas 1 THG i 2 TE podczas wycieczki do Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie, promowali czytelnictwo w Ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, do którego przystąpiła nasza szkoła.
Natomiast we wtorek, 19.04.2018 grupa uczniów, podczas happeningu, informowała mieszkańców Środy o w/w programie i rozdawała im książki, zachęcając do czytania.
Zachęcamy wszystkich uczniów do składania propozycji tytułów książek, które biblioteka szkolna może zakupić w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

/K. Napierała/

Kwietniowe „Cogito”

W kwietniowym numerze Cogito: wywiad z Martą Gałuszewską zwyciężczynią The voice of Poland oraz rozmowa z Andrzejem Stasiukiem – poetą, prozaistą i dramaturgiem. Poza tym: Co to jest childbook oraz co o nas mówi charakter pisma. Dla maturzystów: studia fotograficzne w Anglii, logistyka i administrowanie w mediach, a także prawo na UW. Czy korzystamy z rzetelnych źródeł informacji?
W ramach powtórki do matury: Pozytywizm, w jaki sposób wyrażamy emocje i jak przedstawiamy bohaterów literackich, dwie rozprawki na jeden temat. Matura z WOSu – czym zajmują się banki komercyjne, a czym centralny? Geografia: leśne formacje na świecie. Poza tym: przykładowy arkusz maturalny z matematyki.
Zapraszamy do lektury Cogito w bibliotece szkolnej!

/K. Napierała/

POLECAMY KSIĄŻKĘ NA MARZEC
„Gosposia prawie do wszystkiego” – Monika Szwaja

Świat otwiera przed nami nieograniczone możliwości - do takiego wniosku dochodzi bohaterka książki i ma rację. Aby jednak z nich skorzystać, trzeba być otwartym na ten świat, nie bać się zmian ani wyzwań, nie zasklepiać w utartych zwyczajach i poglądach. Trzeba iść do ludzi, nie zastanawiając się, co nam to da i czy aby ktoś nie zrobi nam krzywdy. No risk, no fun! Czy prawie-doktorantka, literaturoznawczyni, może z własnej woli zostać gosposią pracującą "po domach"? I to nie w Ameryce, ale u nas, w Polsce? Czy można mieć radość z pracy? Czy można pokochać kogoś o pięćdziesiąt lat starszego od siebie? Albo o pięćdziesiąt lat młodszego? Czy trzeba tkwić w związku z osobą, która uczyniła nam krzywdę? Zakres naszej wolności jest szerszy niż czasami chcemy to przyznać.

Opis zaczerpnięty z lubimyczytac.pl

/K. Napierała/

DZIEŃ KOBIET W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W dniach 5-8 marca 2018 biblioteka szkolna zorganizowała konkurs z okazji Dnia Kobiet. W rywalizacji wzięło udział 27 uczennic z klas 2TLE, 3LOP i 4TL. Zadaniem było poprawne rozwiązanie testu literackiego. Okazało się, że bezbłędnie zadanie wykonało 11 osób. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w piątek 09.03.2018 i rozpoczęło się słodkim poczęstunkiem. Drogą losowania przyznano 1 nagrodę główną, którą otrzymała Anna Stankowska z kl. 4 TL. Pozostałe uczestniczki mogły wybrać sobie drobny upominek. Ponadto 8 marca na każdą panią odwiedzającą bibliotekę szkolną czekała słodka niespodzianka.

/K. Napierała/

Marcowy numer Cogito

W najnowszym numerze Cogito: wywiad z zespołem LOR. Ich nazwa to drugi człon słowa folklor; pierwszy z kolei odnosi się do gatunku muzyki. Poza tym: dlaczego warto mieć plan B, co może pełnoletni uczeń na wycieczce, w jaki sposób podejmujemy ważne dla nas decyzje, co to jest zła miłość, językowy ASAP, czyli jak szybko nauczyć się j. obcego. Dla maturzystów: czy masz predyspozycje do zawodu logopedy? Psychologia w Amsterdamie, stomatologia, a może dziennikarstwo i medioznawstwo. W ramach powtórki do matury: j. polski - Romantyzm, wyrazy modne i środki do budowania komizmu; WOS – jak działa ONZ; geografia – zróżnicowanie glebowe na świecie. Poza tym: przykładowe arkusze maturalne z j. polskiego i matematyki.
Wszystkie numery Cogito znajdziecie w bibliotece szkolnej.
Zapraszamy!

/K. Napierała/

Walentynki w bibliotece szkolnej

W dniach 8 i 9 lutego w bibliotece szkolnej odbywały się konkursy walentynkowe. W czwartek 8 lutego 25 uczniów wzięło udział w konkursie czytelniczym. Wielu z uczestników zdobyło tę sama liczbę punktów, dlatego wręczono aż 7 nagród.
I miejsce – Nicola Chmiel i Edyta Jaskuła – 2 TG
II miejsce – Weronika Wabich – 2 TL
        Igor Stopiński – 1 TI
III miejsce – Jan Jaszczak i Oliwia Jasiak – 2 TL
        Tomasz Kamiński – 1 TL

W piątek zadaniem uczniów było policzenie na dużej przerwie, ile serc znajduje się w bibliotece szkolnej. Liczyła się pierwsza prawidłowa odpowiedź, której udzielił Sebastian Ratajczak z kl. 2 C. Serc w bibliotece było 20.

Kolejny piątkowy konkurs dotyczył fragmentu przeczytanej w radiowęźle szkolnym książki. Okazuje się, że zadanie nie było trudne i równocześnie do biblioteki przyszli i prawidłowej odpowiedzi udzielili: Daria Andrzejczak (3TL), Paweł Bartkowiak (1TI), Filip Malinowski (1TI), Maciej Świderski (2C). Przeczytanym fragmentem był urywek „Lalki” Bolesława Prusa.

/B. Kuropka, K. Napierała/

Ranking czytelniczy

Biblioteka szkolna przedstawia ranking czytelniczy klas oraz osób indywidualnych:
Ranking klas:
I miejsce – kl. 2 TLE
II. miejsce – kl. II LOP
III miejsce – kl. 3 LOP
Ranking indywidualny:
I miejsce – Natalia Bartkowiak – kl. 3 LOP
II miejsce – Marta Matela – kl. 4 TL
III miejsce – Dominika Jóźwiak – kl. 3 TG

/B. Kuropka, K. Napierała/

Zabierz książkę na ferie

Biblioteka szkolna zaprasza do uczestnictwa w akcji ‘Zabierz książkę na ferie”. Przyjdź do biblioteki szkolnej i wypożycz książki na okres ferii zimowych. Spędź ten czas z dobrą literaturą!

/B. Kuropka, K. Napierała/

Lutowy numer Cogito

W najnowszym numerze Cogito: „Czasem trzeba skoczyć na głęboką wodę” – wywiad z Pauliną Kut – wokalistką Dollz. Co to jest fake news i jak nie dać się nabrać. W strefie psyche: Czym gorzej, tym lepiej? Poza tym kilka słów o samodyscyplinie. Dla maturzystów: pedagogika – kierunek dla ludzi z misją oraz 13 powodów, by studiować biotechnologię. W ramach powtórki do matury z j. polskiego: Oświecenie oraz funkcje języka w tekstach kultury. WOS – małżeństwo w prawie, geografia: - rzeźbotwórcza działalność fal morskich. Poza tym arkusze maturalne z biologii i matematyki.

/K. Napierała/

MAGAZYN „FLUTER” DOSTĘPNY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

FLUTER - magazyn młodzieżowy Federalnej Centrali Kształcenia Politycznego prezentuje tematy swego aktualnego wydania i informacje z życia politycznego. Każdy numer jest poświęcony określonemu aktualnemu zagadnieniu, które pojawia się w Europie w tym również w Polsce.
Czasopismo pokazuje młodzieży polskiej , że w świecie następuje również globalizacja problemów młodego pokolenia. Uczniowie w różnych krajach borykają się z takimi samymi problemami jak ich rówieśnicy za granicą. Reprezentowane są ich poglądy na różne tematy, zbieżne , bądź też zupełnie odmienne, z którymi jednak warto się zapoznać. To zalety czasopisma społeczne, opiniotwórcze…
Innym pozytywnym aspektem – językowym – jest autentyczność tekstów. Uczeń czyta w oryginale na temat interesujących go problemów. Materiały są szczególnie interesujące do pracy z uczniem zdolnym , zainteresowanym rozwojem swojej wiedzy w zakresie języka niemieckiego, zdającym rozszerzoną maturę z języka.
Bezpłatne numery magazynu można pobrać w bibliotece szkolnej.
Zapraszamy też na stronę: https://www.bpb.de/shop/zeitschriften/fluter/

/M. Rauhut-Multaniak, K. Napierała/

Styczniowe Cogito

W nowym numerze Cogito: „Inspirują mnie ludzie odważni i kreatywni” – wywiad z MS. Obsession. Rzecznik Praw Dziecka odpowiada na pytanie, czy rodzice mogą nie dać kasy na studia. Ważnym tematem w tym numerze jest również Studniówka 2018, czyli gdzie i z kim spędzają wyjątkową noc tegoroczni maturzyści. Dla miłośników literatury – rozmowa z Jay Asherem autorem „Światła”.. W strefie psyche – Jak mija ci czas? To, co robimy z czasem, jest wizytówką naszej osobowości. W numerze także: Jak zabłysnąć na Instagramie? Pomysł na siebie: Odkryj radość z rysowania i bądź zdyscyplinowany!

/K. Napierała/

Książkę na styczeń poleca Agnieszka Grobarek z kl. 2 TLE
"Cichy wielbiciel" Olgi Rudnickiej
to książka podejmująca temat stalkingu.

Główną bohaterką książki jest dwudziestopięcioletnia Julia, atrakcyjna blondynka, mieszkająca wraz z dwoma współlokatorkami na jednym z typowych blokowisk. Jest zwyczajną dziewczyną: skończyła studia, pracuje, jest w związku z Pawłem, którego kocha choć ze względu na jego charakter pracy, nie widują się zbyt często. Jedno wydarzenie przemienia jej życie w piekło. Będąc zupełnie tego nieświadoma, pada ofiarą tajemniczego wielbiciela.
A zaczyna się niewinnie– bukiet dwudziestu róż z wierszem Adama Asnyka, przysłany do jej miejsca pracy. Nieoczekiwanie pojawiają się SMS-y na jej służbowym telefonie i głuche telefony. Julia początkowo zaintrygowana (trochę schlebia jej ta sytuacja), wraz z narastaniem aktywności wielbiciela, zaczyna się coraz bardziej niepokoić. Nie znajduje oparcia w swoich bliskich. Koleżanka z pracy, współlokatorki, nawet mama, uważają całą sytuację za bardzo romantyczną. Tajemniczy wielbiciel przekracza zaś kolejne granice. Julia czuje się osaczona i samotna. W jej myślach jest tylko ON. Żyje w zawieszeniu. Słyszy opinie, że sama jest sobie winna, że sama zachęca tego człowieka do flirtu. Nie ma kogo się poradzić, policja również nie może jej pomóc. Czuje się winna, wstydzi się, bo przez chwilę, jedną krótką chwilę, była zauroczona tajemniczym wielbicielem. Myśli, że na to wszystko zasłużyła. Nie rozumie dlaczego padło właśnie na nią.
Powieść Cichy wielbiciel czyta się bardzo szybko i z dużą przyjemnością. Styl pisania autorki jest lekki i zabawny. Pomysł na powieść tego typu okazuje się bardzo intrygujący - podobnie fabuła. Zwroty akcji, barwne opisy, dialogi i sprawnie budowane napięcie czynią książkę naprawdę wciągającą. Narracja prowadzona jest naprzemiennie z punktu widzenia Juli, Pawła oraz stalkera, dzięki czemu możemy poznać ich emocje i poglądy na daną sprawę. Za sprawą powieści możemy prześledzić kolejne etapy działania prześladowcy. Autorka wiarygodnie przedstawiła nie tylko sposób działania stalkera, ale i jego postrzeganie świata.

/Źródło: Opętani czytaniem i Granice.pl/

POLECAMY KSIĄZKĘ NA GRUDZIEŃ
„Lokator do wynajęcia” – Iwona Banach

W maleńkiej górskiej wiosce dwie niezbyt grzeczne staruszki planują gigantyczny przekręt... Nie wiedzą jednak, że wkrótce przeszkodzi im niejaka Miśka, z zawodu lokatorka do wynajęcia, a także jej towarzysz – mięśniak o duszy romantyka, który boi się nawet pająków. To jednak nie koniec atrakcji. Para nieobliczalnych psów umila życie wszystkim dookoła, nie wyłączając policjantów, w domu panoszy się wisielec, tajemnicza siła rzuca nożami i maszynką do mięsa… ale najgorsi są górale. Choć nie, najgorsze są góralki. Żadne zjawiska nadprzyrodzone nie wytrzymują konkurencji. A gdy na horyzoncie pojawia się morderca, niemal na nikim nie robi to już większego wrażenia.
Autorka lojalnie ostrzega swoich czytelników: każda, nawet przypadkowa interakcja z góralami może zagrażać zdrowiu i życiu, a przed wyjazdem do Zakopanego bezwzględnie należy odwiedzić lekarza lub farmaceutę.
źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

/K. Napierała/

Grudniowy numer COGITO

ks_10 (18 kB)

W grudniowym numerze Cogito – Tomasz Ziętek „Muzykiem jestem, aktorem bywam”- wywiad z aktorem młodego pokolenia, który zagrał m. inn. W „Kamieniach na szaniec”, „Body/Ciało”, „Demonie” i „Konwoju”. Jest tez wokalistą kapeli Fruitcakes. W Cogito opowiada o swoich dwóch scenach – aktorskiej i muzycznej.
A poza tym – z wizytą w Centrum Analiz Medialnych UW, co kupić w prezencie świątecznym, Ewa Nowak – pedagog i terapeuta o wybaczaniu. Dla tych, którzy myślą o swojej przyszłości – test kompetencji, zawód na czasie – fizjoterapeuta, polonistyka – a po co ci to?, architektura – wykreśl sobie projekt. W ramach powtórki do matury: Renesans, pytania o motywy i stylizacje, co może prokuratura i policja, powrót do przeszłości Ziemi, arkusze maturalne z j. polskiego, i matematyki. Zachęcamy do lektury. Numery Cogito są dostępne w bibliotece szkolnej.

/K. Napierała/

Przystąpiliśmy do akcji CZYTAJ PL

Nasza szkoła jest wśród 1000 szkół w całej Polsce, które wezmą udział w Czytaj PL – jednej z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo. „Upoluj swoją książkę” wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków. Wszystko dzięki jednej aplikacji i jednemu kodowi. Wystarczy smartfon.
2 listopada wystartowała pierwsza edycja projektu „Upoluj swoją książkę” organizowanego w ramach akcji Czytaj PL. Uczniowie szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Do szkół trafiły plakaty z okładkami 12 książek i kodem QR. W naszej szkole plakaty znajdziecie na drzwiach wejściowych do szkoły, w gablocie obok Sali 119 oraz na gazetce obok biblioteki. Książkę będzie można wypożyczyć na 5 minutowej przerwie wprost z korytarza. Wystarczy smartfon i aplikacja. Spośród 5000 zgłoszeń organizatorzy wyłonili 1000 Ambasadorów, którzy przez cały listopad będą zachęcali do czytania w swoich szkołach. Każdy Ambasador otrzyma koszulkę z kodem QR, dającym dostęp do 12 bestsellerowych e-booków. Do udziału w akcji zachęcali uczniów popularni vlogerzy: Historia bez cenzury i EMCE.
Na uczniów czeka również wiele konkursów i atrakcyjnych nagród. Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookową Woblink.com, które już od 5 lat organizują wspólnie akcję Czytaj PL.
Czytaj PL do tej pory było organizowane w niespotykanej w Polsce i na świecie skali, a w tym roku zasięg akcji będzie wielokrotnie większy. Akcja obejmie blisko 500 miast i miejscowści. Na ponad siedmiu tysiącach nośników pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków i audiobooków. Udostępnione zostaną kody QR do 12 bestsellerów, w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku. Po raz pierwszy w akcji weźmie udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO. Zeszłoroczna edycja zachęciła do czytania tysiące osób. W tym roku przekona ich jeszcze więcej.
Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Lista dostępnych książek:
1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
3. Gregory David Roberts „Shantaram”
4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
5. Anna Kamińska „Wanda”
6. Jakub Małecki „Ślady”
7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
11. Jon Ronson „#WstydźSię!”
12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”
Organizatorzy Czytaj PL: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink
Partnerstwo strategiczne: Instytut Książki
Organizatorzy odsłony w szkołach (Upoluj swoją książkę): Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink
Wydawcy: Znak Horyzont, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Karakter, SQN, Smak Słowa, Zysk, Wydawnictwo Czarna Owca, Otwarte, Insignis Media, Znak Emotikon
Miasta partnerskie: Kraków, Poznań, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Lublin, Toruń, Częstochowa, Opole, Gdynia, Rzeszów
Pozostałe miasta biorące udział w akcji: Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Mysłowice, Rybnik, Sosnowiec, Szczecin, Tychy
Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Dublin, Dunedin, Edynburg, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga, Reykjavik, Dundee
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

/K. Napierała/

Listopadowe Cogito

ks_10 (18 kB)

„Wierzę w przypadki” – wywiad z Lanberry. Śpiewa o tym, co jest ważne – uczuciach i relacjach międzyludzkich. Jest jak typowa Zosia Samosia. Częściej wznieca ogień, niż go gasi.
W listopadowym numerze: co nam daje wolontariat? oraz sposób na naukę za granicą. Dla myślących o przyszłości: twoja droga zawodowa – elektryk, czy elektronik?, a może administracja?, filologia angielska oraz optometria. W ramach powtórki do matury z j. polskiego: Średniowiecze, motywy uczonych i postaci fantastycznych. WOS – prawa i obowiązki ucznia. Geografia – atmosfera. Poza tym arkusze maturalne z j. polskiego i matematyki. Listopadowy numer Cogito dostępny w bibliotece szkolnej.

/K. Napierała/

Ukryte tytuły

W bibliotece szkolnej ukryto 10 karteczek z tytułami różnych książek. Zadaniem uczniów było odszukanie wszystkich karteczek, podanie tytułów i autorów książek. Jako pierwsze zadanie wykonały: A. Ratajczak i K. Wleczyk z kl. 1 TEK.
Gratulujemy!

/E. Nowaczyk, K. Napierała/

Biblioteka szkolna zaprasza

Biblioteka szkolna zaprasza. Na wypożyczających książki i czasopisma czekają niespodzianki.

/K. Napierała/

Konkurs czytelniczy

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na zabawną rymowankę promującą czytelnictwo i bibliotekę szkolną. Liczymy na waszą kreatywność. Na podpisane rymowanki czekamy do końca października w bibliotece szkolnej.

/B. Kuropka, K. Napierała/

Tydzień Głośnego Czytania

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Dzień ten został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
Biblioteka szkolna zaproponowała wychowawcom i uczniom, by nie był to tylko jeden dzień, a co najmniej tydzień głośnego czytania. Uczniowie wraz z wychowawcami mogli czytać wybraną przez siebie książkę. Mogła być to lektura szkolna lub pozycja spoza kanonu lektur.
Klasy czytały: „Cierpienia Młodego Wertera – J.W. Goethe, „Quo vadis” – H. Sienkiewicza, "Maria i Magdalena" -M. Samozwaniec, „Dziewczyna, która kochały pioruny” – J. Bosworth, „Igrzyska śmierci” – S. Collins i inne.
Zachęcamy wszystkich do kontynuowania dobrej tradycji czytania na lekcjach wychowawczych.
Fotorelację z Tygodnia Głośnego Czytania możecie zobaczyć poniżej.

/B. Kuropka, E. Nowaczyk, K. Napierała/

Książka NIEBEZPIECZNE KŁAMSTWA - Becca Fitzpatrick

ks_10 (18 kB)

Opowiada o dziewczynie, która była świadkiem groźnego przestępstwa, została objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Jej życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafiła się tam odnaleźć. Otoczona zupełnie innymi, nowy ludźmi, w zupełnie innym stylu życia. Miała rozpocząć ostatni rok liceum, miała być z chłopakiem, którego kochała, ale zostali rozdzieleni. Teraz w jej życiu pojawił się ktoś inny - czy może mu zaufać? Coraz trudniej jest jej ukrywać uczucia. Coraz trudniej jest też kłamać… Im bardziej czuje się bezpieczna, tym większe grozi jej niebezpieczeństwo.
źródło: www.lubimyczytac.pl

/Książkę na październik poleca Laura Woźniak/

Październikowy numer Cogito dostępny w bibliotece szkolnej

„Zaliczyłam lekcję pokory” – wywiad z Sarsą
Leci kawałek w radiu i każdy wie, że to Ona. Na topie są jej płyty: ”Zapomnij mnie” i „Pióropusze”. Sarsa jest jedna. Nie lubi siebie z czasów liceum, kiedy była niemiła i buntowała się po całości. Dziś jest gotowa, by stanąć w obronie innych.
W bieżącym numerze znajdziecie także sposoby na naukę języków obcych, charakterystykę typów temperamentów, porady – jak umiejętnie planować działania oraz jak robić notatki. Dla tych, którzy już myślą o swojej przyszłości – jak zostać tłumaczem j. obcych oraz prognoza zawodowa dla informatyków.
Maturzyści mają okazję powtórzyć geografię, WOS, matematykę oraz język polski (w części ustnej egzaminu – Antyk oraz motyw sądu i elementy baśni w tekstach kultury, a w części pisemnej – rozprawka z „Lalki” B. Prusa).

/K. Napierała/

Nowości w bibliotece szkolnej

zobacz

/K. Napierała/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster