Archiwum
Projekty
Rok szkolny 2007/2008
60-lecie szkoły
Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2017/2018
 Tydzień kultury
 Liga halowa
 Samorzšd szkolny
 Zawody sportowe
 Samorzšd szkolny
 Wiedza i umiejętnoœci
 SWOI
 Erasmus+
 Fachowcy z Hipolita
 Czas zawodowców - BIS
 Efektywne Doradztwo Zawodowe w Powiecie Sredzkim
 Nasze Zasady Twoje Bezpieczeństwo
 Akcja Aktywacja
 Podniebna szkoła
 Program Leonardo da Vinci
 SKK
 BšdŸ przedsiębiorczy
 Wycieczki
 Biblioteka
 Wolontariat
 Wydarzenia
 SAF
 KonkursyVI Bieg Nadziei
„Pomoc dla Amelki”
Projekt: Radosna paczka
Z pomocą w Domu Pogodnej Jesieni
Pola Nadziei Wiosna 2018
Warsztaty w CKZiU „Praktyczne przygotowanie wolontariuszy do udziału w akcjach wspierających budowę hospicjum w Środzie Wielkopolskiej”
KOMÓRKOMANIA
Finał RADOSNEJ PACZKI w Hipolicie
Wolontariat - praca, służba czy rola?, czyli święto wolontariuszy w Centrum
RADOSNA PACZKA w Hipolicie
MŁODA KREW RATUJE ZYCIE
Dni Honorowego Krwiodawstwa w PCK
Zostań dawcą szpiku
I Ty możesz pomagać – spotkanie z Przedstawicielami Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla
Zapalmy znicz pamięci, czyli lekcja historii na średzkim cmentarzu
Zbiórka przed Kolegiatą - dziękujemy:)

VI Bieg Nadziei

Już po raz szósty wolontariusze naszej szkoły zgłosili się do pomocy podczas Biegu Nadziei. Jak co roku kadeci klas policyjnych 1TEK, 2LOP oraz absolwenci 3LOP pod opieką R. Mikołajczak i E. Szarzyńskiej pomagali zabezpieczyć trasę. Przed rozpoczęciem biegu uczniowie wzięli udział w odprawie, którą przeprowadził st. asp. Sławomir Florczak. Pamiętając o tym, że bezpieczeństwo zawodników jest najważniejsze, 30 wolontariuszy zabezpieczało trasę pilnując aby dzieci i dorośli nie przeszkadzali biegnącym, a samochody czekały na przejazd.
Bieg wspierali nie tylko mundurowi. Pozostali wolontariusze z klas 1TEK, 1TL, 2TL, 3TG oraz absolwenci z 3LOP pod kierunkiem A. Karbowiak odpowiadali za medalową dekorację biegaczy i punkt napojowo-żywnościowy na mecie i na trasie biegu.
W tym roku bieg odbywał się na dwóch dystansach 10 km i 3,6 km. W ten upalny dzień trasę 10 km pokonało w tym roku 283 biegaczy a dystans 3,6 km 51 osób.
W biegu wzięli udział uczniowie, nauczyciele i absolwenci naszej szkoły, między innymi tradycyjnie już pani Monika Fludra oraz po raz pierwszy uczennica klasy 1 TL Julia Fedorowicz i tegoroczny absolwent Norbert Łuczak. Każdy uczestnik biegu został udekorowany pamiątkowym medalem w kształcie „łapki”.
Opiekunowie szkolnego koła wolontariatu w imieniu własnym i organizatorów bardzo dziękują wszystkim wolontariuszom
Do zobaczenia podczas kolejnych akcji.

/R. Mikołajczak, A. Karbowiak/

„Pomoc dla Amelki”

Właśnie zakończyliśmy zbiórkę dla Amelki Filipiak (półtorarocznej dziewczynki) dotkliwie pogryzionej przez owczarki niemieckie. Klasa 2TL z wychowawczynią L. Kasprzak i klasa 2A z wychowawczynią E. Karaśkiewicz zaangażowały się w zbiórkę materiałów opatrunkowych i środków do codziennej pielęgnacji dla dzieci. Uzbierane artykuły przekazała, mamie Amelki, uczennica Weronika Wabich.
Wszystkim zaangażowanym w zbiórkę serdecznie dziękujemy!
A Amelce życzymy wytrwałości w kolejnych operacjach i dużo zdrowia.

/L. Kasprzak/

Projekt : Radosna paczka

Zamysł akcji był słuszny, bo chodziło o otwieranie serc na potrzeby innych ludzi- dlatego wolontariusze z naszej szkoły ( Alicja Kubiak, Martyna Barczak,Magdalena Jaworska, Weronika Ogińska, Natalia Bandosz, Weronika Lewicka, Jakub Draszkiewicz, Piotr Kajdasz, Oliwia Jasiak, Weronika Kaczmarek-2TL oraz Natalia Czaplicka, Dominika Kucharska, Kinga Grześkowiak, Julita Jujka-2TLE ) odpowiedzieli ochoczo na wezwanie organizatorów- Ośrodka Pomocy Społecznej. 23 marca, od 15.00- 19.00 i 24 marca, od 9.00- 17.00 w Biedronce zbierali dary , które zostaną przekazane w formie paczek żywnościowych na rzecz potrzebujących rodzin.

/B. Gierczyńska, L. Kasprzak/

Z POMOCą W DOMU POGODNEJ JESIENI

Tradycją w naszej szkole stała się pomoc w przedświątecznych porządkach w Domu Pogodnej Jesieni. Dwa razy w roku uczniowie naszej szkoły porządkują teren i myją okna w tej średzkiej placówce.

W marcu 2018 z pomocą wyruszyły uczennice klas: 1 A, 1 THG (grupa hotelarzy), 2 TG oraz grupa wolontariuszek z kl.2TL wraz z opiekunkami p. M. Fludrą, E. Szarzyńską i K. Napierałą. Niesienie pomocy starszym jest wspaniałą okazją, by pokazać, że młodzi ludzie są wrażliwi i rozumieją potrzeby seniorów.

GALERIA

/K. Napierała/

Pola Nadziei Wiosna 2018

17 marca br. już po raz piąty na ulicach Środy Wielkopolskiej pojawili się wolontariusze zbierający datki na budowę hospicjum. Wspierający hospicjum w podziękowaniu za pieniądze wkładane do puszek byli obdarowywani żonkilami i balonami. Wśród wolontariuszy można było spotkać 61 uczniów naszej szkoły. Część z nich opiekowała się młodszymi kolegami z gimnazjum.
Zimna i wietrzna pogoda utrudniała zbiórkę, ale jej nie uniemożliwiła. Podczas akcji wolontariusze mogli rozgrzać się gorącą herbatą i posilić drożdżówką.
Wolontariusze z naszej szkoły:
1TEK – Andrys Martyna, Chwałkiewicz Klaudia, Czajka Agata, Deska Łucja, Idaszak Agnieszka, Jakóbczak Klaudia, Kaczmarek Jagoda, Mendyka Szymon, Molska Natalia, Mrozik Magdalena, Piaseczna Emilia, Pietrzak Barbara, Ratajczak Angelika, Rozmiarek Karolina, Rybaczewska Sara, Skrzypska Marta, Sobucka Agata, Weiss Wiktoria, Wleczyk Kinga, Zandrowicz Aleksandra, Zawitaj Natalia, Ziętkowska Julia
1TL – Buczma Anna, Fedorowicz Julia, Kaczmarek Natalia, Kołacka Izabela, Ostenda Aleksander, Rybacka Barbara
2LOP – Banaszak Klaudia, Blauman Julita, Chwołka Agnieszka, Kobusińska Magdalena, Osińska Patrycja, Piasecki Daniel, Serafiniak Weronika, Walczak Anna, Wujek Arkadiusz
3LOP – Andrzejczak Patrycja, Bartkowiak Izabela, Górska Lidia, Jankowiak Aleksandra, Juszczak Weronika, Łuczak Norbert, Mendyka Patryk, Pawlak Weronika, Pierzyńska Katarzyna, Poborska Jesika, Siemieniec Lidia, Surdyk Zuzanna, Szerszeń Nikola, Szulc Natalia, Toś Magdalena, Wieczorek Wiktoria, Wiśniewski Alan, Zalewska Oliwia, Zgolińska KLaudia
Wolontariuszom udało się zebrać prawie 10 600zł.
Dziekujemy!

/A. Karbowiak, R. Mikołajczak/

Warsztaty w CKZiU „Praktyczne przygotowanie wolontariuszy do udziału w akcjach wspierających budowę hospicjum w Środzie Wielkopolskiej”

Dnia 2 marca br. mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły socjolog panią Zofię Małkowicz, która przeprowadziła warsztaty pt.: „Praktyczne przygotowanie wolontariuszy do udziału w akcjach wspierających budowę hospicjum w Środzie Wielkopolskiej.” Na 2,5 godzinnym spotkaniu wymienialiśmy się skojarzeniami na temat samego wolontariatu, rozmawialiśmy o mowie ciała, jej dynamice, gestach a także uczyliśmy się nawiązywać pierwszy kontakt z ludźmi. Podczas warsztatów odgrywaliśmy scenki za pomocą których uczyliśmy się jak grzecznie nakłonić przechodniów do wsparcia akcji. Pani Zofii towarzyszyła pani Wiesława Łechtańska należąca do Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla, która opowiadała nam o misji stowarzyszenia i o pracy wolontariusza.
9 marca br., ponownie w naszej szkole zagościła p. Zofia Małkowicz. Tym razem zamiast ćwiczeń w sali lekcyjnej mieliśmy okazję wziąć udział w przeprowadzaniu ankiety. Nasza szesnastoosobowa grupa wraz z panią Zofią, panią Renatą Mikołajczak i panią Stefanią Janasiak ruszyła w miasto. Każdy uczestnik musiał przeprowadzić ankietę z dwoma osobami. Bywało ciężko, jednak dzięki naszej determinacji i życzliwości przechodniów udało nam się wypełnić wszystkie ankiety. Po przeprowadzeniu ankiet ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły, tam przeanalizowaliśmy ankiety, których wyniki nas zaciekawiły.
Warsztaty przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Uczestnikom przypadła do gustu forma zajęć, jaką zaproponowała pani socjolog. Śmiechu było co niemiara, a uśmiechy nie schodziły nam z twarzy. Mamy nadzieję, że będzie więcej takich spotkań, na których nie tylko zdobędziemy wiedzę na temat wolontariatu, ale uświadomimy sobie jak niewielkimi gestami możemy pomóc najbardziej potrzebującym. Spotkanie zostało sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Środzie Wlkp.
Mamy nadzieję, że pani Zosia nas jeszcze kiedyś odwiedzi i przeprowadzi kolejne warsztaty na temat wolontariatu. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy w nich uczestniczyć.
Dziękujemy za poświęcony czas i do szybkiego zobaczenia!

/uczestniczki warsztatów: Zuzanna Hoza, Martyna Andrys – uczennice CKZiU, wolontariuszki/

KOMÓRKOMANIA

Dnia 15 grudnia 2017r., w naszej szkole przeprowadziliśmy akcję KOMÓRKOMANIA zorganizowaną przez fundację DKMS. Tego dnia każdy pełnoletni uczeń mógł zarejestrować się, jako potencjalny dawca szpiku. Jest to, bardzo ważna i odważna decyzja. Dzięki temu, że będziemy zarejestrowani w bazie dawców szpiku możemy uratować życie innej osobie, chorującej na nowotwór krwi. Na znalezienie genetycznego bliźniaka liczy w naszej szkole aż 25 uczniów, którzy tego dnia przystąpili do rejestracji (nie licząc tych osób, które są już zarejestrowane). Świadczy to, o dużej empatii i chęci niesienia pomocy potrzebującym.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY SKORZYSTALI Z OKAZJI I CHCĄC PODZIELIC SIĘ CZĄSTKĄ SIEBIE DOKONALI REJESTRACJI.

Pamiętajcie: "Jako Dawca komórek macierzystych dajesz choremu najcenniejszy dar - szansę by żyć". (DKMS)

DZIĘKUJEMY wolontariuszom: Karinie Juskowiak, Marcelowi Lemiszewskiemu, Mateuszowi Nowickiemu, Paulinie Szczepańskiej, Weronice Nowak oraz Ewelinie Zimowskiej za pracę i zaangażowanie w przeprowadzeniu akcji.

Przypominamy też, że każdy z nas, w każdej chwili może zarejestrować się, jako potencjalny dawca szpiku indywidualnie. Wystarczy zgłosić się do fundacji DKMS. Więcej informacji znaleźć możecie na stronie: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca

/M.Kawicka/S.Kawicki/E.Kubiak/

Finał RADOSNEJ PACZKI w Hipolicie

Już po raz czwarty w naszej szkole odbyła się akcja Radosna Paczka w Hipolicie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję i przekazali dar serca, by pomóc tym, którzy tego potrzebują.
20 grudnia wychowawcy przekazali zebrane dary potrzebującym rodzinom. Zaskoczenie na widok ogromnej ilości paczek było duże. Taka też była wdzięczność obdarowanych, którzy uznali to za piękny dar i dziękują z całego serca wszystkim osobom, które zaangażowały się w tę akcję.
"Dzięki tym produktom wszyscy spędzimy świąteczny czas w spokojniej i rodzinnej atmosferze!"
Jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie w akcję.

/A. Karbowiak, R. Mikołajczak/

Wolontariat - praca, służba czy rola?, czyli święto wolontariuszy w Centrum

Wzorem lat ubiegłych uczniowie Centrum pokazali swoją dobroć, empatię i zrozumienie dla potrzeb drugiego człowieka biorąc udział w Akcji zorganizowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej - Radosna paczka. Pomaganie to wielka rzecz - te słowa padły podczas obchodów III Powiatowego Dnia Wolontariatu, który odbył się z inicjatywy wolontariuszy z CKZiU, 14 grudnia 2017r.

Prowadząca spotkanie - Angelika Tomaszewska z 4TSH- nakreśliła główny jego zamysł i cel, którym było stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat roli wolontariuszy w sferze aktywności prospołecznej, zresztą na ten temat mówiła także, otwierająca obchody, p. Maria Stępień – vice - dyrektor szkoły.

Altruizm i tytaniczna wręcz praca uczniów – młodych wolontariuszy, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie (LO ze Środy Wlkp, Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Zintegrowanymi, Zespół Szkół ze Sulęcinka i Szkoła Podstawowa z Zaniemyśla) przełożyło się na pomoc konkretnej osobie, Wiktorowi, podopiecznemu Fundacji Pomagosie. Oprócz wolontariuszy, akcję Nakrętki dla Wiktora, wsparła Decora, (która na licytacje przekazała także liczne gadżety ) zaś Polonia Środa podarowała naszemu honorowemu gościowi piłkę z podpisami zawodników. Wiktor otrzymał także mikołajkowy prezent z rąk kierownika Pływalni - p. Z. Strugarka.

Zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Środa Wlkp - p. W. Ziętkowski, dyrektor OPS - p. D. Wieczorek, Przedstawiciel PCPR - p. J. Wojciechowski, p. B. Król ze Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla oraz p. M. Staszak z Fundacji Pomagosie skierowali wiele ciepłych słów do młodych wolontariuszy, którym potrzeby drugiego człowieka nie są obojętne. Podkreślono rolę wolontariatu w przekazywaniu sensu człowieczeństwa w pomocy innym, bo nie da się ograniczyć działalności wolontariuszy tylko do działań charytatywnych czy pomocowych.

Z wygłoszonych przemówień jasno wynikało, że wolontariat stanowi alternatywę dla bezideowości, uczy, daje satysfakcje i wzbogaca o nowe doświadczenia.

Na nieco inny wymiar pracy wolontariackiej zwróciła uwagę p. B. Langner- mówiła bowiem o trudnej doli niechcianych czworonogów i ich egzystencji w średzkim schronisku .Tam również potrzebni są wolontariusze, podkreślała prelegentka.

Podsumowania rozważań o istocie szkolnego wolontariatu dokonała p. J. Grzelak - przedstawiciel Starostwa Powiatowego.

Podczas przerwy kawowej przedstawicielka Fundacji Pomagosie prowadziła licytację przysłowiowych cegiełek - fantów przekazanych przez obecnych na imprezie darczyńców. Dochód z licytacji został przekazany na wcześniej wspomniany cel.

Podczas przerwy kawowej można było delektować się ciastem upieczonym między innymi przez uczennice Centrum, pod kierunkiem p. E. Bodylskiej.

Ostatnim punktem obchodów III Powiatowego Dnia Wolontariatu był koncert Razem możemy więcej. Zaprezentowali się uczniowie z przybyłych szkół i był to szczególnie miły dar dla przybyłych na naszą imprezę seniorów ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Starosta Powiatu Średzkiego - p. Marcin Bednarz oraz Burmistrz Miasta Środa Wielkopolska - p. Wojciech Ziętkowski.

/B. Gierczyńska/

RADOSNA PACZKA w Hipolicie

Wzorem lat ubiegłych uczniowie Centrum pokazali swoją dobroć, empatię i zrozumienie dla potrzeb drugiego człowieka biorąc udział w Akcji zorganizowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej - Radosna paczka.

W dwie, kolejne soboty, 9 i 16 grudnia br., uczniowie klas 2TLE (Kinga Grześkowiak, Julita Jujka, Dominika Kucharska, Marietta Gabrysiak, Paulina Wiatr, Natalia Czaplicka) 2TL (Weronika Kaczmarek, Weronika Barczak, Dominika Michałowicz, Piotr Kajdasz, Oliwia Jasiak, Jakub Draszkiewicz, Weronika Lewicka) 1TG (Weronika Ogińska, Natalia Bandosz) w markecie Biedronka zbierały produkty spożywcze dla potrzebujących.

/B. Gierczyńska, L. Kasprzak/

MŁODA KREW RATUJE ZYCIE

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do XV edycji Turnieju, Młoda Krew Ratuje Życie’’ organizowanym przez Zarząd Główny PCK.

Celem Turnieju jest propagowanie honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży. Turniej skierowano do szkół średnich i studentów. Wygra ta szkoła, która odda najwięcej krwi w przeliczeniu na jednego ucznia. Dlatego zwracamy się do wszystkich krwiodawców, aby systematycznie oddawali krew w czasie akcji szkolnych i indywidualnie. Informacje o oddaniu krwi prosimy zgłaszać do opiekunów HDK KROPELKA działającego w naszej szkole.

W związku z Turniejem planujemy w każdym miesiącu zorganizować szkolną akcję honorowego krwiodawstwa. Terminy szkolnych akcji to:

Listopad- 22

Grudzień- 20

Styczeń- 17

Luty- 7

Marzec- 14 i 16

Kwiecień- 18 i 20

Maj- 23 i 25

Czerwiec- 13 i 15

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM!

/E. Kubiak/

Dni Honorowego Krwiodawstwa w PCK

W dniach 22-26 listopada obchodzone są dni Honorowego Krwiodawstwa w PCK.W związku z tym 22 listopada nasi KROPELKOWI krwiodawcy udali się do średzkiego szpitala, aby w punkcie krwiodawstwa honorowo oddać krew. Krew oddało 15 krwiodawców. SERDECZNIE WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY!

Przypominamy, że honorowo oddać można w każdą środę i każdy piątek w średzkim szpitalu. Wszystkich krwiodawców, którzy oddają honorowo krew prosimy o kontakt z Sebastianem Kawickim i Elżbietą Kubiak. Następną akcję planujemy 17 i 19 stycznia.

/E. Kubiak/

Zostań dawcą szpiku

I Ty możesz pomagać – spotkanie z Przedstawicielami Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla

Po raz kolejny gościliśmy podczas Tygodnia Kultury przedstawicielki Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla – panie Wiesławę Łechtańską i Lucynę Juszkis. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas 1THG, 1TL, 1TI, 1TEL.
Podczas spotkania uczniowie poznali historię powołania Stowarzyszenia, dowiedzieli się jakie są zasady pozyskiwania funduszy oraz na jakim etapie jest obecnie budowa hospicjum.
Panie zapoznały uczniów z różnorodnością podejmowanych działań i rolą wolontariuszy, także szkolnych, w tych przedsięwzięciach. Uczniowie mogli usłyszeć o akcjach: Głosy dla Hospicjum, Pola Nadziei, Bieg Nadziei oraz obejrzeć zdjęcia dokumentujące te wydarzenia.
Panie zwracały uwagę na to, że praca wolontariacka to nie tylko dawanie, to także branie, rozwijanie siebie, swojej odpowiedzialności, wrażliwości na potrzeby innych, podnoszenie poczucia własnej wartości. Na zakończenie spotkania prowadząca zachęcała do angażowania się w szkolne działania wolontariatu oraz przekazywanie 1% (rodzice, znajomi) na rzecz stowarzyszenia.

/A. Karbowiak, R. Mikołajczak/

Zapalmy znicz pamięci, czyli lekcja historii na średzkim cmentarzu

Wolontariusze z Centrum wyszli z inicjatywą uczczenia chwilą zadumy i pamięci tych spośród Średzian i mieszkańców gminy, którzy zapisali się w historii Polski chlubnymi czynami.
Urzeczywistnieniem tej idei była peregrynacja po średzkiej nekropolii. Uczniowie klas: II TL i IV TSH zapalili znicze pamięci przy grobach średzkich powstańców - uczestników Powstania Wielkopolskiego i Powstania Listopadowego. Uczestniczyli w swoistej lekcji historii słuchając o Średzianach- żołnierzach Armii Krajowej, o roli Ludwika Jażdżewskiego, Mieczysława Meisnera czy ks. Szamarzewskiego.
(Wolontariusze wraz z opiekunami koła dziękują klasom, które odpowiedziały na apel zakupując znicze.)

/B. Gierczyńska, L. Kasprzak/

Zbiórka przed Kolegiatą - dziękujemy:)

W sobotę 30 września i w niedzielę 1 października br. wolontariusze klas policyjnych wraz z członkami Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla kwestowali przed Kościołem Kolegiackim w Środzie Wielkopolskiej. Podczas mszy świętych członkowie Stowarzyszenia przedstawiali postęp prac i cele, jakie stawia sobie Stowarzyszenie.
A oto słowa prezes Zarządu Stowarzyszenia pani Barbary Król:
Kochani,
wynik sobotnio-niedzielnej zbiórki przed Kolegiatą to 4.599,90 zł.
(...) Nie zawiedli nas nasi wolontariusze z klas policyjnych CKZiU – Ola Zandrowicz, Natalia Molska, Emila Piaseczna, Karolina Rozmiarek, Martyna Andrys, Agata Czajka, Patrycja Osińska, Klaudia Banaszak, Arek Wujek,, Daniel Piasecki, Kasia Pierzyńska, Łucja Deska, Nikola Szerszeń, Magda Toś, Zuzanna Surdyk, Patryk Mendyka i Alan Wiśniewski.

/A. Karbowiak, R. Mikołajczak/

Zespół Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej
webmaster